© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Çok beğendiğim 5 spiritüel film daha / Bölüm 2

Herkese merhaba! Daha önce, beni çok etkileyen 5 spiritüel filmi sizlerle paylaşmıştım. Şimdi, o serinin devamı ile karşınızdayım!

2000’li yılların başında itibaren, dünya bilinç seviyesi anlamında çok yükselişe geçti. Birbirinden kıymetli insanlar, bu konuya mesai harcıyorlar, emek veriyorlar ve insanlığın bilinç seviyesini yükseltmek için çok güzel filmler yapıyorlar. Bunların çoğu da belgesel.

Human Belgeseli

İnsanlığın bilinç seviyesini yükseltmek için yapılmış belgesellerden biri de havadan çektiği fotoğrafları ve kitaplarından tanıdığımız bir çevrecinin bir filmi. Kendisi, inanılmaz bir film çekmiş. Ben, filmin çekiliş sırasını çok takip ettim. Human belgeseli, 2015 senesinde çıktı.

Tüm dünyadan, farklı kültürler ve ülkelerden insanların yakın portreleri ve hava çekimleri ile zenginleştirilmiş muazzam bir belgesel. Dünya üzerinde yaşayan insanların, ırkların, ifadeleri ve onların güzelliklerini yansıtıyor. Gerçekten, ben gözyaşlarıyla izledim.

120 yaşında, Tibet’te, dişleri dökülmüş çok yaşlı bir teyzeye bakarken ya da genç bir Amerikalı basket oyuncusuna bakarken ya da İsveçli bir sütçü kıza bakarken de aynı şeyi hissettim. “Hepimiz biriz” cümlesini o kadar güzel anlatmış ki! Gerçekten izlemelisiniz.

GAIA

Doğayla ilgili belgesellerden biri. Gaia, üzerinde yaşadığımız toplumu, dünyayı anlatıyor. Gaia, dişil enerji ve üzerinde yaşadığımız toprak anaya verilen isim. Gaia, aslında bizim annemiz. Kutsal annemiz. Üzerinde yaşadığımız dünyanın annesi. Bunu sembolize eder, toprak tanrıçası olarak bilinir.

Gaia ismini verdikleri bu muazzam belgeselle de yapımcılar ve yönetmen, gerçekten tüm dünyadan farklı kareler (İstanbul’dan başlıyor) sunuyor. Ayasofya’dan başlıyor, oradan Japonya’ya geçiyor, oradan gökdelenlere geçiyor. Doğa ve modern insan, eski insan, kadim uygarlıklardan vazgeçmemiş daha geleneksel insan ve modern insan arasındaki hikayeyi müzikler eşliğinde çok güzel anlatmış.

Baraka

Baraka, çok çığır açan bir belgeseldi. Ağır çekimler ve muazzam müzikleri ile zenginleştirilmiş bir görsel şölendi.

Vietnamlı balıkçılardan Sufilerin dönüşüne kadar muazzam görüntülerle anlatılan bir filmdi. İnsanlığı ve dünyayı tekrar farklı bir gözle görmemizi sağlayan, bence gerçekten gelmiş geçmiş en iyi spiritüel filmler listemde her zaman yer alır.

Life In A Day

Spiritüel filmler listemde her zaman yer alacak, beni derinden etkileyen bir film de Life In A Day. Türkçede “Bir gündeki hayat” anlamına geliyor. Hayat o kadar farklı ki! Bir günde belki kanser hastası bir anne ve onun oğlu kemoterapisi devam ederken bir yerde, bir gün de Çin’de dokuz çocukla bir yerde yaşayan bir kadının dramı, bir günde hayat flaş ışıklar altında olan; yani 7 milyar insandan 7 farklı hayatın 1 günde sıkıştırılması.

7 farklı yönetmenin gözünden çekilmiş. 2011 yapımı bir film. Gerçekten çok etkileyici. Yaşamların ne kadar farklı olabildiğini çok güzel bir dille anlatan bir belgesel. Bence spiritüel bir film. Çünkü, biz insanlığı ve başka insanları anlayıp kavradıkça, kendi insanlığımızla ilgili de uyanışa geçtiğimizi düşünüyorum. Bu nedenle, Life In A Day filmini de sizlere öneriyorum.

Ashes and Snow

Dünya üzerinde yapılmış en iyi 5 spiritiüel film listesinde olmazsa olmaz bir film daha var: Ashes and Snow. Yani, “Küller ve Kar” isimli, Kanadalı fotoğrafçı Gregory Colbert’in fotoğraflarından esinlenerek yapılan bir belgesel.

2005’te izlediğimizde alıp bizi başka bir yere taşınmıştı. Hatırlıyorum, bütün büyük film festivallerinden ödüllerle dönmüştü. Ben, İstanbul Film Festivali’nde izlemiştim ve çok da beğenmiştim. Filmin birden fazla bestecisi ve film içerisinde filmin yönetmeniyle işbirliği yapan farklı ekollerden fotoğrafçılar, sinemacılar da var.

Umarım, önerilerimi beğendiniz. Umarım, faydalandınız. Amacım, dünyanızı genişletecek yeni bilgiler sunmak. Bugünlük benden bu kadar. Kendinize çok iyi bakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir