© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Çörek otu yağı nasıl kullanılır?

Çörek otu yağı nasıl kullanılır?

Çörekotu yağı, Nigella sativa olarak da adlandırılan çörekotu tohumlarından çıkarılıyor ve bitki esasen güneydoğu asyaya özgü bir bitki. Amber rengine sahip olan yağı ise yemeklerde kullanılabiliyor ve sağlığa pek çok faydası var. Bu yağın temel bileşenlerinden bir tanesi antioksidan özelliklere sahip olan thymoquinone.

Çörekotu Yağının Kullanım Alanları

Çörekotu yağı alerji, astım, diyabet, baş ağrısı, tansiyon, sindirim bozuklukları ve romatoid artrit gibi pek çok rahatsızlığın çözümü olarak görülüyor.

Bunlara ek olarak, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, inflamasyonları azalttığı ve enfeksiyonlarla savaştığı söyleniyor. Yağ cilt ve saç problemleri için haricen de sürülebiliyor ve böylece sivilce, kuru saçlar, sedef, saç uzaması ve kuru cilt gibi problemlere karşı etkili oluyor.

Çörekotu tohumlarının kendileri ülkemizde ve çevremizdeki ülkelerde bir baharat olarak kullanılıyorlar ve genelde ekmeklere ve hamurişlerine süs olarak konuluyorlar.

Faydaları

Çörekotu yağının sağlığa etkilerine dair araştırmalar hayli sınırlı olsalar da, belli faydalar içerdiğini gösteren bazı kanıtlar mevcut. Mevcut çalışmalardan elde edilen bazı temel bulgulara göz atalım.

Romatoid Artrit

2016 yılında Immunological Investigations dergisinde yayınlanan küçük bir çalışmaya göre, çörekotu yağı romatoid artrit tedavisinde destekleyici olabilir. Çalışma için hafif-orta düzeyde romatoid artrite sahip 43 kadın değerlendirmeye alınmış ve kadınlar bir ay boyunca ya çörekotu yağı kapsülü ya da plasebo almışlar.

Çalışmanın sonuçları, çörekotu yağı tüketen grupta artrit belirtilerinde azalma olduğunu göstermiş ve ayrıca inflamatuvar işaretçilerin kandaki düzeyleri azalmış, şişmiş eklemlerin adedi düşmüş.

Alerjik Rinit

2011 yılında American Journal of Otolaryngology dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre çörekotu yağı alerjilerin tedavisinde de umut vaadediyor. Örneğin çörekotu yağının burun tıkanması ve kaşıntısı, burun akıntısı ve burun çekme gibi problemlerin varlığını iki hafta içerisinde azaltabilmiş.

Diyabet

2015 yılında Complementary Therapies in Medicine’de yayınlanan bir değerlendirmeye göre, çörekotu yağı diyabet sahibi insanlara fayda sağlayabilir. Araştırmacılar bitkinin diyabet üzerindeki etkilerini inceleyen önceki çalışmaları analiz etmişler ve kan şekeri ile kolesterol düzeylerini iyileştirebileceği sonucuna varmışlar. Ancak etkilerin netleştirilmeleri için klinik çalışmalar da gerekli.

Astım

Ön çalışmalar, çörekotu yağının astımı olan insanlara fayda sağlayabileceğini gösteriyorlar. Örneğin 2017 yılında Phytotherapy Research’te yayınlanan bir çalışmada, çörekotu yağı kapsülleri alan astım sahiplerinin, plasebo alanlara göre astım kontrolünde ciddi bir iyileşme yaşadıkları görülmüş.

Obezite

Bir çalışmaya göre çörekotu yağı obez olan kadınlarda risk faktörlerini azaltabilir. Çalışmada kadınlar sekiz hafta boyunca düşük kalorili bir beslenmenin yanında çörekotu yağı kapsülleri veya plasebo haplar almışlar. Çalışmanın sonunda, ağırlık, bel çevresi ve trigliserit düzeylerinde, yağı tüketen grupta daha fazla azalma görülmüş.

Muhtemel Yan Etkiler

Çörekotu yağının gıdalarda bulunan miktardan daha fazla tüketilmesi halinde uzun vadeli etkilerinin ne olduğuna dair çok fazla bilgi yok. Ancak bazı kanıtlar onu doğrudan cilde uygulamanın bazı bireylerde alerjik tahrişe sebep olabildiğini gösteriyorlar.

Ayrıca çörekotu yağının içerisindeki melanthinin büyük miktarının insanlar için zehirli olabileceği de belirtiliyor.

Bir vaka çalışmasında, çörekotu yağını cildine süren bir kadın, içi su toplamış kabarcıklar geliştirdiği görülüyor. Kadın aynı zamanda yağı dahilen de tüketmiş ve çalışmanın yetkilileri bu kabarcıkların sistemik bir reaksiyondan kaynaklanmış olabileceğini belirtiyorlar.

Çörekotu yağı kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve kanama riskini arttırabilir. Eğer kanama bozukluklarınız varsa veya kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız çörekotu yağını tüketmemelisiniz.

Çok fazla çörekotu yağı tüketmenin karaciğer ve böbreklere hasar verebileceğine dair endişeler de mevcut.

Çörekotu yağının beta-engelleyiciler ve warfarin gibi pek çok yaygın ilaçla etkileşime girmesi ihtimali de var. Ayrıca planlanmış bir ameliyattan en az iki hafta önce çörekotu yağı tüketmeyi bırakmalısınız.

Hamile kadınlar (veya hamile kalmaya çalışanlar) ve emziren kadınlar da çörekotu yağı kullanmamalılar.

Çörekotu yağı almayı düşünüyorsanız doktorunuzla görüştüğünüzden emin olun. Doktorunuza sormadan hiç bir ilacı almayı bırakmamalısınız veya tedaviyi geciktirmemeli, kaçınmamalısınız.

Nereden Alabilirim?

İnternetten veya aktarlar, sağlık ürünleri satan yerlerden kolayca çörekotu yağı satın alabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Çörekotunu yemek pişirirken tencereye katmak onu beslenmeye eklemek için lezzetli bir yol olabilir ancak yağın herhangi bir rahatsızlık için tedavide önerilmesi için büyük çaplı klinik çalışmalar gerekli. Eğer sağlık sebepleriyle çörekotu yağı kullanmayı amaçlıyorsanız, ilk olarak artı ve eksilerini değerlendirmek için doktorunuzla görüşmelisiniz.

İnflamasyonları yatıştırmak için anti-inflamatuvar bir beslenme düzeni takip edebilir ve zencefil gibi inflamasyon karşıtı ürünlerin alımını arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir