Covid-19 nedeniyle yaşadığımız kapanma ve kısıtlamalardan sonra bazı insanlar hala normal hayata dönmeyi zorlayıcı bulabiliyor. Dışarı çıkmak ve diğer insanlarla bir araya gelmek bazı insanlarda korku ve kaygıya neden olabiliyor.

Covid Kaygı Sendromu Belirtileri

Aşağıda yer alan Covid kaygı sendromu belirtilerine sahipseniz, yardım ve destek almaktan fayda sağlayabilirsiniz:

 • Covid-19’dan başka bir şey düşünememek
 • Kaygının günlük hayata etki etmesi (işe veya markete gitmeyi zor bulmak)
 • Gerekli olmadığı zamanlar kendini izole etmek
 • Pandemi konusunda umutsuz hissetmek
 • Uyumada zorluk
 • Sık baş ağrısı ve mide ağrısı gibi normal olmayan belirtiler

Kaygı sendromu olan kişilerde travma sonrası stres, genel stres, kaygı, sağlık kaygısı ve bazen intihar düşünceleri olabilmektedir. Bu nedenle bu gibi belirtileriniz varsa uzman yardımı almayı ihmal etmeyin.

Kaygı Duygusu Ne Zaman Normal Değildir?

Covid kaygı sendromu ya da başka bir kaygı bozukluğunuz olabileceğinden endişeleniyorsanız, kendinize aşağıdaki soruları sorun:

 • Tepkilerim, olası risk ya da tehlike tehdidi ile uyumlu mu?
 • Sevdiğim insanlar endişe, korku ya da kaçınma seviyem için endişeli olduklarını ifade ediyor mu?
 • Covid’e maruz kalmamak için sosyal mesafeye uymak, maske takmak ve ellerimi yıkamak için genel talimatlara uyuyor muyum? Yoksa gerekli olmasa da insanlardan ve ortamlardan kaçınmak için yolumu mu değiştiriyorum?

Covid Kaygı Sendromunun Nedenleri

Araştırmacılar, bazı insanlarda Covid-19’a yakalanma korkusunun ve pandemi boyunca belirsizliğin Covid kaygı sendromunu oluşturan belirtilere neden olmuş olabileceğini söylüyor.

Ayrıca “5 Büyük” kişilik özelliklerinin de sendromun gelişmesinde etkili olabileceğinden şüpheleniliyor. Yüksek düzeyde nevrotik kişiliğe sahip olan kişilerde bu sendromun görülme ihtimali daha fazla olabilir. Bununla birlikte dışa dönük, uyumlu ve açık kişiliklerin riski daha düşük olabilir.

Bununla birlikte Covid-19’un obsesif-kompulsif bozukluğu olanların durumunu da daha kötü hale getirmiş olması mümkün. Araştırmacılar, sürekli olarak Covid hakkında endişelenen ve yakalanma risklerini arttırabilecek her şeyden kaçınan insanların da olabileceğini söylüyor. Ancak henüz araştırmalar erken aşamalarda olduğu için başka faktörlerin de dikkate alınması gerekir.

Covid kaygı sendromuna neden olabilen diğer faktörler şu şekilde:

 • Belirsizliğe karşı tahammülsüzlük: Kişinin belirsizliğe tahammülsüzlüğü, Covid 19’a karşı savunmasızlığı ve aşırı endişelenme eğilimi, Covid kaygı sendromuna katkıda bulunabilir.
 • Medya: Covid-19, sosyal medya ve haber kuruluşlarında çok fazla yer aldı. Virüsün sürekli olarak nasıl değiştiğine dair gerçekler ve bilgiler, insanlar arasında güvensizlik ve endişeye yol açabilir.
 • Korku kullanımı: Güvenlik önlemlerine uyulduğundan emin olmak için yetkililerin korku unsurunu kullanmaları, insanlarda kaygı ve aşırı endişeye neden olabilir.

Kaygıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Covid kaygı sendromu ile başa çıkmanın yollarından bazıları şu şekildedir:

 • Pandemiyle ilgili yaşanan aşıların geliştirilmesi, hastalık riskinin azalması ve yeni tedavi seçenekleri gibi olumlu yönleri düşünün.
 • Normale hızlı bir şekilde dönme beklentisine karşılık işleri ağırdan alın. Konfor alanınızdan dışarı yavaş ve hızlanan adımlarla çıkarken güvenlik önlemlerinizi almaya devam edin.
 • Kaygınızı azaltması için dezenfektanı kullanın ve tek kullanımlık maske ve eldiven kullanın.
 • Kaygı ile ilgili duygularınızı güvendiğiniz biriyle konuşun. Bu sayede güveniniz artacak ve ihtiyacınız olduğunda başkalarının desteğine başvurabileceksiniz.
 • Sosyal medya ve haberlerin kaygınızı tetikleyebileceğinin farkında olun ve dikkatinizi pozitif ve güvenilir bilgiye odaklayın. Günde birkaç kez ile sınıflı olmak üzere medyaya maruz kalmanızı kısıtlayın.

Covid Kaygı Sendromu Tedavisi

Sendromun tanımlanması, tedavi ve önleme yollarının bulunması çok önemlidir. Aksi halde ortaya daha büyük sorunlar çıkabilir. Belirtilerinizin birkaç haftadan uzun sürdüğünü veya günlük hayatınızı etkilemeye başladığını düşünüyorsanız, bir terapistle görüşmeniz gerekebilir.

Davranışsal terapi ve ilaçlar, kaygı veya anksiyetenin tedavisinde işe yarayabilmekte ve Covid kaygı sendromunda yardımcı olabilmektedir.

Sonuç Olarak

Şiddetli anksiyetenin genelde kendi kendine ortadan kaybolmadığını unutmayın. Terapi ve uygun ilaç tedavileriyle kaygınızı yönetebilir ve hayatınızı dolu dolu yaşayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.verywellmind.com/what-is-covid-anxiety-syndrome-5187154