© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Daha çok saça sahip olmak için öneriler

Daha çok saça sahip olmak için öneriler

Saçlarımız maalesef zaman içerisinde zayıflayıp incelme eğiliminde olurlar ve bilhassa çok uzun saçları olanlar bu problemi iyi bilirler. Dolayısıyla onları kalınlaştırmak ve güçlendirmek için yapılması gereken bazı şeyler var ve bunları bir araya getirdik. Zira saçlara doğru bakım ile daha çok saça sahip olabilirsiniz ve saç kaybını azaltabilirsiniz.

Saç Kayıplarının Sebepleri

Stres – Stres sadece duygusal sağlığınıza zarar vermez, aynı zamanda saçlara da yük bindirir.
Hormonal dengesizlikler – Menopoz, obezite, stres ve düzensiz adetlerden kaynaklanabilmektedirler.
Kötü beslenme – Eğer bedeninizde vitamin, demir, magnezyum eksikliği varsa, bu durum saçlarınızı etkileyecektir.
Kirlilik – Kirlilik, toz ve pislikler saçın nemini kaybetmesine sebep olurlar ve saç foliküllerini zayıflatarak kırılmalarına ve düşmelerine sebep olurlar.

Genetik – Eğer ailenizde kellik geçmişi varsa, sizde de bu problem ortaya çıkabilir.
Doğal Yoldan Saç Uzatmak İçin İpuçları

Saç Derinize Masaj Yapın

Bir miktar hindistan cevizi yağını bir kaseye koyun ve biraz ısınana kadar ısıtın. Sonra bu yağı kullanarak parmaklarınızla dairesel hareketlerle saç derinize bir masaj yapın. Bir kaç dakika sürdürün ve saç derisinin tüm kesimlerine uygulayın. Yağı bir gece kafanızda bırakın ve sabah durulayın. Bu uygulama saç derisinin dolaşımını iyileştirir ve saç uzamasına imkan tanır.

Kimyasal İçermeyen Ürünler Kullanın

Dükkanlardaki pek çok ürün saçı kalınlaştırmayı vaat ediyor ancak hepsi etkili değil. Bunun için içindekiler listesine bakmalı ve zararlı kimyasallar içerenlere elveda demelisiniz. Zira bunlar saç uzamasına engel oluyorlar.

Sodyum lauril sülfat, silikon, paraben gibi maddelerden uzak durun. Ne kadar az kimyasal olursa o kadar iyi. Ayrıca aloe vera, badem, turunçgil esansları gibi doğal ürünleri barındıran ürünlere göz atın.

Saçlarınızı Doğru Yıkayın

Saçlarınızı doğru şekilde yıkamanız, inanılmaz sonuçlar almanızı sağlayacaktır. İlk kural, saçlarınızı her gün şampuanla yıkamayın. Zira şampuan saçın doğal yağının üretilmesine engel olur ve bu yağ saçların beslenmesinde etkilidir.
Ayrıca sıcak su kullanımından da uzak durun. Sıcak su saçları kurutur ve kırılgan hale getirir. Bunun yerine iki günde bir soğuk suyla onları yıkayın.

Sağlıklı saçlar için duş önerileri yazımız için sizi şöyle alalım 👇

Saçlarınızın sağlığı için duş önerileri

Pek çoğumuz çocukken saçlarımızı nasıl yıkamaya başladıysak, ömrümüz boyunca o şekilde devam ederiz ve herhangi bir değişiklik yapmayız. Eğer geçmişte öğrendiğimiz bu yöntem doğruysa, saçlarımız hasar görmezler ancak yanlış bir şekilde saç yıkamayı öğrendiysek, problemler ortaya çıkar. Pek çok kişi saç kırıklarının, saç dökülmesinin kullandığı ürünlerden kaynaklandığını düşünür ancak bazen saç yıkama ve bakım alışkanlıkları […]

Saçları Doğal Olarak Kurutun

Saçınızın kendi kendine kuruması her zaman en iyisidir. Yıkadıktan sonra havlu dokundurarak nemini alabilirsiniz ancak kuruma esnasında kendi kendine salınmalı. Biraz daha hızlı kurumasını isterseniz bir süreliğine güneşe çıkabilirsiniz ancak fönden uzak durun.

Saçlarınızı Nemlendirin

Saçların sağlıklı ve kırıksız kalmaları için onu beslemeniz gerekli. Bunun için saç kremi, serum veya yağ kullanabilirsiniz. Bu ürünleri saçınızı her yıkadığınızda kullanmanız iyi olacaktır.

Kibarca Tarayın

Plastik ve metal fırçalardan ve ince sık telli taraklardan uzak durun. Ayrıca saçı asla ıslak iken taramayın. Bunun yerine geniş dişli bir tarak kullanabilirsiniz. Aşırı taramak da saça zarar verir, bu nedenle bir sabah bir de akşam taramak yeterlidir.

Isı Uygulamaktan Kaçının

Saçlarınızı şekillendirmek için devamlı ısı vermeniz, onları kuru, zayıf ve hasar görmüş hale getirecektir ve kırılacaklardır. Bu nedenle fön, düzleştirici gibi ürünlerden kaçının. Daha doğal bir şekilde şekil veren ürünleri tercih edebilirsiniz ancak yine de saçları çok zorlamayın.

Saç düzleştirmenin yan etkileri için sizi şöyle alalım 👇

Saç düzleştirmenin yan etkileri

Herkes dümdüz, akıcı saçlar istiyor ancak bunun için saçlara çok iyi bakmak ve onları dikkatle, azimle takip etmek gerekiyor. Fakat pek çok kişi saç düzleştirme işlemini ve cihazlarını tercih ediyor çünkü bunlar çok daha hızlı ve güzel sonuçlar alınmasını sağlıyorlar. Lakin ilk defa yaptıracak olanlar için bu işlemlerin en büyük yan etkilerini de bilmek gerekli. […]

Uçlarını Aldırın

Saçınızın uçlarını her üç ayda bir aldırmanız iyi olacaktır çünkü saç kırıklarını ortadan kaldıracaktır. Ayrıca hasar görmüş bölgeleri de yok ettiği için saç büyümesine faydası olacaktır. Doğru bir saç kesimi saçlarınızın daha kalın görünmelerine de yardımcı olacaktır.

Stresi Uzak Tutun

Ruh sağlığınızdan daha önemli bir şey yok. Bu nedenle her şeyi stres kaynağı haline getirmeyin. Eğer bir problem varsa, onun hakkında endişelenmek yerine çözmenin yollarını düşünün. Ayrıca stres sadece kişilik ve ruh halinizi de etkilemez. Saçların sağlığını da düşürür. Dolayısıyla spor yapın, ibadet veya meditasyon yapın ve çevrenizi pozitif insanlarla doldurun.

Doğru Beslenin

Ne yediğinizin saçlarınız üzerinde çok ciddi bir etkisi vardır. Bu nedenle doğru bir şekilde beslenmek çok önemli. Dengeli bir diyette yeterince protein, vitamin, demir, kalsiyum, omega-3 yağ asitleri, biotin ve magnezyum bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir