Kadınlar olarak hepimizin rutin olarak kullandığı kişisel bakım ürünleri vardır. Günlük güzellik ürünlerinden temizlik ürünlerine kadar bedenimize devamlı olarak farklı bileşen ve kimyasallar süreriz. Bu ürünler talebi karşılamak için seri üretimden geçerler ama tüm kolay bulunan ürünler uzun vadede sağlığımız için iyi değillerdir. En sağlıklı şekilde yaşamak için aşağıda yaygın olarak kullanılan ama kaçınmanız gereken her şeylere dair ipuçları var. Sağlıklı bir yaşam tarzı için uygun olan bakım ürünleri de mevcutlar.

Deodorant

Hepimiz olabildiğince taze kokmak isteriz ve deodorant genelde en temel ürünlerimizden birisidir. Ama deodorantlarda bulunan ve kuru, iyi kokulu halde kalmamızı sağlayan maddeleri pek düşünmeyiz. Deodorantlarda genelde paraben, triklosan, fitalatlar ve hatta alüminyum gibi zararlı bileşenler bulunurlar ve bu nedenle daha doğal alternatiflere bakmak iyi olabilir. Alüminyum içermeyen deodorantlar da mevcutlar ve bunlar da teri önleme konusunda etkili olabiliyorlar. Ayrıca mutfağınızda olan bazı şeyler de işinize yarayabiliyorlar.

Limon suyunun etkili bir deodorant işlevi vardır. Bir limon dilimini veya biraz limon suyunu koltuk altınıza sürmek günün geri kalanı boyunca ferah hissetmenize yardımcı olacaktır. Dilerseniz biraz mısır nişastası ve yemeklik soda karışımı da sürebilirsiniz. Bu iki bileşeni ideal şekilde karıştırmak koltuk altınızın terlemesine engel olacaktır ve kokmanızı önleyecektir.

Parfüm

Parfümü her sabah da sürseniz, sadece özel günlerde de sürseniz, muhtemelen favori bir kokunuz vardır. Parfüm iyi kokmanızı sağlasa da, kokuların eğilimi olanlarda tahriş yaratma oranı yüksektir. Ayrıca genelde içindekiler listesinde olmayan maddeler de vardır ve bu nedenle tenimize ne sürdüğümüzü bilemeyiz. Daha bütünsel bir yaklaşımla cildinize öz yağlar sürebilirsiniz. Limon, nane ve lavanta gibi öz yağlar sadece koku yaratmazlar, aynı zamanda sağlığa ve ruha faydaları vardır.

Saç Boyası

Saç boyanızı yenileseniz de, farklı bir renge geçseniz de, herkes arada bir saçları ile uğraşır. Yaz ayları gelince herkesin saçlarında biraz yenilik aradığı bir gerçektir. Bu nedenle saçımıza en sağlıklı boyayı sürmemiz gerekir. Çoğu saç boyasında paraben ve sülfatlar bulunurlar ve bunlar saçların nemlenmesine engel olur, kırıklara sebep olurlar. En sağlıklı boya için vegan saç boyalarına bakmanız daha uygun olabilir. Genelde bunlarda sadece bitkisel maddeler bulunurlar.

Güneş Kremi

Cildi korumanın ne kadar önemli olduğunun hepimiz farkındayız. Güneş kremleri bizi güneşten korusalar da, bize zarar da verebilirler. Oxybenzone çoğu güneş kreminde bulunuyor ve UV ışınlarını emen bu kimyasalın başka yönleri de var. Çeşitli çalışmalarda oxybenzone’u cildinize sürmenin negatif etkilerine dair veriler var ve ayrıca mercan adacıkları başta olmak üzere ekosisteme de zararı olan bir madde. Bu nedenle mineral bazlı güneş kremleri daha uygun olurlar. Ayrıca organik güneş kremleri de internette bulunabiliyorlar.

Kişisel bakım ürünlerine göz atarken, içindekiler listesine göz atmaktan çekinmeyin. Bedeninize düzenli olarak sürdüğünüz şeylere dikkat ederek olabildiğince sağlıklı yaşayabilirsiniz. Doğal beden bakımı sağlıklı bir yaşam için önemlidir.