Defne tohumu yağı baharatlı aroması ile herkesi memnun edebiliyor ancak bu yağın faydaları da saymakla bitmiyor. Saç çıkartıcı tonik olmanın yanında kepekleri de önleyebiliyor ve çok sayıda terapötik özelliği var.

Defne ağacından elde edilen yağ, oldukça yoğun kokulu yapraklara sahip olan Pimenta racemose türünden çıkartılıyor. Bilimadamları bu bitkinin 16 türü olduğunu belirtiyorlar ancak sadece 2 tanesi ekonomik olarak anlamlı faydalar sunuyor.

Lafı daha fazla uzatmadan faydalarına geçelim.

Kas Ağrılarını Hafifletir

Defne tohumu yağı kas ağrısının giderilmesinde çok etkilidir. Hatta yüzyıllardır bu amaçla kullanılıyor. Ayrıca kanıtlanmış bir analjezik. Elde edilen ekstresinin inflamasyona uğramış dokularda nötrofilleri önleyebildiğine ve böylece daha fazla inflamasyonu engellediğine inanılıyor.

Enfeksiyonları Önler

Yağın terapötik özellikleri, bilimadamlarının antibiyotik özelliklerini keşfetmeleri sonucunda daha da öne çıktı. Patojenik bakterilerin gelişiminin önlenmesinde hayli yardımcı oluyor.

Sulandırılmış defne tohumu yağının enfekte bölgeye uygulanması mikrop gelişimine engel oluyor. Ancak bu yağa çok uzun süre maruz kalmak bir risk doğuruyor. İçindeki eugenol ve chavicol adlı fenolik bileşenler ve myrcene, antibiyotik özelliklerinden sorumlu.

Ayrıca küçük enfeksiyonların iyileşmesine de yardımcı oluyor fakat ciddi problemlerde kullanmadan önce bir profesyonele danışmalısınız.

Sinir Ağrılarını Hafifletir

Tahriş olmuş veya hasar görmüş sinirlerden kaynaklanan yoğun ağrılar nevralji olarak bilinirler. Belirtileri arasında özellikle yüz ve başta yanma ve batma hissi yer alır.

Nevraljinin sebepleri arasında enfeksiyon, sinire baskı gelmesi, diyabet ve multipl skleroz bulunuyor.

Nevralji kaynaklı ağrılar çok ağır ve çekilemez olabilirler. Ancak defne tohumu yağı bu sinir ağrılarının hafiflemesine yardımcı oluyor. Bu da sulandırıcı ve ağrı kesici özelliklerinden kaynaklı.

Defne tohumu yağı bir ağrı kesici ve bu nedenle ilgili bölgedeki ağrıları azaltıyor. Ayrıca kan damarlarının daralmasını sağlayarak sinirlerin üstündeki basıncı azaltıyor ve bu da yanma hissi ile ağrıların hemen geçmesini sağlıyor.

Yara İyileşmesine Yardımcı Olur

Çalışmalara göre, seyreltilmiş defne tohumu yağının cilde uygulanması yara iyileşmesini hızlandırıyor. Pek çok insan yaralarını gözardı ediyor.

Ancak özellikle paslı ve metal nesnelerden kaynaklı ağır yaralanmalarda dikkatli olmalısınız. Eğer yarayı doğru şekilde tedavi etmezseniz, tetanoz enfeksiyonuna daha açık hale getirirsiniz ve bunun sonucunda daha ciddi komplikasyonlar ortaya çıkar.

Defne tohumu yağı mükemmel bir antiseptik. Seyreltilerek uygulandığı zaman ciltte mikrop gelişimine engel olur ve yaraların iyileşmesini sağlar. Ayrıca bunu yara izlerinin oluşumunu önlemek için de kullanabilirsiniz.

Depresyon ve Anksiyete ile Savaşır

Yüzyıllar boyunca defne yaprağı stresin, yüksek tansiyonun, anksiyetenin ve depresyonun hafifletilmesi için kullanıldı. Sakinleştirici bir etkisi var. Yatıştırıcı etkisi biliniyor ve zihni, kasları ve sinirleri rahatlatıyor.

Rahatlatıcı özellikleri olan yağını gül öz yağı ile karıştırabilir ve difüzörde kullanabilirsiniz. Ayrıca hindistan cevizi yağı ile karıştırarak masajda da kullanabilirsiniz.

Sağlıklı Adet Döngüsünü Destekler

Düzensiz adet döngüsü hormon dengesizliğinin işaretidir. Kadınlar arasındaki en yaygın rahatsızlıklardan birisidir.

Hormonal dengesizlik yaşam tarzı problemleri, yetersiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve pek çok başka şeyden kaynaklanabilir.

Bilimadamları defne tohumu yağının hormonları dengeleme konusunda etkili olduğunu ve daha düzenli adet dönemini desteklediğini belirtiyorlar.

Saç Uzamasını Uyarır

Defne tohumu yağının en dikkat çekici özellikleri arasında doğal yoldan saç uzamasını hızlandırması bulunuyor. Mükemmel bir cilt nemlendiricidir ve anti-inflamatuvardır. Yüzyıllar boyunca pek çok farklı saç probleminin çözülmesinde kullanılmıştır.

Saç uzatmak için bir tonik hazırlayabilirsiniz veya bunu saçları canlandırmak, yağlandırmak ve biraz kurutmak için kullanabilirsiniz. Mikrop karşıtı özellikleri sayesinde saç derisi enfeksiyonlarının önlenmesine de yardımcı olur.

Yağda mantar karşıtı özellikler de mevcut. Hatta defne yaprakları ile hazırladığınız bir bitki çayını kepek ve bitle mücadelede de kullanabilirsiniz. Bu reçete eskiden çok kullanılıyordu.

Buna ek olarak besin değerleri de çok yüksek. Yağın ölçülü kullanımı sağlıklı ve uzayan saçlar elde etmenizi sağlar ve ayrıca kelleşmeye de engel olabilir.

Solunum Yolu Problemlerini Tedavi Eder

Daha önce bahsettiğim gibi, defne tohumu yağı spazm, virüs, mantar ve inflamasyon karşıtı özellikleri ile biliniyor. Solunum yolu rahatsızlıklarına bağlı tıkanmalara hemen çözüm olabiliyor.

Defne tohumu yağı tıkanmayı azaltıyor, balgamı söküyor ve solunum yolu ile ciğerleri temizliyor. Araştırmacılar onun solunum yolu, boğaz, burun ve akciğerler için mükemmel bir antiseptik olduğunu belirtiyorlar.

Fenolik içeriğinin çok yüksek olması sayesinde bronşit enfeksiyonlarını da hafifletiyor.

Sindirim Problemlerini Hafifletir

Gıdalara aroma için eklenebilir ve sindirimi uyarır. Ayrıca iştah açıcıdır. Sindirim problemleri enfeksiyonlar, yetersiz beslenme, iştahsızlık, aşırı yeme, sağlıksız yaşam tarzı ve yetersiz safra salgısı gibi pek çok sebepten kaynaklanabilirler.

Bu durumda defne tohumu yağı sindirim yolunu rahatlatır ve iştahı da açar. Doğru iştah ile gıdaları tüketirseniz besin emilimi artar. Bu da pek çok sindirim problemini tedavi eder.

Geçmişte geleneksel olarak gaz problemlerinde, ülser ağrılarında ve reflü ile mide yanmalarında da kullanılmış.

Bedene İyi Gelir

Yukarıdaki faydalara ek olarak kan ve lenf dolaşımını da iyileştirir. Bağışıklık sistemini uyarır. Doğru kan dolaşımı bedendeki tüm hücrelere giden kanı arttırır.

Lenf sistemi ise vücuttaki toksinlerin ortadan kaldırılmasında hayati rol oynar. Beden toksinlerden kurtulduğu zaman daha canlı ve sağlıklı hisseder.

Yan Etkileri

  • Uzun kullanımda cilt hasarı oluşturabilir. Cildi ve mukus membranlarını rahatsız edebilir.
  • Çok az kullanılmalı veya profesyonel bir aromaterapist tarafından uygulanmalı.
  • Alerjik reaksiyon geçmişi olanlarda veya alerjisi olabileceğini düşünenlerde sadece test sonrası kullanılmalı.
  • Hamile ve emziren kadınlar kullanmamalı.
  • 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalı.
  • Yağın çıkarıldığı kaynağı bilmelisiniz.
  • Böbrek ve karaciğer hastalıkları olanlar uzak durmalılar.