X
© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Derin uyku ve rahatlamanız için 8 öz yağ

Derin uyku ve rahatlamanız için 8 öz yağ

Kim iyi bir gece uykusuna değer vermez ki? Sizi sadece önünüzdeki gün için hazırlamaz, aynı zamanda bedeninize yorucu bir günün sonunda gerekli olan dinlenmeyi sağlar. Uyku düzenini pek çok şey bozabilir ve bunlar arasında geç saatlere kadar uyanık kalmaktan yaşamdaki şeyler nedeniyle strese girmeye kadar pek çok şey bulunur. Bu noktada öz yağlar devreye girerler. Bu sihirli bileşenlerin uykunuza nasıl yardımcı olacaklarını görmek için okumaya devam edin.

Öz Yağlar Nelerdir?

Öz yağlar, bitkilerden distilasyon yöntemiyle çıkartılan doğal yağlardır. Genelde alındıkları bitkinin aromasına sahip olurlar. Her öz yağın kendine ait aromatik bileşenleri onun karakteristik esansını sağlarlar.

Distilasyon öz yağları çıkartmak için uygulanan temel yöntem. Ancak soğuk pres gibi mekanik yöntemlerle de yağ çıkarılabilir. Öz bileşenler bitkilerden çıkarıldıkları zaman kullanıma hazır bir ürün hale getirilmek üzere taşıyıcı yağlar ile kombine edilirler.

Öz yağları üretim yöntemi de büyük önem taşıyor çünkü kimyasal yöntemler gerçek öz yağlar olarak görülmüyorlar.

Öz yağlar kullanarak uygulanan aromaterapi, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde popüler ev reçetelerinin kullanımını mümkün kılıyor. Bu alternatif tıbbın bir türü. Aroma ya koklanıyor ya da cilde haricen uygulanarak fonksiyonel özelliklerinden yararlanılıyor.

Öz yağlarının pek çok faydalarının arasında stres alıcı, rahatlatıcı ve uykuyu iyileştiren yapısı da var.

Öz Yağlar Uykuyu Nasıl İyileştiriyorlar?

Öz yağlar stresi, depresif hisleri ve anksiyeteyi azaltıyorlar. Beynin bir parçası olan limbik sistemin bazı bölgelerini uyarıyorlar. Bu bölge duyguların, davranışların, bilişsel kabiliyetlerin ve koku duyusunun kontrolünde önemli bir rol oynar.

Limbik sistem aynı zamanda nefes alma, kalp ritmi ve kan basıncı gibi istemsiz fizyolojik fonksiyonların kontrolünden de sorumludur.

Bu fonksiyonu sayesinde öz yağlar uykuyu iyileştirebilir ve rahat hissetmenizi sağlayabilirler.
90 türden fazla öz yağ mevcut ve her birinin özel bir aroması ile sağlığa faydası var. Aşağıdaki öz yağlar rahatlamayı uyaran ve derin uykuyu sağlayan en etkili yağlar.

Lavanta Yağı

Difüzörü suyla doldurun ve üç damla lavanta yağı ekledikten sonra açın. Difüze olmuş lavanta aromasını koklayın. Alternatif olarak yastıklarınıza bir iki damla bu öz yağı damlatabilirsiniz ve böylece gece boyunca koklayabilirsiniz. Ayrıca lavanta yağı, su ve sprey şişesi ile bir sprey yaparak da kullanabilirsiniz.

Lavanta yağının anksiyete ve depresyon üzerinde ters bir etkisi olduğu görülmüş. Bunun sonucunda uykuyu ve bilişsel yetenekleri iyileştiriyor.

Buhur Yağı

3-4 damla buhur yağını suyla dolu difüzöre koyun. Difüzörü açın ve tatmin edici aromayı koklayın.

Buhur yağının pek çok terapötik özelliği mevcut ve bunlardan birisi yorgunluğu azaltması. Ayrıca anksiyete ve depresyon belirtilerini iyileştirir ve bunu anksiolitik ve anti-nevrotik aktiviteler ile gerçekleştirir. Bu özellikle rahat kalmanıza yardımcı olurlar ve uykuyu iyileştirirler.

Sedir Ağacı Yağı

3 damla sedir ağacı yağını sulu difüzöre koyun ve aleti açın. Rahatlatan aromayı kokmayın. Bunu yatmadan önce yapın.
Sedir ağacıında sedrol adı verilen ve yatıştırıcı özellikler gösteren bir bileşen bulunur. Bu da daha rahat uyumanızı sağlayabilir.

Ylang Ylang Yağı

Bir kaç damla ylang ylang yağını yatmadan önce yastığınıza damlatın. Dilerseniz bileklerinize de biraz sürebilirsiniz. Eğer hassas bir cildiniz varsa hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı gibi öz yağlar ile karıştırıp kullanın.

Ylang ylang stres ve depresyon belirtilerini hafifletir ve deri altından emilerek rahatlatıcı etki gösterir. Bunun sonucunda daha iyi uyumanızı sağlar.

Roma Papatyası Yağı

3 damla roma papatyası yağını suyla dolu difüzöre koyun, açın ve rahatlatan aromayı koklayın. Ayrıca yastığınıza da bir iki damla damlatabilir ve kalıntılarını gece boyu koklayabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise banyo suyuna 15-20 damla eklemek ve içine dalmak.

Roma papatyası uykuyu getiren ve yatıştırıcı özelliklere sahip olduğundan daha iyi uyumanızı sağlayabilir.

Yasemin Yağı

2-3 damlasını bir iki çay kaşığı taşıyıcı yağın içine karıştırın. İyice karıştırdıktan sonra rahatlatıcı bir masaj için kullanın. Duşa gitmeden önce 30-60 dakika bekleyin.

Yasemin yağının uyarıcı özellikleri vardır ve anksiyete ile depresyon belirtilerini hafifleterek rahat kalmanızı sağlar ve uykuyu iyileştirir.

Bergamot Yağı

3-4 damla bergamot yağını sulu difüzörün içine katın. Sonrasında difüzörü açın ve bergamot aromasını koklayın.
Bergamot yağı stres ve anksiyete belirtilerini hafifletmek için popüler bir çözüm. Rahat ve sakin kalmanıza yardımcı olurken uykuyu da getirir.

Mercanköşk Yağı

3-4 damla mercanköşk yağını sulu difüzöre koyun ve açtıktan sonra güzel aromasını koklayın.

Mercanköşk yağı kortizol düzeylerini düşürerek stresinizi azaltır. Bu rahatlatıcı etki daha iyi uyumanızı sağlar.

Öz yağlar sihirli seçenekler gibi çalışsalar da, daha iyi uyumak için bir kaç ipucunu daha değerlendirebilirsiniz.

Uykuyu İyileştirmek İçin Diğer İpuçları

• Uyku zamanına yakın kafein tüketmeyin.
• Erken yemek yiyin.
• Meditasyon veya yoga yapın.
• Yatakta telefon, laptop veya televizyon kullanmayın.
• Bedeninizi uykuya hazırlayacak olan bir yatak zamanı ritüelini takip edin. Bu bir sıcak banyo veya uyumadan önce rahat şeyler giymek olabilir.

Bu makalede bahsettiğimiz öz yağlar uyku düzeninizi iyileştirmeye yardımcı olacaklar. Daha da önemlisi, her zaman sakin ve rahat kalmalısınız çünkü bunlar uykusuzluk ile savaşta en iyi yöntemler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir