İyi bir kutu oyunu veya eğitici bir oyuncak, küçükleri saatlerce eğlendirebilir. Eleştirel düşünme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmalarından bahsetmiyoruz bile!

Kutu oyunları, çocuklarımıza pek çok harika beceriyi öğretir. Ve çocukların hayatlarında şu güçlü araçlara ihtiyaçları vardır: iletişim yeteneği, paylaşım, kazanmak ve nezaketle kaybetmek, kuralları takip ve matematik becerileri.

Yeni bir okul sezonuna hazırlanan çocuklar için, evde eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak, ders aralarında keyifli molalar vermek veya eğlenirken öğrenmesini sağlamak isteyen ebeveynler için bu listeyi hazırladık…

1.      Clementoni – 64962 – Bilim ve Oyun – Dünya Gezegeni, bilimsel oyuncak 8 yaş

Dünya ve ayın hareketlerini eğitici ama aynı zamanda eğlendiren bir oyunla öğretmeye ne dersiniz? Clementoni’nin 7 yaş ve üzeri çocuklar için uygun bu dünya gezegeni oyunu ile ailece güneş sisteminde keyifli bir yolculuğa çıkın!

Farklı bilgiler ve öğrenmeyi daha ilginç hale getiren konular ile, çocuğunuza astronominin sınırlarını tanıtır. Üç boyutlu görsek mekanikler modeli sayesinde, dünya ve ayın hareketleri hakkında bilmesi gereken her şeyi kolayca öğrenebilir. Resimli kılavuzu da işleri büyük ölçüde kolaylaştırır.


2.      Hasbro Jenga Kutu Oyunu

Jenga, oyuncuların sırayla bir kuleden bir blok kaldırdığı bir koordinasyon oyunudur. Alınan her blok, daha sonra kulenin üzerine yerleştirilir ve giderek daha uzun ve daha dengesiz bir yapı oluşturulur.

Bu, karar verme becerilerini geliştirmek ve el-göz koordinasyonunu geliştirmek için harika bir oyundur. Oyunun amacı; çocuklara sabırlı olmanın önemini, baskı altında nasıl sakin kalınacağı ve anne veya baba kuleyi devirdiğinde heyecanlarını nasıl kontrol altına alacaklarını öğretmektir.

Ayrıca; el- göz koordinasyonunu, ince motor becerilerini, problem çözmeyi, stratejik düşünmeyi, bilişsel performansı geliştirir, sabırlı olmayı ve stresi kontrol altına almayı da öğretir.


3.      Ravensburger RPK100163 Çocuk Yapboz, Uzay

Çocuklar yapbozlara bayılır! Ravensburger’in yüksek kaliteli, çocuklara dayanıklı yapısıyla özellikle küçükler için tasarlanmıştır. Yapboz parçaları, küçük ellerinin taleplerine dayanacak ve ince motor becerilerin, ilişkilendirmenin, görev tamamlamanın ve bağımsız oyunun gelişimini desteklemek için ekstra dayanıklıdır.

Ravensburger’in 150 parçalı bu uzay çocuk yapbozu; uzay bilimine ilgiyi teşvik eder, görsel tanıma, uzamsal akıl yürütme ve ince motor becerilerini geliştirir. 4 yaş ve üzeri için uygundur.


4.      Hasbro Connect 4

Hasbro Connect 4, bir strateji oyunudur. İki oyuncu, kendi disk renklerinden 4 sırayı ilk kimin oluşturabileceğini görmek için karşı karşıya gelir. Dört disklik sıra; dikey, yatay veya çapraz biçimde olabilir. Eğlenceli mi? Evet. Eğitici mi? Kesinlikle!

Connect 4, tüm aile için eğlenceli bir oyundur. Ayrıca, çocuklara birçok yönden fayda sağlayabilir. Onunla tanıştırılan çocuklar, genellikle oyuna kitlenir. Sizi yenmeye odaklanarak çok eğleneceklerdir.

Bu oyun, aynı zamanda elleri ve parmakları gözleriyle gördükleriyle bağdaştırmak için doğru kullanmalarını gerektirdiğinden, ince motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Ek olarak, Connect 4’ü oynamak için temel sayma ve basit matematik öğrenmeleri gerekir. Henüz sayı saymayı tam olarak bilmeyen bir çocukla oynamaya başlarsanız, bunu çok çabuk öğrendiğini göreceksiniz.


5.      Ravensburger 7700T Zingo TR

Zingo; oyuncuların sırayla resimleri eşleştirdiği, hızlı tempolu Bingo benzeri bir oyundur. Oyuncuları, resim ve kelimeleri kendi meydan okuma kartlarıyla eşleştirmeye teşvik eder. Çocuklar, elinde ilk tam kart olan ilk oyuncu olmak için yarışırken ve “Zingo!” diye bağırırken çok eğlenecek.

Bu oyun; görsel motor ve algısal becerileri geliştirmek, ince motor ve kavrama becerilerini geliştirmek, dil gelişimini ve sosyal becerileri geliştirmek için faydalı bir eğitici oyun olacaktır.

İki veya daha fazla oyuncu ile oynanır ve 3 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.


6.      Clementoni 64320 Bilim ve Oyun Paleo Seti

Clementoni’nin bu bilim ve oyun paleo seti, Paleolitik Çağ’da geçen işbirlikçi bir macera oyunudur. Kaynak toplama, eşyalar yapma, daha fazla görev edinme ve tehlikelerle karşılaşmak için farklı yerler keşfetme ile çocuğunuzu paleontoloji dünyası ile tanıştırın!

3 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.


7.      Laço Kids What Am I (Ben Neyim)

Sonsuza kadar süren oyunlardan uzak durmasını isteyebilirsiniz, ancak Ben Neyim, bu listeye dahil edilebilecek kadar iyi!

Bu, bir çocuğun gelişimine fayda sağlayabilecek klasik oyunlardan biridir. Çocuklar, diğer oyuncunun kartındaki kişiyi ilk tahmin eden kişi olmaya çalışırken çok eğleneceklerdir.

Ben Kimim oyunu; görsel beceriler, odaklanma ve dikkat becerileri, organizasyon becerileri, dil becerileri, sosyal beceriler, bilgi işleme üzerinde çalışır.

En az iki oyuncuyla oynanır ve 6 yaş ve üzeri için uygundur.


8.      Clementoni Bubble – Eğitici Tasarım Robotu

Eğlenirken öğrenmeyi kolaylaştıran, kodlama ve çizim gibi beceriler ile tanıştıran bu eğitici ve akıllı robot, hem eğlenmeyi hem de öğrenmeyi garanti ediyor!

Robotun üzerindeki tuşlara basarak bir çizim oluşturabilir ve akıllı robotun bu çizimi kağıda çizmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca içerisinde yer alan kartlar, çizim konusunda çok farklı kombinasyonlar sunar. Hem eğlenceli hem de sezgisel bir oyun ile evde ders molalarını öğretici bir zaman dilimine dönüştürebilirsiniz.


9.      Hasbro Tabu Aile Boyu Eğlence

Tabu, oyuncuların her kartta listelenen yasak kelimeleri kullanmaktan kaçınabilmeleri için yaratıcı kelime becerileri gerektiren bir kutu oyunudur. Scrabble gibi diğer kelime oyunlarında olduğu gibi, çocuklara hem heceleme hem de kelime bilgisi alıştırması yaptırır.

Ayrıca, grup halinde hareket etmeyi öğretir. Çocukların takım halinde çalışmasını sağlayarak ve çocuğu takım dışı oyunlarda birlikte çalışmak üzere eşleştirerek, herhangi bir oyunu takım oyunu ve sportmenlik becerilerini uygulamak için bir fırsata dönüştürebilirsiniz.

Ayrıca, okul öncesi çocukları, beceri düzeylerinin üzerinde olabilecek oyunlara dahil etmek için iyi bir yoldur ve ailedeki herkesin bir grup olarak oynamasına izin verir.


10. Bounce Off – Çocuk Kutu Oyunu, Mattel Games

 

Bounce Off, öğrenciler ve aileler için kafa kafaya rekabetin oyunudur. Yapmanız gereken; deseni belirlemek için bir meydan okuma kartını ters çevirmek daha sonra topları sektirerek deseni yeniden oluşturmak için yarışmaktır. Deseni ilk tamamlayan kartı ve ilk 3 kartı kazanan da oyunu kazanır. Oyun, doğası gereği yaratıcı düşünmeyi teşvik ettiği için de ailelerden büyük ilgi görmektedir.

2-4 oyuncu ile oynanabilir ve 7 yaş ve üzeri çocuklar için uygundur.