Günlük yeme, içme alışkanlıklarımız içindeki zararlı maddeler, kirli hava, kapalı ortamlar, kozmetik ve temizleme ürünleri içindeki zararlı kimyasallar, vücudumuzun zararlı toksinlerle dolmasına sebep oluyor. Vücudumuza giren her bir zararlı, kimyasal madde de metabolizmanın işleyişine bir şekilde zarar veriyor. İşte bu sebeple vücudumuzun ihtiyaç duymadığı, organlara hasar veren toksinlerin, zararlı maddelerin vücuttan atılması işlemine detoks adı verilir. Metabolizmamız sağlam ve sağlıklıysa bu toksinlerin bir bölümünü vücut kendi kendisine dışarı atabiliyor, ancak tamamını değil. Özellikle de metabolik bazı rahatsızlıklar varsa neredeyse vücut tüm bu toksinleri içinde topluyor. Düzenli olarak uygulanan detoks programları vücutta çok kısa süre içinde olumlu etkisini gösterir, kişide anti aging etkisi yaratır. Metabolizmamızın tam fonksiyonla işlemesi ve vücudun canlılığını, gençliğini, diriliğini korumasında bu denli önemli olan detoksun faydalarını bir de madde madde inceleyelim.

 

Detoks, vücudun tüm organlarının fonksiyonlarını düzenler.

Detoks; kişinin karaciğer, böbrek, kolon ve akciğerlerini zararlı maddelerden arındırır. Karaciğerler, vücudu ve kanı temizleyici özelliktedir. Bu bakımdan vücuda fazladan yük getiren maddeleri vücuttan atmak da bir bakıma karaciğerin görevidir. İşte bu bakımdan vücudu temizleyen detoks programları da karaciğerin yükünü azaltıyor. Düzenli olarak detoks programı uygulayan kişilerin sindirim sistemleri tam fonksiyonla çalışır, toksinler dolayısıyla yorgun düşen organlar rahatlar. Bu bağlamda detoks sayesinde idrar yolları enfeksiyonu riski de azaltılabilir. Aynı paralelde özellikle modern şehir hayatında baskın olarak hazır gıdalarla beslenme kültürü, kişinin vücudundaki şeker, tuz ve yağ dengesinin bozulmasına ve başta obezite olmak üzere yaşamı tehdit eden pek çok hastalığa zemin hazırlar. İşte bu bakımdan detoksun vücuttaki şeker, tuz ve yağ oranını dengeleyici, kan dolayışımı normalize edici, ihtiyaçtan fazlasını vücuttan atıcı özelliği dolayısıyla total bir sağlıklı ve uzun ömre hizmet ettiği söylenebilir.

Detoks, ruhen ve bedenen temizlenmeye yardımcıdır.

Detoks; kişiyi saç tellerinden, ayak parmaklarına kadar temizleyen bir uygulamadır. Bu bakımdan vücudu dinç ve canlı olan kişi, fazla kilolarından arınan kişi kesinlikle kendisini ruhsal olarak da rahatlamış hisseder. Sindirim, dolaşım, boşaltım sistemleri iyi çalışmayan, vücudunda zararlı maddeler birikmiş olan kişi kronik bir yorgunluk, halsizlik halindedir. İşte bu bakımdan sadece fiziksel değil, ruhsal ve zihinsel dinginlik ve rahatlık için de düzenli olarak detoks yapmanızı öneriyorum.

Detoks, cildi güzelleştirir.

Özellikle cildimizi temizlemek ve güzelleşmek için kullandığımız temizlik ve bakım ürünleri ciltte zararlı maddelerin birikmesine yol açıyor. İşte bu maddeler cildi deforme eder, yaşlandırır. Düzenli olarak detoks programları uygulayan kişilerin cildindeki ölü deriler, yıpranmış üst tabaka atılır, alttan yeni, taze cilt çıkar, ciltte parlaklık, canlılık oluşur. Detoks, özellikle de ciltte oluşan çeşitli alerjik reaksiyonları da giderir. Detoks sayesinde cilt; dinlenir, yenilenir, cilt kızarıklıkları ve lekeler azalır, cilt yumuşaklık ve pürüzsüzlük kazanır. Ayrıca ilerleyen yaştan kaynaklı olan cilt çizgilerinin, kırışıklıkların görünürlüğü azalır.

Detoks, zayıflamaya yardımcıdır.

Vücutta şişkinliğe, fazladan yağ depolanmasına sebep olan etkenlerin en başında vücuttan atılamayan zararlı toksinler gelir. Metabolizmanın çalışma hızı bu toksinler dolayısıyla yavaşladığından vücuda alınan faydalı, zararlı her şey vücutta birikir ve fazla kiloya sebep olur. Bu bakımdan detoks vücudu fazlalıklardan arındırdığı için metabolizma da hızlanır, kilo verme süreci de çok daha başarılı geçer.

Detoksa ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız?

Detoks, günümüz koşullarında marketten, pazardan aldıklarıyla beslenen, şehirlerde yaşayan, özellikle kapalı ortamlarda çalışan 15 yaşın üzerindeki kadın, erkek herkes için bir ihtiyaçtır. Bunun için ekstra bir belirtiye gerek duyulmaması gerekiyor. Zira detoks için ille de vücudun, organların, metabolizmanın sinyal vermesine gerek yok diye düşünüyorum. Bunun yanında elbette ki kronik seyreden baş ağrısı, depresyon, halsizlik, uyuşukluk, yorgunluk, eklem ağrıları, burun kaşıntısı, bel ağrısı, ciltteki dökülmeler, kuruma ve kaşıntılar artık acilen bir detoks programına ihtiyaç duyduğunuzu gösteriyor. Bununla birlikte sebepsizce sinir, stres, gerginlik altında bulunma, anksiyete bozukluğu, öksürük, boğazda ve göğüste hırıltı, gözlerde ve ciltte kızarıklık, ağız kokusu, baş dönmesi gibi onlarca belirti vücudunuzun detoksa ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Aslına bakılırsa bunlardan biri ya da birkaçını hisseden kişinin doktora başvurmadan öncesinde kısa bir detoks programı uygulayıp sonucu görmesini öneriyorum. Zira doktora gitmek demek, kimyasal içerikli antibiyotikler, ağrı kesiciler kullanmak ve dolayısıyla da başta böbrekler olmak üzere pek çok iç organa zarar vermek demektir. Bu bakımdan hep söylediğim gibi en doğal besin en iyi besindir. Sağlık sorunlarınızın çözümünü de doğada arayın.

Detoks etkili besinler

Aslında doğal olarak yetiştirilen tüm meyve ve sebzelerin besinlerin detoks etkisi yaratabileceğini söylemek mümkün. Ancak bazı besinler bu etkiyi birkaç tık daha fazla gösterdiği için size en fazla detoks etkisi uyandıran besinleri anlatacağım.

  • Tüm detoks programlarının vazgeçilmezi LİMON

Limon; bir C vitamini deposu olduğundan besleyici ve bağışıklık sistemini güçlendirici, antioksidanlar yönünden çok zengin olduğu için de vücudu arındırıcı, temizleyici özelliktedir. Limonun barındırdığı C vitamini vücutta glutatyon (karaciğerdeki zararlı bileşikleri dışarı atan antioksidan etkili bir tür tripeptit) üretimini artırır.  İşte bu sayede karaciğerde gerçekleşen detoks işlemi de hızlanır. Bu bakımdan sabahları aç karnına ve gün içinde yemeklerden 1 saat öncesinde limonlu ılık su için.

  • Organları koruyan ve toksinlerden arındıran KIRMIZI PANCAR

Detoks programı uygulamak isteyenlere önerebileceğim temel besinlerden birisi de kesinlikle kırmızı pancardır. Zira kırmızı pancar öncelikle tüm organların temizlenmesine yardımcı olduğu için bu organları korur ve güçlendirir. Besleyici sayısız bileşene sahip olan kırmızı pancar; kan şekerini dengeleyici, kalbi koruyucu ve güçlendirici, sinir ve sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenleyici etkiye sahiptir. Bu bağlamda özellikle kişinin uyku düzeninin sağlanmasında, hafızanın güçlenmesinde, zihinsel zindeliğin artırılmasında faydalı etkileri dolayısıyla detoks programları dışında da her gün kırmızı pancar tüketmenizi öneriyorum. Detoks içinse her gün bir ara öğünde büyük bir kaseye kırmızı pancar, limon ve zeytinyağından oluşan bir salata hazırlayın ve tüketin.

  • Sindirim fonksiyonlarını düzenleyen YEŞİL ÇAY

Kilo vermek, cildini canlandırmak isteyenlerin antioksidanlar ve kateşinler bakımından zengin olan yeşil çayı günde 2 fincan tüketmeleri gerekiyor. Bu sayede vücut zararlı maddelerden, serbest radikallerden arınacak, sindirim sistemi daha hızlı çalışacaktır.

  • Antioksidan ve vitamin deposu BEYAZ LAHANA

Her kim detoks yapmak, sağlıklı kilo vermek isterse beyaz lahanayı beslenmesine katmak durumundadır. Beyaz lahananın içindeki B, C, E vitaminleri ve antioksidanlar hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olacak, organlarınızı hem güçlendirecek hem de toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Bu bakımdan salatalarınıza bolca beyaz lahana doğrayın, beyaz lahanayı kaynatıp suyunu için ya da şahane bir beyaz lahana çorbası hazırlayıp afiyetle tüketin.

  • Bağışıklık sistemini güçlendiren SARIMSAK

Sarımsağın cilt ve saç sağlığına faydaları, metabolizmayı hızlandırıcı özelliği zaten herkes tarafından biliniyor. Ancak antioksidan deposu, C vitamini kaynağı olan sarımsak, detoks programlarınızın da vazgeçilmezi olsun. Düzenli olarak sarımsak tüketen kişilerin vücutlarında zararlı bakteriler, mikro organizmalar birikmez, kişi hastalıklara karşı çok daha dirençli olur. bu bakımdan yemeklerinize, çorbalarınıza, salatalarınıza mutlaka birkaç diş sarımsak ekleyin.