© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Dilimli çikolatalı kurabiye tarifi

Dilimli çikolatalı kurabiye tarifi

Kurabiye denince genellikle akla çikolatalı, kahverengi bir dilim görüntüsü geliyorsa; bitter çikolataya ek olarak bir de fasulyenin dahil olduğu bu dilimli çikolatalı kurabiyelerin tadına bakabilirsiniz. Bunlar, geleneksel olmayan ve sağlıklı kurabiyelerdir. Açık renkli kurabiyeler, çoğunlukla çikolata yerine vanilyanın dahil olmasıyla yapılır. Bazıları beyaz kurabiyelerde beyaz çikolata kullanmayı da tercih ediyor. Bizim dilimli çikolatalı kurabiyelerimiz, glutensizdir ve şeker yerine akçaağaç şurubu ile yapılır. Tarifimize sonradan dahil ettiğimiz bir malzeme de “kuru fasulye”. Fasulye, un ya da gluten içeren malzemelere gerek kalmadan kurabiyelerde hacim sağlamanıza yardımcı olur.

Malzemeler

• 3 adet yumurta,
• 1 su bardağı akçaağaç şekeri (ya da ½ su bardağı akçaağaç şurubu),
• ½ çorba kaşığı vanilya özütü,
• 400 gr kuru fasulye, önceden haşlanmış,
• Eritilmiş 4 çorba kaşığı tereyağı,
• ½ su bardağı ceviz, elle ufalanmış,
• ½ su bardağı çikolata

Nasıl Yapılır?

Bu tarif, malzemeleri bir blender’a koymak ve ardından karışımı fırına atmaktan oluşuyor, süper kolaydır! Pişirirken, kaliteli malzemeler kullanmak benim için önemlidir. Örneğin organik tereyağı kullanmayı tercih ediyorum. Yağlar organik tereyağı ve Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı kaynaklardan geldiğinde, vücut için oldukça faydalıdır. Tarife geçmeden önce, fırını 175 derecede önceden ısıtarak başlıyoruz.

Bu tarife eklediğimiz kuru fasulye, bu kurabiyeleri benzersiz kılıyor. Fasulyeler blender’dan geçirildiğinde, bir un görevi görür ve bu da tarifi, tamamen glutensiz hale getiriyor. Kuru fasulye de sağlıklı bir beslenme programının önemli bir parçasıdır; çünkü aşırı kalori olmadan protein ve lif sağlarlar. Bu tarif, tam bir “kazan-kazan” durumu!

Hamur malzemelerini karıştırdıktan sonra, karışımı dikdörtgen bir fırın kabına alın.

Şimdi en iyi kısma, çikolatayı ve cevizi eklemeye geldi. Her birinden ½ su bardağı ekleyin. Çikolata, bu kurabiyelere ekstra bir tatlılık ve zenginlik verir, cevizler harika bir kıtırlık yaratır. Bence herhangi bir tatlılda, tatlı bir ısırık için gerekli olan o gevrek doku, ceviz ile verilebiliyor.

Daha sonra kabı fırına verin ve 45 dakika, üzerleri kahverengiye dönene kadar pişirin. Fırından çıkardıktan ve birkaç dakika soğuttuktan sonra servis edebilirsiniz.

Üzerinde kremamsı bir doku istiyorsanız, biraz kefir ve bal karışımı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir