Dünyadaki neredeyse tüm diş hekimleri ve onların bağlı bulundukları diş sağlığı örgütleri, dişlerinizi her gün diş ipi kullanarak temizlemenizi öneriyorlar. Ayrıca bunun yanında günde 2 defa 2 dakika boyunca florürlü diş macunu ile fırçalamayı da şiddetle öneriyorlar.

Diş ipi, diş fırçalarının erişemedikleri bölgelerde kalan yemek ve bakteri artıklarını temizlemek için kullanılan ince ve bu iş için özel hazırlanmış iplerdir. Genellikle diş fırçaları ve macunları ile aynı raflarda satılırlar ve eczanelerden, internet mağazalarından ulaşmak da mümkündür.

Bu yazımızda diş ipinin diş ve ağız sağlığı için neden önemli olduğuna ve dişinizi doğru şekilde temizlemenin yöntemlerine göz atacağız.

Neden Diş İpi Kullanmalıyız?

Diş fırçası bakteri içeren yapışkan bir film olan diş plaklarının yer aldığı dişlerin aralarına erişemez. Diş ipi ise dişlerin arasına girerek bu plakların temizlenmelerine yardımcı olur.

Diş ipi kullanarak ve dişlerinizi fırçalayarak şekerle ve yemeklerden sonra ağzınızda kalan gıda parçacıkları ile beslenen plak ve bakterileri ortadan kaldırabilirsiniz.

Bakteriler beslendiklerinde dişin dış kısmındaki sert bir kabuk olan diş minesini aşındıran bir asit salgılarlar ve çürüklere sebep olurlar.

Ayrıca temizlenmeye plaklar bir süre sonra dişlerin dip kısmında diş etine yakın yerlerde diş taşına yani tartara dönüşebilir ve sonucunda diş eti hastalıkları ve iltihabına sebep olabilirler.

Ne Zaman Diş İpi Kullanılmalı?

Diş ipini kullanmanın en iyi zamanı onu en rahat kullanabileceğiniz zamandır.

Bazı insanlar dişlerini sabah rutini olarak fırçalar ve diş ipi kullanırlar, böylece güne temiz bir ağızla başlarlar. Bazıları ise yatmadan önce temiz bir ağzı tercih ederler.

Önce Fırçalamalı mı Yoksa Diş İpi mi Kullanmalı?

Diş Sağlığına İyi Gelir

İlk olarak hangisini yaptığınız pek de fark etmez. Fark eden tek nokta güzelce temizlemektir ve ayrıca bu alışkanlığı her gün düzenli olarak yapmaktır.

2018 yılında yapılan bir çalışmaya göre ilk önce diş ipi kullanmak ve daha sonra fırçalamak daha iyi görünüyor. Çalışmaya göre diş ipi dişler arasındaki bakteri ve artıkları oradan çıkartıyor ve sonrasında fırçalamak bu parçacıkların ortadan kaldırılmalarını sağlıyor.

Sonrasında fırçalamak aynı zamanda dişler arası plaklardaki florür konsantrasyonunu da arttırabiliyor ve böylece diş minesi güçleniyor ve diş güçsüzlükleri önleniyor.

Fakat genel kabul edilen görüşlere göre önce fırçalamak veya diş ipi kullanmak arasında çok ciddi farklar bulunmuyor.

Çok Fazla Diş İpi Kullanmak Mümkün mü?

Yanlış şekilde diş ipi kullanmadığınız sürece çok fazla diş ipi diye bir şey yok. Eğer diş ipi kullanırken çok fazla baskı kullanırsanız veya çok güçlü hareketler yaparsanız diş ve diş etlerine zarar verebilirsiniz.

Özellikle öğünlerden sonra dişlerin arasında kalan artıkları temizlemek için günde bir kaç defa diş ipi kullanmanız gerekebilir.

Diş İpinin Alternatifi Var mı?

Diş ipi dişler arasındaki bir temizlik sürecidir. Dişler arasında biriken plakların temizlenmelerine yardımcı olur. Ayrıca gıda parçacıkları gibi artıkları da ortadan kaldırır.

Dişlerin arasını temizlemek için kullanabileceğiniz araçlar şöyle:

 • diş ipi
 • önceden sarımlı diş ipleri
 • sulu diş temizleme ürünleri
 • elektrikli diş ipleri
 • plastik veya ahşap kürdanlar
 • ince diş arası fırçaları

Hangi seçeneğin sizin için en iyisi olduğunu doktorunuzla konuşarak bulun. Bulduğunuz zaman da düzenli olarak kullanın.

Diş Telleri Varken Diş İpi Kullanımı

Diş telleri ortodontist tarafından aşağıdaki sebeplerden dolayı uygulanırlar:

 • dişleri düzeltmek
 • dişler arasındaki boşlukları kapatmak
 • çene problemlerini düzeltmek
 • diş ve dudakları doğru şekilde hizalamak

Eğer diş telleriniz varsa, aşağıdaki önerileri dikkate alın:

 • plak oluşumuna sebep olan nişastalı ve şekerli gıda ile içecekleri azaltın
 • diş tellerindeki gıda parçacıklarını temizlemek için her öğünden sonra dişleri fırçalayın
 • fırçanın bıraktığı parçacıkları temizlemek için ağzınızı suyla çalkalayın
 • eğer diş hekiminiz önerdiyse florürlü ağız yıkama suları kullanın
 • düzenli olarak diş ipi kullanın

Diş telleri varken diş ipi kullanmak için kullanabileceğiniz bazı araçlar var:

 • diş ipini tutmaya yardımcı olan diş ipi tutucuları kullanmak
 • diş tellerine takılma ihtimali daha düşük olan mumlu diş ipleri
 • su kullanan bir diş arası temizleme ürünü olan su jetleri
 • diş arası temizlik fırçaları, bunlar diş telleri ve dişler arasında kalan artık ve plakların temizlenmelerine yardımcı olurlar

Sonuç Olarak

Uzmanlar dişlerin günde iki defa 2 dakika boyunca florürlü diş macunları ile fırçalanmasını öneriyorlar ve ayrıca günde bir defa diş ipi gibi diş arası temizleyicilerden faydalanmayı tavsiye ediyorlar. Fırçalamadan önce veya fırçaladıktan sonra diş ipinizi kullanabilirsiniz.

Evde diş temizliği ve diş ipi kullanımına ek olarak diş sorunlarını önceden tespit edebilmek için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeyi unutmayın. Böylece tedavi daha basit ve uygun maliyetli hale gelir.