Herkese merhaba! Anadolu’nun kadim topraklarında çok güzel bir gezi daha gerçekleştirdik. Sevgili Şafak hocamız ile birlikte yine çok güzel bir keşif yaptık. İstanbul’dan başlayan 8 saatlik otobüs yolculuğumuzun ardından Aydın’a geldik. Nysa Antik Kenti’nden başlayan gezimizde Zeus Mağarası ve Afrodisias’ı gezdik.

Katıldığımız turun adı, Dişil Bilgeliğe Uyanış Turu. Bildiğiniz üzere, Anadolu, sadece Türkiye için değil, dünya tarihi için de çok önemli. Burası, dişil enerjinin, yani tanrıça kültürünün doğduğu topraklar. Bu nedenle; Kybele’den Afrodit’e ve Artemis’e kadar pek çok tanrıça sembolünü bulmak mümkün.  

Nysa Antik Kenti 

Turumuza, Nysa Antik Kenti ile başladık. Burası, çok güzel bir antik kent. Halihazırda kazıları devam eden, yepyeni bir arkeolojik şehir. 

Burası, bir Roma kenti. Aslında, daha önce kurulmuş ama Roma Dönemi’nde altın çağını yaşamış.  Anadolu’nun en iyi durumda olan kütüphanesi de burada bulunuyor. 

Anadolu’da Bergama Kütüphanesi’nin ne yazık ki yalnızca zemini kalmış, Efes Kütüphanesi tekrar yapılmış ancak burası orijinal bir kütüphane. Şuanda, İskenderiye Kütüphanesi’nden sonra en ünlü kütüphane olarak kabul ediliyor. Halihazırda arkeolojik çalışmaların devam ettiği bu antik kent, tarihi kalıntıları ile gerçekten görülmeye değer. 

Afrodisias 

Nysa Antik Kenti’nden bir saatlik yolculuğun ardından Afrodisias’a, yani Afrodit’in Şehri’ne geldik. 

Afrodit; aşkın, ihtişamın, güzelliğin, yani Venüs’ün tanrıçası. Venüs, dişil enerjinin en önemli arketiplerinden bir tanesi. Buraya geldiğimde, dişil enerjiyi aktive etme kampımızın ilk çemberini açmak için, sadece kadınlarla bir enerji çalışması gerçekleştirdik. Afrodisias’a geldiğinizde, muhteşem enerjisini siz de hissedebilirsiniz.  

Aşık arketipi, sevgili, ihtişam, güzellik, Anadolu kültüründe “cilveli kadın”, erkekleri kendine hayran bırakan, özgürce cinselliğini ifade eden, aşık ama bir yandan da pasif olmayan, biraz çocuksu ruhlu, üretken ve bereketli bir tanrıça aslında Afrodit. Ancak, içinde bulunduğumuz kültürel şartlardan dolayı, bu kadın tipi bastırılmış. 

Güçlü kadın fakat bu gücünden dolayı birçok yerde mağdur olmuş kadın! Diğer kadınlar, kocalarını kapar diye Afrodit’e düşmanlık beslemişler. Afrodit de hiçbir erkeğe boyun eğmeyen, başına buyruk, özgür, aşkı yaşamayı seven bir kadın. Bu yüzden de biraz zorlanmış. İşte biz de, Afrodisias’ta Afrodit Tapınağı’nın önünde, kadınlarla birlikte bir dişil enerji çalışması gerçekleştirdik. 

Burada, o kadar yumuşak, o kadar güzel bir enerji var ki… Bu topraklarda olduğumuz için gerçekten çok şanslıyız. Size de burayı mutlaka görmenizi öneririm. 

Zeus Mağarası 

Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın yanı başında bulunan Zeus Mağarası, Mitoloji’ye göre Zeus’un gelip sığındığı yerdir. Eşiyle sıkıntı yaşadığında buraya sığınırmış. Kleopatra’nın gelip içeride yıkandığı da söylenir. Tabi, bunlar mitolojik hikayeler. 

Bizim için, tektonik bir mağara. Ancak, enerjisi yüksek bir mağara. Buraya kadar gelirseniz, bu mağarayı da görmeniz gerekiyor. 

Hemen 1 km ilerisinde ise Panionion Antik Kenti bulunuyor. Burası, 12 İyon Kenti’nin bir araya toplandığı bir yer. Poseidon kültürü hakim. Burada, Poseidon’u hissedebilirsiniz. 

Atlantis’e baktığımızda, Atlantis’te de 10 tane şehir devleti vardır. Bunlar, 5-6 yıllık dönemlerde toplanırlar. Toplananlar bir ritüel gerçekleştirirler. Bu ritüellerde, bir boğayı salarlar ve kementlerle yakalayıp kurban ederler. 

Bir taştan aşağı doğru asarlar ve ondan akan kanı Poseidon’dan kaldığına inanılan her bir sitenin üzerinden geçirirler. Bu bahsettiğimiz olay, aslında M.Ö 1200’lü yıllarda gerçekleşiyor. Bu ritüelin, bir para sikkesi üzerinde basılmış şekli ise Truva’da bulunmuştur. 

Atlantis Halkı daha sonra dağılmaya başlar. Türkiye’nin çeşitli yerlerine ve Avrupa’ya gider. Onlardan geriye kalan gruplardan biri de İyonya’dır. Atalardan gelen o bilinci de 12 şehir devleti şeklinde yaşatmaya devam ederek, benzer bir sistemi burada uygulamaya başlarlar. Bu nedenle, burası gerçekten önemli bir yer. Enerjisi de oldukça güzel. 

Biz, Şafak hocamla birlikte dolu dolu 1 gün geçirdik. Çok güzel yerlere gittik, gezdik. Gezimiz hakkında daha fazlasını öğrenmek için Vlog’umu izleyebilirsiniz!