© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Diyabet öncesi gece geç yatanların vücut kitle endeksleri daha yüksek

Diyabet öncesi gece geç yatanların vücut kitle endeksleri daha yüksek

Image Bu yazıyı 1 dakika 9 saniyede okuyabilirsiniz.

Diyabet öncesi veya hafif diyabetli olup da yatağa geç gidenler, geç yemek yiyenler ve günün geç saatlerinde daha aktif olanların vücut kitle endekslerinin daha yüksek olduğu Frontiers in Endocrinology’de yayınlanan bir makalede belirtiliyor.

Kan şeker düzeyleri normalden daha yüksekken ancak tip-2 diyabet olacak kadar da yüksek değilken, bu hastalara prediyabetik veya diyabet öncesi deniliyor ve tip-2 diyabet geliştirme riskleri çok yüksek.

Uykusuzluğun obezite ve diyabet gibi pek çok sağlık probleminin riskini arttırdığı biliniyor, hatta akşamları yapılan tercihlerin diyabet riski ve daha fazla kilo ile bağlantılı olduğu belirtiliyor. Bu çalışma diyabet öncesi dönemdekilerin sabah-akşam tercihlerinin vücut kitle endeksi ile bağlantısını ortaya koymak için yapılmış.

Ortalama yaşı 64 olan ve ortalama VKE’si metrekare başına 25.8 kilogram olan 21.333 diyabet öncesi katılımcı ile yapılan çalışmalarda, sabah ve akşam tercihleri anketler ile katılımcılara sorulmuş ve ortalama uyku süresi her gece 7 saat çıkmış. 60 yaşından genç olan katılımcılarda yüksek düzeyde sosyal jetlag daha yüksek VKE ile ilişkilendirilmişken, 60 yaşından yaşlı olanlarda akşamı tercih edenlerde VKE yetersiz uykudan dolayı yüksek çıkabilirken, sosyal jetlagın bir etkisi olmamış. Akşamı tercih eden gece kuşlarının VKE değerleri daha yüksek çıkmış.

Sosyal jetlag, haftaiçi ve haftasonu uyku zamanları arasındaki değişimi ifade ediyor ve uyku zamanlamasındaki büyük değişimlerin bazı toplumlarda daha yüksek vücut kitle endeksi ile ilişkili olduğu biliniyor. Uykunun süresi ve zamanlaması ayarlanabilir faktörlerdir ve bu nedenle daha düzenli uyku saatleri ve süresi VKE’nin azaltılmasını sağlayabilir, böylece yüksek risk gruplarında diyabetin gelişim riskinin de düşmesini sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir