© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Diyet yaparken iştah kapatıcı 5 öneri

Diyet yaparken iştahın nasıl kapanacağı ile ilgili çok fazla soru alıyorum. Aslında bu soruların içeriği genelde şöyle oluyor; “Ben şu boyda ve şu kilodayım, sürekli yemek yemek istiyorum ve yemek yeme isteğimi durduramıyorum”.

Eğer, yemek yeme isteğinizi durduramıyorsanız; orada bir sıkıntı var demektir. Bu noktada; insülin direnciniz bozuk ya da kan şekeri seviyeniz biraz yükselme olduğu için şekere yönelme oluyor olabilir. Bunun temelinde olan durum; siz ne yerseniz yiyin, vücudunuzun bunu kullanamaması durumudur. Bu, da her zaman aç hissetmenize ve tekrardan yemek yeme isteği ile karşı karşıya kalmanıza neden olur.

Dolayısıyla, hiç bir zaman doymuş hissedemezsiniz. Ya da; mide hacminiz çok büyük ve onu doldurmakta zorlanıyor olabilirsiniz.

Bu durumda da, diyet yaparken ilk bir ayınız zor geçecektir ve bu da sizi zorlayabilir.

Bu yazıda vereceğim öneriler; bu durumları engelleyecek ve iştahınızı kapatacaktır. Her biri, kendi danışanlarımda da kullandığım, oldukça etkili önerilerdir. İşte, diyet yaparken iştah kapatıcı 5 öneri!

1. Tarçınlı Su Tüketin

Ilık ya da isteğe bağlı olarak biraz kaynatacağınız bir litre suyun içerisine, 2 adet çubuk tarçın atın ve bir dilim limon atıp, gün içerisinde bu suyu tüketmeye özen gösterin. Aç ya da tok karna tüketebilirsiniz. Bu suyu içmeye, ikindi öğününden sonra tüketmeye başladığınızda, akşama kadar geçen sürede, gerçekten iştahınızı kapatacaktır. Bu, onaylanmış bir su tarifidir.

2. Karanfilli Çay

Bu da, şekerinizi dengeleyecek ve iştahınızı kapatacak bir tariftir. Karanfilli çayı hazırlamak için;

• 5-6 adet karanfil,
• limon dilimleri
• ıhlamur, beyaz çay ya da yeşil çay

Tüm malzemeleri bir tencerede birleştirin ve kaynatıp demlendirin. Bu karışımı, günde 2-3 fincan tüketebilirsiniz. Karanfilli çayı, öğle yemeğinden sonra içmeye başlayarak akşama kadar içebilirsiniz. Bu da, tarçın ile aynı özelliği göstererek iştahınızı kapatır ve vücudunuz tatlı yiyormuş hissi aldığı için, bu tür besinlere ihtiyaç duymayacaktır.

3. Her Öğün Mutlaka Yoğurt Tüketin

Öğle ve akşam yemeklerinde, birer kase yoğurt tüketmelisiniz. Yoğurdu evde mayalamanızı öneririm; çünkü, marketten alınan yoğurtlar, gerçek yoğurt değildir. Bir yoğurt ekşimiyorsa, ona gerçek yoğurt diyemeyiz ve marketten alınan yoğurtların, birkaç hafta sonra bile hala ekşimediğini görebilirsiniz.

Yoğurdu kendiniz yaparsanız, çok daha sağlıklı olacaktır. Eğer kilonuz 75 kilo ve üzerindeyse, son gece öğününde de yoğurt tüketebilirsiniz.

Yoğurdun, karın yağlarını eritmede etkisi büyüktür. Özellikle, iştah kapatan ve yağ yakan en iyi besinlerden biridir. Üzerine, isteğe bağlı olarak tarçın serperek de yiyebilirsiniz.

4. Kahvaltıda Mutlaka Yumurta Tüketin

Yumurtayı genel olarak haşlanmış tüketmeye özen gösterin, tavada yumurta sizi çok fazla tok tutmayacaktır.

Haşlanmış yumurtayı, yanında peynir tüketmeyecekseniz, iki adet şeklinde de tüketebilirsiniz. Bu, diyetinizi bozmayacak ve sizi ekstra tok tutacaktır.

Kahvaltıda yiyeceğiniz yumurta, gün boyunca sizin acıkmanızı engeller. Araştırmalar, kahvaltıda yenilen yumurtanın, günün diğer öğünlerinde alınan kalorinin azaldığını göstermektedir.
“Yumurta yemiyorum” diyorsanız; peynir tüketebilir ya da yulaf, yoğurt ve meyve karışımını da tercih edebilirsiniz.

5. Bol Bol Su ve Salata Tüketin

Mide hacmi, kilo aldığınız zaman büyür. Büyüdüğü zaman, bunu doldurmakta zorlanabilirsiniz. Burada, devreye salata ve su giriyor. Bu ikili ile mideyi doldurduğunuz zaman; beyniniz midenizin doluluğunu, tokluk olarak algılar.
Dolayısıyla; günde 2-3 litre su tüketir ve öğle ve akşam yemeklerinin yanında salata tüketirseniz, vücudunuz tok hisseder ve iştahınız kapanmış olur.

Bu 5 öneriye dikkat ederseniz; iştahınızın kapanmış olduğunu göreceksiniz!

İnsanlar, genelde çabuk pes ediyorlar. Bir hafta yapılan diyetin ardından genellikle, “Ben yapamıyorum, çok acıkıyorum, her şeyi yemek istiyorum” cümlelerini duyabiliyoruz. Ancak, biliyoruz ki; bir şeyi gerçekten istiyorsak, onun karşılığında emek vermek gereklidir.

Siz de, vücudunuza; iştahınızın kapanması için yalnızca bir ay zaman tanıyın. Bir ayın sonunda, vücudunuzun aslında o kadar da bir şey yemek istemediğini ve beraberinde kilo verdiğinizi göreceksiniz.

Probleminiz hala devam ederse, bir dahiliye doktoruna başvurarak; şeker ve insülininize baktırmanızı öneririm. Ona göre, doktorunuz size ilaç takviyesi verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir