© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Diyetinizin işe yaramamasının nedenleri

Diyetinizin işe yaramamasının nedenleri

Image Bu yazıyı 2 dakika 6 saniyede okuyabilirsiniz.

Spor salonunda vakit geçirip sağlıklı beslenme önerilerini takip etmeye rağmen kilo verememek en can sıkıcı şeylerden bir tanesi. Bazı bireyler her türlü diyeti denemeleri, spor yapmaları, az yağlı tüketmelerine rağmen maalesef kilo vermekte büyük sıkıntılar yaşıyorlar.

Bu noktada iki farklı grup bulunuyor. Birinci grup her türlü kilo veremezken, ikinci grup başlarda veriyor ancak daha sonra geri alıyor. Hangi kategoride olursanız olun inancınızı kaybetmeyin çünkü bunun bir çözümü mevcut. Hormonal problemleriniz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ancak vakaların %99’unda aşağıdaki faktörler geçerli oluyor.

• Diyeti Yeterince Uzun Süre Devam Ettirmiyorsunuz

Bir kaç hafta boyunca X diyetini takip ettiğiniz zaman bir kaç kilo veriyorsunuz ancak diğer hafta kilo vermiyorsunuz ve bu nedenle diyeti sona erdiriyor ve başka bir diyete geçiyorsunuz. Bu durum diyetler boyunca devam ediyor ve kilonuz da aynı kalmaya devam ediyor.

Bu noktada sorun seçtiğiniz diyet planlarında değil sizde. Zira kilolarınızın bir anda verilmesini sağlayacak sihirli bir diyet bulunmuyor ve yağ verme süreci yavaş, uzun bir süreç olabilir. Bu nedenle kalıcı sonuçlar görebilmek için bir kaç haftadan daha fazla çaba göstermeniz gerekebilir. Zira bu kiloları tek bir günde almadınız ve onu da tek bir günde veremezsiniz.

Bunun çözümü hayat tarzınıza uygun bir diyet planı seçmek ve onu devam ettirmek. Daha iyi bir diyetin mevcut olup olmadığını düşünmeyi bırakın ve elinizdeki diyeti sürdürün. Kalıcı sonuçlar için istikrar çok önemlidir.

• Yeterince Kalori Tüketmiyorsunuz

Pek çok kişi kilo verememesini fazla yemesine bağlar ve bu nedenle daha da az yemeye başlar. Bu her ne kadar bazı vakalarda doğru olsa da, kalorileri aşırı oranda kısmak uzun vadede kötü sonuçlar doğurur.

Kalorileri fazla azaltmak, yağın yanında kas da kaybetmenize sebep olur ve vücut kendini hayatta kalma moduna alır, metabolizmayı yavaşlatarak kalorileri saklamaya başlar.

Kendinizi aç bırakmak yerine en az 1-2 hafta boyunca ne yediğinizi kayıt altına almanız, daha sonra kilo vermenizi sağlayacak şekilde bu beslenme düzeninde değişiklikler yapmaya başlamanız gerekli ve bu süreçte kas kaybetmemelisiniz. Her hafta mevcut kilonuzun %0.5-%1’inden fazlasını vermemelisiniz. Yani 80 kiloysanız bir hafta içerisinde en fazla 400-800 gram vermelisiniz. Böylece kaslarınızı da koruyabilirsiniz.

• Çok Uzun Süredir Diyet Yapıyorsunuz

En son ne zaman diyet yapmadığınızı hatırlamıyorsanız, muhtemelen yağları yakmak için çok uzun süredir odaklanmış durumdasınızdır. Kilo vermekte zorlanan pek çok kişi yıl boyunca diyet yapar ve başlarda iyi sonuçlar elde edilse de, sonradan kilo verme süreci sona erer.

İnsan vücudu belli bir ağırlığı ve vücut yağı oranını korumaya programlıdır ve bu evdeki termostat gibidir. Uzun süre boyunca almanız gereken kalorileri almazsanız, vücut metabolizmayı yavaşlatır ve böylece metabolizma hızı günlük tüketime eş hale gelir.

Bu nedenle bedeninize biraz ara vermeli ve 3 aydan uzun süredir diyet yapıyorsanız diyete biraz ara vermelisiniz. Bazen diyeti sona erdirmenin kilo vermeyi hızlandırdığı da görülmektedir.

Diyetinizin işe yaramamasının nedenleri” yazısı için 2 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Harife dedi ki:

    Ben diyetisyene gittim kilo veremiyorum basenlerimde yağ oluştu nasıl eridebilirim.

  2. berna dedi ki:

    Ayşe hn selam.ocak ayından bu yana diyetisyen ve spor desteğiyle diyet yapıyorum.fakat 70 kiloda takılıp kaldım.sebebininde kilo vermemin durmasından dolayı motivasvasyonumun düştüğüne inanıyorum.vermem gereken 5 kilom daha var.sizce ne yapabilirim.sevgiler