Anne adayları genelde bebeklerinin ihtiyaçlarıyla çok fazla ilgilendikleri için doğum sonrası kendi ihtiyaçlarını düşünme konusunu ihmal edebiliyor. Hatta ilk kez anne oluyorsanız, doğum sonrası hangi ürünlere ihtiyaç duyabileceğiniz konusunda fikriniz dahi olmayabilir.

Doğum sonrası iyileşme sürecinize yardımcı olacak ve bu süreci daha iyi geçirmenizi sağlayacak 10 ürünü bu yazıda bulabilirsiniz.

Öncelikle doğum sonrası kanama ile ilgilenmemiz gerekir. İster normal doğum ister sezaryen doğum yapmış olun, doğum sonrası loşi adı verilen vajinal kanama ve akıntı yaşayacaksınız. Bu kanama, vücudunuzun rahimde kalan fazla kanı ve dokuyu atmasını sağlamak için gerçekleşir.

Doğum sonrası kanama için ihtiyaç duyacağınız ürünler rahat etmenizi sağlamak, iyileşmeyi hızlandırmak ve enfeksiyonu önlemek için gerekli olacaktır.

  1. Lohusa pedi

Doğum sonrası kanamanız için günlük pedler yeterli olmayacaktır. Bunun için doğum sonrası için özel olarak tasarlanmış lohusa pedlerini deneyebilirsiniz. Lohusa pedini doğum sonrası kanamanızın olacağı lohusa döneminde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Normal hijyenik pedlere göre daha fazla emme kapasitesine sahip olan baby me Lohusa Pedi, kanama ile idrarın jel haline gelmesini sağlayarak bakteri oluşumunu ve istenmeyen kokuları önler.

baby me Lohusa Pedi


  1. Atılabilir lohusa külotu

Atılabilir lohusa külotları, yeni doğum yapan anneler için özel tasarlanmış külotlardır. Kullandıktan sonra atabileceğiniz bu doğum sonrası külotları yeni annelerin konforlu ve rahat hissetmeleri için önemlidir. Babyjem Atılabilir Lohusa Külotu nefes alan yumuşak dokuya sahiptir. Pratik ve tek kullanımlık olan bu külotları doğum sonrası dönemde rahatça kullanabilirsiniz.

Babyjem Atılabilir Lohusa Külotu


Doğum sonrası iyileşme sürecinizi desteklemek ve enfeksiyonları ya da diğer sorunlar önlemek için kullandığınız pedleri sık sık değiştirin. Ayrıca doktorunuz onay verene kadar tampon kullanmaktan kaçının.

Doğum sonrası kanama için kullanabileceğiniz ürünlere göz attıktan sonra doğum nedeniyle ağrıyan bölgelerinizi rahatlatmak için kullanabileceğiniz bazı ürünlere bakabiliriz. Lohusa döneminizi daha rahat geçirmenize yardımcı olacak ürünlerle işiniz çok daha kolaylaşacaktır.

  1. Oturma banyosu

Oturma banyosu, klozete yerleştirdikten sonra içerisine ılık ya da soğuk su koyabileceğiniz ufak bir küvettir. Ilık suyla doldurduğunuz oturma banyosuna her gün yirmi dakika kadar oturarak doğum sonrası iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Orlex Oturma Banyosu, normalde hemoroit için kullanılsa da doğum sonrası dönemde siz de bu banyoyu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Orlex Oturma Banyosu


  1. Buz kalıbı

Buz kalıpları, ağrı ve şişkinliğinizi azaltmanıza yardımcı olur. Ancak ağrıyan ve şişen bölgelerinize buz uygulayacağınız zaman cildinize doğrudan temas ettirmekten kaçınmalısınız. Evinizde buz hazırlamak için buz kalıbınız yoksa ya da pratik bir buz kalıbı almak istiyorsanız, Zemus ZMS-2 Kapaklı Silikon Buz Kalıbı’nı deneyebilirsiniz. Silikon tabanı sayesinde buzların kalıba yapışmadan çıkmasını sağlayan bu buz kalıbı ile ihtiyacınız olan her an elinizin altında buz bulundurabileceksiniz.

Zemus ZMS-2 Kapaklı Silikon Buz Kalıbı 


Sezaryen doğum yaptıysanız, yukarıdakilere ek olarak başka ürünlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Sezaryeniniz planlı bir şekilde gerçekleşmediyse bu ürünleri önceden hazır etmeniz mümkün olmasa da yakınlarınızın doğumdan sonra bunları sizin için temin etmelerini isteyebilirsiniz.

  1. Hamile yastığı

Hamile yastığını yalnızca hamilelik sırasında kullanmanız şart değil. Doğum sonrasında da bu yastıkları kullanarak karnınızın rahat etmesini sağlayabilirsiniz.  Alla Turca Silikon Yan Yatış/Hamile Yastığı’nı terletmeyen antibakteriyel yapısı ile doğum sonrası rahatça kullanabilirsiniz. Omurga sağlığını destekleyen tasarıma sahip bu yastık ile karnınızı da kolayca destekleyebileceksiniz.

Alla Turca Silikon Yan Yatış/Hamile Yastığı


  1. Lohusa geceliği

Yumuşak dokulu rahat kıyafetler giyerek ameliyat yaranızı koruyabilir ve iyileşme sürecinde yaranızın tahriş olmasını engelleyebilirsiniz. Bunun için rahat gecelikler giyebilirsiniz. Hamile ve lohusa annelerin giyebileceği Mecit gecelik,  dayanıklı yapısı sayesinde uzun süreli kullanım sağlar. Hem hamileliğiniz sırasında hem de doğum sonrası lohusa döneminde giyebileceğiniz bu gecelik ile çok rahat edeceksiniz.

Mecit Pembe Hamile Lohusa Gecelik


Doğum sonrası emzirme döneminde kullanacağınız ürünler de rahat etmeniz bakımından işe yarayacaktır. Doğum sonrası ilk zamanlar vücudunuz doğal olarak emzirseniz de emzirmeseniz de süt üretecektir. İlerleyen zamanlarda ise süt üretimi bebeğinizin isteğine göre gerçekleşecektir.

  1. Emzirme sütyeni

Göğüsleriniz süt ile doldukça ve hassas hale geldikçe destekleyici bir sütyene ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz. Rahat bir sütyenle göğüslerinizin yaptığı ağırlığı rahatlatabilirsiniz. Babyjem Destekli Dantelli Emzirme Sütyeni hem göğüslerinizi desteklemenizi hem de sütyeninizi çıkarmadan bebeğinizi besleyebilmenizi sağlar. İç kısmı yüzde 100 pamuktan üretilmiş bu sütyeni hijyenik kullanım için 30 derece sıcaklıkta makinede rahatça yıkayabilirsiniz.

Babyjem Destekli Dantelli Emzirme Sütyeni


  1. Göğüs pedi

Doğum sonrası ilk zamanlar fark etmeden sütünüzün geldiğini ve sütyeninizin ve tişörtünüzün lekelendiğini görebilirsiniz. Neyse ki sütyeninizin ya da tişörtünüzün içinde göğüs pedi koyarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Wee Baby’nin göğüs pedleri emzirme sonrası göğüs uçlarında kalan fazla sütü hapsederek cildin kuru kalmasını sağlar. Wee Baby göğüs pedleri sayesinde cildinizin tahriş olmasının da önüne geçebilirsiniz.

Wee Baby Klasik Göğüs Pedi 


 

  1. Göğüs ucu kremi

Neredeyse emziren tüm anneler göğüs ucunda yara ve çatlakla karşılaşmaktadır. Bu durumda göğüs ucu kremi oldukça işinize yarayacaktır. Kaliteli ve bebeğinize zarar vermeyecek bir krem arıyorsanız, hipoalerjenik yapısıyla ön plana çıkan ve içerisinde fazladan kimyasallar bulunmayan Lansinoh kremi tercih edebilirsiniz. Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermeyen kremi güvenle kullanabilirsiniz.

Lansinoh Hpa Lanolin Göğüs Ucu Kremi


  1. Çatlak önleyici krem

Temel ihtiyaçlardan sonra biraz da anne adaylarını en çok endişelendiren konulardan bir tanesine değinmemiz gerekir. Çatlaklar, hamilelik döneminde oluşmaya başlayabilmekle birlikte hem doğum öncesi hem de doğum sonrası dönemde cildinizi güzel bir şekilde besleyecek bir çatlak kremi kullanabilirsiniz. Palmer’s Cocoa Butter kremin içerisinde bulunan saf kakao yağı, E vitamini, aloe, kolajen ve elastin cildinizin doğal esnekliği ile nemini korumasını sağlar ve ciltteki kuruluğun giderilmesine yardımcı olur. Bu sayede yalnızca çatlakları önlemeye yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda cildinizi güzel bir şekilde nemlendirebileceksiniz.

Palmer’s Cocoa Butter Hamile Çatlak Önleyici Masaj Kremi