Seks sırasında ağrı hissetmek genelde konuşulmayan bir konu olsa da oldukça yaygın görülen bir durumdur. Seks sırasında ağrı yaşıyorsanız bu konunun üzerine gitmeniz gerekir.

Yaklaşık üç kadından birinin hayatlarının bir döneminde seks sırasında ağrı yaşadıkları düşünülmektedir. Bu sorun özellikle menopoz döneminde östrojen seviyelerinin azalması ve vajinal kuruluk ile tahrişe neden olması nedeniyle görülmekle birlikte hayatın herhangi bir döneminde meydana gelebilir.

Kadınların çoğu bu konuyu konuşmaktan kaçınsa da seks sırasında ağrı yaşıyorsanız, konuşmaktan çekinmemelisiniz. Bu konuyu doktorunuzla konuşarak cinselliğinizi daha iyi bir şekilde yaşamak için gereken adımı atabilirsiniz.

Seks sırasında ağrıya neden olan nedenlerden en yaygın olan dört tanesine aşağıda göz atabilirsiniz.

1. Kayganlaştırıcı yeterli değil

Reçetesiz satılan kayganlaştırıcılar ya da vajinal nemlendiriciler genelde seksin rahatsız edici olmaması gereken şeylerin başında gelir. Ağrılı seks genelde vajinal kuruluk nedeniyle görülür. Bu yüzden seks sırasında vajinanız yeterince kaygan olmuyorsa bu konuyu doktorunuzla konuşmalısınız. Hormonal değişimler, emzirme, bazı ilaçlar ve hatta yoğun stres ile depresyon vajinal kuruluğu tetikleyebilir. Doktorunuz, sorununuzu tespit etmek ve topikal ya da oral östrojen kullanımı gibi tedavi seçenekleriyle sorununuzu çözmenize yardımcı olacaktır.

2. Ağrıya kanama eşlik ediyor

Üreme çağındaki kadınlarda seks sonrası ara sıra ağrısız şekilde kanama görülmesi normaldir. Ancak kanamayla birlikte ağrı görülüyorsa farklı bir durum söz konusu olabilir. Vajinanın çok kuru olması vajinal dokuda travmaya ve sonuç olarak kanamaya yol açabilir. Ayrıca klamidya ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da lekelenme ve ağrıya neden olabilir.

Bununla birlikte menopoz sonrası dönemde ağrıyla birlikte kanama olması çok daha farklı bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Seks sonrası ağrı ve kanama, rahim ağzı kanseri gibi ciddi bir soruna işaret ediyor olabileceği için bir an önce doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir.

3. İdrar yaparken de ağrı oluyor

İdrar yaparken kaşıntı ya da yanma hissi oluyor mu? Bu durumda mantar enfeksiyonu ya da bakteriyel vajinoz geçiriyor olabilirsiniz. Bazı enfeksiyonları evde reçetesiz ilaçlarla tedavi etmek mümkün olsa da bunları kullanmadan önce doktorunuzu ziyaret etmeniz iyi olacaktır. Doktorunuz antibiyotik tedavisine gerek olup olmadığına karar verecektir.

Bununla birlikte idrar yaparken ağrının nedeni mutlaka enfeksiyon olmayabilir. Seks sırasında ve idrar yapma sırasında ağrının nedeni klitoral yapışıklık da olabilir. Bazen klitorisin baş kısmı, klitoris bezi üzerindeki cildi sıkıştırabilir ve bu da enfeksiyona neden olabilecek bakterilerin burada kalmasına yol açabilir. Doktorunuz ağrının nedeninin bu olduğunu düşünüyorsa ufak bir cerrahi işlem yapılması gerekebilir.

4. Ağrı yoğun ya da uzun sürüyor

Ağrınıza başka belirtiler eşlik etmiyorsa ağrıdan ne zaman doktorunuza bahsetmeniz gerektiğini anlamanız zor olabilir. Sürekli olarak rahatsızlık hissettiğiniz bir durumdaysanız mutlaka doktorunuza bundan bahsetmeniz gerekir. Bununla birlikte ağrının yanı sıra travma, gözle görülebilir lezyonlar ya da vajinal akıntıda anormallik mevcutsa doktorunuzla en kısa zamanda iletişime geçmelisiniz.

Ancak her kadının seks sırasında ara sıra hafif ağrı yaşaması normaldir. Yine de ağrılarınız varsa doktorunuza danışmak için ağrılarınızın kötüleşmesini beklememelisiniz. Ağrılarınız hafifse doktorunuza danışarak ne zaman önlem almanız ve tedavi olmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Doktorunuzla Nasıl Konuşabilirsiniz?

Doktorunuzla seks hakkında konuşmanız kendinizi rahatsız hissetmenize neden olabilir. Seksle ilgili çok fazla kafa karışıklığı ve yanlış bilgiler mevcut olduğu için doktorunuza danışmaktan çekinmemelisiniz. Seksle ilgili sorunlarınızı doktorunuzla şu şekilde konuşabilirsiniz:

Doktorunuzun sormasını beklemeyin

Doktorunuz, seksle ilgili sorunlar yaşamanız halinde bu konuyu açacağınızı düşünecek ve bu nedenle kendisi soru sormayacaktır.

Doktorunuzdan utanmayın

Doktorunuz uzman olduğu için seks sırasında ağrı gibi bir sorun karşısında şaşkınlık duymayacaktır. Bununla birlikte doktorunuzun rahatsız olduğunu hissediyorsanız, başka bir doktora gitmekten çekinmeyin.

Sorununuzu detaylı bir şekilde anlatın

“Seks sırasında rahatsızlık hissediyorum” gibi bir cümle, iyi bir açılış cümlesi olacaktır. Ancak bundan sonra ağrının nerede olduğu, nasıl hissettirdiği, ne zaman başladığı ve ne zaman meydana geldiği gibi konular hakkında açık olmalısınız. Örneğin, “Penisin içeri girmeye başlamasıyla vajinal açıklığın çevresinde yanma oluyor” gibi bir cümle kullanabilirsiniz.

Tavsiye isteyin

Gittiğiniz doktorun sorununuzla ilgili uzmanlığı olmayabilir. Bu durumda cinsel sorunlar üzerine çalışan bir doktor tavsiyesi istemekten çekinmeyin.