© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Dr. Nowzaradan diyeti nedir?

Dr. Nowzaradan diyeti nedir?

Dr. Younan Nowzaradan’ı, TLC kanalında yayınlanan Ağır Yaşamlar programında mutlaka görmüşsünüzdür. Programda 270 kilogramın üstündeki aşırı obez olan insanların kilo verme serüvenlerine tanık oluyoruz. Programda kimi zaman başarılı olup kilo veren insanlar kimi zamanda başarısız olanlar yer alıyor. Ancak hepsinin ortak bir yanı var: Dr. Nowzaradan sayesinde özel diyetler ve mide ameliyatı ile kilo vermeye çalışıyorlar.

Yaptığı programla pek çok insanın dikkatini üzerine çeken Dr. Nowzaradan’ın diyetine geçmeden önce özel ve mesleki hayatına bir göz atalım.

Dr. Nowzaradan kimdir?

Üç  çocuğu olan Dr. Nowzaradan eşinden 2002 yılında ayrıldı. Aile hayatına dair çok fazla bilgi bulunmayan doktorun eşi ile kendini işine adamasından dolayı ayrıldığı düşünülüyor.

11 Kasım 1944 doğumlu olan Dr Nowzaradan İran’da doğdu ve Tahran Tıp Fakültesinden mezun oldu. 1971 yılında ise halen yaşamakta olduğu Amerika’ya geldi. Şu an 74 yaşında olan doktor, Ağır Yaşamlar programı dışında da cerrahlık mesleğini yapmaktadır.

Dr. Nowzaradan’ın diyet listesi neden önemlidir?

Ağır Yaşamlar programına 2012 yılında başlayan Dr. Nowzaradan hastalarının her birine özel diyet listesi hazırlamakta ve ona uymaları için katı kurallar koymaktadır. Hastaların kan grubu, sağlık durumları gibi konuları diyet programını oluşturmadan önce özenle gözden geçirmektedir. Hastanın diyete cevap verme durumuna göre Dr. Nowzaradan daha fazla kilo verilmesi için mide ameliyatları da önerebilmektedir.

Dr. Nowzaradan’ın karşılaştığı hastalar aşırı obez oldukları için genelde ameliyat şart oluyor. Ancak ameliyatın yanında yeme düzeninde değişiklikler yapılmazsa hastaların verdiği kilolar kalıcı olmayacaktır. Bu nedenle hastaların diyet programlarına uymaları çok kritik bir rol oynuyor. Dr Nowzaradan’ın hastalarına karşı acımasız ve ısrarcı tavırları da bundan kaynaklanıyor.

Aşırı obez insanların mide ameliyatı olması demek aslında vücut için ayrı bir baskı unsuru demek. Bu nedenle ameliyattan önce sağlıklı beslenme ile sağlanan kilo kaybı oldukça önemli olmaktadır. Tabi ki ameliyat için önemli olan tek şey fiziksel hazırlık aşaması değildir. Hastaları bu duruma psikolojik olarak hazırlamak da oldukça önemli. Hastalar ameliyat sonrası da günlük alışkanlıklarını, yaşam tarzlarını ve beslenmelerini değiştirmek zorundalar. Bunu da Dr. Nowzaradan sayesinde sağlayabiliyorlar.

Dr. Nowzaradan her hastaya özel diyet programı hazırlasa da bu diyetlerde bulunan bazı ortak noktalar bulunuyor. Bu nedenle doktorun önerilerini bir diyet listesi olarak paylaşmaktansa genel olarka sağlıklı beslenmek için ne yapabileceğinizi konuşmak daha doğru olacaktır. Bu nedenle büyük miktarlarda kilo vermek istiyorsanız bir doktorla görüşmeniz daha doğru olacaktır.

Dr. Nowzaradan’ın diyetinde ameliyat öncesi sağlıklı beslenme düzenine geçmek için kalori kısıtlaması yapmak gerekiyor. Bu da günde 1000-1200 kalori almak anlamına geliyor. Bu kulağa biraz acımasız gelebilir. Çünkü normalde bir insanın günlük alması gereken kalori miktarı ortalama 2000 kalori civarıdır. Ancak Dr. Nowzaradan’ın hastalarının durumları kritik olduğundan kilo vermenin en kolay yolu da kalori kısıtlaması olduğundan hastalara yeni porsiyonlarında ne kadar yiyecekleri öğretiliyor.

Dr. Nowzaradan diyetinde yasaklı olanlar nelerdir?

Dr Nowzaradan’ın diyetinde ön planda olan şey tetikleyici gıdalardan uzak durmaktır. Dr. Nowzaradan’ın diyetinde yasaklı olan yiyecek ve içecekler şunlardır:

 • Şeker
 • Kek, dondurma, kurabiye gibi tatlılar
 • Kraker
 • Gazlı ve şekerli içecekler
 • Çikolata
 • Patates cipsi ve kızartması
 • Patlamış mısır
 • Kuru yemişler
 • Pirinç
 • Makarna
 • Meyve suları
 • Aşırı ekmek tüketimi
 • Bal, tatlandırıcı şuruplar ve aşırı tatlı meyveler

Yukardaki listede yer alan yiyecek ve içeceklerin çoğunun çok az besleyici değeri vardır. Ancak tam tahıl ekmeği ve %100 meyve suyu gibi şeylerin içinde vitamin ve mineraller olduğundan onları makul miktarlarda tüketebilirsiniz.

Listede yer alan yiyecek ve içeceklerin neredeyse tamamı abur cubur olduğu söylenebilir. Kilo fazlanız varsa bu fazlalıklar yıllar içinde biriktiğinden kilo vermeniz de birden olmayacaktır. Bu nedenle en başta beslenme alışkanlıklarını değiştirmeniz gerekiyor. Dr. Nowzaradan’ın programını izlediyseniz bu diyet listeleriyle karşılaşan hastaların nasıl tepkiler verdiğini görmüşsünüzdür. Siz de onlarla benzer tepkileri vermiş olabilirsiniz ancak bunu değiştirmek sizin elinizde.

Dört Önemli Yiyecek Grubu

Diyet yaparken ihtiyacınız olan besinler tahıllar, et, süt ütünleri, meyve ve sebzeler olacaktır. Kadın ya da erkek olmanız fark etmez, bu besinleri aynı miktarlarda tüketebilirsiniz. Ancak Dr. Nowzaradan’ın diyet önerilerine baktığımızda kadınların çok az bir miktar da az tahıl ve et tüketmelerinin daha iyi olduğunu görüyoruz.

Tahıllar

Erkeklerin günlük olarak yaklaşık 170-200 gram kadınların ise 140-170 gram arası tahıl tüketmeleri gerekmektedir. Tam tahıl yemeniz sağlıklı diyetin önemli bir parçasıdır. Bu ihtiyacı karşılamak için ise bir dilim ekmek, kahvaltıda bir kase mısır gevreği yenilebilir.

Süt ürünleri

Günde 3 bardak kadar süt ürünü tüketebilirsiniz. Her gün süt ürünleri tüketmek kalsiyum almanız açısından önemli olmaktadır. Bir kase yoğurt, bir bardak süt ve peynir tüketerek günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Et

Erkekler günlük olarak 170-200 gram ete, kadınlar ise 140-170 gram yemeye ihtiyaç duymaktadır. Az yağlı etler ve diğer protein kaynaklarıyla protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Vücudunuz için sağlıksız olan yağlı etlerden kaçınmalı ve balık ve deniz ürünlerini yani özellikle Omega-3 yağ asitleri içeren yiyecekleri tercih etmelisiniz.

Meyve ve sebzeler

Meyve ve sebze tercih ederken özellikle koyu yeşil ve açık renklerde olanları tercih etmelisiniz. Çünkü bu tarz meyve ve sebzelerin için vitamin, mineral ve liflerin yanı sıra antioksidanlar da bulunmaktadır.

Günlük ihtiyacınızı karşılamak için patates ya da mısır gibi nişastalı sebzeleri ya da brokoli ve yeşillik yemeyi tercih edebilirsiniz. Bezelye, havuç, elma, portakal, şeftali, muz gibi meyve ve sebzeleri de diyetinizden eksik etmemeniz gerekiyor.

Dört Önemli Besin Grubu

Yağ

Erkekler günde 9 çay kaşığı yağa, kadınlar ise 7 çay kaşığı yağa ihtiyaç duymaktadır. Tüketeceğiniz yağlar sağlıklı olmalıdır. Örneğin Omega-3 yağı bunun için idealdir. Sağlıklı yağlar için tohum yağlarını ve zeytinyağını tercih edebilirsiniz.

Lif

Erkekler günlük olarak 25-35 gram life ihtiyaç duyarken kadınlar için bu miktar 20-25 gram arasındadır. Lif tüketimi, sindirim sisteminizin sağlıklı çalışmasına ve kolestrol seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Lifli gıdalar olarak tam tahıl, meyve ve sebze gibi yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Tuz

Günlük olarak 2300 mg’ın atlında tuz tüketmeniz gerekiyor. Tuzu tamamen kesmek yerine az miktarda tüketerek ihtiyacınız olan sodyumu karşılayabilirsiniz.

Şeker

Günlük olarak tüketmeniz gereken şeker miktarı bulunmamaktadır. Çünkü şekerin günlük besin ihtiyacınıza hiçbir katkısı yoktur. Bu nedenle hiç şeker tüketmemeniz ya da az miktarda tüketmeniz sağlığınız için en iyisi olacaktır.

Dr. Nowzaradan’ın diyetinde neler yiyebilirsiniz?

Dr. Nowzaradan’ın diyetine baktığımızda listede abur cubur yerine gerçek yiyeceklerin yer aldığını görüyoruz.

Doktor kahvaltıda yumurta beyazı, hindi sosisi, yulaf ezmesi, yoğurt ve tam tahıl ekmek öneriyor.

Öğrle yemeğinde ise yiyeceklerinizi fırında ya da ızgarada pişirerek yiyebilirsiniz. Öğle yemeğinde yiyebileceğiniz etlerin yanında sossuz salata ve sebzeler yiyebilirsiniz. Yiyeceğiniz etin büyüklüğü ise bir iskambil destesinin boyutlarını aşmamalıdır.

Akşam yemeğinde ise öğle yemeğinde yediklerinize benzer şeyler yiyebilirsiniz. Atıştırmalık olarak ise hindi füme ya da yoğurt gibi yiyecekleri tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir