DUYGUSAL OLARAK (İYİLEŞME/İYİ HİSSETME)

 • Günlük tut

Günlük tutmak, duygu ve düşüncelerinizi kağıda geçirerek bunları daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Stres, depresyon ya da kaygı gibi sorunlarla uğraşıyorsanız, günlük tutmak iyi bir fikirdir. Bu sayede duygularınızı kontrol edebilir ve ruh sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

 • Şükran duyduğun şeylerin listesi yap

Hayatınızda şükran duyduğunuz şeylerin listesini günün istediğiniz saatinde yapabilirsiniz. Listeyi hazırlamak için yalnızca şükran duyduğunuz şeyler üzerine düşünün ve kelimelerin kendiliğinden akıp gitmesine izin verin. Bunları düzenli olarak yazıya döktüğünüzde eskisine göre daha olumlu düşünmeye başladığınızı göreceksiniz.

 • Yeni şeyler oku ya da öğren

Yeni bir şeyler okumak ya da öğrenmek, beyin fonksiyonları bakımından faydalıdır. Bu sayede beyniniz yeni hücreler üretecek ve hücreler arasındaki bağlantılar güçlenecektir. Beyninizi yeni bir şeyler öğrenerek çalıştırdığınızda bunun faydasını hayatınızın pek çok alanında görmeye başlayacaksınız.

 • İçindeki çocuğa bir mektup yaz

İçinizdeki çocukla iletişim kurmanız, kendinizle ilgili yaşadığınız çeşitli sorunları aşmanıza yardımcı olacaktır. İçinizdeki çocuğa mektup yazarak geçmişten gelen ve çözüme kavuşmamış duygularınızı, hislerinizi ve inançlarınızı çözüme kavuşturabilirsiniz.

 • Sınırlarını koy ya da ‘’Hayır’’ de

Pek çok kişi, diğer insanlarla arasına sınır koymakta ya da “Hayır” demekte zorlanır. Ancak her şeye “Evet” dediğiniz takdirde kendinizi stresli ve bunalmış hissedebilirsiniz. Bu yüzden hayatınızda belli sınırlar belirlemeli ve hoşunuza gitmeyen durumlara “Hayır” demelisiniz.

 • Nefes çalışması yap

Burun solunumuna geçiş

Nefes çalışması; zihinsel, fiziksel ve ruhsal iyilik hali için önemlidir. Nefes çalışması yaparak duygu durumunuzu düzeltebilir ve stres seviyenizi azaltabilirsiniz. Nefes çalışmaları çok çeşitli olsa da sizin için uygun olan teknikleri bulduğunuzda hayatınızda olumlu gelişmeler olduğunu göreceksiniz.

 • Sevdiğin biriyle iletişim kur

Sevdiğiniz birileriyle iletişim kurmanız, ruh sağlığı açısından çeşitli faydalar sağlayacaktır. İnsanlar hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam etmek için başkalarına ihtiyaç duyan varlıklardır. Enerjiniz olmadığını hissettiğinizde veya kendinizi depresif hissettiğinizde yalnızca mesaj atmak ya da aramak anlamına gelse dahi sevdiğiniz birileriyle iletişim kurun.

 • Bağlanma kavramı ile ilgili çalış

Güvenli bağlanan yetişkinler, diğer insanlarla yakınlık kurma konusunda endişe duymazlar. Bağlanma; benlik imgesi, stres yönetimi, değerler ve genel zihinsel, fiziksel ve ilişki sağlığı bakımından önemlidir. Bağlanma kavramı üzerinde çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

FİZİKSEL OLARAK (İYİLEŞME/İYİ HİSSETME)

 • Yoga yap ya da vücudunu esnet

Vücudunuzun daha esnek olması için yoga ya da esneme hareketleri yapabilirsiniz. Bu sayede kaslarınız ve bağ dokularınızda sakatlık görülme riski azalır. Düzenli olarak yoga veya esneme yaparak kaslarınızın esnek ve güçlü olmalarını sağlayabilirsiniz.

 • Yürüyüşe çık

Fiziksel olarak sağlıklı olmak için çok fazla efor gerektiren egzersizler yapmanız şart değil. Günlük yürüyüş gibi aktiviteler, daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacak ve sağlığınız üzerinde gözle görülür faydalar sağlayacaktır.

 • Dans et ya da vücudunu salla

Dans etmek, hangi yaşta olursanız olun hem zihinsel hem de fiziksel sağlığı desteklemeye yardımcıdır. Dans ederek kalp-damar sağlığınızı destekleyebilir, vücudunuzun dengesini ve gücünü arttırabilir ve belli tekniklere bağlı kalmadan dilediğiniz gibi hareket edebilirsiniz.

 • Bağırsak sağlığınla ilgilen

Bağırsak sağlığı, tüm vücudun sağlıklı olması bakımından çok önemlidir. Bağırsakların sağlıklı olması; güçlü bir bağışıklık sistemi, kalp sağlığı, beyin sağlığı, ruh halinin iyi olması, sağlıklı uyku ve iyi bir sindirim gibi çeşitli açılardan faydalıdır.

 • Sağlıklı bir cinsel ilişki yaşa

Cinsel ilişki, hayatın normal bir parçasıdır ve partnerler arasındaki yakınlığın artmasını ve zevk alıp vermeyi kapsar. Sağlıklı bir cinsel yaşamın fiziksel sağlık üzerinde kan basıncını düşürme, kalori yakma, kalp atışını hızlandırma, kasları kuvvetlendirme, kalp hastalığı riskini azaltma ve libidoyu arttırma gibi pek çok faydası vardır.

 • Dinlen

Günlük hayatın koşturmacasında dinlenmeye zaman ayırmak zor olabilir. Ancak sağlıklı ve mutlu olmak için dinlenmeye yeteri kadar zaman ayırmak gerekir. Bu sayede vücudunuz homeostaz durumuna geçerek kendini yenileyebilir.

 • Ağırlıklarla spor yap/Ağırlık kaldır

Ağırlıklarla spor yapmak, yalnızca çok kaslı vücuda sahip olmak isteyen kişiler için gerekli değildir. Hepimizin kas kütlesini korumak ve kas kütlesi inşa etmek için ağırlıklarla çalışmaya ihtiyacı var. Ağırlıklarla egzersiz yaparak duruşunuzu düzeltebilir, daha iyi uyuyabilir, kemik yoğunluğunuzu arttırabilir ve daha pek çok fayda elde edebilirsiniz.

 • Besleyici gıdaları tüketmekle ilgili bilinçlen

Bilinçli bir şekilde beslenmek, ne yediğinizin farkında olmayı ve gıdalarla sağlığınızı desteklemeyi içerir. İşlenmemiş gıdalar, meyve, sebze ve sağlıklı yağlar tüketerek vücudunuzun daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilirsiniz.

 • Sinir sisteminin farkında ol

Sinir sistemi, vücudun komuta merkezidir. Beyinden başlayan bu yapı, hareketlerinizi ve düşüncelerinizi kontrol etmenizi ve otomatik tepkiler vermenizi sağlar. Sinir sisteminizin sağlıklı olması için dengeli beslenmeyi, kötü alışkanlıklardan uzak durmalı, düzenli olarak egzersiz yapmalı ve her gün en az 7-8 saat uyumalısınız.

 • Düzenli bir uyku çek

Düzenli ve kaliteli uyku, vücudun ve zihnin kendini yenilemesine yardımcı olur. Bu nedenle hem fiziksel hem de zihinsel olarak formda kalmak için her gece yeteri kadar uyuduğunuzdan emin olmanız gerekir.

 • Doğada yürüyüşe çık

Yürüyüş yapmak başlı başına faydalı bir aktivite olsa da bunu doğada yapmanın farklı faydaları var. Doğada olmak, vücudun iyileşme süreçlerine yardımcı olur, kan basıncının azalmasını sağlar ve ruh halinin iyileşmesine yardımcı olur.

 • Vücudunu soğuğa maruz bırak

Vücudu soğuğa maruz bırakmak, sağlık üzerinde çeşitli faydalara sahiptir. Soğuğa maruz kalmak, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Bunun aynı zamanda vücuttaki inflamasyonu, şişkinliği ve kas ağrılarını azaltma konusunda da faydalı olduğu bilinmektedir.

RUHSAL OLARAK (İYİLEŞME/İYİ HİSSETME)

 • Doğada vakit geçir

Doğada vakit geçirmek; öfkeyi, korkuyu ve stresi azaltma ve olumlu duygular hissetme açısından önemlidir. İnsanlık olarak bizler de doğaya aitiz, bu yüzden doğayla uyum içinde olarak olumsuz duygulardan uzaklaşabilir ve kendimizi evimizde hissedebiliriz.

 • Seni neşelendiren şeyler yap

Herkesin kendini mutlu hissetmek için sahip olduğu bazı alışkanlıkları vardır. Daha fazla gülümseyerek, hareket ederek, sevdiklerinizle iletişime geçerek, diğer insanlara yardım ederek ve daha pek çok şey yaparak kendinizi neşelendirmenin yollarını bulabilirsiniz.

 • Sosyal medyadan uzaklaş

Sosyal medya hayatımızın önemli bir kısmını kaplamaya başlamış olsa da bundan ara sıra uzaklaşmamız gerekir. Sosyal medyadan bir süre uzaklaşarak kendinizi diğer insanlarla kıyaslamayı bırakabilir, rekabetçi ruh halinden çıkabilir, ruh halinizde genel bir iyileşme sağlayabilir ve gerçek dünyayla daha fazla iletişim kurabilirsiniz.

 • Başkalarına yardım et/hayır/iyilik işleri yap

Zamanınızı diğer insanlara yardım ederek geçirmek yalnızca dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeyecek, aynı zamanda kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Başkalarına yardım ettiğiniz zaman stresinizle daha kolay başa çıkabilir, diğer insanların iyilik yapmalarına aracı olabilir ve diğer insanları mutlu ederek kendiniz mutlu olabilirsiniz.

 • Kendi amacınla bağlantı kur

Kendi amacınızla bağlantı kurmak için kendinizi düşünmelisiniz. Hayat amacınızı gerçekleştirmek ve yaşamınızı anlamlı kılmak için gereken şeyleri anlamalısınız. Bu sayede hayatınız daha anlamlı ve daha tatmin edici hale gelecektir.

 • Topluluklar yarat

Topluluk içerisindeki bireyler, ortak ilgi alanlarına, amaçlara ya da deneyimlere sahip kişilerdir. Topluluklar oluşturarak size benzer insanlarla iletişime geçebilir ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Bu sayede daha sağlıklı ilişkiler kurabilir ve ruhsal olarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

 • Tek başına vakit geçir

Yalnızlık genelde istenmeyen bir durum olarak kabul edilse de tek başına olmanın sağladığı faydalar vardır. Tek başınıza zaman geçirmeniz, kendinizi yenilenmiş hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu süre içerisinde keyif alacağınız şeyler yaparak kendi önceliklerinize odaklanabilir ve hem kendinizle hem de diğer insanlarla olan ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz.

 • Bir şeyler yarat/üret

Bir şeyler yaratarak ya da üreterek alışkanlıklarımızın, dürtülerimizin ve arzularımızın daha fazla farkına varırız. Her gün bir şeyler yaratmayı amaç edinin. Bu sayede kaygılarınızı ve olumsuz düşüncelerinizi azaltabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

 • Dua et, ifade et ya da farkındalıkla vakit geçir

Dua etmenin, kendinizi ifade etmenin ve farkındalığa sahip olmanın ruhsal açıdan pek çok faydası vardır. Bunları yapmak, depresif düşüncelerin azalmasına yardımcı olmak ve zor zamanların üstesinden gelmek için oldukça faydalıdır.

 • Bir rutinin/düzenin olsun

Rutine sahip olmak ve düzenli olmak, gününüzün nasıl geçeceği konusunda fikrinizin olmasını sağlar. Gününüzü planladığınızda kendinizi daha az stresli hissedersiniz ve planladığınız şeyleri gerçekleştirdikçe daha fazla tatmin duygusuna sahip olursunuz.

 • Kendi gerçeğini konuş

Kendi gerçeğinizi konuşmanız, olduğunuz yeri hak ettiğinizi anlamanızı ve deneyimlerinize gereken değeri vermenizi sağlar. Kendi bakış açınızı, duygularınızı ve arzularınızı tüm dünyaya sunarak çevrenizdekilerin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

 • Sezgilerini takip et

Sezgiler, bilinçaltının bilinç ile iletişim kurmasının bir yoludur. Sezgilerimiz sayesinde mantığımızın erişemediği şeyleri öğrenmiş oluruz. Bu yüzden sezgilerinizi takip etmekten ve hayatınızda değişiklikler yapmaktan korkmayın.