E Vitamini yağda çözünen bir vitamindir ve vücutta bir antioksidan olarak rol oynar. Ayrıca sağlığınız için kritik olan vücuttaki belirli yağların serbest radikal tarafından hasar görmesini önlemeye yardımcı olur. E Vitamini, vücudun birçok organının düzgün işleyişi için gerekli olan önemli bir vitamindir ve doğal olarak yaşlanmayı yavaşlatmada son derece yararlıdır. Bazı yağlar, fındık, kümes hayvanları, yumurta, meyve ve buğday tohumu yağı gibi birçok gıdada bulunur. Takviye olarak da mevcuttur.

E vitamini güçlü bağışıklık sistemi, sağlıklı cilt ve sağlıklı gözler için anahtardır. Son yıllarda, E vitamini takviyeleri antioksidan olarak popüler hale gelmiştir. Bunlar hücreleri hasardan koruyan maddelerdir. Bununla birlikte, E vitamini takviyelerinin alınmasının riskleri ve yararları halen net değildir.

Gıdalardan doğal olarak E vitamini alabilir miyiz?

Çoğu insan yiyeceklerden yeterli miktarda E vitamini alır. E vitamininin iyi kaynakları şunları içerir:

  • Bitkisel yağlar
  • Yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak gibi
  • Güçlendirilmiş tahıllar ve diğer gıdalar
  • Yumurtalar
  • Fındık

En İyi 10 E Vitamini Faydası

E vitamini açısından zengin besinlerin tamamlanması ve tüketilmesi aşağıdaki sağlık avantajlarına sahiptir:

1. E Vitamini Kolesterol Dengelerini düzenler

Kolesterol doğal olarak karaciğer tarafından üretilen ve hücrelerinizin, sinirlerin ve hormonların doğru işleyişi için vücut tarafından gerekli olan bir maddedir. Kolesterol seviyeleri doğal haldeyken dengeli, normal ve sağlıklıdırlar. Oksitlendiğinde tehlikeli olur. Çalışmalar, E Vitamininin kolesterol oksidasyonunu önleyen koruyucu bir antioksidan olduğunu gösterdi. Bunun nedeni, E vitamini vücuttaki serbest radikal hasarıyla mücadele edebilmesidir ki bu da kolesterol oksidasyonuna yol açması.

2. E Vitamini Hastalık Gelişimini Önler

Serbest radikaller vücudunuzdaki sağlıklı hücrelerle savaşmakta ve bunları parçalamakta olup kalp hastalığı ve kansere neden olabilir. Bu moleküller vücudunuzda doğal olarak bulunurlar ve hızlandıklarında veya okside olduklarında ciddi hasara neden olabilirler. Vitamin E, serbest radikal hasarını azaltma, iltihaplanma ile mücadele etme ve bu nedenle hücrelerinizdeki doğal yaşlanmayı yavaşlatmaya ve kalp rahatsızlığı gibi sağlık sorunlarıyla savaşmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Çalışmalar, E Vitaminin bağışıklığı belirgin şekilde arttırabildiğini, bu nedenle hem genel hastalıkların hem de ciddi koşulların oluşumunu önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

3. E Vitamini Cilt Hasarlarını Onarır

E Vitamini, cildinizdeki kılcal duvarları güçlendirmeye ve nem ve elastikiyeti artırmaya yardımcı olarak vücudunuzda doğal bir anti-aging etkisi yaratır. Çalışmalar Vitamin E’nin hem vücudunuzdaki hem de cildinizdeki iltihaplanmayı azalttığını ve sağlıklı, genç cildin korunmasına yardımcı olduğunu gösterdi. Bu antioksidan özellikler aynı zamanda güneş ışınlarından dumana veya ultraviyole ışınlara maruz kaldıklarında, cildin kanserden korunmasında da yardımcı olur. C vitamini ile E vitamini, UV ışınlarına maruz kaldıktan sonra cilt inflamasyonuyla savaşır ve aynı zamanda sivilce ve egzaman belirtilerini azaltmada faydalı olabilir . E Vitamini de cildin iyileşme sürecine yardımcı olur. Derinin epidermis tabakası tarafından emilir ve diğer faktörlerin yanı sıra cilt kanserinin önde gelen nedenlerinden biri olan güneş yanığı tedavisinde kullanılabilir. Hücre yenilenmesini hızlandırdığı için, yara izlerini, sivilceleri ve kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılabilir; Bu cildinizi daha sağlıklı ve daha genç görünmesini sağlar.

4. E Vitamini Saçları Güçlendirir

E Vitamini güçlü bir antioksidan olduğundan, saçlarınızdaki çevresel zararları azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kafa derisindeki kan dolaşımı da teşvik edebilir. E vitamini yağı derinizin doğal nemini muhafaza edebilir, bu da saç derinizin kuru ve sulanmasına yardımcı olur. Bu yağ ayrıca saçlarınızın daha sağlıklı ve daha taze olmasını sağlayacaktır. Özellikle kuru ve sıkıcı görünüyorsa, saçınıza bir kaç damla E vitamini yağı uygulayabilirsiniz.

5. E Vitamini Hormonları dengeler

E vitamini endokrin ve sinir sisteminizin dengelenmesinde önemli bir rol oynamaya yardımcı olabilir, doğal olarak hormonlarınızı dengede tutmaya yardımcı olur. Hormonal dengesizliğin belirtileri, PMS, kilo alımı, alerjiler, üriner sistem enfeksiyonları, ciltteki değişiklikler, kaygı ve yorgunluk olabilir. Hormonlarınızı dengede tutarak, sağlıklı bir kilo vermeyi destekler ve kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar.

6. E Vitamini PMS semptomlarına yardımcı olur

Menstrüel bir dönemden 2-3 gün önce ve adetlerden 2-3 gün sonra bir E vitamini takviyesi almak, kramp, anksiyete ve PMS ile ilişkili sorunları azaltabilir. E vitamini adet sancısının şiddetini ve süresini azaltabilir ve menstrüel kan kaybını azaltabilir. Bunu hormonlarınızı doğal olarak dengeleyerek yapar ve menstrual döngününüzün düzenlenmesini sağlar.

7. E Vitamini Vizyonu Geliştirir

E Vitamini, körlüğün ortak bir nedeni olan yaşla ilişkili maküler dejenerasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. E vitamininin görme için etkili olabilmesi için, yeterli miktarda C vitamini, beta karoten ve çinko ile tüketilmesi gerektiğini aklınızda bulundurun. Ayrıca yüksek dozda vitamin E ve vitamin A’nın günlük olarak alınmasının lazer göz cerrahisi geçiren insanlarda iyileşme ve görme düzeyini artırdığı görülmüştür.

8. E Vitamini Alzheimer hastalığına yardımcı olur

E vitamini, orta şiddette Alzheimer hastalığı olan kişilerde hafıza kaybının ve işlevsel düşüşün kötüleşmesini yavaşlatabilir. Ayrıca, bağımsızlık kaybını ve bakıcı ya da yardıma ihtiyacı da geciktirebilir. C vitamini ile alınan E vitamini çeşitli demans formları geliştirme riskini de azaltabilir.

9. E Vitamini Tıbbi Tedavilerin Etkilerini Artırır.

E vitamini bazen radyasyon ve diyaliz gibi tıbbi tedavilerin zararlı etkilerini azaltmak için kullanılır. Bunun nedeni, vücuttaki serbest radikalleri savuşturan güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda, akciğer hasarında saç dökülmesine neden olabilecek ilaçların istenmeyen yan etkilerini azaltmak için de kullanılır.

10. E Vitamini Fiziksel Dayanıklılığı ve Kas Gücünü Artırır

E vitamini fiziksel dayanıklılığı artırmak için kullanılabilir. Egzersiz yaptıktan sonra enerjinizi artırabilir ve kaslarınızdaki oksidatif stres seviyesini düşürebilir. E vitamini de kas gücünü artırabilir. E vitamini, kan dolaşımını hızlandırarak yorulmayı ortadan kaldırır; Aynı zamanda kılcal duvarlarınızı güçlendirebilir ve hücrelerinizi besleyebilir.