Elma sirkesi kilo vermenize yardımcı olabilir, hatta milattan önce 8000’li yıllarda antik mısırlıların bu sirkeyi kilo vermekte kullandıkları görülebiliyor. Çağlardır süregelen bu çözüm, elma suyunun fermente edilmesi ile elde ediliyor ve kan basıncının ve kolesterolün düşmesini sağlıyor, sivilceleri tedavi ediyor, boğaza iyi geliyor ve hatta kanser ile savaşıyor. Bu makalemizde onun kilo vermeye nasıl yardımcı olduğuna dair fikirler edineceksiniz.

Elma Sirkesi Nasıl Kilo Verdirir?

Elma sirkesi ile kilo arasındaki bağlantı sadece bir iddia değil, bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Sadece doygunluğu arttırmak ve insülin hassasiyetini arttırmak ile kalmaz, aynı zamanda sindirimi iyileştirir ve bağırsak hareketlerini düzene sokar.

Kalorisi Düşüktür

Elma sirkesinin kalorisi düşüktür ve bir çay kaşığı sirkede sadece 1 kalori bulunur. Bu nedenle beslenmenize çok fazla kalori ekleme riski altında kalmıyorsunuz. Aldığınız kalori miktarı azaldıkça, bu kalorileri yağ olarak depolama ihtimaliniz de azalıyor.

Kan Lipid Düzeylerini Azaltır

Bilim insanları elma sirkesinin kolesterol, serum trigliserit, lipid peroksidasyonu ve antioksidan düzeyleri üzerindeki etkilerini araştırmışlardır. Araştırmalara göre elma sirkesi verilen farelerin bağışıklık sistemleri güçlenmiş, kan lipid düzeyleri düşmüş, antioksidan düzeyleri artmış ve lipid peroksidasyonu azalmıştır. Bu çalışmada kullanılan parametrelerin neredeyse hepsi direkt veya indirekt olarak kilo verme ile bağlantılıdır ve elma sirkesi tüketmenin genel sağlığa iyi geldiğini göstermektedir.

Doygunluk Verir ve Kan Şekerini Düşürür

Bir diğer çalışmada bilimadamları farelere elma sirkesi vermişlerdir ve sonucunda kilo verdiklerini ve yemek yeme isteklerinin azaldığını görmüşlerdir. Ayrıca serum glukoz düzeylerinde ve kötü kolesterolde düşüş görülmüş, iyi kolesterolde ise artış olmuştur. Bu da sirkenin kalbi korumakta kullanılabileceğini göstermektedir.

Yüksek Kan Basıncını Normalleştirir

Kötü beslenme alışkanlıkları, yani doymuş yağ tüketme, yağlı gıdalar tüketme, yüksek sodyum ve şekerli gıdalar tüketme, yüksek stres düzeyine sahip olma gibi faktörler kan basıncının artmasına sebep olurlar. Elma sirkesi ise binlerce yıldır kan basıncını düşürmek için kullanılmıştır. Hatta her gün iki çay kaşığı elma sirkesini iki çay kaşığı bal ve bir bardak ılık su ile tüketmenin kan basıncına oldukça iyi geleceğini belirten araştırmalar mevcut. Kan basıncı normale geldiği zaman kardiyovasküler sistem daha iyi çalışacaktır ve hücrelere oksijen ulaşacak, neticesinde stres düzeyleri azalacaktır. Bunun sonucunda kilo vermek de daha kolay olacaktır.

İnsülin Hassasiyetini Arttırır

Diyabet en önemli ölümcül hastalıklar arasında ve temel olarak genler, hayat tarzı ve hormon dengesizlikleri ile yakından ilişkili.

Elma sirkesi içmek ise insülin hassasiyetinizi arttıracaktır ve sonucunda hücreler glukozu daha etkili bir şekilde absorbe edecek ve kullanacaklardır. Dolayısıyla kan şekerini düşürmek yağ depolanmasını da azaltacaktır. Ayrıca diyabet riskiniz de düşecektir.

Mide ve Bağırsak Sağlığına İyi Gelir

Eğer sindirim sisteminiz doğru çalışırsa doğal yoldan kilo verebilirsiniz. Elma sirkesinde asetik asit ve malik asit bulunur, bunlar ise bağırsaklardaki sağlıklı bakterilerin adedini ve sağlığını iyileştirirler, dolayısıyla sindirim ve bağırsak hareketleri de düzene girer. Ayrıca reflüye karşı da sirke iyi bir çözümdür.

Elma Sirkesi Neden Diğer Sirkelerden Daha İyi?

Elma sirkesi diğer sirke türlerinden çok daha sağlıklıdır. Neredeyse bir antibakteriyel olarak işlev gösterir ve kilo vermek onun faydalarından sadece bir tanesidir. Özellikle diyabet ile savaşta, kalp sağlığını iyileştirmekte, yüksek kolesterolü düşürmekte kullanılmaktadır. Tüm bu faydalara ek olarak, serbest radikallerin verdiği hasarları önler ve dolayısıyla yaşlanma ve kanser türlerinin etkilerine karşı koruma sağlar. Sindirim sistemine iyi geldiği için mide-bağırsak problemlerine de iyi gelir.

Kilo Verme İçin Elma Sirkesini Tüketmenin En İyi Yolu Nedir?

Elma sirkesini tüketmenin en iyi yolu, onu suyun içerisine eklemektir. Ancak kilo vermeyi hızlandırmak isterseniz aşağıdaki reçeteyi de kullanabilirsiniz.

Malzemeler

• 2 çay kaşığı elma sirkesi
• 2 çay kaşığı bal
• 1 bardak ılık su

Tüm malzemeleri güzelce karıştırın ve daha sonra için.

Sıcak suya sirke ve bal eklemek, suya bal ve limon eklemekle aynı etkileri gösterir. Bu içecek iyi bir antioksidandır ve detoks etkisi yaratır.

Kilo Vermek İçin Ne Kadar Elma Sirkesi Tüketmeli?

Her gün 1-2 çay kaşığı elma sirkesi tüketebilirsiniz. Ancak içmeden önce suda biraz seyrelttiğinizden emin olmalısınız. Ancak bunu yapmadan önce elma sirkesinin tadının temel karakteristiğine bir göz atalım.

Elma Sirkesinin Tadı Nasıldır?

Asitli olmasından dolayı elma sirkesi ekşi ve sirkemsi kokar. Kendine has itici bir kokusu vardır ve pek çok kişi bu nedenle ondan uzak kalmayı tercih eder. Halbuki onu sağlıklı hayat tarzının bir parçası haline getirirseniz, gözlerinizi bile kırpmadan içmeye başlayacaksınız.

Ancak onu sıcak su ve balla içerseniz hem içmeniz daha kolay hale gelir hem de alışmanız kolay olur.

Elma Sirkesi Hapları Alınabilirler mi?

Elma sirkesinin pek çok kişi tarafından alışılmadık bir tat olmasından dolayı insanların ondan uzak durdukları bir gerçek. Ancak onu içemeyenler için kapsül veya hap formunda sunuldukları da oluyor ancak bu tip besin desteklerine başvurmadan önce doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır.

Elma Sirkesinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

• Coli gibi zararlı bakterilerin gelişimini önler.
• Diyabetle savaşa destek olur.
• Kalp hastalıkları riskini azaltır.
• Kanserle savaşabilir.
• Tırnaklardaki mantarları öldürmeye yardımcı olur.
• Sivilceleri azaltır.
• Siğilleri azaltabilir.
• Varisli damarlara iyi gelebilir.

Elma Sirkesinin Diğer Kullanım Şekilleri

• Suda seyreltip cilt bakım ürünü olarak kullanabilirsiniz.
• Doğal bir diş beyazlatıcıdır.
• Güneş yanıklarına iyi gelir.
• Doğal bir deodoranttır.
• Şampuan sonrası bakım ürünü olarak saçlarda kullanılabilir.
• Keratinleşme sürecini yavaşlatabilir.