Elma en sağlıklı ve kuvvetli meyvelerden birisi olarak bilinir. Bu mucize meyve orta asya kökenlidir ve günümüzde dünyanın her yanında yetiştirilmektedir. Neredeyse tüm türleri insan sağlığı için büyük faydalara sahiptir.

Peki elma suyu da bu kadar faydalı mı dersiniz? Elmayı hem su formunda tüketmek hem de onu meyve salatalarına katmak yahut doğrudan tüketmek mümkün. Bu nedenle onun meyve suyu formundaki faydalarına bir göz atalım.

Elma Suyunun Faydaları

1- Kalp Sağlığına İyi Gelir

Elma iyi bir süper antioksidan kaynağıdır ve bu nedenle kalp sağlığına iyi gelmektedir. Ayrıca vücuta potasyum sağlar ve bu mineral kalp sağlığı için önemlidir. Dolayısıyla her gün elma suyu tüketmek kalbin doğru fonksiyon göstermesi için gerekli.

2- Astımı Önler

Elmanın en büyük avantajlarından birisi flavonoidlere sahip olmasıdır. Bu önemli besin, astım ataklarına engel olabilmektedir. Ayrıca flavonoidler akciğerlerin güçlü ve verimli kalmalarına da yardımcı olmaktadır. Son araştırmalar düzenli olarak elma suyu tüketen bireylerin diğerlerine göre daha kuvvetli akciğer fonksiyonlarına sahip olduklarını göstermektedir.

3- Karaciğeri Temizler

Elmanın alkali bir meyve olması, onun karaciğerdeki atık ve toksinleri temizlemesine yardımcı olur ve ayrıca vücudun pH dengesini de düzenler. Elmanın kabuğunda bulunan pektin, sindirim sistemine destek çıkar.

4- Kolesterolü Düşürür

Elma suyu diğer faydalarının yanında kolesterolün düşürülmesine de yardımcı olur. Vücuttaki fazla kolesterol düzeyleri genelde diğer kalp damar problemlerinin sebepleri arasındadır. Bu hastalıklardan korunmak için her gün elma suyu tüketebilirsiniz.

5- Kemikleri Güçlü ve Sağlıklı Tutar

Elmada C vitamini, demir, boron gibi maddeler bol bulunur ve bu yüzden kemik yapısının güçlü ve sağlıklı kalmasına destek olur.

6- Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Elmadaki bol miktarda C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun mikroplar, bakteriler ile savaşını kuvvetlendirir.

7- Kanseri Önler

Elma suyu kanser ve tümöre karşı oldukça iyi bir koruma sağlar ve bilhassa akciğer kanseri konusunda etkilidir. Flavonoid ve fenolik asit içeriği sayesinde tümör ve kanserli hücrelerin gelişimine engel olur. Elma sayesinde bu özel maddelere kolayca ulaşabilirsiniz.

8- Kabızlığa Çare Olur

Kabızlık kalın bağırsakların dışkıdan fazla su emmeleri neticesinde ortaya çıkar. Elmada bulunan sorbitol ise bu soruna çare olur. Sorbitol kalın bağırsaklara ulaştığı zaman kolona su çeker ve bu sayede dışkının daha sulu olmasını sağlar ve kolayca ilerlemesine yardımcı olur.

9- Güzelliğe Katkı Sağlar

Elma suyunun saç ve cilt için de ciddi faydaları mevcuttur. Cilt problemlerinin tedavisinde kullanılabilir ve inflamasyonlara, kaşınmalara çatlaklara ve kırışıklıklara engel olur. Saç derisine bir kaç dakika boyunca sürmek kepek ve diğer saç derisi problemlerinin önlenmesini de sağlar.

10- Göz Sağlığına İyi Gelir


Elma suyunda bol miktarda A vitamini bulunur ve bu vitamin görüşün iyileşmesini sağladığı gibi göz bozukluklarına da engel olur.

Elma Suyunun Besin Değerleri

Elmanın faydaları ve besin değerleri nedeniyle uzmanlar her gün en az bir elma tüketilmesini öneriyorlar. Lakin çoğu kişi doğrudan elma tüketmek yerine onun suyunu tüketmeyi tercih ediyor. Taze elmadan sıkıldığı sürece elma suyunun besin değerleri elmaya oldukça yakın. Ticari elma sularında ise genellikle besin değerleri yok olduğu için taze sıkılmışı kadar fayda elde etmek mümkün değil.

Elma suyunda vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bol bulunduğu gibi, hiç kolesterol bulunmaz ve bunun yanında doymuş yağlar ve sodyum çok az miktardadır. Bu yüzden elmanın en sağlıklı meyvelerden birisi olduğu söylenebilir.