Elma, en sağlıklı ve en yönlü meyve olarak kabul edilir. Orta Asya kökenli bu muhteşem meyve, dünya çapında yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir. En yaygın elma çeşitleri kırmızı elma, pembe elma, gala elması, Fuji elması vs. Bunların hepsi eşit derecede insan sağlığı için faydalıdır.

Besleyici özelliği ile elma:

Orta elma için bazı beslenme özellikleri aşağıda verilmiştir:

  • Kalori: 95.
  • Karbonhidrat: 25 gram.
  • Lif: 4 gram.
  • C vitamini: RDI’nin% 14’ü.
  • Potasyum: RDI’nin% 6’sı.
  • K vitamini: RDI’nin% 5’i.

Manganez, bakır ve vitaminler A, E, B1, B2 ve B6: RDI’nin% 4’ünün altında.

Elmalar ayrıca zengin polifenol kaynağıdır. Beslenme etiketleri bu bitki bileşiklerini listelemese de, muhtemelen birçok sağlık yararından sorumludurlar. Elmalarından en iyi şekilde yararlanmak için kabuğuyla tüketmelisiniz. Lif içeriğinin yarısı ve polifenollerin birçoğunu kabuğu içermektedir.

Elma kilo vermenize yardımcı olur:

Elmalar, önemli antioksidanlar, flavanoidler ve diyet lifi açısından son derece zengindir. Elmalardaki phytonutrients ve antioksidanlar, kanser, hipertansiyon, diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. İçeriği sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına destek olur.

Elma, Alzheimer’a karşı en önemli doğal koruyucu:

Deneysel Biyoloji ve Tıp adlı dergide yayınlanan 2006 yılı araştırmasında, eleklerde bol miktarda bulunan antioksidanlardan biri olan quercetin, nöronların oksidasyon ve iltihaplanmasından kaynaklanan hücre ölümünü azaltmaya yardımcı olan iki bileşikten biriydi.  Aynı konferansta sunulan ve Alzheimer Hastalığının Dergisinde yayınlanan bir başka çalışma, elma suyu tüketiminin temel sinir iletici asetilkolin beyninde üretimi artırabileceğini ve Alzheimer benzeri semptomları olan farelerde hafızada düzelme sağlayacağını ileri sürdü.

Elma, kalbinize en dost meyve!

Elmalar daha düşük bir kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır. Elma, kan kolesterol düzeylerini düşürmenize yardımcı olabilecek türde olan çözünebilir lif içerebilir. Ayrıca, antioksidan etkilere sahip polifenoller de içerir. Bunların çoğu kabukta yoğunlaşmıştır. Bu polifenollerden biri, kan basıncını düşürebilen epikateşin adı verilen bir flavonoiddir. Yapılan çalışmaların analizi, yüksek miktarda flavonoid alımının inme riskinde% 20 daha düşük olduğunu gösterdi. Flavonoidler kan basıncını düşürerek, LDL oksidasyonunu azaltarak ve antioksidan olarak hareket ederek kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

Daha güçlü kemikler için elma gücü!

Elmalar C vitamini, demir, bor vb. De dahil olmak üzere zengin bir içeriğe sahiptir. Bu içerikler, kemik yapınızı sağlıklı ve güçlü yapmak için en önemli faktörlerdendir.

Elma ile daha güçlü bağışıklık sistemi

Elmalardaki C vitamininin miktarı, vücudunuzun bağışıklık sistemini geliştirirken, mikrop ve bakterilerle mücadelede vücuda yardımcı olur.

Kanseri Önler

Elma suyu, tümörlere ve kansere, özellikle akciğer kanserine karşı en iyi savunmacıdır. Flavonoidler ve fenolik asitlerin tümörlerin ve kanserli hücrelerin gelişmesinin önlenmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bu bileşikler, elmada bulunur.

Kabızlığa doğal çözüm!

Kabızlık ciddi bir sağlık sorunudur. Elmalar bu soruna çözüm sunan sorbitol içerir. Bu madde kalın bağırsağa ulaştığında kolona su çeker. Böylece dışka daha yumuşak ve kolay geçilir.

Elma Suyunun Güzellik Yararları:

Elma suyunun cilt ve saç için harika avantajları vardır. Enflamasyon, kaşıntı, çatlamış ciltler ve kırışıklıklar gibi deri ile ilgili konuları tedavi etmek için doğal ilaçlarda yaygın olarak kullanılır. Elma suyunun saç kafa derisine bir kaç dakika süreyle uygulanması, kepek ve diğer kafa derisi rahatsızlıklarının önlenmesini sağlar.

Göz sağlığı için elma:

Elma suyunda yeterli miktarda A vitamini mevcuttur. Bu vitamin gözün görme düzeyini yükseltmeye ve göz bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.

Karaciğerinizi elma ile temizleyin!

İster içeceklerden, ister gıdalardan olsun, sürekli toksinler tüketiyoruz, karaciğerimiz vücudunuzdan bu toksinleri boşaltmakla görevlidir. Karaciğerinizi detoksifikasyona yardımcı olmak için yiyebileceğiniz en iyi şeylerden biri vitaminler, mineraller ve liflerden oluşan elma gibi meyvelerdir.

Daha Beyaz Dişler!

Elmayı ısırmak ve çiğnemek diş çürümesini geciktiren ağızda tükürük salgısını arttırır. Bu meyve diş hekimine yapılan hoş olmayan ziyaretleri kesinlikle daha az sıklıkla yapmanızı sağlar!

Cildi aydınlatır, renk tonunu eşitler

Elma, cildi hafifletme, parlaklaştırma ve yatıştırma potansiyeline sahiptir. Bunun nedeni, cildinizi kusursuz ve genç tutmak için hayati önem taşıyan, kolajen ve elastik içerik bakımından en yüksek içeriğe sahip olmasıdır.

Nemli bir Cilt

Elma cildi nemlendirirken aynı zamanda cildi de temizler. Bu amaçla, bir elmanın dilimini kesip, dilim kuruyana kadar yüzünüze suyunu uygulayın. Bu, vücudunuzdaki yağ üretimini dengeler ve mükemmel nemlendirme maskesidir. Elma ayrıca bir eksfoliyan olarak da kullanılabilir.

Elma ile yaşlanmaya dur deyin!

Elma donuk ve buruşuk cildin onarılmasına ve nemli kalmasına yardım eden mükemmel bir anti-aging maskesidir. Düzenli olarak elma tüketmek ince çizgileri ve kırışıklıkları ortadan kaldırır. Rendelenmiş elmayı yüzünüzde ovun ve 10-20 dakika bekletin. Bu cildinizi iyileştirmek ve temizlemek gibi kırışıklıkları ortadan kaldıracaktır.

Güneş ışınlarından elma ile korunun!

Elma, güneş ışınlarından ekstra koruma sağlayacak UVB savunan parçacıklar içeriyor. Bu meyve güneş yanığını tedavi edebilir ve cilt soyulmalarını önleyebilir. Bu amaçla, bir çay kaşığı gliserini rendelenmiş elma meyvesi ile karıştırın. Cildinize uygulayın ve 15 dakika bekletin ve daha sonra soğuk su ile yıkayın.

Sivilceler, lekeler ve gözaltı morluklarına karşı elma!

Akne, lekeler ve morluklardan kurtulmak için, elmanın çeyreğini süt kreması ile ezebilir ve yüzünüze uygulayabilirsiniz. Elma, soğutma özellikleri sayesinde akne ve güneş yanığından da kurtulmanıza yardımcı olur. Bu amaçla, bir saat kadar bir buzdolabına bir elma dilimi bekletin ve rahatlamak için güneş yanığı cildi veya sivilceye eğilimli cilt üzerine uygulayın.

Cilt toniği yerine elma!

Elma; cildinizi sıkılaştırmaya ve cildin yüzeyine kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olan harika bir toniktir. Elma posası ve elma sirkesi bu konuda oldukça faydalıdır. Elma sirkesi sivilceye neden olan patojenlerin ve yağların gözeneklerden temizlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda, cildin kendi yağlarının aşırı üretimini kısıtlamasını sağlayan cildin pH seviyelerini dengeler.

Şiş gözaltlarının tedavisi için elma!

Elma dilimlerini gözlerin altına koymak, koyu halkaları veya göz şişliğini tedavi edebilir. Alternatif olarak, iki çorba kaşığı elmalı elma sirkesini rendelenmiş patatesle karıştırabilirsiniz. Gözün şiş altlarına bu kürü uygulayın ve sıcak bir bezle örtün. 10-20 dakika bırakın ve ılık su ile durulayın.

Cilt Kanserini Önleme

Elma, retinoidler olarak bilinen bir kimyasal ailesinden oluşan A vitamini içerir. Vitamin A, cilt gelişiminde önemli bir rol oynar; böylece olgunlaşmamış cildin olgun ve işlevsel cilt dokusuna dönüşmesini sağlar. A vitamini cilt kanseri riskini de azaltır. Büyük bir elma, sırasıyla kadınlar ve erkekler için günlük A vitamininin gereksinimlerinin% 5 ve% 4’üne eşdeğer olan yaklaşık 120 A vitamini birimini sağlar.