En Etkili 8 Basen Eritme Hareketi

En Etkili 8 Basen Eritme Hareketi

Hem Türk toplumundaki kadın yapısının yatkınlığı hem de dünya genelinde obezitenin, bölgesel şişmanlamanın her geçen gün yaygınlaşması bölgesel olarak inceltme egzersizlerine olan ilgiyi yoğunlaştırıyor. Hemen herkes göbeğini, kalçasını, basenlerini eritme çabası içinde yeni egzersiz programları arıyor. İşte bu bağlamda sizin uyguladığınızda çok memnun kalacağınız, baseninizi eriterek sıkı bir görünüme kavuşacağınız etkili hareketleri bir araya getirdim. Bunun için her gün düzenli olarak 15-20 dakikanızı ayırmanız yeterli olacak. Ancak egzersize başlamadan öncesinde hafif ısınma hareketleri yapmayı da ihmal etmeyin. Her bir egzersizi 10 kez tekrarlayarak 3 kur tamamlamayı ve her bir set arasında 1 dakikalık mola vermeyi alışkanlık haline getirin ve farkı çok kısa süre içinde görün.

 

1. Squat

Düz bir zeminde ayaklarınız omuz hizasında açık şekilde ayakta durun ve elleriniz belinizde olsun. Ardından dizlerinizi kırarak ve kalçanızı dışa doğru çıkararak mümkün olduğunca aşağı doğru çömelin ve sonrasında kalkıp ilk pozisyonunuzu alın. Bu egzersizi kollarınızı öne doğru uzatarak da yapabilirsiniz. Uzun süreli ve düzenli tekrar etiğinizde baseninizin eridiğini ve kalçanızın yuvarlak bir form aldığını göreceksiniz.

2. Side lying leg raise

Düz bir zeminde yan olarak uzanın, altta kalan kolunuzun dirseğini bükün ve o dirsek üzerinde üst bedeniniz yukarıda kalsın. Üstteki elinizi de belinize koyun. Her iki bacağınız da dümdüz ve vücudunuzun hizasında durmalı. Üstteki bacağınızı yukarı kaldırın ve yeniden diğer bacağınızın üzerine getirin. Üstteki bacağınızla bu hareketi 10’ar kereden 3 kur haline yaptıktan sonra diğer tarafınıza yatın diğer bacağınızı çalıştırın.

3. Bird dogs

Düz bir zeminde dizleriniz ve dirsekleriniz üzerinde durun. Karın kaslarınızı sıkıp bırakarak önce sağ bacağınızı sonra sol bacağınızı gerin ve bel hizasında kaldırıp indirin. Bu egzersizde bacağınızı mümkün olduğunca yukarıya doğru kaldırarak esnetebilmek oldukça önemlidir.

4. Lunge

Lunge egzersizinde iki ayağın da parmak uçlarının karşıya bakmasına ve ayaklardan birinin önde, diğerinin arkada hizalı şekilde tutulmasına özen gösterin. Bu egzersizde ellerinizi iki yanda belinize koyun ve statik bir şekilde aşağı-yukarı hareket edin, oturup kalkın.

5. Deadlift

Ayaklarınızı omuz hizasında açarak ayakta durun. Sonrasında kollarınızı aşağı doğru indirerek tüm vücudu hareket ettirecek şekilde ayak parmaklarına doğru eğilip kalkın. Burada önemli olan hususlar; duruşunuzdaki “s” pozisyonunun bozmamanız, kalça ve dizlerinizi zorlanmadan esnek bir şekilde, dizleri hafif kırarak öne doğru eğilmenizdir. Bu egzersizle daha çok bacağınızın arka kaslarını ve kalça kaslarınızı çalıştıracaksınız.

6. Static sumo squat

Bacaklarınızı omuz hizasından daha geniş bir açıyla yanlara açın, ellerinizi önde ve göğüs hizasında birleştirin. Çömelir pozisyonda dizlerinizi kırın ve teker teker ayak parmaklarının ucuna çıkarak bacaklarınızı yukarı doğru kaldırın. Önce bir ayağın parmak ucuna, sonra diğerinin, daha sonra ise iki ayağın da parmak ucuna çıkıp vücudunuzu yükselterek hareketi tekrarlayın.

7. Side & Cross Lunges

Eliniize 1 kiloluk bir dumbell ya da bir litrelik bir şişe alın. Bu ağırlığı her iki tarafından birer elinizle tutun. Öncelikle bir bacağınızı yana doğru açıp iki elinizle ağırlığı tutarak vücudunuzu da bacağınızı açtığınız yöne doğru ilerletin. Sonrasında aynı hareketi diğer bacağınızla yapın. Egzersizin ikinci hareketinde yine ağırlığı tutarak bir bacağınızı diğerinin arkasına atın dizi kırıp hafifçe çömelir gibi yapın, ardından ayağınızı eski yerine getirip aynı hareketi diğer bacağınızla uygulayın. Bacaklarınızdan birini yana açıp, tekrar yerine alın, ardından diğer bacakla da aynısını yapın.

8. Box jump

Bu egzersiz için öncelikle alçak bir sıçrama objesine ihtiyacınız var. Alçak bir masa ya da sehpa şeklinde sağlam bir eşyayı kullanabilirsiniz. Burada ayaklarınız omuz hizasında açık, kollarınız da öne doğru bakacak. Egzersize yerinizde hafif sıçrama hareketleri yaparak başlayıp hazırlanmanızı öneriyorum. Sonrasında önünüzde bulunan sıçrama objesinin üzerine zıplayın, kısa bir an o pozisyonda durun ve aşağı inin. Birkaç saniye sonrasında yeniden zıplayın ve inin.

Not: Burada size önerdiğim egzersizleri her gün düzenli olarak tekrarlamanız, istediğiniz sonucu alabilmeniz için çok önemlidir. Ancak en az bunun kadar önemli olan bir diğer husus da her gün en az 2, hatta 2 buçuk litre su içmeniz ve sağlıklı ürünlerle yeterli, dengeli besleniyor olmanızdır. Zira sağlıklı yaşam ve fit bir vücut pek çok “iyi” faktörün bir araya gelmesiyle mümkündür.

 

 

 

En Etkili 8 Basen Eritme Hareketi” yazısı için 14 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Merve dedi ki:

  Meraba. Ben 19 yasindayim. Zayif biriyim fakat basenlerim var. Duzenli beslenip bol su icmek ve verdiginiz hareketler baseni yok eder degil mi?

 2. Yasmin dedi ki:

  Ben 14 yaşındayım basenlerim geniş bu hareketler ne kadar sürede sonuç verir?

 3. nazlıcan dedi ki:

  Ben14 yaşındayım basenim var en etkili haraket hangisi acaba?

 4. Aynur dedi ki:

  Ben 19 yaşındayım boyum 1.57 ama kilom 54 herkesin demesi ile fiziğim düzgün ama ben kalçamin büyüklüğünden rahatsız oluyorum buda beni strese sokuyor

 5. Bahar dedi ki:

  Merhaba.Ben Bahar 14 yaşındayim vucudum duzgun ama basenlerim kalcalarim var bundan rahatsiz oluyorum neyapabilirim

 6. Arzu dedi ki:

  20 yaşındayım 1.65 boyundayım 70 kiloyum ve özellikle hiç erimeyen basenlerim var ne yapmalıyım

 7. MERT dedi ki:

  BEN BU HAREKETLERİ TAM GÜN YAPTIM HER AKSAM 40 ADET TOPLAMDA 1 HAFTADA 4 KİLO VERDİM BOL SU VE AKSAMDAN AKŞAMA YEMEK YİYEREK

 8. qayyu dedi ki:

  kaç hafta yaptın peki

 9. Deniz dedi ki:

  Merhaba ben 18 yaşındayım 1.65 buyundayım 56 kiloyum fiziğim gayet zayıf fakat basenlerim var. En etkili hareket hangisi acaba?

 10. Helen dedi ki:

  Bunları yaparken az da olsa göbektende verilir mi? Yoksa yanlızca basene mi etki eder?

 11. Meryem dedi ki:

  Merhaba ben meryem vucudum düzgün ama basenlerim var neyapmalıyım

 12. Meryem dedi ki:

  Merhaba ben meryem vucudum düzgün ama basenlerim var neyapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 13. yağmur sıla özay dedi ki:

  merhaba ben 9 yaşındayım. yaklaşık 30 kiloyum vicudum iyi.ama araştırınca basenim fazla kalın çıktı. ne yapmalıyım acaba????

 14. zayıflıycam bee dedi ki:

  13 yaş boy 1.65 kilo 57 belim ve kakçam 85-90 arası ne yapmalıyım egzersiz olarak bir de ben ailemden gizli zayıflıyorum ona göre hareket bulun arkadaşlar lütfen