Herkese merhaba! Bugün, yine çok işinize yarayacak bir konu ile karşınızdayım. Konumuz; göbek eritmenin yolları ve hemen uygulayabileceğiniz 9 bilimsel temelli yöntem!

Şu tarz yorumları çok fazla alıyorum, “Hocam, benim sadece göbeğim var”. Evet, bazı insanlar gerçekten incecik bacaklara ve kocaman bir göbeğe sahip olabiliyorlar. Kimler göbeğinden rahatsız? Hangi bölgelerden kilo alıyorsanız, yorum olarak bana bildirirseniz çok sevinirim. Genelde, ben hep göbek eriten tarifler veriyorum ama, bu verdiğim tariflerin temelde sağladığı şey yağ yakmak. Dolayısıyla, her bölgeden çare alacağınıza inanıyorum. Bu nedenle, verdiğim bu tarifleri herkes uygulayabilir. O halde, hemen 9 bilimsel yöntemden bahsetmeye başlayalım…

1.Yüksek Protein ve Düşük Karbonhidrat İçeren Bir Diyet Uygulayın

Artık, herkes biliyor; yağ yakmanın yolu kaliteli protein almaktan geçiyor. Bu nedenle, günlük takip ettiğiniz diyetin yüksek protein içermesi gerekiyor. Protein, kasların çalışmasını sağlıyor. Kaslar daha hızlı çalıştığı zaman da, metabolizma hızlanıyor ve yağ yakımı gerçekleşiyor. Bunun yanında, yine yağ yakımını desteklemek için vücutta yağa dönüşecek başka besin almamak lazım.

Burada da, devreye karbonhidrat alımını sınırlandırmak giriyor. Pilav, makarna, bulgur, ekmek gibi besinleri fazla tükettiğiniz zaman, yağ yakımını ve kilo vermenizi engelleyebiliyor. Bu nedenle, bu tür besinlerin tüketimini biraz da olsun düşürdüğünüz zaman; hem yağ yakarsınız hem kilo verirsiniz hem de metabolizmanız hızlanmış olur.

2. Basit Şeker İçeren Gıdalardan Uzak Durun

Basit şeker ve işlenmiş bütün gıdalardan uzak durmalısınız. Tatlı, kek, börek, abur cuburlar gibi çay şekeri içeren bütün besinler, paketli gıdalar, pirinç pilavı, beyaz undan yapılmış börek gibi basit karbonhidrat içeren tüm besinlerden uzak durmanızı istiyoruz. Peki, neden uzak durmanızı istiyoruz?

Karbonhidrat, vücutta enerji olarak kullanılmadığı ve fazla alındığı zaman, direkt karın bölgesinde yağlanmaya neden olur. Karın bölgesi de, birçok kişinin de dediği gibi “Hocam, ben yalnızca göbek bölgesinden versem de olur” dediği noktada, işte bu besinleri kestiğiniz zaman, hemen karın bölgenizin gerçekten gittiğini fark ediyorsunuz.

Bir de, bu saydığımız besinlerin, fazla tüketildiğinde göbekte yağa dönüşmesinin dışında; içerdiği glüten nedeniyle bağırsaklarda aynı zamanda ödem tutuyor ve yağdan bağımsız olarak, karnımızın şişmesine de neden oluyor. Dolayısıyla, hem yağa dönüştü hem karnı şişirdi, ortaya kocaman bir göbek çıktı. Bu nedenle, bu tür besinleri biraz daha hayatınızdan kaldırın ve mümkünse hiç tüketmemeye çalışın.

3. Gün İçinde 2 Kase Ev Yoğurdu Tüketin

Beni takip eden takipçilerim bilir, her zaman söylüyorum; her gün mutlaka 2 kase ev yoğurdu tüketin! Biliyoruz ki, yoğurt yüksek oranda kalsiyum içeriyor ve yüksek protein değerine sahip. Dolayısıyla da, yağ yakım metabolizmasını çalıştırıyor.

Bazı araştırmalar, içerdiği kalsiyum sayesinde lipaz enzimini aktive ettiği ve bu da yağ yakımını sağladığı için; özellikle karın bölgesi yağlarından yaktığı birçok çalışmada görülüyor. Bu nedenle, günlük beslenmenize mutlaka iki kase ev yoğurdu eklemeye özen gösterin. “Hocam, imkanım yok ben dışarıdan yoğurt alıyorum” derseniz; ben hiçbir zaman light yoğurt önermiyorum, normal kaymaksız yoğurtları da alabilirsiniz.

Günlük beslenmenize 2 kase yoğurt eklemenizin; hem yakımını desteklemesi hem de gün içerisinde kan şekerinizi dengelediği için daha az yemek yemenizi ve daha az tatlı isteği duymanızı sağlıyor. Dolayısıyla da; tok hissediyorsunuz, canınız tatlı çekmiyor, iştahınız kapanıyor ve gereksiz besinler tüketmiyorsunuz. Bu şekilde de, göbek bölgesinden yağ yakımını destekliyor.

4. Lif Oranı Yüksek Besinler Tercih Edin

Bol lifli gıdalar; salata, sebze yemeği, bakliyatlar. Bunları yediğimiz zaman, vücudumuz bunları sindirmek için çalışır da çalışır. Ayrıca, lifli besinler mideden bağırsaklara biraz daha geç geçer. Dolayısıyla, bağırsaklara geç geçtiği için midede daha uzun süre kalıp, sizi daha uzun süre tok tutar.

Yani; hem tok tutar, hem bağırsaklarda sindirilmesi için daha fazla uğraşıldığı için vücudumuz daha fazla enerji harcar. Bu yolla da metabolizma hızlanır. Özellikle, bunu yaşam tarzı haline getirdiğiniz zaman; çok sıkı bir diyet yapmasanız bile, karın bölgenizdeki zayıflamayı ve yağ yakımını siz de fark edersiniz. Bu nedenle; günlük bir öğününüzü mutlaka sebze yemeğinden ya da salata ve bakliyat yemeklerinden oluşturmaya dikkat edin.

5. Gün İçinde 1 Litre Tarçınlı Su İçin

Bizim her zaman önerdiğimiz günlük 2 litre su tüketiminin 1 litresini tarçınlı sudan karşılayın. Böylece, hem günlük su ihtiyacınızı da karşılamış olacaksınız. Su içen kişilerin, metabolizmasının %5 daha hızlı çalıştığını gösteren çalışmalar var. Dolayısıyla, hem metabolizma fazla çalışacak hem de tarçınlı su içtiğiniz için kan şekeriniz dengelenecek ve gün içerisinde daha az acıkacaksınız. Bu da, sizin daha az besin tüketmenizi sağlayacak.

Çok fazla bir şey yemediğiniz ve sağlıklı beslendiğiniz için de, yağları yakmış olacaksınız. Özellikle de karın bölgesinden şikayetiniz varsa, karın bölgesindeki değişimi hemen fark edeceksiniz. Bu nedenle; gün içerisinde mutlaka 2 litre su için, 1 litresini tarçınlı sudan kullanın. Tarçınlı su için; 1 litre sıcak suyun içerisine 1 çubuk tarçın sizin için yeterli olacaktır.

6. Diyetinizi Düzenli Spor İle Destekleyin

Yaptığınız diyeti sporla destekleyin. “Spor salonlarına yazılamıyoruz, vaktimiz olmuyor, ne yapabiliriz?” diyenler için, açık havada birer saatlik yürüyüş öneriyorum. Yürüyüş; hem psikolojinize iyi gelir, hem metabolizmanızı hızlandırır, hem de yağ yakımını sağlar. Peki, kilo verirken spor yapmak neden yağ yakımını arttırmakta önemli?

Spor yaptığınız zaman vücuttaki kan şekeri seviyeleri dengelenir. Kan şekeri dengelendikçe, vücuttaki insülin seviyesi düşer. İnsülin, vücutta yağ depolayan hormonlardan bir tanesi. İnsülin ne kadar fazla olursa, vücuttaki her şeyi yağ olarak depolamaya çalışır. Yani, insülini azalttığınız zaman; vücudunuz yağ depolayacağına, diyetinize de dikkat ediyorsanız yağ yakmaya başlar. Bu nedenle, spor yapmak vücuttaki yağ yakımını desteklemek için çok önemli.

Yürüyüşün de, karın bölgesindeki yağları yaktığına dair birçok araştırma var. Bu nedenle, gün içerisinde mutlaka spor yapmanızı öneriyorum. Ancak, benim de birçok danışanım; “Hocam, vaktim yok”, “Çocuklarım var”, “Çıkamıyorum, havalar soğuk gibi” geri dönüşlerde bulunuyor. O halde şunu deneyebilirsiniz; gittiğiniz yere dolmuşla gidiyorsanız iki durak önce inin, öğle arasında dışarıya çıkıp bulunduğunuz binanın etrafında 5-10 dakika yürümeye çalışın, yürüyemiyorsanız ayakta durmaya çalışın, inerken merdivenleri kullanın o da bir fiziksel aktivitedir.

7. Metabolizma Hızlandıran Yeşil Çay, Rezene Çayı veya Ihlamur Çayı Tercih Edin

Bitki çaylarından en çok tüketmenizi istediğimiz; yeşil çay, rezene ve ıhlamur çayı. Bunların hepsinin, bağırsak hızlandırıcı etkisi vardır. Metabolizma hızlandığı zaman yağ yakımı da hızlanır. Bu bitki çaylarının, tok tutma özelliği de olduğu için, sizi gereksiz kalori alımından da korur. Dolayısıyla, yine karın bölgesindeki yağlara faydası olacaktır. Gün içerisinde 2-3 bardak şekersiz bitki çayı tercih edebilirsiniz.

8. Paketli ve İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

Ve bunu bir yaşam tarzı haline getirin! Genelde, “Bu besin zararlı, bu besin kan şekerini bozuyor” diyoruz; ancak, insanlar bunu duyuyor ama hayatında çok fazla uygulamayıp kulak arkası ediyor. Ancak, paketli gıdalar içerdikleri katkı maddeleri ile raflarda uzun süre bekleyebiliyor.

Bir besine bakıyorsunuz, iki sene rafta kalıyor. Siz, o besini vücudunuza alıyorsunuz ama vücudunuzda ne tür etkiler yapıyor? Bu nedenle, paketli ve işlenmiş gıdalardan da uzak durmanızı öneririz. Genelde, paketli olmayan işlenmemiş gıdaların vücuda çok fazla zararı yoktur.

Meyve alır yersiniz, sebze alır pişirirsiniz. Bunlar, olabildiğince doğal besinlerdir ve vücudunuza zarar vermez. Hem de, doğal olduğu için vücudunuz bunları kolaylıkla kullanır. Çok da aşırı tüketmiyorsanız, yağa dönüşmez. Bu nedenle; marketlerde bulunan, vücudun ihtiyacı olmayan, gereksiz olan besinlerden olabildiğince uzak durmanızı istiyorum.

Zaten, kilo almanıza ve karın bölgesinde yağlanmaya neden olan şeyler; aslında hiç ihtiyacımız olmayan ama bizim “evde dursun, yerim”, “paketi güzel geldi”, “bunu da pişiririm, yemeklere çeşit katarım” diyerek aldığımız gıdalardır. Bunları evinize almazsanız yemezsiniz.

Son maddeye geçmeden önce, şöyle bir durumdan bahsetmek istiyorum… Normalde, markete girdiğimde herkesin market arabasını bir sürü kavanozlar, paketli ürünler ile doldurduğunu görüyorum. Bir de kendi market arabama bakıyorum, hiçbir şey yok. Evde mayalamamışsam yoğurt var, peynir var, süt var, sebze var, meyve var. O da, zaten çok bir şey doldurmuyor. Büyük bir araba alıyorsunuz, sadece dibini dolduruyor. Bir diğer insanların arabalarına bakıyorum, cipslerle, konserve ürünlerle taşmış. Kendimi kötü hissediyorum.

Diyorum ki; “Bugün markete gidiyorum, arabayı dolduracağım”. Yine gidiyorum, etiketlerini okuyorum, her şeye bakıyorum derken bütün ürünler eleniyor, ben yine marketten yumurtam ve peynirimle çıkıyorum. Bu nedenle, benim hayatımda böyle bir ilginçlik var. Markette kendimi kötü hissediyorum ama aslında çok iyi bir şey. Bakalım, sizinki nasıl? Siz, markete girdiğinizde koca market arabasını dolduran, sağlıklı-sağlıksız her şeyi alan, çok ayırt etmeyen kişilerden misiniz? Eğer öyleyse, yorum olarak benimle paylaşırsanız çok sevinirim…

9. Sağlıklı Beslenmeyi Yaşam Tarzı Haline Getirin

Bu, bütün diyetisyenlerin söylediği bir şey. Genelde, “Ben ekmeği kestim” diyoruz. Evet, ekmeği kestin, çok güzel bir şey ama bunu ömür boyu yapabilecek misin? Yani, önemli olan öğrendiği şeyleri hayatına dahil etmektir.

Diyetisyene gidiyoruz, birçok şey veriyoruz, kilo da veriyoruz ama sonrasında, öğrendiğimiz hiçbir şey yokmuş gibi eski beslenmemize geri dönüp, tatlıları ve abur cuburları yemeye devam ediyoruz. Önemli olan; bu öğrendiğiniz beslenme düzenlerini hayatınızın %80’inde uygulamaktır. %20’lik kısmında kaçamak yapabilirsiniz, ona karışmıyoruz.

Yani; haftanın 1-2 günü istediğinizi yiyin ama haftanın geri kalanında sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirin. Hayatınıza hareket etmeyi, spor yapmayı ekleyin. Böyle olduğu zaman; kiloyla, göbek bölgesi ya da herhangi bir bölgede yağlanma ile zaten karşılaşmazsınız. Bu nedenle, öğrendiğiniz her şeyi hayatınızda uygulamalı ve yaşam tarzı haline getirmelisiniz.