Saçlarınızda değişiklik yapmanın en kolay yollarından biri perçem kestirmektir. Tüm saçınızı kestirmek istemiyor ancak kendinizde bir değişiklik yaratmak istiyorsanız bu yıl çok moda olan perçem modellerinden birini kestirebilirsiniz. Perçemleri alnınız genişse onu kapatmak ya da elmacık kemiklerinizi belirginleştirmek için kullanabilirsiniz.

Yüzünüze gidecek bir perçem modeli seçerken yüz şeklinize dikkat etmeniz gerekiyor. Uzun ve dar bir yüzünüz varsa kaşlara kadar gelen perçemleri tercih edebilirsiniz. Yüzünüz yuvarlak ya da kare ise katlı perçem modellerini deneyebilirsiniz.

Daha önce perçem kullanmadıysanız, perçem kestirdiğiniz zaman perçemin daha hızlı yağlandığını fark edeceksiniz. Bunun için her gün saçınızı yıkamak istemezseniz perçemlerinizin kuru şampuan ile temiz kalmalarını sağlayabilirsiniz.

Perçemlerinize şekil verirken kolay bir yöntem denemek isterseniz saçlarınızı bigudiye sarabilirsiniz. Perçemlerinizi bir süre bigudi sarılı bir şekilde bekletmek hem hacimli hem de düzgün durmalarını sağlayacaktır.

Şimdi gelin en güzel perçem modellerine göz atalım.

Kaşları gizleyen perçemler

Modern Family dizisinin sevilen oyuncularından olan Sarah Hyland’ın kullandığı hacimli perçem yüzüne farklı bir hava katmış. Küt kesime sahip olan bu tarz perçemler, özellikle gür saçlarınız varsa tam size göre. Perçemlerinizi daha da hacimli göstermek için saç diplerine saça hacim veren bir sprey sıkabilirsiniz.

Yana doğru taranmış ve topuzla birlikte kullanılan perçemler

Bu tarz bir perçem kullandığınızda elmacık kemikleriniz ön plana çıkacaktır. Ayrıca perçeminizin bütün alnınızı kaplamasından rahatsız oluyorsanız bu modeli deneyebilirsiniz. Perçemlerinizi ön plana çıkaracak bir saç modeli arıyorsanız onları topuzla kullanmak iyi bir seçenek olacaktır.

Uzun saçlarla kullanılan uzun perçemler

Sofia Vergara’nın oldukça sık ve hacimli saçları olduğu söylenebilir. Gür saçlarına rağmen Vergara, çok hacimli olmayan bir perçem tercih etmiş. Bunun nedeninin yüzüne daha ferah bir görünüm vermek olduğu söylenebilir. Daha ince yapıdaki perçemler kullanım açısından rahatlık sağlayacaktır. Perçemleriniz alnınıza yapışıyorsa kuru şampuanla kahküllerinize masaj yaparak bu histen kurtulabilirsiniz.

Kıvırcık perçemler

Kıvırcık saçlarla genelde perçem kullanılamayacağı düşünülse de bu yanlış. Perçemleriniz elektriklenip kabaran bir görünüm sergilemediği müddetçe kıvırcık perçemler kullanabilirsiniz. Kabarmanın önüne geçmek için saçlarınızı yeterince nemli tutmanız yeterli olacaktır.

Takma perçemler

Saçlarınızı kestirmek istemiyorsanız takma perçemler deneyebilirsiniz. Perçemlerin doğal görünmesini istiyorsanız saçınızın yapısına ve rengine uygun bir perçem seçmelisiniz. Takma perçemi kullanmak için saçlarınızı ortadan ayırmalı, kahkülü saç diplerinize oturtmalı ve saçlarınızın şeklini koruması için saç spreyi sıkmalısınız. Perçeminizin şeklinde bozukluklar varsa onları saç düzleştirici ile üstlerinden geçebilirsiniz.

Kalın ve orta uzunlukta perçemler

Perçem kullanmak istiyor ancak yüzünüzün kapanmamasını istiyorsanız saçlarınızı ortadan ayırabileceğiniz bu modeli deneyebilirsiniz. Üstelik bu tarz perçemler her yüz şekline yakışıyor ve kullanması da kolay. Sadece parmaklarınızı kullanarak saçlarınızı kolayca ikiye ayırabilir ve istediğiniz şekli verebilirsiniz.

Yandan ayrılmış klasik perçemler

Yana doğru taranmış perçemleri kullanmak her zaman kolay olmayabilir. Ancak Reese Witherspoon’un kullandığı bu modeli perçemlerinizi kabartmaya uğraşmadan kullanabilirsiniz. Sadece perçemlerinizi yandan ayırın ve istediğiniz gibi şekillendirin.

İnce saçlar için uzun perçemler

Saç telleriniz inceyse bu perçem modelini düşünebilirsiniz. Kontrolünüz altında olan ve kullanması kolay bir perçem istiyorsanız bu modelde tek yapmanız gereken perçemlerinizin üzerinde bir düzleştiriyle geçmek. Bu sayede perçemleriniz alnınızın üzerinde düz bir şekilde duracak ve kusursuz görünecektir.

Kısa perçemler

Cara Delevigne gibi pixie kesim saçlarınız varsa bu modeldeki gibi mini perçemler deneyebilirsiniz. Bu model yuvarlak yüzlere yakışırken alnınız kısaysa onun da daha uzun görünmesini sağlayacaktır.

Uzun ve dağınık perçemler

Yuvarlak ve oval yüzler için önerilen perçem modeli genelde elmacık kemiklerini ön plana çıkartan ve göz köşelerinin hizasında biten perçemler oluyor. Perçemlerinizi fön makinesi ya da düzleştirici yardımıyla yanlara doğru ayrıabilir ve doğal görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Asimetrik perçemler

Katy Perry kısa saçlarla birlikte asimetrik perçemler kullanmayı tercih ediyor. Asimetrik kesimi olan perçemleri sadece kısa saçlarla değil uzun saçlarla da kullanabilirsiniz.

Perde perçemler ile dağınık saçlar

Son yıllarda 60’lar ve 70’lerden esinlenen perçemlerin sıkça tercih edildiğini görüyoruz. Alexa Chung tarzı perçemlere sahip olmak istiyorsanız kaş hizasında kestirdiğiniz kahküllerinizi yanlara doğru ayırabilirsiniz.

Yüzü çevreleyen uzun perçemler

Saçlarınızda perçem kullanmak istiyor ancak saçlarınızı kestirmek istemiyorsanız bu tarz modeller deneyebilirsiniz. Genelde 90’larda gördüğümüz bu model son zamanlarda geri dönmüş gibi görünüyor.

Kıvırcık saçlar için perçem

Düz perçem ve kıvırcık saçların kötü bir ikili olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak saçınızı bu modeldeki gibi toplarsanız düzleştirdiğiniz perçemleriniz hiç kötü durmayacak, aksine saçlarınıza romantik bir hava katacaktır.

Kullanımı kolay perçemler

Perçem kullanma konusunda yeniyseniz Emma Stone’un kullandığı bu modeli deneyebilirsiniz. Bu modeli elde edebilmek için perçemlerinizi biraz uzun kullanmanız gerekiyor. Yan taraftan ayırdığınız saçlarınızın tek tarafını kulak arkası yaparak bu modeli en güzel şekilde kullanabilirsiniz.

Dalgalı saçlar için dalgalı perçemler

Dalgalı saçlarınız varsa perçemlerinizi düzleştirmek zorunda değilsiniz. Saçlarınız uzun ve dalgalıysa onları atkuyruğu yapıp perçemlerinizi de kendi doğal hallerine bırakarak iddialı bir görünüme sahip olabilirsiniz.