© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Hollywood klişelerinden sıkılanlara ilaç gibi liste: En İyi 20 Hint Filmi

Hem romantizm hem de biraz arabesk bir aşk hikayesi, ama en çok da insan öyküleri meraklısı olanlar için Hint filmleri çok iyi bir seçenek. Şöyle evde tembellik yapacağınız bir hafta sonu ya da iş dönüşü dinlenirken hoşça zaman geçirebileceğiniz bir film arıyorsanız, sizin için gelmiş geçmiş en iyi Hint filmlerinden 20 tanesini sıraladım. Bakalım sizin favoriniz hangisi olacak?

1. 3 Idiots


Tüm dünyada en çok etki bırakan Hint filmlerinin başında elbette ki 3 Idiots geliyor. 3 çılgın ve aylak öğrenci Hindistan’ın en prestijli mühendislik okuluna başlar ve yaşamları bambaşka bir hal alır. Dram, komedi ve insani öğeler bakımından oldukça zengin olan film, eğitim sisteminin öğrencileri birbirleriyle nasıl yarıştırdığı ve nasıl da karmaşalar içerdiğini anlatıyor.

2. My Name is Khan


“Dünyada iki tür insan vardır oğlum, iyi insan ve kötü insan. Başka bir fark yoktur.” İşte bu cümle yaşadığımız hayatın özeti gibi aslında. Bir Müslüman olan Khan, Amerika’ya gider, orada Hindu bir kadınla tanışır, evlenir. Ancak “yabancı” olmak, yerel halktan olmamak, hatta Amerika’da bir Müslüman olmak onun ve ailesi için bir hayli zor olacaktır. Zira 11 Eylül saldırısı sonrasında kendisi muhtemel bir terörist olarak algılanmaktadır.

3. Swades: We, the People


Filmin adı Türkçede “Vatan: Biz İnsanlar” şeklinde ifade edilmekte. İşte bu isim bile film hakkında çok fazla bilgi veriyor. Yine bir Hint filmi ve yine bir insanlık dramı var. Hintli Mohan, Nasa’da çalışmakta ve dünyanın gelecekte karşılaşacağı susuzluk üzerine çalışma yapmaktadır. Günlük çalışmalarının arasında yıllardır görmediği dadısına ulaşır ve onunla yaşayan bir güzele aşık olur. Ancak bu aşk onun halkın fakirliği, mutsuzluğu ve imkansızlıklarıyla tanışmasına vesile olacak ve toplumsal bir sorunla baş başa kalmasına sebep olacaktır.

4. Kahaani


Aksiyon, gerilim, gizem ve polisiyeyi içinde barındıran Kahaani (Hikaye), hamile bir kadının kısa süreli bir görev için giden ve geri dönmeyen kocasına ulaşma çabasını anlatıyor. Kadın, için bu arayış muhteşem gizemlere gebedir.

5. Rang Da Basanti

Film, bir yandan gençlerin toplumdan, kültürden kendilerini soyutlayıp nasıl yozlaştıklarını anlatırken diğer taraftan sistemin karmaşalarının gençleri nerelere sürüklediğinin de tüm çıplaklıklarıyla altını çiziyor.

6. The Rising Ballad of Mangal Pandey

6. yüzyılın ortalarında İngilizlerin topladığı Hint askerlerinden birinin, bir subayla arasındaki dostluk ve bu dostların başlarına gelenler çok sürükleyici bir şekilde anlatılmış. Kültürel karmaşanın, günah, mekruh gibi kavramların sorgulandığı etkileyici bir film.

   7. Veer Zaara


Acı bir tesadüfle karşılaşan ve tanışan hava kurtarma pilotu ve güzeller güzeli genç kızın aşk hikayesi konu ediliyor. Ancak bu aşkı mutlu sona kavuşturmak, onlar için hiç de mümkün olmayacaktır.

8. Fanaa


Çok güzel bir kız olan Faana’nın gözleri maalesef görmemektedir. Genç kız bir tur rehberiyle tanışır ve aşık olur. Aslında her şey yolundadır. Zira kız ameliyat olacak ve artık gözleri görecektir. Ancak ameliyat günü genç adam ortadan kaybolur. İşte bundan sonra tarih, siyaset, aksiyon, dram, kısacası hayata dair her şey filmde kendini gösterir.

9. Black

A still from the movie Black

Kör ve sağır olmak bir genç kızın yaşamını ölümüne zorlaştıran, hayata uyumunu neredeyse imkansızlaştıran durumlardır. Ancak bir öğretmen ona nasıl ayakta ve hayatta kalabileceğini öğretecek ve öyle bir gün gelecek ki, bu öğrendikleriyle genç kız, öğretmeninin kulağı ve gözü olacaktır.

10. Race

Çok sıra dışı bir Hint filmi ve ilginç olaylar zinciri izlemek isteyenlere bu filmi kesinlikle öneriyorum. Filmin sonuna dair sürekli tahminlerde bulunacak, ancak hepsinde de yanılacaksınız. Şöyle ki, iki tane Hintli kardeş vardır ve babaları onları birbirlerine karşı sigortalamıştır. Yani bunlardan birisi bir kazada yaşamını yitirirse sigorta şirketi diğerine 100 bin dolar verecektir. Para önemlidir ve birbirinden ilginç planlar silsilesi de bunun için hazırlanır.

11. Ghajini


Hindistan’ın en zengin adamlarından birisi, sıradan, fakir bir kızla tanışır, ona aşık olur ve onunla evlenir. Ancak çok iyi kalpli olan genç kız, daha önceden bir mafyanın elinden çocukları kurtarmış ve mafya lideri de onu aramaktadır. Bir gün evlerine gelir ve arbede yaşanırken genç adam kafasına bir darbe alır ve artık 15 dakikada bir hafızası yenilenmektedir.

12. Talaash

Aslında çok da ortak yanları bulunmayan bir hayat kadını, bir polis ve bir ev hanımının hayatları hiç beklenmedik şekilde kesişir ve sonrasında yaşamları artık eskisi gibi olmayacaktır. “”Çocuklarını sevdiğinden daha çok seviyorum seni.”

13. Don 2

Asya uyuşturucu ticaretini, Avrupa ve Amerika’ya yaymak isteyen Don, Avrupalı uyuşturucu liderlerinin onun için hazırladığı planlardan habersizdir. Fakat Don, zannedilenden çok daha kurnazdır ve mutlaka bir “b planı” vardır. Zira “Don’u yakalamak zor değildir, sadece imkansızdır.”

14. Dil Chahta Hai

Hint filmleri hep biraz duygusal, az biraz aksiyonlu, ancak en çok da insancıldır. Bu filmde de birbirinden çok zıt karakterler, yaşam izleri sergileyen 3 sıkı dostun aşk, ayrılık, bağlanma, dostluk öyküsü konu edilmiş. Acaba aşk nasıl oluşuyor? Sevgiliye aşk ya da Allah’a aşk nasıl meydana geliyor?

15. Kurbaan

İki Hintli genç üniversite hocası birbirlerine aşık olurlar ve evlenirler. Sonrasında Amerika’da bir Hint mahallesine taşınırlar ve yaşamlarına orada devam etmeye başlarlar. Ancak bir gün komşuları olan kadının eşinden dayak yediğini öğrenirler ve yardım etmek için alternatifler düşünürler. Fakat bir akşam bu kadın ölür ve onu takip eden genç üniversite hocası hem onun cesediyle hem de haince planlanan bir terör olayıyla karşı karşıya kalır.

16. Taare Zameen Par

“Her Çocuk Özeldir” desem zaten başka bir şey söylememe gerek bile kalmaz. Tüm dünyayı yerinden oynatan film disleksi hastası bir çocuk ve bir resim öğretmeni arasında gerçekleşen mucizevi etkiyi en özel şekilde anlatıyor.

17. Jab Tak Hai Jaan

Hayatının aşkından ayrılmak durumunda kalan genç, içine kapanmış, hayata küsmüştür. İşte bu yaşamdan kaçmak isteyen genç, Londra’dan Kaşmir’e gelir. Burada ise onun tam tersi olan canlı, yaşam dolu, mutlu bir güzelle tanışacak ve yaşamı çok değişecektir.

18. Krrish

Biraz fantastik bir film izlemek isteyen, ancak Hint filmlerinin büyüsünü de seven biriyseniz kesinlikle bu filmde aradığınızı bulacaksınız. Zira bu, süper kahramanı olan bir Hint filmi ve aslında gişede beklediğinden çok daha fazlasını bulacak kadar da başarılı olmuş bir Hint filmi. Kesinlikle izlemeye değer.

19. Jodhaa Akbar

Film, Hindistan’daki Babürler Devleti’nin en büyük imparatoru olan, Cengizhan ve Timur’un soyundan gelen Celaleddin Muhammed Akbar’ın yaşamından esinlenerek hazırlanmıştır. Akbar, küçük yaşta tahta çıkmış, hatta 18 yaşında olmadığı için 4 yıl boyunca da ülkeyi onun yerine başkası yönetmiş, 40 yıl sefer yapmış, ülkeyi eyaletlere bölerek yönetmiş, çok çarpıcı bir hikayeye sahip olan devlet adamıdır. Hayat onun için ve halkı için hiç de kolay olmamıştır.

20. Lagaan: Once Upon a Time in India

Tarımla geçinilen bir köyde, hem İngiliz sömürgesi hem de ağalık sistemi benzeri bir sistem söz konusudur. Köylünün kısıtlı kazancı da elinden alınmaktadır. Ancak bir cesur yürekli bir delikanlı ortaya çıkar, hem bu oyunu bozar hem de haksızlıklara nasıl direnilmesi gerektiğini herkese gösterir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir