B vitaminleri; enerji metabolizması, sağlıklı bağışıklık fonksiyonları ve kalp-damar sağlığı olmak üzere vücutta pek çok hayati işlevde rol oynar. Çoğu insan, sağlıklı bir beslenme düzeni ile yeterli miktarda B vitamini alabilse de; hamile kadınlar, veganlar ve katı vejetaryenler ile paleo diyet gibi bazı beslenme programlarını uygulayanların B vitamini takviyesine ihtiyacı olabilir.

B vitaminleri ailesinin tamamı; bilişsel işlev, enerji seviyeleri ve enerji veren metabolizmanın dışında, çok daha fazlasına yardımcı olmada önemli bir rol oynar. Ancak bazen, her birini içeren bir takviyeye ihtiyacınız olmayabilir. Bir B vitamini kompleksi ya da belirli bir B vitamini türünü takviye etmek konusunda doktorunuza danışmak her zaman en iyisidir.

B Vitamini Formları

B vitamini takviyeleri, genellikle tablet ve kapsül formundadır. Her ikisi de vücut tarafından eşit oranda emilir. Bu nedenle, hangisinin kullanımının sizin için daha rahat olduğuna karar verdikten sonra seçiminizi yapabilirsiniz. Hap yutmakta zorlananlar için, sıvı formda B vitaminleri de mevcuttur.

Takviyelerin B Vitamini İçeriği

Üretici firmalar, B vitamini takviyelerinin günlük ihtiyacın %200 ile %1000’ini karşıladığını listeler. Ancak, vücudun bu kadar yüksek değerlere ihtiyacı yoktur ve fazlasını dışarı atacaktır. Ayrıca, sağlıklı ve dengeli bir diyet ile besinler yoluyla da B vitamini alırsınız.

B vitaminlerini bir takviye olarak almanın faydalarından tam olarak emin değilseniz ya da hangisini seçeceğinize karar veremiyorsanız, güvenilen markalar ve tavsiye edilen ürünlerle ilgili önerilerimize göz atabilirsiniz!

En İyi B Vitamini Kompleksi Takviyeleri

1.Natures Supreme Vitamin B Complex

Patentli ham maddesi ve test edilmiş içerik kalitesi ile piyasadaki en iyi B vitamini kompleksi takviyelerinden biri olan Natures Supreme Vitamin B Complex, vücutta pek çok işlevin yerine getirilmesinde rol oynayan farklı B vitaminlerinin bir araya getirildiği bir takviyedir. Sağlıklı yetişkinler için günde 1 kapsül şeklinde alınması önerilir. Bu şekilde;

 • Günlük B1 vitamini ihtiyacının %9091’ini
 • Günlük B2 vitamini ihtiyacının %7143’ünü
 • Günlük B3 vitamini ihtiyacının %625’ini
 • Günlük B5 vitamini ihtiyacının %1667’sini
 • Günlük B6 vitamini ihtiyacının%714’ünü
 • Günlük B7 vitamini ihtiyacının %200’ünü
 • Günlük B9 vitamini ihtiyacının %50’sini
 • Günlük B12 vitamini ihtiyacının %4000’ini karşılar.

Vejetaryen ve veganların kullanımına uygundur. Ayrıca; tatlandırıcı, laktoz, glüten ve koruyucu içermez.

Satın almak için tıklayın > Natures Supreme Vitamin B Complex

 1. Nature’s Bounty Vitamin B-Complex 60 Tablet

8 farklı B vitamini türünü tek bir tablette buluşturan Nature’s Bounty Vitamin B-Complex 60 Tablet, B vitaminlerine ek C vitamini ile desteklenen formülü ile besin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur. Yemek zamanlarında, günde 1 tablet şeklinde kullanılması tavsiye edilir. Bu şekilde;

 • Günlük C vitamini ihtiyacının %150’sini
 • Günlük B1 vitamini ihtiyacının %455’İni
 • Günlük B2 vitamini ihtiyacının %357’ini
 • Günlük B3 vitamini ihtiyacının %156’sını
 • Günlük B5 vitamini ihtiyacının %167’sini
 • Günlük B6 vitamini ihtiyacının %357’sini
 • Günlük B7 vitamini ihtiyacının %600’ünü
 • Günlük B9 vitamini ihtiyacının %200’ünü
 • Günlük B12 vitamini ihtiyacının %10.000’ini karşılar.

C vitamini ile desteklenmiş formülü ile; kalp sağlığının desteklenmesi ve yorgunluğun azalması gibi faydalar sunan bir B vitamini kompleksidir.

Satın almak için tıklayın > Nature’s Bounty Vitamin B-Complex 60 Tablet

 1. Solgar Vitamin B12 1000mcg

Solgar B12 vitamini takviyesi; kırmızı kan hücreleri, sağlıklı sinir sistemi, enerji üretimi ile kalp ve damar sağlığını teşvik eden B12 vitaminin en çok önerilen takviyelerinden biridir. Sağlıklı yetişkinler için, tercihen yemeklerle birlikte günde 1 tablet şeklinde alınması tavsiye edilir. Yutmadan önce 30 saniye boyunca dilin altında tutulması gerekir. Düzenli kullanıldığında:

 • Gıdanın enerjiye dönüştürülmesini destekler
 • Sinir sisteminin sağlığını destekler
 • Kalp sağlığını destekler
 • Öğrenciler, yoğun çalışan kişiler, spor yapanlar ve anneler, bu takviyeyi enerji metabolizmasını desteklemek için kullanabilir.

Vejetaryen ve veganların kullanımına uygundur. Dil altında çözülen formülü ile, B12 vitamini doğrudan kana emilir.

Satın almak için tıklayın > Solgar Vitamin B12 1000mcg

 1. Solgar Folic Acid 400 mcg

Solgar folik asit takviyesi; kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda, B12 sentezinde ve kanda rol oynayan folik asidi, her bir tablette 400 mcg olarak sağlar. Gebe kalmak isteyen ve hamile kadınlar için önerilen günlük folik asit miktarını içerir.

Solgar Folik Asit takviyesi, kandaki homosistein seviyelerini düşürmeye ve anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimini desteklemeye yardımcı olur.

Satın almak için tıklayın > Solgar Folic Acid 400 mcg

 1. Nature’s Supreme Biotin 5000 Mcg

5000 Mcg biotin içeriği ile günlük B7 vitamini ihtiyacının %5000’ini karşılar. Yüksek biotion içeriği, içerik kalitesi ve patentli ham maddesi ile biotin alımını arttırmak için ideal bir takviyedir.

Biotin; enerji metabolizmasında, cilt ve saç sağlığında rol oynayan bir B vitamini türüdür. Eksikliğinde, takviye kullanılması önerilir. Tatlandırıcı ve koruyucu içermeyen formülü ile Nature’s Supreme Biotin 5000 Mcg, kalite onaylı bir üründür. Ana bileşen menşei Fransa’dır.

Satın almak için tıklayın > Nature’s Supreme Biotin 5000 Mcg

 1. Voonka VITAMIN B12 1000 MCG

1000 µg B12 vitamini içeriği ile, vücutta pek çok hayati işlevi yerine getiren B12 vitaminini takviye etmenin etkili bir yoludur. Yetişkinlerin, yemeklerden sonra günde 1 tablet şeklide kullanmaları önerilir. Ana bileşenlerin menşei Türkiye’dir.

B12 vitamini; kan hücrelerinin oluşumunda, enerji metabolizmasında, hücre bölünmesinde ve bağışıklık fonksiyonlarında rol oynar. Aynı zamanda, enerji artışı sağlayarak yorgunluğun azalmasına yardımcı olur. Düzenli olarak takviye etmek, B12 vitaminin bu faydalarından yararlanmanıza katkı sağlar. 1000 mcg B12 vitamini içeriği ile;

 • Yetişkinler için önerilen günlük B12 vitamini ihtiyacının %40000’ini karşılar.

Satın almak için tıklayın > Voonka VITAMIN B12 1000 MCG

 1. Smartcaps Methylup B Vitamini Kompleksi

B1, B2, B6, B9 ve B12 vitaminlerini tek bir tablette buluşturan Smartcaps Methylup, güçlü formülü ile besin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olur. Yetişkinler için, yemek zamanlarında günde 1 tablet şeklinde kullanılması önerilir. Bu şekilde alındığında;

 • Günlük B6 vitamini ihtiyacının %625’ini
 • Günlük B2 vitamini ihtiyacının %714’ünü
 • Günlük B9 vitamini ihtiyacının %200’ünü ve
 • Günlük B12 vitamini ihtiyacının %40000’ini karşılar.

Betain ile desteklenmiş formülü ile enerji metabolizmasında, sinir sisteminin işleyicinde, kırmızı kan hücrelerinin korunmasında ve hormonal aktivitelerin düzenlenmesinde yardımcı olur.

Satın almak için tıklayın > Smartcaps Methylup B Vitamini Kompleksi

 1. Zade Vital B12 Vitamini

1000 mcg B12 vitamini içeren formülü ile Zaten Vital B12; enerji metabolizmasına katkıda bulunur, daha sağlıklı ve aktif bir yaşamı destekler. Sağlıklı yetişkinlerin günde 1 kez, su ile birlikte almaları önerilir.

 • Günlük önerilen B12 vitamini ihtiyacının %40000’ini karşılar.

Fazlası vücutta depolanmaz ve dışarı atılır. Düzenli alındığında, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve yorgunluk ve halsizliğin azalmasına yardımcı olur.

Satın almak için tıklayın > Zade Vital B12 Vitamini

 1. Vitamin B Plus NUTRIWAY™

8 temel B vitaminini tek bir kapsülde birleştiren Vitamin B Plus NUTRIWAY™, güçlü formülü ile destekleyici bir takviyedir. Düzenli kullanımda, sekiz temel B vitaminin günlük ihtiyacının tamamının karşılanmasını sağlar. Kolay yutulabilir formu ile günlük kullanıma uygundur. Günde 1 tablet olarak alındığında; B1, B2, B3, B5, B6, B6, B9 ve B12 vitaminlerinin %100’unu karşılar. Ana bileşenlerinin menşei Amerika’dır.

Vitamin B Plus NUTRIWAY™, bir ilaç değildir ve tedavi için kullanılmaz. Düzenli kullanımda; sinir sistemi, bağışıklık fonksiyonları, bitkinlik, yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur. Güne daha canlı başlamanıza ve gün içerisinde daha enerjik hissetmenize katkı sağlar.

Satın almak için tıklayın > Vitamin B Plus NUTRIWAY™