© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Da Vinci’nin Şifresi’nden Yeşil Yol’a; en iyi Tom Hanks filmleri

Da Vinci’nin Şifresi’nden Yeşil Yol’a; en iyi Tom Hanks filmleri

Image Bu yazıyı 3 dakika 16 saniyede okuyabilirsiniz.

Forrest Gump (1994)

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Tom Hanks, Robin Wright ve Gary Sinise

6 Oscar’lı filmde Forrest Gump isimli genç bir adamın hayat hikayesi anlatılıyor. Forrest Gump, yaşıtlarının aksine farklı bir algılama biçimine sahiptir. Ancak bu daha başka meziyetlere sahip olması anlamına gelir. Koşmayı çok seven Gump, her şeyin üstesinden attığı adımlarla gelmeye çalışırken, askere çağrılır, kahraman olur ve aynı zamanda çocukluk aşkı ile yeniden karşılaşır. Kült filmler listesinde görebileceğiniz film Tom Hanks’in bu günlere gelmesine yardım eden film diyebiliriz.

Er Ryan’ı Kurtarmak / Saving Private Ryan (1998)

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Hanks, Matt Damon, Vin Diesel, Tom Sizemore ve Paul Giamatti

Normandiya Çıkarması’nda geçen bir askeri mücadeleye tanık olacağınız filmin “En İyi Yönetmen” dahil 5 Oscar ödülü bulunmaktadır. Daha önce 3 oğlu şehit olmuş bir annenin son kalan 4. oğlu Er Ryan da Normandiya Çıkarması’na çağrılır. Bunun farkına varan başkan, bir haber yollar ve Er Ryan’ın evine sağ salim dönmesi için ne gerekiyorsa yapılmasını talep eder. Er Ryan ise o sırada sıcak bir çatışma içerisindedir.

Mesajınız Var / You’ve Got Mail (1998)

Yönetmen: Nora Ephron

Oyuncular: Tom Hanks, Meg Ryan, Greg Kinnea

İki kişi, birbirlerinin kim olduğunu bilmeden internet üzerinden yazışmaya başlar ve gün geçtikçe yakınlaşırlar. Aynı sırada, samimi bir kitapçı sahibi olan Kathleen ve karşısına dev bir kitapçı açan zengin iş adamı Joe Fox da soğuk bir savaşa girmiştir. İki insan bir taraftan birbirinden nefret eder ve önyargıyla yaklaşırken, diğer yandan da aslında birbirlerinin kim olduğunu bilmeden aşık olmaya başlarlar.

Yeşil Yol / The Green Mile (1999)

Yönetmen: Frank Darabont

Oyuncular: Tom Hanks, Bonnie Hunt, Sam Rockwell ve Michael Clarke Duncan

Paul Edgecomb, idama mahkum edilen suçluları “yeşil bir yoldan” geçirerek idam sandalyesine oturtmakla görevlidir. Günün birinde dev gibi bir siyahi adam büyük bir suçtan dolayı idam cezasına çarptırılır.  Böylece John Coffey ile Paul Edgecomb tanışmış olur, yavaş yavaş Coffey’in suçsuz olduğunu ve metafizik güçlerini fark eden görevliler, artık farklı bir bakış açısına sahiptir.

Yeni Hayat / Cast Away (2000)

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Tom Hanks, Helen Hunt ve Paul Sanchez

Üst düzey bir FedEx görevlisi olan Chuck Noland, bir kargo uçağına biner ve uçağın düşmesiyle gözlerini ıssız bir adada açar. Yavaş yavaş adada yalnız yaşamaya alışır ve kargo uçağının enkazından bulduğu bir voleybol topuyla arkadaş olur. Bir gün artı işlerin böyle gitmeyeceğini düşünür ve adadan kurtulmak için sal yapıp, açılır. Wilson ismini verdiği voleybol topuyla başladığı yolculuğun sonunda acaba kurtulabilecek midir?

The Terminal (2004)

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Hanks, Catherine Zeta-Jones, Zoe Saldana ve Stanley Tucci

Viktor Navorski, babasının hayalini tamamlamak için JFK Havalimanı’na uçar. Amacı şehirdeki efsane caz üstadını bulmaktır. Ancak ülkesinden havalandıktan sonra ve JFK Havalimanı’na inmeden önce, tam havadayken ülkesinde iç savaş çıkar ve tüm uçuş izinleri iptal edilir. Artık Navorski günlerini başka bir ülkenin havalimanında geçirmeye alışmak zorundadır.

Da Vinci’nin Şifresi / The Da Vinci Code (2008)

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Tom Hanks, Audrey Tattou, Jean Reno, Paul Bettany, Alfred Molina ve İan McKellen

Dan Brown’ın çok satan romanından uyarlanmış olan filmde, Robert Langdon adında bir simgebilimcinin yaşadığı gerilim dolu olaylar anlatılıyor. Louvre Müzesi’nde bir cinayet işlenir ve katil ve maktul, arkalarında ipuçları bırakmıştır. Robert Langdon olayı çözmesi için Fransa’ya çağrılır ancak bir anda baş şüpheli olur. Herkes Langdon’un peşindeyken, olaylar profesörü Mona Lisa tablosuna götürmektedir. Serinin devam filmleri çekildi ve çekilmeye de devam edecek gibi görünüyor.

Mr. Banks / Saving Mr. Banks (2013)

Yönetmen: John Lee Hancock

Oyuncular: Tom Hanks, Emma Thompson, Colin Farrell ve Paul Giamatti

Walt Disney, çok sevdikleri Mary Poppins kitabının filmini yapacağına dair kızlarına söz verir. Ancak bunu yapmak için öncelikle kitabın yazarından izin alması gerekecektir. Yazar P.L. Travers is geçmişiyle ve kendisiyle ilgili kapatamadığı kapıları olan, mükemmeliyetçi ve katı bir insandır ve kitabının film yapılmasını asla istememektedir. Walt Disney ve P.L. Travers arasında bir kedi fare kovalamacası başlar. 1964 yapımı Mary Poppins filminin gerçek hikayesini izleyeceğiniz filmde, Walt Disney’i Tom Hanks canlandırıyor.

Sully (2016)

Yönetmen: Clint Eastwood

Oyuncular: Tom Hanks, Aaron Eckhart ve Laura Linney

2009 yılında bir uçak tüm dünyayı şaşırtarak, Hudson Nehri’ne iniş yaptı. Pilotun sayesinde hiçbir can kaybı yaşanmadı ama daha sonrasında pilot ve yardımcı pilot, birçok dava ile uğraşmak zorunda kaldı. Bu hikayenin anlatıldığı filmde pilot Chesley Sullenberger’i Tom Hanks canlandırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir