En Popüler Saç Renkleri

En Popüler Saç Renkleri

Biliyoruz ki saç; kadın, erkek, genç, yaşlı hepimizin yüz ifadesini, simasını belirleyen en önemli unsurlardan birisi. Saça verilen şekil, saçın rengi kişinin karakteristik özelliklerini de ön plana çıkarması açısından önemli. Bazen bir kakülle masum bir hava, başka bir gün asimetrik kesimlerle asi gençlik izlenimi, simsiyah saçlarla dişi bir görünüm, kıpkırmızı saçlarla vahşi bir cazibe, … İşte tüm bu küçük ama çok etkili saç ayrıntıları hayata dair dikkat etmemiz gereken özelliklerden. Bu bakımdan sizlere saç modelleriyle ilgili verdiğim bilgilere, küçük ipuçlarına ek olarak saç renklerine dair de açıklamalarım var. Televizyonda, internette ya da sokaktaki birinde gördüğümüz saç rengini çok beğenmiş olabiliriz. Ancak her saç renginin bizim tenimize uyması mümkün değil. Önemli olan güzel, şık ve bakımlı görünmek ise bu konuda matematiksel, mantıklı düşünmekte fayda var. Bunun için saç uzmanlarının, bu konuda bilgili deneyimli kişilerin fikirlerine biraz kulak vermeliyiz. Belki de saçlarımızın doğal halinde kalması ya da boyamak yerine aralara birkaç ışıltı katmak yeterli olabilir.

Peki, saçları boyamalı mı?

Hangi saç renkleri kimlere uygundur, kimler hangi tonları seçmeli gibi bilgilere geçmeden önce beyazlar oluşmamışsa saçın boyatılmasına karşıyım. Saç rengi bir aksesuar gibi düşünülüyor, ancak hiçbir aksesuar çıkarıldığında bu kadar çok zarar vermiyor. “Ayşe Tolga İyi Yaşam” başlığı altında sağlıksız hiçbir öneriye, bilgiye yer vermediğim için saçı özellikle sık sık ve zıt renklere boyatmanın zararlı olduğunun altını çiziyorum. Günümüzde içeriğinin büyük bir bölümünün doğal olduğu bilinen saç boyaları da saçını boyatmayı çok isteyen ya da estetik görünüm açısından boyamak zorunda kalanlar için doğal içerikli boyaları öneriyorum. Vücudumuzdaki hiçbir oluşumun, tek bir hücrenin bile geri dönüşü yok. Bu bakımdan onları deforme etmeden, yıpratmadan korumaya çalışmanızı tavsiye ediyorum.

Saç boyası neye göre seçilmeli?

Saç boyatmakla ilgili en doğru bilgi, aslında saçın doğal rengine ya da o renge en yakın tondaki renge boyatılmasıdır. Kişinin ten, kaş ve göz rengine, yüz şekline, simasına en çok yakışan saç rengi kesinlikle doğal saç rengidir. Ancak saçında değişiklik yapıp farklı tonları denemek, ambiyansını değiştirmek isteyenler için birkaç tavsiyem var. Örneğin sarı ve solgun ten rengine sahip olan kişiler mümkünse sarı ve bakır, pastel tonlarda saç boyaları tercih etmesinler. Aksi halde cilt solgun ve mat görünecektir. Açık tenli kişiler saçlarını sarıya boyadıklarında bu saçı makyajsız kullanmakta zorlanıyorlar. Bunun yerine açık tenliler kızıl, kahve, siyah ya da daha canlı, parlak olan saç renklerini tercih etmeliler.

Buğday tenli kumlar kişiler hem sarının tonlarını hem de kahvenin tonlarını rahatlıkla kullanabilirler. Bir de saçlarının rengine göre kaşlarında da hafif renk değişiklikleri yaparlarsa çok daha şahane bir görünüm olur. Esmer ten rengine sahip olan kişiler için de siyahın ve kızılın, kırmızının tonları çok daha şık ve canlı seçimler olacaktır. Bu sayede hem saç rengi ten rengini kapatmaz hem de cildin canlılığı daha belirgin olarak ortaya çıkar. Tüm bu genel bilgilerin ardından şimdi gelelim son dönemlerin trend saç renklerine.

Açık kumral saç rengi

Açık kumral saç boyaları genellikle beyaz tenli ve kumral tenli kişilere önerilmektedir. Zaman zaman koyu kumral kişilerde de görebildiğimiz açık kumral saçlar, bu kişilerde daha yapay, daha az güzel duruyor. Ancak koyu kumral ya da esmer ten rengine sahipseniz ve ille de açık kumral saç rengi istiyorsanız, saç dipleri ve uçlarına ombre yaptırıp, aradaki renk tonu geçişimi biraz yumuşatabilirsiniz. Ayrıca kaşlarınızın rengini de hafif açarak yüze daha yumuşak bir hava katmak mümkün.

Küllü kumral saç rengi

Açık ten rengine sahip olan kişilere çok yakışan küllü kumral saç rengi, açık kumraldan bir tık daha riskli bir renktir. Zira açık kumral saç renginin üzerine koyulu-açıklı ışıltılar atılır ve bazen bunun dozu iyi ayarlanamayabilir. Böyle durumlarda küllü kumral saç rengi makyajsız kullanıldığında cildi solgun gösterebilir. Bu saç tonunu kullananlar özellikle az da olsa göz makyajı yapmayı ihmal etmemeliler.

Koyu kumral saç rengi

Koyu kumral saç rengi, açık tenli ve buğday tenli kişilerde çok doğal ve etkileyici bir görünüm yaratıyor. Zaten buğday tenli kişilerin çoğunun doğal saç rengi de koyu kumraldır. Hem ülkemizde hem dünya genelinde kadınların en çok kullandıkları saç boyası ve en çok sahip olmak istedikleri renk koyu kumraldır. Zira saçta koyu kumral renk kendiliğinden doğal göründüğü için makyajlı, makyajsız, yaz, kış aynı etkiyi bırakır, saç dipleri çıktığında da daha uzun süre kamufle edilebilir.

Kumral saç rengi

Esmer ve sarışın olmak iki uç nokta, ancak kumral olmak daha soft, daha ortada, bir durumdur. Bu sebeple de kumral saç rengi, koyu esmer dışında tüm ten ve göz renkleriyle uyum sağlar. Bu saç rengi, diğer açık ve koyu saç renkleriyle karşılaştırıldığında daha iddiasız olduğundan daha az risklidir. Kahverengi tonları arasında en açığı olan kumral saç rengi, evde pek çok saç boyasıyla elde edilebilir, özellikle saçlarını kuaförde değil de evde kendisi boyayanlar için idealdir.

Kızıl saç rengi

Saçta iddia, çarpıcılık, etkileyici bir görünüm ve hafızalarda kalıcı bir izlenim tüm bu sıfatlar kızıl saç rengi için kullanılabilir. Ancak sadece kızıl rengin yakışabileceği, uyum sağlayabileceği ten ve göz rengine sahip olan kişiler için bu etkileyicilik söz konusu olabilir. Saç boyasında kızılı tercih edecek olanların beyaz tenli ve mümkünse de renkli gözlü olmaları tercih sebebidir. Burada kızılın tonu da çok önemlidir. Kıpkırmızıdan turuncuya doğru uzanan kızıl renk skalasındaki tonların tamamında temel şart açık renkli tendir. Zira esmer ya da buğday tenli kişiler kızıl saç renginden istedikleri etkiyi alamamaktalar. Bir de özellikle belirteyim ki; kızıl saç rengi maalesef çok hızlı ve fazla akan bir saç rengidir. Diğer saç renkleri bir ay, hatta bir buçuk ay kalıcı olabilirken kızıl saç renklerinde bu süre çok daha kısadır.

Kestane saç rengi

Kestane saç rengi özellikle ülkemizde kadınların hem doğal saç rengi hem de boyarken en sık kullandıkları renktir. Ayrıca elde edilmesi kolay bir renk olduğundan saçını evde kendisi boyayanlar için de idealdir. Kumral ve esmer tenli kadınlarda gayet şık durur.

Bakır saç rengi

Bakır saç rengi diğer açık renkler gibi çok kolay elde edilemeyen renklerdendir. Kızıl ve kahve karışımı bir ton olduğu için açık ten rengi ve özellikle de renkli göz rengine sahip olan kadınlara bakır tonlar çok yakışır. Ancak doğru tonu tutturabilmek çok da kolay olmayacağı için kuaförde profesyoneller tarafından uygulanmasında fayda var.

Siyah saç rengi

Hemen herkes yaşamının bir döneminde saçlarını siyaha boyatır ya da boyatmayı düşünür. Siyah, saç renkleri arasında klasikleşmiş bir değere sahiptir ve çok dikkat çekici özelliktedir. Siyah saç renginin evde uygulanması kolaydır, her renk saçı kapatmak için kullanılabilir ve kişiye dikkat çekici bir hava katar. Ancak bu rengi buğday ya da kumral tenlilerin değil de beyaz ya da esmer tenlilerin kullanması daha doğru olacaktır. Beyaz tenliler siyah saç rengini kullandıklarında daha vamp ve çekici, esmer tenliler kullandıklarında ise daha soft ve doğal bir görünüm elde ederler.

Patlıcan moru saç rengi

İşte en çarpıcı saç renklerinden birisine daha geldik. Patlıcan moru aslına bakılırsa siyah saçın içine mor ışıltıların katıldığı, fazlasıyla dikkat çekici saç renklerinden birisi. Tıpkı simsiyah saçlarda olduğu gibi patlıcan morunda da önemli olan açık ya da kumral ten renklerindeki kişilere uygulanmasıdır. Çok koyu ten rengi olanlara, patlıcan morundan uzak durmalarını öneriyorum.

Kızıl-mor saç rengi

Bu saç rengi patlıcan morunun birkaç ton açık halidir. Ancak kızıl-mor neredeyse tüm ten renkleriyle kullanılabilir, ancak yine açık ten renklerinde daha çarpıcı bir izlenim bırakır.

Karamel kahve saç rengi

Karamel kahve esmer tenliler hariç herkesin kullanabileceği bir saç rengidir. Özellikle saç rengi koyu olanlar üzerine karamel kahve tonlar attığında çok şık ve ışıltılı bir görünüm oluşur. Bununla birlikte karamel kahve ne tam koyu ne de açık bir renk olmadığı için daha kalıcı bir saç rengidir.

Sarı saç rengi

Ülkemizde doğal sarıya çok fazla rastlayamasak da kadınların çoğunluğu yaşamının bir döneminde saçlarını mutlaka tam sarı ya da sarı tonlarda boyar. Bununla birlikte erkelerde de sarı saçlı kadınlara anlaşılması güç bir hayranlık hissi vardır. İşte bunun etkisi sokaktaki kadınların yakışsa da yakışmasa da saçını sarıya boyatması şeklinde görülmekte. Ancak sarı rengin bir kişide doğala yakın ve çekici durabilmesi için kadının ten renginin beyaz ya da açık kumral olması gerekir. Normal kumral tenlerde bile istenen etkiyi yaratmayan sarı saç rengini esmerlerin kullanması kötü sonuçlara yol açabiliyor. Oysaki koyu tenli, esmer kadınlar için de çok cazip, çekici saç renkleri bulunmakta.

Akaju kahve saç rengi

Akaju kahve çok fazla bilinmeyen, ancak son dönemlerde kullanılmaya başlayan bir saç rengi. Kahverengi, siyah ve kızılın bir araya gelmiş, ışıltılı hali aslında akaju kahve şeklinde adlandırılmakta. Evde kendi kendinize akaju kahve saç rengini tutturamayabilirsiniz, ancak bir kez kuaförde bu renge boyattıktan sonra saç boyası markalarının akaju kahve tonunu alıp boyayabilirsiniz. Yine altını çizmekte fayda görüyorum ki çok koyu tenli esmer kadınlar değil, beyaz ya da kumral tenliler akaju kahveyi tercih etmeli.

Tarçın bakır saç rengi

Açık ten rengi ve özellikle de renkli gözlere sahip olan kişilerde efsane etki yaratan bir saç rengidir. Esmer kişilerin özellikle uzak durması gereken saç rengi olan tarçın bakır, maalesef herkeste aynı etkiyi yaratmıyor.

Gri saç rengi

Son yıllarda özellikle ergenlerde ve gençlerde çok trend olan gri saç rengi, gayet çekici ve farklı bir güzellik verir. Gri saç rengi ile ilgili en olumlu yönlerden birisi ise her renk tene yakışıyor olmasıdır. Sarı, kahverengi, hatta siyah rengi saçların içine bile balyaj şeklinde gri saç rengi atılabilmektedir. Her yaşta, her tende, her simada kişinin gri saç rengini denemesini öneriyorum.

Bal köpüğü saç rengi

Kahverengi ve açık kumral saç renginin karışımı olan bal köpüğü renk, ışıltılı ve canlı bir saç rengidir. Bal köpüğü saç rengi; kumral, açık ten, buğday tenli kişilere çok yakışan, koyu tenlilerde ise çok da hoş durmayan bir renktir. Ancak evde saç boyayarak elde edilemese de kuaförlerde profesyonel kişiler tarafından istenen bal köpüğü tonu elde edilebilir.

Çikolata kahve saç rengi

Koyu kumral ve esmer kadınlara en çok yakışan saç renklerinden çikolata kahve saç rengi sıklıkla tercih edilmektedir. Çikolata kahve saç rengi hem parlak ve canlı görüntüsü hem de uzun süre kalıcılık özelliğiyle, yetişkin çağdaki kadınlarda daha şık duruşuyla da önemlidir.

Marsala saç rengi

Bu saç rengi koyu mürdüm tonlardadır. Tıpkı kızıl ve kıpkırmızı saç renklerinde olduğu gibi marsala saç rengi de daha çok açık tenli kişilere yakışır. Son birkaç yıldır popüler olan marsala saç rengi, özellikle film yıldızları ve şarkıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Badem kahvesi saç rengi

Badem kahvesi saç rengi, açık tenli ve renkli gözlü kişilere çok yakışır. Ancak fazla kalıcı olmadığından kısa sürede renk saçtan akar. Bu sebeple sık sık yenilenmesi gereki.

Dore saç rengi

Beyaz ve açık kumral tenlerde çok güzel görünen dore saç rengi, çok parlak, canlı ve ışıltılı görünür. Ancak çok sık yenilenmesi, bakım yapılması gereken bir saç rengi olduğundan herkes için ideal olmayabilir.

Fındık kabuğu saç rengi

Fındık kabuğu saç rengi açık kumralla açık kahvenin karışımı olan bir renktir. Açık ya da koyu tenli kişilerin hepsine yakışır. Özellikle üzerine ışıltılar katıldığında hafif açık tonlarla süslendiğinde çok güzel görünüm elde edilir. Genelde yetişkinlik ve ileri yaş kişilerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Gizemli karadut saç rengi

Gizemli karadut saç rengi marsala renginin birkaç ton açığıdır. Mora çalan bu renk, neredeyse tüm ten renklerinde şık bir şekilde kullanılabilmektedir. Özellikle içindeki parlak tonlar tene de ışıltılı bir görünüm vermektedir.

Buzlu kestane saç rengi

 

Kestane tonlarındaki saç renklerinin tamamı he açık hem de koyu tenli kadınlara yakışabilmektedir. Fakat ten rengi koyulaştıkça kestane tonunun biraz daha açılmasında fayda var. Bu sayede cildin karanlık görünmesi engellenir. Buzlu kestane saç rengi koyu kahvenin içine kızıl ışıltılar katılmış renk tonudur. Hem evde uygulamak hem de kuaförde boyatmak için uygun olan renk, pek çok saç boyasına göre çok da kalıcıdır.

Koyu şeftali saç rengi

Koyu şeftali saç rengi kırmızı ve pembenin karışımı olan iddialı bir renktir. Açık kumral ya da beyaz tenli kadınlara bu renk saçlar çok yakışıyor. Ancak çok kısa sürede aktığı ve solgunlaştığı için sık aralıklarla boyanması gerekiyor.

Açık şeftali (açık pembe) saç rengi

Beyaz tenli kişilere çok yakışan açık pembe saç rengi, epey sıra dışı ve çarpıcı bir görüntüdedir. Özellikle Avrupa’da dünya pop ve sinema yıldızları son yıllarda açık pembe saç rengini tercih ediyorlar. Ancak altını çizmeliyim ki açık ten renkli kişiler bu saç rengini kullanırken belirgin göz ve dudak makyajı yapmalarında fayda var. aksi halde cansız ve solgun görüneceklerdir.

Buzlu kahve saç rengi 

En Popüler Saç Renkleri” yazısı için 6 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Cigdem dedi ki:

  Kizilin rengi ve numarasi ne acaba

 2. Hüsna dedi ki:

  Koyu kahveden badem kahve saç rengine nasıl dönerim yardımcı olrmusunuz

 3. Oya dedi ki:

  Maşallah esmerlere de iki renkten başkası yakışmıyor bu yazıya göre. Karamel kahve rengine esmer hariç denmiş ama fotoğraf jlo…

 4. Gulsah dedi ki:

  Merhabalar ben kumral tenliyim ama sacimi once kumrala boyadim sacimi acmadi sac acici uyguladim turuncu ciktigi icin bende kahveye boyadim simdi sacim koyu kestane ama siyah oldu uclari ne onerirsiniz bana neolur yardimci olun

 5. Hasan sari dedi ki:

  Saçımı ilkdefa boyamak istiyorum, ama saç ren gimi seçemiyorum yardımcı olurmusunuz

 6. Ruziyetayfur dedi ki:

  Iyi gunler ayse hnm marsala ve gizemli karadut sac boyasi renklerini acaba koleston veya palletede bulabilirmiyiz bulsakta numaralarini yazabilirmusiniz rica etsem yada alabilecegimiz bi site varmi iyi gunler