Etkileyici mutfak boya rengi ve fikirleri - Ayşe Tolga İyi Yaşam

Etkileyici mutfak boya rengi ve fikirleri

Etkileyici mutfak boya rengi ve fikirleri

Mutfaklarımızda kullandığımız renkler genelde beyaz, siyah, gri gibi standart renkler olur ancak bunun yanında hem mobilyalar hem de duvar için çok farklı renk seçenekleri de mevcut. Dolayısıyla mutfağınızın çirkin olduğunu düşünmeden önce aslında bunun yanlış renk tercihinden kaynaklanabileceğini de unutmamalısınız. Değerlendirebileceğiniz renkleri ve fikirleri ise sizler için bir araya getirdik.

1- Denizci Mavisi

Mutfakta beyaz yerler ve tezgahlara karşın diğer parçalarda denizci mavisi kullanmak oldukça etkileyici bir görünüm elde etmenizi sağlayabilir.

Bu renk neredeyse siyaha yakınsayan düzeyde koyudur ancak mutfağınızın çok daha elegant görünmesine kesinlikle yardımcı olacaktır. Zaman zaman gece mavisi veya gecenin rengi olarak da tanımlanmaktadır.

2- Martı Kanadı Grisi

Gri renk mutfağınızda güzel bir kontrast yaratılmasına yardımcı olacaktır. Bilhassa beyaz renk duvarlar ile çok güzel sonuçlar alabilirsiniz. Bilhassa büyük pencereli ve havadar mutfaklarda bu tercih odanın genişliği sayesinde daha akılcı olacaktır. Bu gri aslında grinin içerisine çok hafif bir mavi katılmış renktir ve mobilyaların kenarlarında daha koyu renk ayrıntılar olursa kendini daha da öne çıkartacaktır.

3- Hafif Kirli Beyaz

Tam beyaz rengin aksine çok hafif kirli bir beyaz özellikle ahşap detaylara sahip olan mutfaklarda güzel bir görünüm sağlayacaktır. Bu beyazın içerisinde çok az gri ve birazcık da sarı bulunmaktadır.

4- Bambu Yeşili

Dikkat çekici olan bu yeşil renk, özellikle ufak alanlarda etkilidir ve onu küçük mekanlarda değerlendirmeniz çok daha büyük bir izlenim yaratacaktır. Tazeleyici bir renk olmasının yanında doğayı da anımsatması nedeniyle ruhen ferahlık verecektir.

5- Su Mavisi

Su mavisi olarak tanımlanan bu renk bilhassa rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu için dinginlik arayanların tercihi olacaktır. Aile evlerinde güvenle kullanabilir ve daha huzurlu bir aile hayatına sahip olabilirsiniz.

6- Sardunya Kırmızısı

Bu kırmızı bilhassa beyaz dolaplarla birlikte odaya ciddi bir enerji verecektir. Özellikle çok fazla dolabınız olduğu için mutfağınız boğuluyorsa, duvarları sardunya kırmızısı ile dengeleyebilirsiniz. Ayrıca kırmızının insanları acıktıran bir renk olduğunu gösteren çalışmalar da var!

7- Chelsea Grisi

Bu gri hem ortamı yumuşatıyor hem de mutfağınızın çok daha çekici görünmesine yardımcı oluyor. İnsanlar mutfak masasında oturmaktan daha fazla keyif alabilirler.

8- Parlak Siyah

Bilhassa açık amerikan mutfak sahipleri, parlak siyahı mutfaklarına yakıştıracaklardır. Zira bu renk paslanmaz çelik malzemeleri hayli öne çıkartmaktadır ve cam ürünlerin de daha parlak görünmesini sağlamaktadır.

9- Kağıt Beyazı

Bu renk odadaki doğal renklerin ve dokuların öne çıkmasına yardımcı olacaktır. Duvarların dışında detaylarda da kullanılabilir. Sakinleştirici ve sessiz bir renktir. Özellikle güneşli günlerde inanılmaz görünür. Odanın çevresindeki diğer detayların da daha fazla öne çıkmasına yardımcı olur.

10- Solgun Beyaz

Temiz ve doğal, ancak aynı zamanda klasik beyazdan daha renkli bir seçenek olarak karşımıza çıkan solgun beyaz, içerisinde birazcık yeşil ve mavi barındırdığı için ışık değiştikçe biraz daha farklı görünebilmektedir. Mutfağınıza biraz karakter ve geçmiş katacaktır. Ayrıca her odası farklı renkte olan bir evde mutfağın çok daha oturaklı görünmesini sağlayacaktır.

11- Okyanus Mavisi

Bu mavi özellikle ahşap detaylı mutfaklarda yerlerde kullanılabilmektedir. Tam tersi şekilde dolaplara kontrast vermek için de kullanılabilir. İçerisinde kırmızının, beyazın ve mavinin tonlarını barındırır ve güvenle kullanılabilecek renklerden birisidir.

12- Su Yeşili

Su yeşili muazzam bir renk ve bazen turkuaz yeşil olarak da adlandırılıyor. Denizin temizliğini ve ferahlığını yansıtan bu güzel yeşil, özellikle yazlıklarda evin çok daha ilginç görünmesine katkı sağlayacaktır. Ancak dolap kapaklarından ziyade camlı dolapların iç kısımlarında değerlendirilmesi daha güzel bir kontrast ve detay elde edilmesine yardımcı olacaktır.

13- Gri

Birazcık mavi katılmış gri bir renk, mutfağa maskülen bir hava katabilmektedir. Derin gri olarak da adlandırılabilen bu renk, oda karanlık olduğunda neredeyse siyah gibi görünmesine karşın güneş veya ışık geldiği zaman tonunu ortaya koyabilmektedir. Dolayısıyla hiç de sıkıcı bir renk olmadığını belirtmek gerekli.

14- Solgun Yeşil

Açık renkli ve solgun bir yeşil renk, özellikle dolaplarda iyi bir tercih olacaktır ve pirinç renkli tutamaçlar ile güzel bir uyum oluşturabilir. Eğer rustik görünen bir mutfak istiyorsanız da tercih edilebilir. Ayrıca neredeyse her rengin yanında bir tamamlayıcı olabildiğini belirtmek lazım. Siyah ve beyaz tezgahların yanında kullanabileceğiniz gibi üzerine biraz da ahşap eşyalar koyarak daha da çekici hale getirebilirsiniz.

15- Gece Kahvesi

Gece kahvesi olarak da bilinen bu renk neredeyse siyaha çalıyor ve bitter çikolatalara yakın bir renge sahip. Beyaz tezgahlar ve dolap içleri ile birlikte dolapların genelinde kullanılabilir. Bu renk sayesinde mutfağınızın çizim gibi görünmesini de sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir