© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Ev yapımı cilt sıkılaştırıcı yüz maskesi tarifi

Ev yapımı cilt sıkılaştırıcı yüz maskesi tarifi

Yaz geldi, tatile girdik, bakımı, maskeleri bir kenara atmıyoruz, unutmuyoruz. Yine her zamanki gibi en doğalından, en temizinden, en ev yapımın türünden bir cilt maskesi tarifim var. Cildinizde oluşan büyük gözenekler yüzünüze pürüzlü bir ton ve doku verebilir ve sizi siyah noktalara ve akneye duyarlı bir ciltle baş başa bırakabilir. Haftada bir kez mutlaka cilt sıkılaştırıcı bir yüz maskesi uygulayın. Bu sayede gözenekleriniz küçülecek, daha az fark edilir hale gelecek ve cildiniz daha temiz olacak. Hem de bu maskeyi buzdolabınızdaki malzemelerle kendimiz hazırlayacağız.

Limon suyu, gözenekleri küçültür ve renk tonlarını nötürlemeye yardımcı olur. Uzmanlara göre çilek ise; gözeneklerini tıkayan ve onları daha belirgin hale getiren yağı çıkarmak ve ölü cildi atmak için bir eksfoliyan gibi davranır. Hadi bakalım başlayalım maskemizi hazırlamaya!

Aşama 1

Yarım bardak olgunlaşmış çileği büyük parçalar halinde doğrayın. Onları blendera koyun. Çilek bir hamur haline gelinceye kadar yiyecek ezilsin. Yarım yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve 3 yemek kaşığı da mısır nişastası ekleyin. Malzemeler tamamen karışıncaya, krem kıvamını alıncaya kadar blenderı çalıştırın. Ardından karışışımı bir kaseye alın.

Aşama 2

Yüzünüzü en sevdiğiniz temizleyiciyle iyice yıkayın. Temiz bir havlu ile kurulayın. Yüz maskelerini uygulamadan önce yüzünüzü iyice temizlemek maskenin çok daha faydalı olmasını sağlayacaktır. Böylece cildinizde biriken kir ve yağ maskeden yararlanmaya çalışan gözenekleri tıkamamış olur.

Aşama 3

Hazırladığınız maskeyi parmaklarınızla yüzünüze uygulayın. Burun delikleriniz ve göz çevrenize maske bulaşmamasına dikkat edin. Karışımınız çok sıvı olduğundan yüzünüzde kalmıyorsa, biraz daha mısır nişastası ekleyerek daha yoğun kıvamlı bir maske elde edebilirsiniz.

Aşama 4

Uyguladığınız maske tamamen kuruyuncaya kadar yüzünüzde kalsın ki bu yaklaşık 20 dakika sürüyor. Limon, hem cildin sıkılaşması hem de gözeneklerin temizlenmesinde çok etkili bir doğal maddedir. Çilek ise yine cilt dostu riboflavin ve antioksidanlarla doludur.

Aşama 5

Maske tamamen kuruduktan sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayarak maskeyi çıkarın, yüzünüzü temizleyin ve temiz bir havluyla kurulayın. Yüz maskesinin etkisiyle cildinizin kurumasını önlemek için yağsız bir nemlendirici ya da bir çay kaşığı badem yağı ile cildinizi nemlendirin.

İhtiyacınız olabilecek şeyler

  • Yüz temizleyici
  • Havlu
  • Çilek
  • Bıçak
  • Limon suyu
  • Mutfak robotu/ blender
  • Mısır nişastası
  • Kase
  • Nemlendirici krem veya tatlı badem yağı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir