Cildi yumuşattığını, sıkılaştırdığını, sivilcelere iyi geldiğini iddia eden ve aynı zamanda da güzel kokan duş jelleri hepimizi cezbediyor. Fakat bu ürünleri kullanarak cildimizi çok fazla kimyasala maruz bıraktığımız da bir gerçek. Vücut şampuanının verdiği histen vazgeçmek istemiyorsanız, doğal olanlarını deneyebilirsiniz. Evde hazırlayabileceğiniz doğal vücut şampuanı tarifini Uplifers olarak sizler için derledik.

Wellness Mama’da paylaşılan tarif, cilt bakımında kullanılan birtakım doğal malzemeleri içeriyor. Bunlar:

  • Çiğ bal: Cilt bakımı için mükemmel olan ve yaraların iyileştirilmesinde kullanılan çiğ balın vücut şampuanındaki görevi, hem cildi yumuşatmak hem de doğal bir antibakteriyel olarak cildi rahatlatmak. Eğer mümkünse organik çiğ bal kullanmayı tercih edin.
  • Doğal yağlar: Cilt temizliğinde kullanılan doğal yağlar, vücutta da aynı etkiyi yaratıyor. Zeytin yağı ve hint yağı en çok kullanılan temizleyicilerden.
  • Sıvı kastil sabunu: Hazırlayacağımız vücut şampuanına temizleyici özelliğini veren işte bu sıvı kastil sabunu. Yine organik olanını tercih etmenizi tavsiye ederiz.
  • Bitkisel yağlar: Ev yapımı bakım ürünlerine meraklıysanız, çoğunda hoş kokulu bitkisel yağlar kullanıldığını da bilirsiniz. Hem doğal olması hem de ürünlerin harika kokmasını sağladığı için, vücut şampuanı yapımında da bu yağlardan kullanabilirsiniz.

Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı sıvı kastil sabunu
  • 3 yemek kaşığı çiğ bal
  • 2 yemek kaşığı yağ (1 kaşık hint yağı + 1 kaşık zeytinyağı)
  • İstediğiniz çeşit 10 damla (ya da tercihinize göre daha fazla) bitki yağı

Hazırlanışı

  1. Cam bir kapta bütün malzemeleri bir kaşık yardımıyla karıştırın. Mikser, blender ya da çırpma teli kullanmayın, çünkü bunlar küçük baloncuklar yaratarak, hazırladığınız karışımın kullanacağınız şişeye boşaltılmasını zorlaştırır.
  2. Daha sonra, karışımı tercihen cam bir şişeye boşaltın. Duş jeliniz kullanıma hazır.

Doğal vücut şampuanınız, oda sıcaklığında bir kaç ay bozulmadan kalacaktır.