© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Evde bitkisel saç boyası hazırlama

Özellikle biz kadınlar, kimi zaman da erkekler bir türlü halimizden memnun olmuyoruz. Saçlarımız siyahsa, arıya boyatma, açık renkliyse biraz koyultma derdindeyiz. Bazen moralimiz bozuktur kuaföre gidip kızıl oluruz ya da çok mutlu bir günümüzde platin sarısı saçlarla çıkarız kuaförden.

Ama bir de ilerleyen yaşla, yaşanan olumsuzluklarla ya da sadece genetik özelliklerle saçlarımıza ak düşmeye başladı mı, işte o zaman boyamak şart oluyor. Zira her ne kadar bazıları kır saçların çok sempatik olduğunu söylese de, buna inanmak gelmiyor içimizden. En iyisi mi, biz bu saçları boyatalım. Ama nasıl?

Kozmetik markaların ürettiği saç boyalarını uygulamak çok pratik ve genelde de istediğimiz sonucu alıyoruz. Ancak saçımızı birkaç kez boyattıktan sonra saçın doğal dengesi, yapısı bozuluyor. Boyaların içeriğinde bulunan kimyasallar, koruyucular saçımızın tüm yumuşaklığını alıp götürüyor. Artık kremsiz tarayamaz oluyoruz. Bir de saçın doğal yapısı bozulduğunda düz saçlar tiftik tiftik dalgalı, su dalgası havalı saçlar çalı süpürgesi gibi oluyor. Boyalı saçları düzleştirici ya da maşa kullanmadan bir şekle sokmak neredeyse imkansız.

Hal böyleyken boyadığımız saçları bir de şekillendirici kullanarak yıpratıyoruz ve aslında doğal hali pek de hoş olmayan saçlar ortaya çıkıyor. Peki, ne yapalım? Saçlarımızı hem istediğimiz renge boyayıp hem de sağlığını korumamız mümkün mü? Evet, mümkün! Eğer kendi saç boyamızı evdeki doğal malzemelerle hazırlarsak, hem saçlarımız istediğimiz renge bürünür hem de zarar görmemiş olur. Saçlarımız istediğimiz renklerde ışıl ışıl parlasın, ama hiç zarar görmesin, dökülmesin, hatta her defasında boyadığımızda saç diplerimize bakım da yapmış olalım bence.

Elbette ki marketlerle, kozmetik mağazalarında üzerinde büyük harflerle “doğal”, “organik” yazan saç boyaları da var. Ancak hangileri gerçekten tam olarak “doğal”, acaba içeriğinde hiç mi kimyasal madde yok ya da diğer saç boyalarına göre daha az kimyasal içerdiği için mi “doğal” ibaresi konmuş bilemiyoruz. Bunlardan bazılarının da diğer saç boyalarına göre çok pahalı olması da aslında kimilerimiz için bir sorun teşkil ediyor.

Burada en çok önem verdiğimiz konu, kesinlikle saçlarımızın hasar görmemesi! Onlar kafamızda her daim canlı, uzun ve görkemli kalmalı. İşte bunun için sizlere en doğal ve saç bakımında en faydalı ürünlerin bir araya getirildiği evde saç boyası hazırlama tariflerim var.

Bir de altını çizmeden edemeyeceğim ki, bu saç boyalarını evde bulunabilen doğal maddelerden hazırlayacağımız için diğer saç boyalarından çok daha uygun olacak. Malum ayda ortalama bir kez boyadığımızı düşünsek saç boyalarına harcadığımız paralar hiç de az değil. Hadi birlikte bakalım evde nasıl saç boyası hazırlayacağız?

Hangi doğal malzemelerle saçlarımızı boyayabiliriz?

 1. Kına

Aslında bir çiçekli bitki olan kına, bizim evlerimize gelinceye kadar toz haline dönüşüyor. Bu bakımdan biz kınayı toz şeklinde biliyoruz. İşte bu tozu genelde kına gecesi yaparken kullansak, yaşlılarımızın ellerinizi, tırnaklarını boyadıklarında da görsek de aslında saçın rengini kızılımsı, biraz da çikolatamsı yapmak için kına çok güzel ve doğal bir malzemedir. Zaten annelerimiz, anneannelerimiz, babaannelerimiz de saçlarını çoğu zaman kına ile boyamışlardır. Madem biz de saçlarımızı doğal ürünlerle boyamak derdindeyiz, o zaman biraz kızıl, bir tık çikolata renkli saçlar için kına çok iyi bir alternatiftir. Bir de bunlara ek olarak doğal kınanın saç diplerini ve saç tellerini beslediği, saçın daha hızlı uzamasına yardımcı olduğuna dair fikirler de az değil.

 1. Papatya

Saç rengini değiştirmede kına size biraz eski bir usulmüş gibi gelse de, saçının rengini doğal yolla açmak isteyenlerin papatyadan yararlanması gayet trend bir durum. Bunu genç, yaşlı hepimiz biliyoruz. Şöyle ki; papatyaları kırdan, bayırdan topluyoruz, çiçeklerini ayırıp güneşte kurutuyoruz. Ya da gidip bir aktardan kurtulmuş papatya alıyoruz. Sonrasında kurutulmuş papatyayı kaynar suyun içine atıp 1- 2 dakika kaynatıyoruz, 10 dakika kadar da demlenmesini bekliyoruz. Saçımızın her yerine papatya suyunu sürüyoruz, güneşe çıkıp kurumasını bekliyoruz. Şahane değil mi? Fakat biz saçımıza bir kez papatya suyu sürdük diye saçlarımızın altın renginde sapsarı olmasını beklemiyoruz tabiî ki. Zira papatya, doğal bir ürün olduğu için kahverengi saçı bir anda sarıya dönüştüremez. Ancak saçımızın rengini 1 ya da birkaç ton açar. Dediğim gibi papatya doğal bir ürün olduğu için saçımızı da “doğal olarak” açar. Asla kimyasal boyaların verdiği o “sahte”, “çiğ” renk ortaya çıkmaz, sanki saçlarınızın doğal rengi öyle açıkmış gibi görünür. İşte bu da şahane değil mi?

 1. Siyah çay

Siyah çay, yani demlenmiş çayı saçarlınıza sürmek, aslında saçlarınızın renginin açılmasını, hatta beyazlamasını bir süreliğine önleyici etki gösterir. Siyah çayın bu özelliği bilindiğinde köylerdeki ileri yaşlardaki kadınlar genellikle çayı içtikten sonra demlikte kalan kısmını saçlarına sürüp yaklaşık yarım saat bekleyip saçlarını yıkamayı alışkanlık haline getirmişlerdir. Bunun yanında siyah çay, saç rengini değiştirebilen diğer doğal malzemelerle karıştırılarak saça uygulandığında da saçın rengini kahveye dönük koyulaştırıcı etkiye de sahiptir.

 1. Ada çayı

Adaçayı bağışıklık sistemini güçlendiren ve enfeksiyon oluşumunu önleyen özellikte olduğu için yaz, kış arada bir adayı içmek öneriliyor. Bir de bu içmek için demlediğimiz adaçayından geri kalanı saçlarımıza sürsek saç rengimizin 1 -2 ton açılmasını da sağlayabiliriz. Adaçayı hem saç rengini açıcı hem de kafa derisini besleyici özelliklere sahiptir.

 1. Karanfil

Karanfil hem güzel tadı ve kokusu hem de besleyici, iyileştirici etkileri dolayısıyla her evin mutfağında zaten bulunuyor. Bir de saçlarınızın renk tonunu bir tık koyulaştırmak, hem de bunu doğal yolla yapmak istiyorsanız. Evde saç koyulaştırıcı boya tarifinize karanfili de eklemeyi unutmayın.

 1. Ceviz

Kırlaşmış saçları eski koyu rengine kavuşturmak için yeşil, taze cevizin kabuğunu ve yaprağını kaynatıp saçlara sürmek kırsal kesimde sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Ancak büyük şehirlerde taze cevizin yeşil kabuğunu bulabilmek neredeyse imkansız. Madem öyle, biz de cevizin içini kullanırız, zaten ceviz içi her yerde var. Saç rengini koyulaştırma ya da kır saçları boyama amaçlı evde hazırladığınız saç boyası tariflerine 5 -6 tane de ceviz içi ekleyin.

Saçlarımızı “en doğalından” boyayalım!

Saçlarımızı istediğimiz renge bürümek, hele bir de bunu saçlara, kafa derimize hiç zarar vermeden başarabilmek ne kadar da güzel olacak. Aynaya baktığımızda hangi renkte saç görmek istiyorsak öyle olsun; bu gün saçlarımı mavi istiyorum, ama kimyasal boyalar da kullanamam gibi bir dünya henüz yok. Ama saçlarınızın rengini doğal malzemelerle birkaç ton açmak ya da daha kahvemsi, kızılımsı yapabilmek mümkün. Saçlarınıza aklar düştüyse, bunlarla birlikte yaşamak ya da saçlarınızı yakma pahasına kimyasallarla boyamak zorunda da değilsiniz. Saç renginizi doğal malzemelerle boyayabileceğimizi, bu doğal boyalarda hangi malzemeleri kullanabileceğimizi de söyledik. Ama bu malzemelerden hangilerinden ne kadar koyalım, nasıl hazırlayalım sorularının yanıtı da yine bende!

Ben size saçınızın rengini koyulaştırmak, saç renginizi açmak ve kırlaşan saçlarınızı boyamak için doğal saç boyası tarifleri vereceğim. Ama siz bu malzemeleri değiştirebilir, artırabilirsiniz. Ama öncelikle benim bu doğal tariflerimi bir deneyin. Bundan sonra süpermarketlerdeki kimyasal boyalardan uzak duracaksınız.

Sizlere küçük bir not: Saçınızın uzunluğu ve yoğunluğuna göre bu tariflerde kullanılan malzemeleri artırmalısınız. Benim size hazırladığım tarifler normal yoğunlukta ve omuzlara kadar uzanan saçlar için geçerlidir.

Saçlarınızın rengini koyulaştırmak için doğal saç boyası tarifi

Saçlarınızın kızıl, kestane, kahve, koyu kahve, hatta karamel renk almasını istiyorsanız, aşağıdaki tarifimi tavsiye ediyorum. Sizin boyamadan önceki saç renginize göre, bu doğal boyadan sonra alacağı renk de değişiklik gösterecektir. Genel anlamda saçlarınızın rengini koyulaştırmak için size bu tarifi veriyorum. Örneğin saçlarınızın doğal rengi açık kahve ya da kumral ise saçınız koyu kahve renkte olacaktır. Ancak siyah renkli saçınıza bu tarifi uygularsanız elbette ki daha koyu kahve bir ton alacaktır.

Malzemeler:

 • 2, 5 su bardağı su
 • 1 su bardağı toz yeşil kına
 • 1 çay bardağı adaçayı
 • 1 çay bardağı karanfil
 • 2 yemek kaşığı siyah çay

Not: Sadece saçınızın rengini koyulaştırmak istiyorsanız, karışıma siyah çay eklemenize gerek yok. Ancak beyazlayan, kırlaşan saçlarınızı da kapatmak istiyorsanız, karışıma 2 yemek kaşığı da siyah çay ekleyin.

Hazırlanışı:

Orta boy bir tencereye ya da çaydanlığa suyu, karanfili, siyah çayı ve adaçayını koyun. Ocakta orta derece ateşte kaynasın, kaynadıktan sonra da kısık ateşte 10 dakika daha kaynasın. Sonrasında ocaktan alın, süzün ve soğumaya bırakın. Derin bir kasenin içine kınayı koyun ve üzerine ılık hale gelen karışım suyunuzu dökün. Öncelikle kaşıkla, ardından eldiven taktığınız elinizle iyice karıştırın. Karışımınız homojen ve kremsi bir kıvamda olmalı.

Uygulanışı:

Hazırladığınız karışımı, saç diplerinizden başlayarak uçlarına doğru sürün. Elde edeceğiniz saç renginin daha hoş görünmesi için tüm saç tellerinize sürdüğünüzden emin olun. Saçınızın tamamını boyadıktan sonra saçınızı toplayın ve bir bone ya da eşarp ile kapatın, sarın. Saç renginizin tam olarak oturması için minimum 2 saat boyunca bekleyin. Eğer saçınızın renginin çok koyu olmasını isterseniz 2 buçuk, 3 saat kadar da bekleyebilirsiniz. Hatta gece uyumadan önce karışımı hazırlayın ve saçınıza sürün, sabah uyanınca saçınızı yıkarsınız. Böylelikle saçlarınızın koyu kızıl ya da kömür gibi siyah olmasını sağlayabilirsiniz. Bu karışımın saçınıza ya da saç derinize her hangi bir zararı olmayacaktır. İçeriğinde kullanılan tüm malzemeler tamamen doğaldır, saça ve saç derisine de faydalıdır.

Saç renginizi açmak için doğal saç boyası tarifi

Gen, yaşlı, kadın, erkek pek çok kişide açık renkli saç tutkusu var. Biz genel olarak ırkımız bakımından daha kestane, kahve tonlarında saçlara sahip olduğumuzdan olsa gerek, her daim bir sarı saç isteği mevcut. Size önereceğim doğal saç boyası tarifimi uygulayarak platin sarısı saçlara sahip olamazsınız. Ancak saçınızın doğal renginin birkaç ton açılacağını da size garanti edebilirim. Bence kimyasallarla doldurulmuş saç boyalarındansa benim saç rengi açıcı doğal saç boyası tarifimi deneyin. Hem saç renginiz açılsın hem de saç dipleriniz, saç telleriniz beslensin. Neden olmasın?

Malzemeler:

 • 2, 5 su bardağı su
 • 1 çay bardağı dolusu kurtulmuş papatya
 • 1 çay bardağı dolusu sarı kantaron

Sarı kantaron ve papatya bir araya getirildiğinde boyanın renk açıcı etkisi daha fazla artmaktadır. Ancak siz sarı kantaron bulamazsanız ya da kullanmak istemezseniz papatya miktarını iki katına çıkarmanız gerekiyor. Yani sarı kantaron yoksa 2,5 su bardağı suyun içine 2 çay bardağı kurutulmuş papatya katarak hazırlayın.

Hazırlanışı:

Bir tencere ya da çaydanlığa suyu, papatyayı ve sarı kantaronu koyun. Orta ateşin üzerinde kaynayıncaya kadar bekleyin, kaynamaya başlayınca ocağı kısın ve yaklaşık yarım saat boyunca kaynasın. Bu sürenin sonunda tencerenin kapağını kapatın ve bir gün boyunca bekletin, iyice demlensin. Ertesi gün papatyaları süzün.

Uygulanışı:

Süzdüğünüz papatya suyunu bir sprey şişesine doldurun. Temiz ve kuru saçlarınızın tamamına papatya suyunu spreyle sıkın. Sprey şişesi yoksa her hangi bir cam şişe ya da kavanoza koyabilir, oradan saçınıza sürebilirsiniz. Ancak papatya suyunu saçınıza sürdükten sonra 1 saat boyunca kesinlikle güneşe çıkmalı, direkt olarak güneş ışığı ile saçınızın tamamını kurutun. Güneşte kurumazsa saçınızın rengi istediğiniz gibi açılmayabilir. Saçınız tamamen kuruduktan sonra ılık su ile saçınızı durulayın.

Bu papatya suyunu haftada 1 -2 kez uygulayabilirsiniz. Saçınıza ya da saç derinize her hangi bir zararı olmayacak, hatta çok da faydalı olacaktır.

Beyazlayan saçları boyamak için doğal saç boyası tarifi

Yaşımız ilerledikçe saçlarımız da birer ikişer beyazlamaya başlıyor ve aslında biz bu beyazlardan hiç hoşlanmıyoruz. Ama saçımıza zarar vermek de istemiyoruz. Hadi bakalım kır saçların doğal yok edicisi boya tarifime!

Malzemeler:

 • 4 su bardağı su
 • 8-9 tane ceviz içi
 • 5 yemek kaşığı toz yeşil kına
 • 2 yemek kaşığı dolusu Türk kahvesi
 • 5 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Derin bir tencereye suyu koyun ve içine ceviz içlerini atın. Ocağı orta ateşte yakıp 15 dakika kadar kaynatın. Ardından süzüp suyunu derin bir kaseye alın. Kasenin içine kına, kahve ve zeytinyağını da koyup iyice karıştırın.

Uygulanışı:

Hazırladığınız karışımı öncelikle saçlarınızın diplerine iyice sürün, sonrasında uçlara kadar karışımın tamamını dağıtın. Sürdükten sonra bir tarakla tarayarak boyanın tüm saçlara sürüldüğünden emin olun. Sonrasında saçlarınızı bir toka ile toplayın ve streç filmle tamamen sarın. Bu şekilde 3 -5 saat beklemeniz gerekiyor. Bu sebeple de boya karışımını akşam hazırlayıp yatmadan önce sürerseniz daha doğru olacaktır. Sabah uyanınca yıkarsınız. Beyazlarınız kapanıncaya kadar haftada bir kez saçlarınızı bu şekilde boyayabilirsiniz.

Neden saçımızı kimyasal boyalarla değil, bitkisel boya ile boyayalım?

 • Kimyasal içerikli saç boyaları saçın doğal yapısına zarar verirken, bitkisel saç boyaları saçın doğal yapısını korur.
 • Kimyasal saç boyaları saç tellerini güçsüzleştirir ve kırar. Bitkisel saç boyaları ise saçın zarar görmesini önler ve saçı besler.
 • Kimyasal boyalar kafa derisinde bazı cilt hastalıklarına sebep olabilirken, bitkisel saç boyaları böyle bir risk yaratmaz.
 • Kimyasal içerikli saç boyaları başta saç ve kafa derisi olmak üzere, kalp, ciğer, böbrek gibi iç organlara zarar verirken, bitkisel saç boyaları her hangi bir rahatsızlığa sebep olmaz.
 • Kimyasal saç boyaları çok net, belirgin ve keskin bir renk verir. Hal böyle olunca da dipten doğal saçlar çıkınca aradaki fark çok net görülür. Oysaki bitkisel içerikli saç boyaları daha yumuşak, hafif bir renk verir ve doğal saç rengiyle arasında çok belirgin fark olmaz.

Bitkisel saç boyası kullanacak olanlara öneri

Bitkisel saç boyalarının cilde ya da saça her hangi bir zararı yoktur. Ancak bazı ciltler aşırı alerjik reaksiyon gösterme eğiliminde olabiliyor. Bu riski ekarte etmek adına hazırladığınız bitkisel saç boyasını öncelikle cildinizin küçük bir bölümüne uygulayın ve her hangi bir alerji yaratıp yaratmadığını test edin.

Evde bitkisel saç boyası hazırlama” yazısı için 8 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Deniz dedi ki:

  Bu boyalar korumazsan çabuk akıyor ben boyuyorum arada saçım dinlensin diye bunlarla likit keratin şampuan akmasını engelliyor. Diğer boyalarda da onu kullanıyorum aslında daha canlı ve yıpranmışlığın gitmesi için.

 2. Mag dedi ki:

  Papatyayı kullanmıştım. Saçımın doğal rengi kahve. Ancak kuaföre gittigimde saçını kim boyadı diye sordu, boyamadım dedim. Meğer papatya saçımı sarı değil kızıla çevirmiş. İster boya ister doğal tonda saçınız olsun kuafördeki gibi sarı olmuyor.

 3. Vldn dedi ki:

  Çok kapsamlı bi yazı olmuş, diğer yerlerde denk gelen tariflerin hepsi var. Teşekkürler

 4. Nergis dedi ki:

  Papatya benim sacimi kurutuyor, o yuzden papatya yaptigim zamanlarda, banyo öncesi zeytin yagiyla besliyorum ben.

 5. Dilek ŞİMŞEK dedi ki:

  Ben bu tarifi uygulamadım yaklaşık 8-10 aydır bu tarife göre boyuyorum, kahve/bakır tonlarında ( bakır aslında beyazlarımın bakır tutmasından) hoş bir renk oldu. Ama renk aktıkçı beyazlar turuncu oluyor ve ben çok sık başağrıları yaşamaya başladım. Acaba kına yüzünden mi diye düşünüyorum. Kınayı saçtan temizlemek içinde bir tarifiniz var mı ? Kendi haline bıraksam saçım rengarenk olacak. Temizleme konusunda formül paylaşırsanız çok sevinirim.

 6. Selma dedi ki:

  Ayşe hanım , ben koyu kahve sacrengimi, tam siyah olmasını istiyorum. Sabaha kadar bekletmek yeterli olurmu yoksa kına katıldığı için koyu kzilmi olur.

 7. ilkay boz dedi ki:

  ben evde ne kadar bitkisel saç boyası hazırlarsam hazırlayayım bi türlü verim alamadım çünkü saçı açamıyorlar bu yüzden nevanın botanic boyalarını kullanıyorum saçı benim gibi koyu kumral olanlar varsa tavsiye ederim saçı hem güzel açıyor hem de zararsız kınayla falan olcak iş değil bunlar

 8. Rabia elif dedi ki:

  Saçlarım normalde kumral ancak ben saçımı mora boyama hevesiyle açtırmıştım şu an saçlarım sarı. Eğer saçıma kumral saç boyasını uygularsam koyu olmaz di mi