Bu yıl ister salonunuzu ister yatak odanızı boyamak istiyor olun, odaların eski görünümünden kurtulmak ve yeni ve ferah görünmelerini sağlamak için 2022’nin renk trendlerine göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu yıl doğadan ilham alan nötr renkleri, retro renkleri ve zamansız beyazları bir arada görebiliriz. Bu renkler ile sıcak, davetkar ve kişisel mekanlar yaratabiliriz.

Pandemi nedeniyle iki yıldan fazla süredir evlerimizi güvenli mekanlar haline getirmek için uğraşıyoruz. Bu nedenle geçtiğimiz yıl kullandığımız toprak renkleri, kendimizi topraklanmış hissetmemize yardımcı oldu. Bu renkler sayesinde evimizde kendimizi çok daha rahat hissettik.

2022 yılında da renkler dahil olmak üzere her alanda doğadan ilham alındığını göreceğiz. Ancak bu defa sürdürülebilirliğe ve büyümeye de odaklanacağız.

Bu yılın trend renklerini merak ediyor ve bu renkleri nerelerde kullanabileceğinizi görmek istiyorsanız, sizler için hazırladığımız bu listeye göz atabilirsiniz.

1. Sıcak nötr renkler

Döşemelerde buklet kumaşlar ile birlikte sıcak renkler görmeye başlayacağız. İnsanlar genel olarak döşeme için kremsi beyaz renkler tercih ettiklerinde kendilerini daha güvenli hissediyor. Bu anlamda sıcak beyazlar, krem ve bej ön plana çıkıyor. Aynı zamanda açık ahşap rengin de daha yaygın hale geldiği söylenebilir. Beyaz ve grinin trendi 2021’e kadar devam etmiş olsa da bunların 2022 yılında daha az tercih edilmeye başlayacağını söyleyebiliriz. Bu yıl, soğuk tonlar yerine daha sıcak alt tonlara sahip nötr renkler tercih edilecek gibi görünüyor.

2. Çöl renkleri

2022 yılında açık pembe, leylak rengi, kahverengi, bronz ve turuncunun tonlarını daha fazla göreceğiz. Hangi renklerden bahsedildiğini gözünüzün önüne getirmek için çöldeki gün batımını düşünün. Üstelik bu renkler, hangi yıl olursa olsun daima popüler olan yeşil tonlarıyla da mükemmel bir uyum gösteriyor.

3. Şaşırtıcı ve canlı soğuk tonlar

Bu yıl canlı renkler daha fazla tercih edilecek olsa da sıcak ve soğuk tonların bir araya geldiğine şahit olacağız. 2022 yılında sıcak tonlar arasında beklenmedik şekilde kullanılmış ve nötr tonlardan ilham almış soğuk tonlarla karşılaşacağız. Bu renkleri kremsi beyazlar, açık ahşap rengi ve taş beyazı gibi nötr renkli kumaşlarla tamamlayabilirsiniz. Soğuk tonların 2022 boyunca kullanılmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.

4. Narenciye tonları

Bu yıl karşılaşacağımız diğer renkler arasında narenciye meyvelerinin renkleri yer alıyor. 2022’de doygunluğu yüksek olan narenciye renklerinin kullanıldığını göreceğiz. Bu renkleri gözünüzde canlandırmak için koyu hardal sarısını ya da portakal rengini düşünebilirsiniz. Evlerinin havasını değiştirmek isteyenler genelde narenciye renklerinin yarattığı renk cümbüşünü dengelemek için doğal dokular kullanmak istiyor ve mekanlarda ahşap ve mermer gibi organik malzemelere yer veriyor.

5. Siyah dokunuşlar

2022 yılında her yerde siyah dokunuşlar görebiliriz. Örneğin, cam bölmelerde siyah çerçevelerin olduğunu, armatürlerde siyahın tercih edildiğini ve pek çok yerde siyah dokunuşlar olduğunu göreceğiz. İnsanlar genelde nötr renklerin verdiği dinginliği ve sakinliği istiyor olsalar da zıt renklere ve ilgi çekiciliğe de önem veriyorlar. Bunun için evinizde siyah renk ile ufak dokunuşlar yapabilirsiniz.

6. Koyu ve kompleks tonlar

Bu yıl duvar renklerinde siyah yerine koyu mavi, koyu orman yeşili ve toprak kahverengisi gibi daha kompleks renklere geçiş göreceğiz. Bu sayede siyahın yarattığı etkiyi elde ederken bir yandan da daha fazla renge maruz kalmış olacağız. 2022’de risk almak demek, renklenmek anlamına gelecek. Sıra dışı ve klasik olmayan kombinasyonlarla hem iç hem de dış mekanları daha ilginç hale getirebilir ve renklere daha farklı bir gözle bakmaya başlayabilirsiniz. Koyu renkler denemek isterseniz, bej ve beyaz renkler yerine lavanta rengi, şeftali rengi ve yeşil gibi daha doygun tonları, nötr renk tercihiniz olarak kullanabilirsiniz.

7. Değerli taş tonları

2022 itibariyle evlerde doğal taşlardan esinlenen tonlar görebiliriz. Bu sayede eski zamanların havasını yakalamış olacağız. Koyu tonlarda ahududu rengi ofislerde kullanmak için ideal hale gelirken banyolar için ise kayısı-portakal gibi yumuşak tonlar kullanılacak.

8. Doğanın renkleri

2021’de hepimiz sağlık ve wellness üzerine daha fazla düşünmeye başladık. Bu durum 2022’de de devam ediyor olacak. Bu yıl, doğada bulunan özellikle yeşil gibi renklere doğru eğilim olduğunu göreceğiz. Geçtiğimiz yıl doğal ahşapların ve ahşap materyallerin kullanımında artış olduğunu gördük. Bu sayede evlerimize doğanın iyileştirici, canlandırıcı ve yenileyici gücünü getirmiş olduk. Doğayla özdeşleştirdiğimiz mavi ve yeşil gibi renkler, mekanlara dinginlik ve denge getiriyor. Bu yıl ayrıca toprak tonlarının doğal dokularla birlikte kullanıldığını göreceğiz. Pandeminin neden olduğu iki yıllık kaos ve belirsizlikten kurtulurken kendimizi doğanın sıcaklığına ve rahatlığına bırakacağız. Evimize doğadan dokunuşlar yaparak doğaya özlem duymak yerine ona minnet duymaya başlayabiliriz.

9. Dijital renkler

2022’de pek çok insan soğuk alt tonlara sahip dijital renkleri ve tonları keşfedecek. Dijital renkler, diğer adıyla RGB renkler, dijital ekranlarda renkli görüntüyü elde ederken kullanılan kırmızı, yeşil ve mavi renkleri ifade ediyor. Hepimizin dijital ortamlarda gezinirken karşılaştığı bu renklerin zamanla trend haline geldiğini görebiliriz.

10. Griye elveda

Bu yıl artık sıkıcı nötr renklerden uzaklaşıyoruz ve hayatımıza daha fazla renk katmak istiyoruz. İç mekanlarda her yerde kullanılan beyazlardan ve grileri, daha parlak ve daha cesur tonlarla buluşturmamız gerekiyor. Nötr tonlar hala yaygın bir şekilde kullanılıyor olsa da artık evlerde gri yerine sıcak nötrlerin kullanıldığını daha fazla görmeye başlayacağız. Uzun süren bir trendin ardından griye veda ediyoruz.

Kaynak: https://www.thespruce.com/2022-color-trends-according-to-experts-5209969