Evrensel 5 enerjisiyle “değişim ve dönüşüm” temalarını deneyimlediğimiz ağustos ayı, bağımlılıklarımızdan özgürleşmemiz ve yaşam alanımızda yeni bir düzen kurmamız için bizi desteklemişti. Bu etkiyle birçoğumuz, eski alışkanlıklarımızdan tamamen kurtulma kararı aldık. Şimdi ise aldığımız kararların sorumluluğunu üstlenme zamanı. Çünkü eylül ayı, sorumluluk duygusunu vurgulayan 6 enerjisiyle bizleri karşılıyor.

Eylül ayının numerolojik yorumuna değinmeden önce 6 sayısının çeşitli öğretilerdeki anlamlarını inceleyelim.

Ezoterik öğretilerde 6, iç içe geçmiş iki eşkenar üçgenden oluşan bir yıldızla bağdaştırılır. Birinci üçgen gökten yere yağan enerjileri, diğer üçgen ise yerden göğe doğru yükselen enerjileri anlatır. Ruh ile maddenin bütünlüğünü anlatan sembol, bu durumuyla çeşitli düşünce farklılıkları, yaşam biçimleri ve zıtlıklar arasında bulunan denge noktalarını temsil eder. “Heksagram” adı verilen bu sembolün en sık kullanılma biçimi, Hristiyanlık’ta “Davut Yıldızı” ve İslamiyet’te “Süleyman’ın Mührü”dür. Tarih öncesi devirlerden bu yana her inanç ve kültürde yer bulan Heksagram, Hint kültüründe Güneş’i, Hermetik gelenekte evreni, pagan inançlarında bereketi, Doğu kültürlerinde ise madde ile mana arasındaki zıtlığı sembolize etmiştir.

6, aynı zamanda yaratılışın kusursuzluğunun ifadesidir. Bundan dolayı mükemmel sayı olarak kabul edilir. 1+2+3 toplamına paralel olarak, 1. Günde ışık yaratılır, 2. Ve 3. Günlerde gök ve yer belirir, 4,5 ve 6. Günlerde ise tüm canlıların yaratıldığına inanılır.

Numerolojide 6, eril ve dişil ilkelerin uyum, sevgi ve denge içinde var olmalarını anlatan bir sayıdır. Nazik, duyarlı ve şefkatli doğasıyla bilinir. Bundan dolayı bize, iki önemli anahtar kelimeyi sunar: sevgi ve sorumluluk…

6 sayısının doğasında, güzellik,yaratıcılık,çekicilik, uyum ve denge olduğu için her zaman yapıcı niteliktedir. Sevgi odaklı olması, üstlendiği sorumluluklarda yoluna sadece saf sevginin eşlik etmesini sağlar.

Eylül ayı boyunca 6 enerjisinin konularını deneyimlememiz; aile, arkadaşlık veya iş ortamında sorumluluk duygumuzun artacağını gösteriyor. Ay boyunca ihtiyaç duyan herkesin yardımına koşma arzumuz, insanların gözünde bizi adeta bir anne, baba, danışman veya can yoldaşı yapabilir. “Ebeveyn” rolüne girip, güçsüz olanlara rehberlik etmeyi ve onlara şefkatle sarılmayı seçebiliriz. Fakat bu durum, kendi ihtiyaçlarımızı göz ardı etmemize ve gerekli şefkati kendimize göstermememize yol açabilir. Bu konuda dikkatli olmamız gerekir. 6 sayısının, iki zıt kutbun dengesini temsil ettiğini dile getirmiştim. Elbette buna alma-verme dengesi de dahil. Sorumluluklarımızı abartmamız, fazla verici ve fedakar olmamız alma-verme dengemizin bozulmasına sebep olur. Bundan dolayı, insanlara destek olmaya çalışırken kendimize de gerekli özeni, şefkati ve sevgiyi göstermemiz gerekiyor.

6 sayısı, fiziksel bedenimizde Epifiz beziyle ilgilidir. Dokusal yapısı göze benzediğinden, spiritüel düzlemde 3.göz (alın) çakrasını yönetir. Yani bir yönüyle bu sayı, bizim içgüdüsel davranışlarımızı düzenlememize, duyularımızın ve algılarımızın kontrolünü sağlamamıza yardımcıdır. Yılın dokuzuncu ayında bu enerjiyle buluşmamız ise, ruhsal farkındalığı yüksek insanlardan olmamız ve 6.hissimizle yol almamız için destekliyor bizleri. Aile ve ilişkiler ay boyunca öncelikli olacağından, ruhsal ve duygusal dengemizi bu alanlarda korumak bizler için çok önemli.

Astrolojik yönden incelediğimizde 6 sayısının, aşkın ve zarafetin simgesi olan Venüs gezegeniyle ilişkilendirildiğini görüyoruz. Bu ay, duygusal ilişki kurma isteğimiz artabilir veya var olan ilişkimizi bir adım ileriye taşımak isteyebiliriz. Bazılarımız dış görünüşünde değişiklik yapmak isteyebilir. Odağımız her yönden “güzellik”    olacağından hem içte hem dışta kaostan uzak, mükemmel bir dünya yaratmak isteyebiliriz.

Eylül ayında 6 enerjisi 9 ile birleştiği için, ay genelinde yaşayacağımız her olay veya karşımıza çıkan her kişi bize bir şeyler öğretmek için gelir. Hayatımıza girenler olduğu kadar hayatımızdan çıkanlar da olabilir. Evlilik kararlarının yanı sıra boşanma kararlarının da arttığını gözlemleyebiliriz. Tüm bu süreçler bizim şifalanmamız içindir. Sayının karanlık yönüne çekilmemek için duygularımız kadar sezgilerimize ve mantığımıza da güvenmemiz, karar alırken ince eleyip sık dokumamız gerekir. Sadece duygularla hareket etmek, bizlere yanlış kararlar aldırabilir.

Eylül ayı boyunca uyku kalitemize önem vermemiz gerekiyor. Ayrıca sevdiklerimiz için fazla sorumluluk almamız ya da tam tersi sorumluluklardan kaçmamız, fiziksel sağlığımızın da dengesini bozacağı için bu durum migreni tetikleyebilir, uyku düzenimizi altüst edebilir, boğaz, boyun ve üst solunum yolunda çeşitli sağlık sorunları meydana getirebilir. Bunlar dışında, ihtiyaç duyduğumuz sevgiyi görme arzumuz, enerjimizi doğru kullanmadığımız sürece bizlere dramatik bir yol izletebilir, bizleri hastalık hastası yapabilir. Tüm bu etkilerden korunmak için yapmamız gereken şey ise, yaşamımızın her alanında “denge”yi gözeterek yol almak.

6 sayısını her yönüyle tanıdıktan sonra, gelelim eylül ayında günlerin kolektife etkilerine..

 

1-10-19 ve 28 Eylül; Numerolojik değeri 7 ve rengi mor. Bu günlerde yalnız kalmayı tercih edebilirsiniz. İçinize yönelmek, yoga, meditasyon, enerji çalışmaları gibi aktivitelerle ruhunuzun isteklerine kulak vermeniz için ideal günlerdir. 7 günlerinde; Ametrin, Ametist, Selenit, Kristal kuvars ve Havlit kristallerinden yararlanabilirsiniz.

2-11-20 ve 29Eylül; Numerolojik değeri 8 ve rengi pembe/gold. 8 sayısı bolluğu ve bereketi çağrıştırdığından 8 günlerini bereket günleri olarak adlandırıyoruz. Her durumu büyütme enerjisi barındırdığı için aklınızdan geçen düşüncelere bu günlerde daha çok önem vermeli ve pozitifte kalmaya özen göstermelisiniz. Her 8 gününde bir köşeye para ayırarak bereketinizin artması için de niyetlerde bulunabilirsiniz. Bu tarihlerde Sitrin ve Pirit kristallerinden faydalanabilirsiniz. Bolluk ve bereket günleri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz sitede yer alan “Bolluk ve Bereket Günleri” adlı yazımı okuyabilir veya @holistiksifa_ adlı instagram hesabımı ziyaret edebilirsiniz.

3-12-21 ve 30Eylül; Numerolojik değeri 9 ve rengi beyaz. Yardımlaşma, dayanışma, destek verme veya destek görme temalarının ön planda olduğu günlerdir. Evrensel şifayı vurguladığı için bu günlerde ihtiyaç sahiplerinden yardımı esirgememelisiniz. Sokaktaki canların da ihtiyaçlarını gidermeniz maneviyatınızı güçlendirecektir. Sadece bir gün değil her gün ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmak gerekir fakat merhameti temsil eden 9 günlerinde bunu daha yoğun hissedebilirsiniz. Ruhsal boyuta açılan kapı olduğundan, bireysel anlamda şifalanmanız gerektiğini de vurgular. Çünkü evrensel şifanın gerçekleşmesi önce bireyin şifalanması, ruhuna iyi bakması ile mümkün olacaktır. Bu açıdan 7 günleri ile benzerlik gösterir. 7 gününden farkı; yalnızlığa değil toplumsallığa yöneltmesidir.9 günlerinde Ametist, Selenit, Kyanit, Kristal Kuvars ve Necef kristallerinden faydalanabilirsiniz.

4-13-22 Eylül; Numerolojik değeri 1 ve rengi kırmızıdır. Temaları yeniden başlama, yaratma ve girişimciliktir. Bu günlerde planladığınız ama faaliyete geçemediğiniz durumlar için adım atma cesareti gösterebilirsiniz. Devamını getirmekte zorlandığınız konulara (diyet, spor vb.) kırmızı günlerinde yeniden başlamanız, istikrarla yol almanızı sağlayacaktır. Kırmızı günleri için faydalanacağınız kristaller; Kırmızı jasper, Akik, Hematit, Mercan ve Dumanlı kuvars..

5-14-23 Eylül; Numerolojik değeri 2 ve rengi turuncudur. 2 günlerinde duygusallık, aşk, romantizm gibi konular ön plandadır. Birlikteliklere vurgu yaptığı için 2 günlerini sevdiğiniz insanlarla değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda büyütmeyi ve beslemeyi de ifade ettiğinden gününüzüçocuklarınıza ve evcil hayvanlarınıza ayırmak isteyebilirsiniz. Genel anlamda duygularınızın daha yoğun olduğunu hissedebilirsiniz. Dişil enerjinin baskın olduğu günlerdir. Su elementi ile enerjinizi dengeleyebilirsiniz. 2 günlerinde kullanabileceğiniz kristaller ise; Kaplangözü, Sitrin, Turuncu aventurin ve Turuncu kalsit..

6-15-24 Eylül; Numerolojik değeri 3 ve rengi sarıdır. Bu günler yeteneklerinizi en iyi şekilde ortaya koyabilmeniz için oldukça elverişlidir. Kendinizi yazıyla, sözle veya resimle ifade etmeniz için 3 sayısı sizi destekler. Çünkü 3, yaratıcılığın simgesidir.1 günlerinde attığınız adımları, 3 günlerinde yaratıcılığınızın da gücüyle büyütebilirsiniz. Yaşam enerjinizin yüksek olacağı günlerdir. Bu tarihlerde doğal taşların enerjisinden yararlanmak isterseniz; Sitrin, Güneş taşı, Pirit, Kehribar ve Sarı topaz kristallerini tercih edebilirsiniz.

7-16-25 Eylül; Numerolojik değeri 4 verengi yeşildir. Bize yavaşlamamız gerektiğini, hedefimize giden yolda sabırla ilerlememiz gerektiğini hatırlatır. 4 günlerinde sabrınızın sınandığını hissedebilirsiniz. Bu günlerde önemli olan sakin kalmak ve enerjinizi sizi dinginleştirecek aktivitelere yöneltmek. 4 ayrıca düzene ve titizliğe vurgu yaptığından yaşam alanınızı düzenleme ve planlı programlı hareket etme konularında sizi destekleyecektir. Yoga ve meditasyon pratikleri ile zihninizi rahatlatabilirsiniz. Doğal taşların enerjisinden yararlanmak isterseniz; Yeşim, Zümrüt, Pembe kuvars, Aventurin, Rodokrozit ve Florit kristallerini kullanabilirsiniz.

8-17-26 Eylül; Numerolojik değeri 5 ve rengi mavidir. 5 günlerinin teması iletişimdir. 5 günlerinde zamanınızı sosyalliğe ve gezmeye ayırabilirsiniz. Dışarıya açılmak için en uygun gündür. Seyahat etme imkanınız yoksa açık havada yürüyüş yaparak enerjinizi dengeleyebilirsiniz. 5 günlerinde kullanabileceğiniz doğal taşlar ise; Turkuaz, Krikozol, Amazonit, Akuamarin, Kalsit ve Apatit..

9-18-27 Eylül; Numerolojik değeri 6, rengi indigo/çivit Mavisi. Seyahat etmek için uygun değildir. Aileyi, çocukları, yuvayı ve sorumlulukları vurguladığından vaktinizi sevdiklerinizle keyifli zamanlar geçirebilmek için evinizde harcayabilirsiniz. 6 günleri için uygun kristaller; Mavi kuvars, Dumanlı kuvars, Florit, Lapislazuli, Sodalit ve Azurit..

 

Eylül ayında günlerin etkileri bu şekilde. Bunlar evrensel etkiler olduğundan sayıların içerdiği mesajlar ve renkleri diğer aylarda değişmez.Aylık takvimlerde günlerin toplamından ulaştığımız sayının sonucuna göre renklerin yalnızca sıralaması değişir. Ayrıca her renk, eterik bedenimizde bulunan çakraların temsilidir. Sırasıyla 1 günlerinde kök çakradan başlayıp her gün çakra dengeleme çalışmaları yapabilirsiniz. Solfeggio frekanslarını dinleyebilirsiniz. Takvimde belirtilen renklere uygun kıyafet, takı veya objelerle günlerin enerjisine uyumlanabilirsiniz. Çakra dengeleme çalışmalarınızda kristallerin şifasına da yer açmanız, günlerin enerjisine uyumlanma sürecinizi hızlandıracaktır.

**Kişisel takviminize göre günlerin etkileri değişebilir. Detaylı bilgi için @holistiksifa_ adlı sosyal medya hesabımdan bana ulaşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın 😊