Biliyorsunuz ki, mevsimlerden yaz ve cildimiz dışsal faktörlerden çok fazla etkileniyor. Güneş, olumsuz yaşam koşullarımız, eğer sigara kullanıyorsak sigara, iyi uyumamak, yeterince su içmemek, kötü beslenmek gibi olumsuz koşullar cildimizin asitlerini, oligo elementlerini daha hızlı kaybetmesine yol açıyor. O yüzden cildimize destek verecek dış bakım ürünleri ile cildi beslemek her zaman çok önemlidir. İşte bunun için bana en çok sorduğunuz konulardan olan güzellik ve bakım rutinimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Gülsha Sooting Rose Micellar Water

Aslında cilt bakımının başında elbette ki temizlik gelir, buraya temizlik ürünlerimin tamamını almadım ancak, size temizlik ürünlerimden sadece birini tanıtmak istiyorum. Sevgili arkadaşım Gülşah’ın Gülsha markası, bildiğiniz gibi Türkiye’den, Isparta’dan çıkan sadece gülsuyu ve gül yağından oluşan ürünlerin üretildiği harika bir markadır. Micellar Water dediğimiz çok fonksiyonlu temizleyici su ürününden Gülsha da çıkardı. Gülsha Sooting Rose Micellar Water içinde sadece saf gülsuyu var, asla paraben, mineral yağ ya da her hangi bir ekstra parfüm yok. Gülsha temizleyici suyu, temiz bir pamuk üzerine döküp tüm cildinizi pamukla temizleyebilirsiniz. Ben bunun üzerine bir de Gülsha gülsuyunu da tonik olarak kullanıyorum. Size de tavsiye ediyorum.

Clarisonic

Cilt temizliğinden bahsettiğim her içerikte bahsettiğim gibi cildimi temizlemek için kullandığım Clarisonic’in titreşimli yüz temizleme cihazını çok seviyorum. Bu cihaz, titreşim teknolojisiyle içinde bulunan tüm fırçaların cildinizi ince bir şekilde temizlemesini sağlıyor. O yüzden Clarisonic’in bu ürününü çok seviyorum. Bazıları bu ürünü her gün kullanmanın zararlı olabileceğini söylemekteler. Bu sebeple eğer sizin cildiniz çok hassassa, kolay aşınıyorsa gün aşırı ve özellikle de iyi bir peeling ile bu cihazı kullanıyorum.

Lierac Purifying Mask

Lierac’ın arındırıcı maskesinin içinde kil, tea tree oil, temizleyici, dezenfekte edici, anti- bakteriyel özellikte pek çok yağ var. İsterseniz cilt temizleyici olarak ya da yüzünüzde yaklaşık 5 dakika tutup maske olarak da kullanabileceğiniz bu maske, gerçekten çok özel bir ürün. Ben eğer cildime 2 -3 gün makyaj yaptıysam ve cildimdeki o makyaj kalıntılarını temizlemek istiyorsam, bu maskeyi sürüyorum, 3- 4 dakika bekletiyorum ve bu sayede maske cildime nüfus ediyor. Ardından Clarisonic ile cildimin üzerine masaj yaparak maskeyi iyice yedirip hem gözenekleri temizliyorum hem de ince bir peeling yapıyorum. Bu sayede cildim pırıl pırıl ve tertemiz oluyor. Bunun sonrasında ise mutlaka tonik kullanmanız gerekiyor. O yüzden de bence Gülsha gülsuyu çok iyi bir tonik alternatifi.

The Body Shop Drops of Youth “Youth Concentre”

Ben, Body Shop ürünlerinin hepsini çok seviyorum. Çünkü hepsi üretim aşamasında çok yoğun araştırmalardan geçiyor. Bu ürün “Drops of Youth”, yani gençlik damlaları diyor. İçinde; çok değerli maddeler var: son yıllarda kozmetik dünyasında çok önemli hale gelen deniz rezenesi, onun dışında gözenekleri sıkılaştırıcı, cilt tonunu düzenleyici, gençlik verici, ince kırışıklıkları giderici ürünler var. Bu zaten serum formunda, hafif jel kıvamında bir ürün. Temiz cilde 2 -3 damla sürüyorum, zaten çok kolayca emiliyor. Makyaj altına, nemlendiricinin altına bunu kullanıyorum.

Lierac Lumilogie Day & Night Dark –Spot Correction Double Concentrate

Biliyorsunuz, ben Lierac ürünlerini çok seviyorum. Bir Fransız markası olan Lierac, cilt tipine uygun ürünler sunuyor. Lierac bu aralar Lumilogie diye bir seri çıkardı. Bu sözcük Fransızca’da ışıltı anlamına geliyor. Bu çok güzel bir ürün. Çünkü gündüz ve gece olmak üzere siyah ve beyaz olarak ikiye ayrılmış. Tek ürün içinde hem gece hem de gündüz bakımınızı yapabileceğiniz ürün mevcut. Bizim gibi hızlı temposu olan kadınlar için böyle 2 ürünü, tek ürün içinde sunmak çok pratik ve avantajlı. 24 saat etkili olan bu gece ve gündüz serumunu çok beğeniyorum. Gündüz serumu daha ince ve kolay emilir bir ürün ve içerisinde anti –aging etkili, yaşlanma karşıtı bitkisel ürünler var. Gece serumu ise biraz daha kalın. Çünkü biliyorsunuz, gece serumlarındaki temel prensip, cildi gece boyunca onarmak ve yine hücre yapısını destekleyerek yaşlanma etkilerini önlemek, hafifletmektir. İşte bunun için Lierac Lumilogie Day & Night Dark –Spot Correction Double Concentrate’i kullanıyorum.

Serum ve nemlendirici arasında ne fark var?

Serum, çok daha nano teknoloji ile üretilen, çok daha ince yapılı, cilt tarafından hızlı emilen ve etkisi nemlendirici kremden çok daha fazla olan konsantre bir üründür. Bu bakımdan 30 yaşın üzerindeki herkese ben, cildi temizledikten sonra mutlaka bir gece, gündüz serumu kullanmalarını öneriyorum.

Body Shop Oils of Life “Sleeping Cream”

Body Shop’ın “Oils of Life”, yani hayat yağları serisinden “Sleeping Cream” ürününün içinde bizim için çok gerekli olan, cilt bakımında çok kullandığımız 7 tane yağ var. Lavanta, palmarosa, kekik gibi çok güzel aromatik yağlarla zenginleştirilmiş bir gece kremidir. Oils of Life, gece serumunuzun üzerine sürdüğünüzde, gece boyunca cildinizi muhteşem şekilde onaracak, nemlendirecek bir yağ. Bu krem, tam da bir gece kreminden beklediğimiz gibi biraz kalın ve çok etkili. Bu kremi yüzünüze ve boynunuza, dekolte bölgenize sürmenizi öneriyorum. Özellikle de 40 yaşın üzerindeyseniz, 2 ay boyunca yüzünüz, boynunuz ve dekolte bölgenize düzenli olarak sürdüğünüzde beslenmiş ve ışıldayan bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Lierac Hydragenist Moisturizing Cream Gel

Yukarıda saydıklarımın dışında nemlendirme çok önemlidir. Hele bir de yaz aylarındayız ve cildimiz direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalıyor, denize, havuza girdiğimizde cildimiz kuruyor. Dolayısıyla kuryan cildimizin nemlendirilmeye ihtiyacı var. İşte bunun için Lierac’ın Hydragenist, yani nemlendirici serisi Moisturizing Cream Gel cildin nem ihtiyacını tamamen karşılıyor. Bu ürün benim günlük bakımda, cildimi nemlendirmekte kullandığım harika bir ürün. İnce dokusu sebebiyle kolay emilen bu ürünü, Lierac’ın Lumilogie serisinin gündüz ürünüyle birlikte kullanıyorum.

Institut Esthederm

Daha advence, yani daha etkili bir ürün olan Institut Esthederm de günlük cilt bakımımın bir önemli parçası. Esthederm, doktorların, cilt uzmanlarının görev yaptığı Paris’te çok önemli bir güzellik enstitüsüdür. Esthederm imzalı ürünlerin tamamı doktorların ürettiği klinik ürünlerdir. Bu yüzden ben cildime bakım yaparken bu tarz ürünleri tercih ediyorum, sizlere de öneriyorum. Hele ki yaşınız benim gibi 40 yaşın üzerindeyse bu çok önemlidir. Bu ürün hyaluronic asit içeren bir nemlendirici bakım kremidir.

Vücudumuzda ve özellikle de hücrelerimizin yapıları içinde bizim için gerekli olan oligo elementler, yani asitler var. Hyaluronic asit de, cildimize nemini ve canlılığını veren bir asittir. Yaz mevsiminde cildimiz dışsal faktörlerden etkileniyor, güneşten ve olumsuz yaşam koşullarından dolayı cildimiz sahip olduğu oligo elementlerini daha hızlı kaybediyor. O yüzden cildimize bakım yapacak, cilt sağlığını destekleyecek böyle ürünleri özellikle tavsiye ediyorum.