© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Fesleğen öz yağının faydaları

Fesleğen günümüzde yemek tariflerine aroma vermesi için eklenen en güzel yeşillikler arasında bulunuyor ancak yemek dünyasının haricinde çok uzun yıllardır yara ve enfeksiyonların tedavisi, adrenal yorgunluk tedavisi, sinir ve kas rahatsızlıklarının tedavisi için kullanılıyor.
Doğal bir anti enflamatuar, antiviral, antibiyotik ve diüretik olan fesleğen, geleneksel Asya Hint tıbbında uzun yıllardır kullanılan ürünlerden birisi. 16. yüzyılda fesleğen yaprakları migren ve göğüs enfeksiyonlarına karşı yaygın olarak kullanılıyormuş.

Fesleğen Öz Yağının Faydaları

Fesleğen doğal haliyle tatlı, sıcak, baharatlı ve bitkisel bir kokuya sahiptir ve hem dahilen hem de haricen kullanarak onun faydalarını değerlendirebilirsiniz. Bu temel faydaları kısaca listeleyelim:

Bakterilerle savaşır
Enfeksiyonlarla savaşır
Hastalığa sebep olan ödemleri azaltır
Serbest radikaller ile savaşır
Virüslerle savaşır
Kabızlığı geçirir
Üreyi arttırır
Sinir sistemini destekler
Adrenal korteksi destekler

Fesleğen Öz Yağının 14 Kullanım Alanı

Bakteri ve Mantar Karşıtı

Fesleğen yağının besinlerden kaynaklanan bakteri, maya ve küflere karşı ciddi bir antimikrobiyel etkisinin olduğu görülmüştür. Araştırmacılar onun altı farklı bakteri türüne karşı etkinliklerini gözlemleyip onaylamışlardır. Onun bu etkisini yakalamak için suyla karıştırıp bir sprey şişesine koyabilir, evinizdeki mobilyaları bununla silebilir, biraz da havaya sıkarak evin havasındaki bakterilerden kurtulabilirsiniz.

Soğuk Algınlığı ve Grip Tedavisi

Bedeni bakteri ve virüslerden kurtarabilen, enflamasyonları dindiren, ağrı ve acıları alan fesleğen yağı, hasta hissettiğinizde size yardımcı olacaktır. Onu koku çubukları ile evinize dağıtabilir, buhar banyosuna ekleyebilir, burnunuzu açmak için göğsünüze onunla masaj yapabilirsiniz.

Hava Tazeleyici

Fesleğenin kokusu ortamdaki kötü kokuları bastırır ve bunun yanında havadaki bakteri ve küfleri ortadan kaldırır. Sadece ev değil, araba gibi ortamların da dezenfektasyonunda oldukça etkilidir. Ayrıca bulaşıkları yıkarken bulaşık suyuna veya makineye bir kaç damla da ekleyebilir, tuvalete sıkabilir, çöp kutularının bile iyi kokmasını sağlayabilirsiniz.

Aroma Arttırıcı

Fesleğen yağının baskın ve güzel bir aroması vardır. Onu meyve sularına, smoothielere ve soslara ekleyebilir, gerçek fesleğen yerine kullanabilirsiniz.

Kas Gevşetici

 

Yorgunluktan dolayı ağrıyan kaslarınızı, fesleğen yağını deri üstünden uygulayarak rahatlatabilirsiniz. Ağrıyan, acıyan noktalara masaj ile doğrudan uygulamak, size iyi gelecektir. Dilerseniz onu lavanta yağı ile karıştırdıktan sonra sıcak banyo suyunuza ekleyerek de bu faydalarını yaşayabilirsiniz.

Kulak Enfeksiyonu Tedavisi

Fesleğen yağı bazı antik tıbbi tariflerde kulak enfeksiyonu için kullanılıyor. Günlük ağacı yağı, hindistan cevizi yağı ve fesleğen yağını bir araya getirdikten sonra onları kulaklarınızın arkasına her gün sürebilir, kulağa nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz.

Ev Yağımı Diş Macunu ve Gargara

Ağzınızdaki kokuya sebep olan bakterileri ortadan kaldırmak için diş fırçanıza ya da ağız gargaranıza bir kaç damla fesleğen yağı ekleyin. Böylece dişleriniz ve diş etleriniz her türlü bakteriyel ve virütik etkiden de korunacaktır.

Enerji Verici ve Ruh Halini İyileştirici

Fesleğen koklamak mental sağlığınızı hemen kendine getirir ve yorgunluğa engel olur. Zira kokusu sinir sistemini ve adrenal korteksi doğrudan uyarmaktadır. Eğer zihninizde bir perde var gibiyse, kaslarınız ağrıyorsa, kendinizi kötü hissediyorsanız, çok yorulduysanız, onun doğrudan koklayın veya koku çubukları ile kokusunu eve yayın. Bilekler, göğüs ve sırtınıza bir kaç damla sürerek de bu etkiyi elde edebilirsiniz.

Böcek Kovucu

Citronella yağı yahut kekik yağı gibi fesleğen yağı da sivrisinekleri ve böcekler kovalar. Tek yapmanız gereken bir taşıyıcı yağa onu eklemek ve tüm cildinize masaj ile uygulamak. Böylece sinek ve böcekler sizden uzak duracaklardır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Fesleğen yağının bakterilere ve virüslere karşı etkili olması, idrar yolunun ve sindirim sisteminin temizlenmesini sağlar, ayrıca iyileşmeyi hızlandırır.

Akne Tedavisi

Cildimizde birikmiş olan bakteriler ve fazla yağlar, maalesef sivilcelere ciddi bir ortam oluştururlar. Temiz bir pamuk kullanarak bir kaç damlasını taşıyıcı bir yağla birlikte cildinize uygulamanız, cilt temizliği sağlar ve akneleri önler.

Sindirimi Güçlendirme

Diüretik olduğu için fesleğen yağı üre üretimini arttırır ve böylece su tutumunu azaltır. Zira su tutumu genelde rahatsız edici gaz, kas hareketlerine ve sindirim problemlerine sebep olur. Spazmları engellemesi sayesinde mide kramplarını önleyebilen fesleğen yağı, midede oluşan besin hassasiyeti kaynaklı faktörleri de ortadan kaldırır. Bazıları ise onu kabızlık, mide bulantısı ve hareketlilikten kaynaklanan bulantılara karşı da etkili buluyorlar. Yağı saf olarak bir damla halinde alabilir yahut suyunuza damlatabilirsiniz.

Stresle Savaşma

Fesleğen yağı tazeleyici ve moral düzeltici bir etkiye sahiptir. Böylece anksiyete, korku ve sinirlilik haline de engel olur. Yüzyıllardır aromaterapide kullanılan fesleğen yağı, evde yakıldığında güzel kokusunu her yere yayar ve ayrıca baş ağrısına da çözüm olur.

Saç Bakımı

Saçınızdaki fazla yağı alan ve parlaklık ekleyen fesleğen yağını, şampuanınıza bir kaç damla halinde ekleyebilirsiniz.

Fesleğen öz yağının faydaları” yazısı için 2 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sibel ekici dedi ki:

    Sol ayağıma hayat boyu yüklendim.sağ ayağımın kısalığı yüzünden ve sol ayağımda bileğimde eskiden ciddi bir burkulma yaşadım .sizin dediğiniz gibi buzla hafif masjla iyileşti ama kendimi ne zaman yorgun yada biraz yürüyeyim ağrıyor.kilolu birisiyim biraz zayıfladım ve ağrısı hafifledi.ama ara ara bu ağrılar oluyor bana bir tavsiyeniz varmı? Eğer bana yazarsanız memnun olurum.tşşekür ederim

  2. sema yelken dedi ki:

    Hemen yarın alıyorum:)