Fındık yağı, pres adı verilen cihaz ile fındığın yağının çıkarılması sonucunda elde edilen sıvıdır. Genelde yemek ve salata soslarında sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda bir saç bakım ürünü olarak da kullanılır ve aromaterapi ve masaj yağlarında taşıyıcı yağ olarak kullanılır.

Ancak fındık yağını bir cilt bakım ürünü olarak kullanmak da mümkün. Cildi besleyen vitaminler ve temel yağ asitleri ile dolu olduğundan cildin güneş hasarından korunmasına yardımcı olabiliyor, kolajen üretimini tetikliyor ve fazlasını da sağlıyor.

Hassas Ciltler İçin Güvenlidir

Çoğu vakada fındık yağının hassas ciltlere sahip olanlar için güvenliği olduğu görülüyor. Sıkılaştırıcı özellikleri olsa da genelde cilt bakım ürünlerinde görülen alkol bazlı sıkılaştırıcılardan farklı bir yapıda.

Alkol bazlı sıkılaştırıcılar serttirler ve cildi kurutup rahatsız edebilirler. Fındık yağı ise doğaldır, alkol içermez ve bu nedenle rahatsızlık vermez.

Nemlendiricidir

E vitamini ve yağ asitleri bakımından zengin değerlere sahip olan fındık yağı cildin en dış katmanının nemlendirilmesini kolaylaştırabilir. Cildi daha nemli tutmanın yanında E vitamini içeriği sayesinde cildin esnekliğini arttırmaya yardımcı olur, onu daha sıkı ve sağlam gösterir.

Böylece yağ asitleri ve E vitamini ile etkili bir nemlendirici haline gelir. Bu bileşenler cildin suyu tutmasını sağlayan ve kurumasına engel olan doğal bir yağ duvarı oluştururlar.

Sıkılaştırıcı Olarak Kullanılabilir

Fındık yağında tanninler bulunur ve bunlar güçlü antioksidanlardır. Fındık yağındaki bu madde onun sıkılaştırıcı özellik kazanmasını sağlar ve böylece yağlı cildi daha kuru hale getirebilir, gözenekleri temizleyip daraltabilir ve bakterileri yok edebilir.

Kolajen Üretimini Arttırmaya Yardımcı Olur

Kolajen kemiklerinizi, organlarınızı ve tendonlarınızı bir arada tutan temel bir proteindir. Cilt yapınızı ve esnekliğinizi sağlar. Cildimiz yaşlandıkça daha az kolajen üretir ancak E vitamini yardımcı olabilir. Kolajeni yok eden enzimin üretimini azaltarak kolajen üretimi sağlar.

Yara İzlerinin Görünümünü Azaltır

Cildinize E vitamini bakımından zengin ürünleri uygulamak yara izlerinin daha az görünür olmasına sebep olabilir ancak bu konudaki araştırmalar henüz biraz belirsizler.

Bir çalışmada ameliyat izine sahip olan çocukların cildine günde 3 defa E vitamini uygulanmış ve yaralarının üzerinde ekstra yara dokusu oluşmamış.

Ancak başka bir çalışmada ise E vitamininin vazelinden pek de farklı sonuçlara yol açmadığı görülmüş. E vitamini kullanmış olanların üçte birinde ayrıca kontakt dermatit adı verilen kaşıntılı rahatsızlık ortaya çıkmış.

İnce Çizgilerin Azaltılmasını Sağlayabilir

Fındık yağında bulunan E vitamini ince çizgilerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

E vitamini cilt bakımı için önemli bir antioksidandır çünkü cildin yumuşatılmasına yardımcı olur. Ayrıca cildin dış katmanının su tutmasını ve nemlenmesini sağlar.

Fakat bazı araştırmalarda sadece E vitamini kullanmak yerine E ve C vitaminlerini birleştirmenin yaşlanma işaretleri ile savaşta daha etkili olduğu görülüyor. Fakat fındık yağında C vitamini bulunmuyor.

Ancak fındık yağı tek başına da foto yaşlanmaya karşı etkili olabilir. Bir araştırmada fındık yağındakiler gibi yağ asitlerinin güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan yeni ince çizgiler ve kırışıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabildiği görülüyor.

Güneş Hasarına Karşı Koruma Sağlayabilir

Güneş ışıkları serbest radikaller yaratırlar ve bu da hücrelerinize zarar verebilir ve cildin yaşlanma işaretleri vermesine sebep olur. E vitamini serbest radikalleri nötralize ederek ve hücre duvarlarını güneş hasarından koruyarak bedeninizi korumaya yardımcı olur.

Hiperpigmentasyonu Azaltmaya Yardımcı Olur

Hiperpigmentasyon, cildin koyulaşmasına sebep olan bir rahatsızlıktır. Cildin büyük veya küçük bir kısmını etkileyebilir.

Bu rahatsızlık aşağıdaki faktörlerden kaynaklanabilir:

 • sivilceler
 • güneş hasarı
 • hamilelik
 • belli doğum kontrol haplarını almak
 • cildin hasar görmesi

Fındık yağı E vitamini bakımından zengin ve deneysel kanıtlara göre E vitamini hiperpigmentasyonu önleyebiliyor. Ancak gerçek anlamda verimliliğinin görülmesi için daha fazla araştırma gerekli.

Fındık Yağını Nasıl Kullanmalı?

Fındık yağını tek başına kullanabilir veya diğer yağlar ile birleştirebilirsiniz. Ayrıca kendi losyon ve kremleriniz için bir baz olarak kullanabilirsiniz.

Uygulamadan önce bir test yapın. Bunu şöyle yapabilirsiniz:

 • Yağın az bir miktarını kolunuzun iç kısmına sürün.
 • Bölgeyi bir bandaj ile kapatın ve 24 saat bekleyin.
 • Eğer rahatsızlık hissederseniz kolunuzu güzelce temizleyin ve yağı tekrar kullanmayın. Eğer rahatsızlık çok şiddetli olursa doktorunuzu arayın.

Eğer 24 saat içinde herhangi bir inflamasyon veya rahatsızlık fark etmezseniz, yağı başka bölgelerde kullanabilirsiniz.

Yağ testi geçtiği zaman onu şu şekillerde kullanabilirsiniz:

 • Yüzünüzü veya cildinizin başka bir yerini sıcak, nemli bir havlu ile 20 saniye kadar kapalı tutun.
 • Havluyu kaldırın ve cildinize yarım çay kaşığı fındık yağını masajla uygulayın. Dilerseniz daha fazla veya daha az kullanabilirsiniz.
 • Yağın 30 saniye işlemesini bekleyin.
 • Hafifçe silmek için tekrar sıcak, nemli havluyu kullanın.

Bu süreç yüzünüzü ve ayrıca makyajın büyük kısmını temizler. Fındık yağını diğer temizleyiciler gibi kullanabilirsiniz ve hem sabah hem de akşam uygulanabilir. Gece kullanıyorsanız herhangi bir krem sürmeden önce uygulamayı unutmayın.

Muhtemel Yan Etkiler ve Riskler

Cilt bakımı için fındık yağının kullanımına dair yan etkiler ve riskler üzerindeki araştırmalar kısıtlı miktardalar.

Amerikan Alerji, Astım ve Immünoloji Koleji, fındığa alerjisi olanların fındık yağı ve fındıkla alakalı ürünlerden uzak durmalarını öneriyor.

Eğer fındığa alerjiniz yoksa bile, yağı kullanmadan önce alerji testini yapmanız önemli. Bunu yapmanın en kolay yolu yukarıda yazdığımız gibi bir cilt testi uygulamak.

Fındık yağı E vitamini bakımından zengin ve pek çok insan için güvenli görünüyor. Ancak onu beslenme ve takviyeler ile veya cilt ile çok fazla almak sağlığınız için kötü olabilir.

Çok fazla E vitamini şunlara sebep olabilir:

 • yorgunluk
 • zayıflık
 • bulantılar
 • bulanık görme
 • gaz
 • ishal

Eğer E vitamini alımınıza dair endişeleriniz varsa, fındık yağını kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Ayrıca kan inceltici ilaçlar alıyorsanız yine doktorunuzla görüşün. Çok fazla E vitamini ilacın etkilerini arttırabilir ve bu da kanamayı arttırır, pıhtılaşmayı zorlaştırabilir.

Sonuç Olarak

Cilt için fındık yağının kullanımının pek çok faydası olabilir ve bunlar arasında cildin yumuşayıp nemlenmesinden tutun da güneş hasarından korunmaya kadar pek çok şey var.

Fındık yağı genelde hafif ve güvenilir olarak görülüyor ancak sağlık riskleri konusunda endişeleriniz varsa önce doktorunuzla konuşun.