X
© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Fraksiyonel Co2 lazer ile yüzünüzdeki renk tonu farklılıkları düzeltilebilir!

Karbondioksit (Co2) lazer uygulamaları tıp alanında ilk kullanılan lazer sistemlerindendir. Klasik karbondioksit lazerler; cilt yenileme, anti -aging ve akne izlerinin onarımı gibi alanlarda uzun yıllar kullanılmıştır. Ancak içerdikleri yüksek oranda yan etki sebebiyle karbondioksit lazerlerin kullanım alanları kısıtlıydı. 10600 nanometre dalga boyuna sahip olan karbondioksit lazerler, uygulandıkları bölgede suyu buharlaştırma etkileriyle soyucu etkiye sahiptirler. Bu şekilde ciltte istenmeyen lekelerin ve izlerin silinmesini sağlar. Bununla birlikte Co2 lazer, derinin alt tabakalarına kadar inerek derinlerde ısı etkisi yaratır ve cildin yenilenmesini teşvik eder. Her ne kadar bu özellikleri çok olumlu olsa da, Co2 lazerlerin uzun iyileşme süreleri gerektirmesi ve deride pigment değişikliklerine sebep olmaları bu standart Co2 lazerlerin kullanım sıklığını azaltmıştır.

Klasik karbondioksit lazerlerin sağladığı tüm avantajları ve daha fazlasını veren ve yan etkilerin de neredeyse hiç birine sebep olamayan Fraksiyonel Co2 lazerler ise son birkaç yılda ortaya çıkmıştır ve kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. En yeni teknoloji ürünü olan fraksiyonel Co2 lazer uygulaması, standart karbondioksit lazerlerle ilgili tüm olumsuz yargıları tamamen değiştirmiş durumdadır. Fraksiyonel CO2 lazer uygulamaları, hedeflenen alana lazer ışığını küçük çaplı sütunlar halinde gönderir ve bu ışınlar küçük sütunlar boyunca deride ısı hasarı yaratır.

Klasik karbondioksit lazerin en önemli yan etkilerinden birisi ışınların geldiği tüm alanda doku hasarı yaratılmasıyken, fraksiyonel Co2 lazer uygulamasında bu sütun halindeki hasar alanlarının etrafındaki deri alanları zarar görmez ve sağlam kalır. Fraksiyonel C02 lazer uygulamasında ısıdan hasarı görmüş deri alanı, etraftaki sağlam deriden gelen hücrelerle hızlı bir şekilde onarılır. Fraksiyonel CO2 lazerler, standart Co2 lazerden daha uzun dalga boyuna sahip olduğu için, cildin daha derinlerine inebilir. Özellikle de kişinin muzdarip olduğu derin sivilce, yara izleri ve kırışıklıkları gidermede diğer lazer cinslerine göre daha etkili olur.

Fraksiyonel Co2 lazer ile hangi cilt problemleri tedavi edilebilir?

• Kırışıklık ve sarkma tedavisi,
• Güneş, hamilelik, yaşlılık lekelerinin tedavisi,
• Ciltteki renk tonu eşitsizliklerinin giderilmesi,
• Cilt gençleştirme,
• Cilt çatlaklarının tedavisi,
• Ciltteki gözeneklerin sıkılaştırılması,
• Derideki yara ve ameliyat izlerinin silinmesi,
• Sivilce, akne, yara, ameliyat, yanık izlerinin tedavisi,
• Ciltteki çatlaklarının tedavisi,
• Ellerdeki yaşlılık lekeleri ve kırışıklıklarının giderilmesi,
• Gözaltındaki morluklarının yok edilmesi

Fraksiyonel Co2 lazer ile yukarıda sıralananlar ve pek çok cilt sorununun tedavisi, özellikle de cilt gençleştirme işlemlerinin çoğu başarı ile yapılabilmektedir.

Fraksiyonel Co2 lazer nasıl çalışır?

Fraksiyonel Co2 lazer 10600 nanometre dalga boyuna sahiptir ve sorunlu, istenmeyen dokuyu buharlaştırıp soyarak atmak için yüksek yoğunluklu karbondioksit kullanır. Fraksiyonel Co2 lazer özel çalışma sistemi sayesinde diğer lazer uygulamalarına göre daha hızlı iyileşme süresi sağlar. Öyle ki; binlerce mikroskopik ısı kolonu cildin alt katmanlarına iner, zarar görmüş eski cilt hücreleri atılır ve yerine genç, parlak, sorunsuz ve sağlıklı yeni hücrelerin gelişimi desteklenir.

Fraksiyonel Co2 lazer hangi bölgelere uygulanır?

Fraksiyonel Co2 lazer başta yüz olmak üzere, boyun, dekolte ve el gibi diğer cilt bölgelerine de uygulanarak, cilt sorunlarını giderir.

Fraksiyonel Co2 lazerin faydaları nelerdir?

• Yan etkisiz bir cilt gençleştirme işlemi,
• İlk seansta gözle görünür sonuçlar,
• Daha pürüzsüz, dinç ve yenilenmiş bir cilt,
• Kısa sürede iyileşme,
• Ciltteki derin çizgiler ve kırışıklıkların azalması, hafif çizgi ve kırışıklıkların tamamen silinmesi,
• Güneşten, hamilelikten, hormonsal sorunlardan ve ilerleyen yaştan kaynaklanan cilt lekelerin silinmesi

Fraksiyonel Co2 lazer iz tedavisinde nasıl bir etki gösterir?

Ciltte oluşan sivilce veya yara izleri çoğu zaman derinlere kadar etki edebiliyor. Fraksiyonel Co2 lazer de cildin altı katmanlarına kadar inen lazer ışını sütunları ile sivilce ya da yara izlerinin olduğu alandaki dokuyu buharlaştırarak eritiyor. Co2 lazer sayesinde yara izinin etrafındaki hasar görmemiş cilt bu alanı hızla yeni ve sağlıklı doku örtmektedir. Böylelikle her fraksiyonel Co2 lazer seansında sivilce izleri, lekeleri ya da yara izleri yavaş yavaş kaybolur, yerine izleri azalmış ve yenilenmiş bir cilt ortaya çıkar.

Fraksiyonel Co2 lazer ile ciltteki renk tonu farklılıkları eşitlenir!

Geçen yıllar içinde ve özellikle de 30’lu yaşların ardından güneşten, yıllardan, kozmetik ürünlerden, pigment eksikliğinden, kullanılan ilaçlardan ve daha pek çok farklı sebeplerden dolayı yüzde ciddi anlamda renk tonu farklılıkları oluşmaktadır. Özellikle de yanaklar, elmacık kemikleri, üst dudak gibi alanlarda ciddi anlamda koyulaşmalar görülür. Bu tür bir görünüm hiç kimse tarafından istenmez ve bunu gidermek için de pek çok kozmetik ürün kullanılır. Ancak kremler ve solüsyonlar genellikle istenen sonucu vermezken fraksiyonel Co2 lazer ile bu renk tonu eşitsizliklerinden kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Fraksiyonel Co2 lazer uzun dalga boyu ve sadece hedeflenen alana sütun şeklinde verdiği ışınlar sayesinde sorunlu olan, renk tonu koyulaşan bölgeye etki ederek, cildin alt katmanlarından itibaren doğal rengine ulaşmasını sağlar. Cildin ihtiyacına göre gönderilen ışık sütunları ile genellikle 2 – 4 seansta cildin gençleşmesi, yenilenmesi ve renk tonunun eşitlenmesi mümkün olmaktadır.

Fraksiyonel Co2 lazerin kullanılmasının uygun olmadığı durumlar nelerdir?

Ciltte açık yara olması, düzenli olarak kullanılması gereken kremlerin olması, son 2 ay içinde oral isotretinoin kullanılması, deride aktif enfeksiyon ve uçuk olması, kolajen doku hastalıkları, ışık duyarlılığı ve gebelik söz konusu olması gibi durumlarda fraksiyonel Co2 lazer uygulanması önerilmez.

Fraksiyonel Co2 lazer tedavisi sonrasında yan etkiler görülür mü?

Klasik lazer uygulamalarında görülebilen uygulayıcıdan kaynaklı ya da uygulamanın yapıldığı kişiden kaynaklı olan bazı yan etkiler fraksiyonel lazer uygulamalarında çok daha az sıklıkla görülebilir. Ancak uygulamayı yapan kişinin uzmanlığı ve deneyimi, uygulamanın yapıldığı kişinin de tüm uyarılara harfiyen uyması durumunda yan etki görülme riski çok düşüktür ve görülenler de geçicidir. Fakat uygun şartların sağlanmaması ve uyarıların dikkate alınmaması durumunda; geçici veya kalıcı lekelenmeler, cilt renk tonunda açılmalar, Herpes enfeksiyonu atağı, enfeksiyon, yara izi ve akne oluşumu söz konusu olabilir.

Fraksiyonel Co2 lazer uygulaması ağrılı mıdır?

Fraksiyonal Co2 lazer işleminden yaklaşık 45 dakika öncesinde uygulama yapılacak bölgeye topikal anestetik krem sürülmektedir. Bu uygulama için randevu verildiğinde krem de önerilmiş ve sürülmesi gerektiği belirtilmiş olur. Uygulama esnasında ise çok hafif bir sıcaklık, ısı veya karıncalanma gibi rahatsızlık hissi olabilir. Uzman kişiler tarafından yapıldığında bu yan etkilerin görülme riski çok düşüktür.

Fraksiyonel Co2 lazer tedavisinin riskleri nelerdir?

Fraksiyonel Co2 lazer tedavisinin yukarıda sıralanan olası yan etkileri dışında, uygulamanın derecesine bağlı olarak bir iğne izi büyüklüğünde izler kalabilir. Uygulamadan sonraki bir hafta içinde çok hafif ödem, kızarıklık, hafif kaşınma, kuruluk, soyulma ve pullanma görülebilir. Ancak bunların hepsi geçicidir.

Fraksiyonel Co2 lazer sonrası nelere dikkat edilmeli?

• İşlem sonrasında güneşe çıkmadan önce en az 30 faktörlü güneşten koruyucu krem kullanılmalı ve düzenli aralıklarla yenilenmeli,
• Tedavinin yapıldığı gün ve bir sonraki gün sıcak su ile duş alınmamalı, bölgeyi kaşımamaya özen gösterilmelidir.
• Dermatoloğunuzun önerdiği bir nemlendiriciyi önerilen sıklıkta ve miktarda kullanmak uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir