Reishi mantarı (Gano Excel’in) faydaları neler?

Gano Excel olarak bilinen aslında Reishi mantarlarından elde edilen bir özüttür ve binlerce yıldır geleneksel Çin tıbbında kullanılmıştır. Kanseri önleme özelliğiyle ünlenen bu özütün ana maddesi olan reishi mantarlarına gelin birlikte biz göz atalım.

Reishi Mantarı Nedir?


Reishi mantarı, gezegendeki mantarların en popüler ve faydalı türlerinden biridir. Özellikle bu mantar Asya’da binlerce yıldır yetiştirilir ancak son zamanlarda daha geniş bir kitlenin ilgisini çekti. Bilimsel olarak Ganoderma lucidum olarak bilinen “reishi”, Çin’de ise lingzhi mantarı olarak bilinir. Lingzhi mantarları, bir grup olarak, aslında birçoğu bütün dünyada kullanımda olan mantarların bir birleşik kompleksini temsil etmektedir. Bu büyüleyici mantarlar, triterpenler, alkaloidler, steroller ve çeşitli önemli polisakaritler içeren organik bileşiklerin ve bileşenlerin eşsiz birlikteliğinden dolayı güçlüdür.

Reishi Mantarlarının Kullanımı

Sağlık faydalarının tadını çıkarmak için mantarları yiyebilirsiniz ancak, reishi mantarlarının en yaygın kullanım yolları arasında; kurutulmuş mantarların ezilip toz haline getirilmesi ve suda eritilmesi bulunur. Bu aslında gano excel denilen yönteme tabidir. Reishi mantarının tadı son derece acıdır, bu da onların doğrudan veya yoğun olarak sıvı halde tüketilmelerini hoşnutsuz hale getirir. Bu nedenle ve geleneksel bitkisel ilaçların yerini verimli bitki takviyelerinin alması nedeniyle, reishi mantar takviyelerini (gano excel) bir hap veya kapsül formunda bulursunuz. Bununla birlikte, dünyada bu tür mantarların hala işlenip doğrudan uygulanması gereken birçok yer vardır.

Anti-Aging Etkisi Nedeniyle Yaşlanmayı Geciktirici Özellikleri Var

“Besinlerin kralı” ve “10.000 yıllık mantar” gibi popüler isimlerle de anılan reishi mantarları, sağlık etkileri nedeniyle bitki tıbbında binlerce yıldır büyük beğeni topladı. Antik çağlarda, ölümsüzlük arayanlar, bu inanış nedeniyle reishi mantarlarını sıklıkla kullandı. Bununla birlikte modern çalışmalar reishi mantarlarının, etkileyici polisakarit içeriğinden ötürü ömrün uzatılmasına dair etkilerini pozitif olarak nitelendirdi. Gano excel, bağışıklık sisteminin sağlığını artırarak ve belirli anormal kan damarı oluşumunu önleyerek çalışır. Ayrıca reishi mantarındaki diğer organik bileşiklerin bazı antioksidan özellikleri, kronik hastalıklara ve erken yaşlanmaya neden olabilecek serbest radikalleri nötralize eder.

Kanseri Önleyebilir

Toplumumuzun yüz yüze olduğu yaygın ve ölümcül hastalıklardan biri olduğu için kanser konusunda binlerce etkin araştırma yapılmaktadır. Çalışmalar reishi mantarlarına odaklanmış ve reishi mantarında bulunan triterpenoidlerin kanserli hücrelerin metastazını azaltma ve tümör gelişimini önleme kabiliyeti taşıdığı tespit edilmiştir. Ayrıca, ikinci bir araştırma reishi mantar özütünün (gano excel) aktif bileşenlerinin vücuttaki kanserli hücreleri araştırıp nötralize edebildiğini bulmuştur.

Vücut İçin Detoks Edici Etkileri Vardır

Karaciğerimiz narin ve çok gerekli bir organdır, bu nedenle toksin seviyesini azaltmak insan için büyük bir hedeftir. Araştırmalar gano excel takviyelerini sağlıklı karaciğer hücrelerinin daha hızlı rejenerasyonuna ve organda biriken serbest radikallerin salınımına bağladı ve böylece genel sağlığı ve sağlıklılığı artırdığı ortaya çıktı.

Bilişsel Etkinliği Geliştirir

Nörolojik hastalıklar en acı verici ve çözümlenemez gizemlerdir ve Alzheimer veya Huntington hastalığı gibi bilişsel bozukluklar için kanıtlanmış bir tedavi yoktur. Bununla birlikte araştırmalar, reishi mantarı özlerinin, özellikle sağlıklı bir bilişsel işlevin önemli bir parçası olan sinir büyüme faktörünün uyarılmasında; bilişsel aktiviteyi uyarabildiğini ve belirli nöroprotektif etkileri gösterebildiğini göstermiştir.

Antienflamatuvar Özellikleri Vardır

Reishi mantarı özütlerinin yani gano excelin en önemli yan etkilerinden biri de antienflamatuvar kapasitesidir. Kısmen bu aktivite, beynin kan akış miktarını artırarak bilişsel bozuklukların önlenmesine yardımcı olabilir. Artrit veya gut hastalığından muzdarip insanlar için reishi mantarı özleri çok yardımcı olabilir. Reishi mantarları ayrıca baş ağrısı ve yaralanmanın iyileşmesi için çalışır.

Solunum Sağlığını Teşvik Eder

Astım, bronşit veya diğer kronik solunum koşullarından muzdarip olanlar için, reishi mantar özütü tahrişi azaltmak ve vücuttaki alerjik reaksiyonları ortadan kaldırmada güçlü bir etkiye sahip olabilir. Reishi mantarı, vücudun mast hücrelerinden histamin salınmasını önleyerek, hafif cilt tahrişinden hayatı tehdit eden anafilaksiye kadar alerjik reaksiyonları önler.

Düşük Kan Basıncında Etkilidir

Hipertansiyon dünyadaki en yaygın problemlerden biridir ve kardiyovasküler hastalıklar toplumumuzdaki en önemli katil olabilir. Reishi mantarlarının kalbe kan akışının etkinliğini artırdığı ve kan basıncını düşürdüğü kanıtlanmıştır; aynı zamanda kalbin tükettiği oksijen miktarını da azaltır; bu da vücudun geri kalan kısmı ve organ sistemleri için daha fazla oksijenasyon anlamına gelir. Ayrıca, reishi mantarı özütünün belli unsurları, sisteminizdeki LDL (kötü) kolestrol seviyesini düşürebilir ve sizi kalp krizlerinden korur.

Bağışıklık Sistemine Yardım Eder

Reishi mantarları, bağışıklık sisteminin önemli bir bileşenini oluşturan antioksidanlar ve bildiğimiz en etkili ve güçlü bağışıklık sistemini güçlendiricilerden biri olan beta-glukanlar da içeriyor. Vücudunuzdaki beta-glukan sayısını artırarak, kendinizi çok çeşitli potansiyel hastalıklara karşı koruyabilir ve yaşlanma belirtilerini azaltabilirsiniz. Bazı uzmanlar reishi mantarlarının tarihsel olarak ölümsüzlüğe ve canlılığa bağlanan özelliklerini bu yüksek glukan içeriğine bağlıyorlar.

Enerji Seviyelerini Artırır


Ölümsüzlüğe ek olarak, geleneksel tıp da enerji artırmak için reishi mantarlarını önerir. Yaşlandıkça, enerji düzeylerimiz düşme eğilimi gösterir, ancak bu mantar yardımıyla altın yıllarımıza ruh katmak için harika olabilir.

Alerjiyi Azaltabilir

Çalışmalar reishi mantarı özütünün dört çeşit alerjik yanıtı azalttığını ve inhibe ettiğini göstermiştir. Reishi mantarı, histamin miktarını azalttığı için kronik bronşit de dahil olmak üzere çeşitli koşullar için kullanılmıştır. Araştırmalar, reishi’de bulunan bileşiklerin, mast hücrelerinden ve stabilize mast hücrelerinden aynı anda histamin salınımını etkin bir şekilde engellediğini ortaya koyuyor.

Reishi Mantarı veya Gano Excel’in Yan Etkileri

Reishi mantarlarının uzun süreli kullanımı (1-2 ay boyunca), tarih boyunca bazı yan etkilere neden olmuştur. Bunlardan bazıları şunları içerir:

• Baş ağrısı
• Baş dönmesi
• Burun kanamaları
• Ağız kuruluğu

Bu yan etkiler ılımlı gözükse de, sağlık planınıza reishi mantarları eklemeden önce bir tıp uzmanı veya eğitimli bir bitki uzmanıyla konuşmak iyi bir karar olabilir.

 

Reishi mantarı (Gano Excel’in) faydaları neler?” yazısı için 11 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. bayram alp dedi ki:

  yaklaşık 1 aya yakın oldu kulanmaya başladım faydalarını gördüm daha dinamik hisetmemi sagladı sabahları kalktıgımda eklem agrılarım azaldı daha dinç bir şekilde kalkıyorum başarılı bir ilaç tavsiye edrım emeyı geçenlere teşekkür ederım

 2. bayram alp dedi ki:

  ve bir tavsiye almak istiyorum benden önce kulanan arkadaşlardan ve yetkili arkadaşlardan ben şu anda günde sadece sabah yane günde bir kapsül alıyorum sizce bu yeterlimi yoksa sabah akşam almam dahamı iyi olur şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkür ederım

 3. AYNUR dedi ki:

  Merhaba annem omurilik felci oldu. Bağışıklık sistemi çok düştü. Kullanmak istiyorum nereden temin edebilirim

 4. muzaffer dedi ki:

  Arkadaşlar ben kronik farenjit için kullandım 15 gün sonra etkisi başlıyor. İşe yaradı. Şimdi alerjim arttı sadece bronşit değil başka komplikasyonlarda var. Önce bir alerji uzmanına gideceğim. İnşallah şifa bulurum. Olmazsa reishiye devam. Bende deride kızarıklık ve kaşınma yapıyordu. Onuda o bölgeye zeytin yağı veya krem sürerek halletmeye çalıştım. Herkese RABBİM şifa versin.

 5. ltf dedi ki:

  mideye faydası varmıdır acaba gastrit ülser reflü bilen biri yazarsa sevinirim

 6. İnci dedi ki:

  Çocuğu olmayanlara hangisi onerilir

 7. Ömer dedi ki:

  Esselamun aleyküm benim Gano ile hayatım değişti elhamdülillah Allah kimseye dert verip derman aratmasın ama Gano benim birçok hastalığa ama iyi geldi çok şükür büyük bir hastalığım yoktu ama küçük küçük 7 8 hastalığım vardı bunları Gano kullanarak atlattım elhamdülillah benim kullanım sabahları aç karna her birinden derma ve ekselyum olmak üzere 8 tane attım ve hastalıklarını saymak istiyorum astım dökülen saçlarım eklem ağrıları halsizlik rinit allarji psikolojik rahatsızlıklar aşırı kiloların ameliyat ağrılarım daha sayamadığım birçok şeye iyi geldi tavsiye ediyorum ürünü bir buçuk yıldır kullanıyorum ama son 2 ayda sabahları dörder almaya başladım günlük 1 litre suya 1 paket Gano çayı içiyorum anlatamayacağım birçok etki vücudumda gerçekleşti 46 yaşındayım yani bunları size sayamam bazılarını saydım tavsiye ederim Adıyaman’da oturuyorum tesisat işi yapıyorum sanki gençleştim kesinlikle bu ürünün satıcısı pazarlamacısı değilim bunları gerçek e samimi şekilde yazdım İlk zamanlar vücudumda bazı yan etkileri oldu ama bunu açtım herkese tavsiye ederim Allah herkese şifa versin.

 8. Adem KARADEMİR dedi ki:

  Bu ürün hakkında detaylı bilgi almak istiyorum. nasıl kullanılır. ne kadar süre ile ak gerekir. Vs

 9. Salim Akça dedi ki:

  Merhaba ben size bir arkadaşım vasıtasıyla ulaşıyorum ben Salim Akça bursa merkez ilçe Osmangazi de ikamet ediyorum. Benim 9 yaşında dünya güzeli tip bir diyabetli beren adındaki kızım için ulaşıyorum size kızımın bu hastalığın nasıl düzeltebiliriz ve ya bize nasıl yardımcı olursunuz teşekkürler

 10. Salim Akça dedi ki:

  Bu mantar tip 1 diyabet için iyi geliyormu benim 9 yaşında kızım tip bir diyabetli ve pankreas insülin üretmiyor yardımcı olursanız sevinirim ve bu ürünleri nasıl temin edebilirim teşekkürler