La Sagrada Família, Antoni Gaudí’nin Barselona’daki başyapıtı

Mimar Antoni Gaudí’nin tamamlanmamış mirası, tüm sanatsal potansiyelini, yetenek ve teknik uzmanlığını dile getirdiği bir yaratımdır. İbadet mekanı olduğu kadar, sanata da tapınma çağrısı yapan bir türbe. Sagrada Familia, Gaudí’nin mücevheri, Katalan Art-Nouveau hareketi, modernizm ve La Pedrera ve Güell Parkı gibi diğer önemli binaların ve mekanların yaratıcısı. Bağış kilisesinin 12.800 metrekaresi, gökyüzüne işaret eden bir dağ gibi Eixample bölgesinin ortasında yükseliyor.

2005 yılında Dünya Mirası ilan edilen Sagrada Familia, Katalonya’da en çok ziyaret edilen dönüm noktası ve dünyanın en tanınmış binalarından biridir. Bununla birlikte, Yoksullar için bir Katedral sağlamak üzere tasarlanan kilise halen yapım aşamasındadır.

La Sagrada Família kilisesi

Saint Joseph ibadetçilerinin manevi dernekleri inşa etmeye karar verdiği 130 yılı aşkın bir süredir, 19 Mart 1882’de çalışmalar başladı ve Antoni Gaudí mimar Francisco de Paula Villar’ın istifasını takiben 1883’te projeyi devraldı.

Gaudí, kendini yalnızca kiliseyi inşa etmeye adamaya karar vermeden önce 20 yılı aşkın süre geçti. 1914 yılında birkaç yıl içinde kiliseyi tamamlama umuduyla in situ inşaat çalışmalarını denetlemek için Sagrada Familia’nın tesislerinde yaşamaya başladı, aynı zamanda yalnızlığına sığındı. Rüyası 1926’da bir tramvayla koşuşturulduktan sonra kesildi ve öldü.

Aziz Barnaby’a adanan çan kulesi olan Nativity Facade ve Gaudí’nin gömülmüş olan crypt’in bir kısmı, kilisenin ömrü boyunca tamamladığı tek parçaydı.

Yaptığı çalışmalar planlarını takip eden birkaç mimar tarafından sürdürülmüş ve bağış ve miras sayesinde yapı devam ediyor. Bu, Sagrada Familia’nın stil ve mimari yapı bakımından büyük Gotik katedrallerin geleneğinde ve inşa edileceği süre boyunca izlediği anlamına geliyor. Dünyanın harikalarından biridir ve her sene, Gaudí’nin kilisesi tamamlanmaya yaklaştığında, daha görkemli işler görür.

Antoni Gaudí kimdir?

Cornet (25 Haziran 1852 – 10 Haziran 1926), Reus’tan bir İspanyol Kataloğu mimarı ve Katalan Modernizminin en tanınmış uygulayıcısıydı. Gaudí’nin eserleri kişiye özel ve farklı bir stili yansıtmaktadır. Çoğu eseri Barselona’da, magnum operası da dahil olmak üzere Sagrada Familia’ya ev sahipliği yapıyor.

guell parkı

Gaudí’nin eseri, yaşamdaki tutkularından etkilenmiştir: mimari, doğa ve din. Gaudí eserlerinin her ayrıntısını düşünmüş ve mimarisinde seramik, vitray, ferforje dövme ve marangozluk gibi el işleri ile bütünleşmiştir. Atık seramik parçaları kullanan trencad’ler gibi malzemelerin kullanılmasında da yeni teknikler de sundu.

Neo-Gotik sanatın ve Doğu tekniğinin etkisi altındaki Gaudí, 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında zirveye ulaşan Modernista hareketinin bir parçası oldu. Çalışmaları, ana akım Modernizm’i aştı ve doğal formlardan esinlenerek organik bir stilde gerçekleşti. Gaudí nadiren eserlerinin detaylı planlarını çizdi; onları üç boyutlu ölçek modelleri olarak hazırlamayı ve detayları ayrıntılarıyla şekillendirmeyi tercih etti.

Gaudí’nin çalışmaları küresel popülerliğe ve mimarlara hayranlık duymaya ve araştırmaya devam ediyor.  Başyapıtı, hala eksik olan Sagrada Familia, İspanya’da en çok ziyaret edilen anıt. 1984 ve 2005 yılları arasında, yedi eseri UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi ilan edildi. Gaudí’nin Roma Katolik inancı yaşamı boyunca yoğunlaşmış ve dini görüntüleri birçok eserinde yer almaktadır. Bu ona “Tanrı’nın Mimar” lakabını kazandırdı.