Geçmeyen kuru ve çatlak dudaklar için çözümler

Kuru, çatlak dudaklar her zaman kış aylarında en sık endişe sebebi olan cilt problemleri arasında yer alır. Bu problemin çeşitli şiddet düzeyleri mevcut. Bazılarımızda sadece kenarlarda hafif deri kalkmaları olur ve bunun çaresi yeni, yoğun bir dudak balmı olabilir. Bazılarında ise dudak dokusu dökük bir görüntü oluşturur.

Fakat bir de çatlak ve ağrı yapan dudaklar konusu var. Cildin çatlamasına, dökülmesine ve hatta yaralanmasına sebep olan kuruluk düzeyini biliyor musunuz? Daha önce bu aşamaya geldiniz mi? Eğer yaşadıysanız, hiç bir şey cildi eski haline döndüremeyecekmiş gibi hissetmişsinizdir.

Dudaklardaki deri ince ve hassastır ve cildin geri kalanı gibi yağ bezlerine sahip olmadığından kurumaya daha fazla eğilimi vardır. Bu kış aylarında iyice ortaya çıkar çünkü havadaki nem azalır, ciltteki nemin daha fazlası havaya kaçar. Rüzgara maruz kalmak da bunu daha kötü hale getirir.

Bu tip bir dudak dehidrasyonu yaşadığınızda, bunu sadece kuruluk olarak görmeyi bırakmalı ve bir yara gibi müdahale etmelisiniz. Evet, kulağa biraz sert geliyor ancak dudaklarınızdaki deri gerçek anlamda yırtılıyor.

Geçmeyen Çatlak Dudaklar İçin 7 Adımda Çözüm

Zihnimizi bu duruma hazırladığımıza göre dudaklarımızı hak ettiği bakım ve incelik ile tedavi etmenin zamanı geldi demektir. Bölgeye cildi iyileştiren maddeler ile bakmak ve bazı koruyucu önlemler almak gerekecek.

  • Bölgeyi yarayı iyileştirme ve koruma desteği özelliğine sahip malzemeler ile tedavi edin. Cildiniz soyulup çatlamaya başladığında, üstündeki bariyeri tedavi edecek ve cildi tekrar oluşturacak malzemelere ihtiyacınız var. Bunlar arasında seramitler, skualen, yağ sitleri, yulaf ve K vitamini gibi yara iyileşmesini hızlandırdığı bilinen aktifler bulunuyorlar.
  • Nemlendirici ile değil, yumuşatıcı merhemler ile sık sık nemlendirin. Seramitler ve yağ asitleri gibi yumuşatıcılar cildi destekler ve bariyeri beslerler. Bozulmuş cilt için temeldirler. Nemlendiriciler bu düzeyde değildirler. Nemlendiricilerin de cilt bakımında yeri vardır, suyu çekmek ve tutmak konusunda mükemmeldirler ancak onları özellikle dudak bölgesinde tek nemlendirici olarak kullanmamalısınız. Sadece hyaluronik asit veya gliserin gibi nemlendirici bileşenler içeren dudak balmları dudakları daha kuru hale getirebilirler çünkü nemi çekerler ve havada çok az nem varsa bu nemi dudaklardan alırlar ve sonucunda nem buharlaşarak yok olur.
  • Bölgeyi bulabildiğiniz en kalın oklüzifler ile koruyun. Oklüzifler, cildi kaplayan ve bir mühür oluşturan malzemelerdir ve böylece bir bandaj gibi görev görürler. Dermatologlar cilt üzerinde fiziksel bir bariyer oluşturan merhemleri öneriyorlar. Böylece dudaklarınız ve çevre arasında bir duvar oluşuyor ve cildin nem kaybetmesi önlenerek iyileşmesi sağlanıyor. Bu ayrıca cildi enfeksiyon sebebi olabilen bakterilere maruz kalmaktan da koruyor. Waxlar, belli yağlar, lanolin ve vazelin gibi seçeneklere göz atabilirsiniz.
  • Yaygın ve çok kurutucu bileşenlerden kaçının. Dudak balmlarına genelde dikkat çekici bileşenler eklenir ancak bunlar ciddi çatlak ve dökülmelere karşı pek etkili olmazlar. Mentol, kafuru, fenol gibi bileşenlere sahip balmlardan kaçının çünkü bunlar dudakları kurutabilirler. İlk başta yatıştırıcı ve serinletici olurlar ancak hızlıca buharlaşırlar ve merhem ile vazelin gibi bariyerler kullanmıyorsanız sık sık tekrar sürmeniz gerekir. Ayrıca alkol içeren bileşenler de dudakları kurutacaklardır. Salisilik asit de dudak balmında rahatsız edici olabilir. Bazen soyucu olması için eklenir ve kuru cildi dudaklardan almaya yardımcı olur ancak dudaklar hassastırlar ve bunların sürekli kullanımı tahrişe sebep olur. Dudak balmlarında genelde dudakları canlandırmak için tarçın yağı veya nane yağı kullanılır ve bunlar da tahrişe sebep olabilirler.
  • Dışarıdayken fiziksel bir bariyer yaratın: Dışarıdayken ağzınızı fiziksel olarak kapatın. Soğuk hava ve rüzgar dudaklar için çok kurutucudur ve bu nedenle bir atkı tutarak dudakları kapatabilirsiniz. Bu aralar zaten maske kullanıldığı için bu bir sorun olmaktan çıkmış durumda denilebilir.
  • Bunu muhtemelen daha önce duydunuz: Dudaklarınızı yalamayı bırakın. Bunu yapmayı çok istiyor olabilirsiniz ancak bu alışkanlığa bir son vermelisiniz. Tükürük geçici olarak bir nem sağlar ancak yüzeyde kurur ve öncekinden daha kötü sonuçlara sebep olur.
  • Dudaklarınızı yolmayın: Çok çatlak ve döküntülü dudaklara karşı insanların yaptıkları en büyük hatalardan bir tanesi de onu yolmaktır. Hatta ölü derileri kaldırarak süreci hızlandırdığınızı düşünebilirsiniz ancak bu derinin aslında bir amacı vardır. Aşırı soyma yapmayın ve yolmayın. Kuru parçalar sürekli sökülürlerse deriniz iyileşmeyecektir. Ölü deri, alttaki deri ortaya çıkmaya hazır olana kadar yerinde kalmalıdır. Cilt hazır olduğunda ölü deriler döküleceklerdir. Cildin çok güçlü yenilenme özelliği vardır ve bu nedenle işini yapmasına izin vermelisiniz. Sürekli olarak soyarsanız cildinizin iyileşmesi gecikecektir.

Sonuç Olarak

Dudaklarınız çatladıklarında oyun planını değiştirmenin zamanı gelmiş demektir. Tahriş olmuş, ağrı yapan ve çatlayan deri bir yara gibi iyileştirilmelidir. Bu nedenle biraz daha çaba gösterin, dudaklarınıza biraz zaman verin ve kısa süre sonra normale döndüklerini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir