Trend ve moda olan şeylerin neler olduğunu görmek için genç nesle kulak vermemiz gerekiyor. Genç odası için eğlenceli ve havalı dekorasyon fikirleri arıyorsanız, gençlerin bugünlerde eğlenceli bulduğu trendlere aşağıda göz atabilirsiniz.

1. Desenli duvar kağıdı kullanın

Duvar kağıtlarını bugünlerde her yerde görüyoruz. Genç odası için desenli duvar kağıtlarını tercih ederek odanın eğlenceli hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Geçici olarak kullanılabilen duvar kağıtlarını isterseniz bir yıl cesur renklerde kullanırken diğer yıl daha natürel tonlarda tercih edebilirsiniz.

2. Renkli aksesuarlar ekleyin

Duvarları renklendirmek istemiyorsanız, duvar boyası yapmadan ya da duvar kağıdı kullanmadan renkli aksesuarlarla odayı canlandırabilirsiniz. Özellikle renkli mumlar odaya güzel bir hava kattığı için bebek mavisi mumlara şans verebilirsiniz.

3. Disko topu kullanın

Disko topları odaya eğlence katacaktır. Disko topunu ister tavana asabilir isterseniz de yere koyabilirsiniz. Güneş ışığının disko topuna vurmasıyla birlikte odada farklı bir atmosfer elde edebilirsiniz.

4. Neon tabelalar kullanın

Neon tabelaların modası hiç geçmeyecek. Neon tabelalarla evin genci kendini istediği gibi ifade edebilecektir. Bu tabelalar özellikle vintage ya da özel üretimse genç odasına eğlenceli ve farklı bir hava kayacaktır.

5. Ayna yapın

Genç odasında hazır ayna kullanmak yerine kendiniz yaparak odada istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Bu sayede hiçbir yerde rastlanmayacak aynalar yapabilir ve bunları ister duvarsa isterseniz de yerde kullanarak odanın eşsiz görünmesini sağlayabilirsiniz.

6. Örnek alınacak birinin resmini kullanın

Ergenlik dönemindeki gençlerin, zor anlarında bakacakları bir akıl hocalarının ya da örnek olacakları birinin olması iyi bir şeydir. Gençlerin örnek aldığı birini odada görünür bir yere yerleştirmek, bütün gece bir proje üzerine çalışırken gencin güç ve motivasyona sahip olmasına yardımcı olabilir.

7. Fonksiyonel bir masa düzeni oluşturun

Geçtiğimiz yıllarda yetişkinlerin bir kısmı evde çalışmaya geçmişken gençler de evde eğitim gördü ve evdeki masa düzeni herkes için önemli hale geldi. Ev ödevlerini yapacak bir yere sahip olmak, gençlerin yaptıkları işe odaklanmaları için zorunlu bir hale geldi. Gençlerin okul çalışmalarına ayıracak belli bir alanlarının olması önemli olduğu için kullanışlı bir masa düzeni oluşturmayı deneyebilirsiniz.

8. Salıncak kurun

Genç odası tasarımı için eğlenceli fikirler arıyorsanız, salıncak kurabilirsiniz. Sonuçta tüm odayı yalnızca ders çalışmak için bir alan yaratmak olarak düşünmeniz gerekmez. Arada gençlerin eğlenmesi de gerekir.

9. Toprak tonları kullanın

Gençler genelde doygun renklerden uzak duruyor ve doğada bulunan renkleri tercih ediyor. Gençlerin bu eğilimi odalarında el yapımı ürünler ve dekorlar kullanmalarına da yol açıyor. Genç odasında toprak tonları ve el yapımı eşyalar kullanarak çocuğunuzun içerisinde yaşadığı toplumun daha fazla farkında olmasına yönelik teşvik edebilirsiniz.

10. Yuvarlak aynalar kullanın

Yatağın üzerine asılan aynalar, odaya ferah bir hava katmaya yardımcı oluyor. Yuvarlak bir ayna alıp bunu odada bulunan farklı doku ve malzemelere sahip ahşap eşyalarla uyumlu bir şekilde kullandığınızda genç odasında hoş bir denge elde edebilirsiniz.

11. Mantar panosunu süsleyin

Mantar panolar, genç odalarının vazgeçilmez parçalarından bir tanesi. Ancak mantar panoyu odada olduğu şekliyle kullanmak zorunda değilsiniz. Mantar pano yerine manyetik tahtalar gibi farklı malzemeler tercih edebilir, panonuzu isterseniz hoşunuza giden bir renge boyayabilir ya da süsleyebilirsiniz.

12. Sözcükler kullanın

Gençler kendilerini ifade etmek için odalarında bulunan çamaşırlık gibi eşyaların yazılı olmasını tercih edebilir. Esprili yazıların bulunduğu eşyalarla çocuğunuz kendini odasında istediği gibi ifade edebilir.

13. Bambu eşyalar kullanın

Bugünlerde bambu eşyaların oldukça moda olduğunu söyleyebiliriz. Genç odasında yatak başlığı olarak bambu tercih ederek renkli ve desenli örtülere sahip yataklarda doğal bir temel elde edebilirsiniz.

14. Pastel resimler kullanın

Pastel renkler bu yol hem yetişkin hem de genç odalarında tercih edilen renkler arasında bulunuyor. Pastel renkleri duvarda kullanmak yerine resimlerde kullanırsanız, genç odasının çocuk odası gibi görünmesinin önüne geçebilirsiniz.

15. Denizci renkleri deneyin

Denizci renklerini bu yıl her yerde görüyoruz. Bu renkler genç odaları için harika bir tercih olacaktır. Duvarda denizci mavisini duvarın yerden yalnızca birkaç 60-100 cm’lik kısmında kullanarak odanın hem ferah hem de estetik görünmesini sağlayabilirsiniz.

16. İşlevsel odalar yaratın

Nötr ve sofistike renkler, çocuk ve genç odaları için oldukça popüler. Çünkü bu sayede odalar birkaç yılda bir tekrar boyanmak zorunda kalmıyor. Dönüşebilen odalar yaratmak için beyaz meşe ve koyu mavi tonlar kullanabilir ve odayı ranzayla, çekmecelerle, raflarla ve çalışma masasıyla donatarak işlevsel ve uzun ömürlü hale getirebilirsiniz.

17. Eğlenceli yastıklar kullanın

Eğlenceli tasarıma sahip yastıkları hem oturma odalarında hem de yataklarda kullanabilirsiniz. Eğlenceli yastıklarla dekorasyon adına çok fazla şey yapmadan genç odasını havalı hale getirebilirsiniz.

18. Zıt renkler kullanın

Gençler, kişiliklerini göstermek için cesur ve zıt renkler kullanabilir. Zır renkleri duvar resimlerinde, yatak takımlarında, lambalarda ve aksesuarlarda tercih edebilirsiniz.

19. Hobileri dekor olarak kullanın

Genç odalarını tasarlarken gençlerin ilgi alanlarına ve kişiliklerine göre hareket etmek gerekiyor. Bunları bilirseniz, tasarım işinin daha kolay hale geldiğini göreceksiniz.

20. Dekor olarak müzik aleti kullanın

Tıpkı diğer hobiler gibi müzik aletleri de dekorasyon amaçlı kullanılabilir. Çocuğunuzun çaldığı bir müzik aleti varsa buna uygun standlar kullanarak odaya renk katabilirsiniz.