Şimdinin gençleri, geleceğin yetişkinleri ve umudu. Ben de gençlerin kendilerini geliştirmelerini sağlayacak, ufkunu açacak, ışık tutacak, beyin fırtınalarıyla kafalarını yakacak bir kitap öneri listesi hazırladım. Listedeki tüm kitaplar gençlerin mutlaka okuması gerektiğini düşündüğüm şahane eserler. Tarihten, bilimkurguya, romandan, kişisel gelişme birçok türde derlediğim kitap listem işte burada.Tüm gençlere ışık olması dileğiyle..

GENÇLER İÇİN FOTOĞRAFLARLA NUTUK-MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

“Nutuk” ile ilgili yorum yapmak haddime değil. Genç yaşlı herkesin satır satır okuması gerektiğinden emin olduğum en nadide eser. Atatürk’ün birinci ağızdan yazdığı Cumhuriyet tarihimiz açısından sonsuz öneme sahiptir. Gençler İçin Fotoğraflarla Nutuk içerisindeki görsellerle gençlerin daha da dikkatini çekecek. Nutuk ilk defa mecliste okunmuştur ve Atatürk’ün 1919-1927 yılları arasında yaptıklarını anlattığı eseridir. O dönemin şartlarında neler niçin yapılmış birinci ağızdan okumak için tavsiye ederim hatta okullarda ders kitabı olarak okutulmali. Nutuk okyanusu geçenlerin bir çift mavi gözde nasıl boğulduğunu , bir milletin kullerinden nasıl yeniden doğduğunu anlatıyor bize.

Satırlarında kaybolmamak elde değil. 

Öncelikle gençlerin sonra da hepimizin okuması gereken bu büyük miras için bir kez daha Atatürk ‘e sonsuz teşekkür ve özlemle.

 ALICE HARİKALAR DİYARINDA- LEWIS CARROLL

“Alice Harikalar Diyarında” ismi en çok bilinen kitaptır herhalde. Hemen herkes az çok hikayeyi bilir: Küçük bir kız beyaz tavşanı takip eder ve başına tuhaf, çok tuhaf şeyler gelir.

Elbette bu kadar basit değildir. Bu kitap bir çocuk kitabı gibi görünsede, aslında yaşamın her geçiş döneminde okunması gerektiğine inandığım bir hikayeden oluşuyor. 

Alice Harikalar Diyarı çocuk kitabı olmasından çok da ötede, bir matematiğin, felsefenin, mantığın, aklın ürünü olan bir kitaptır.

Alice ile birlikte tavşanın girdiği delikten siz de gidip Harikalar Diyarı’na inerek aklın, mantığın, matematiğin ve felsefenin derinliklerinde dolaşabilirsiniz.

Keyifli okumalar!

GENÇLER İÇİN ÖZGÜVEN-LISA M. SCHAB

Özgüven sahibi olmak ve hedeflerinize ulaşmak için beceriler kazanacağınız harika bir öneri daha.

Özgüven sahibi olmak çevrenizdeki diğer insanlara, farklı farklı durumlara ve duygularınıza güvenle yaklaşmanızı sağlar. Özgüven sayesinde arkadaş edinmeniz kolaylaşacak, okul başarınız artacak ve istediğiniz şeyleri daha kolay elde edeceksiniz. Güçlü yanlarınızla gurur duyup zayıf yanlarınızı kabul ettiğinizde, kendinizi daha iyi tanımlamanız mümkün olacak ve hedeflerinize çok daha kolay bir biçimde ulaşacaksınız.

Gençler İçin Özgüven, gençlik yıllarında karşılaşacağınız sorunlarla başa çıkarken, pozitif bir bakış açısını nasıl kazanabileceğinizi gösterecek. En zor koşulları bile değişmek ve kendinizi geliştirmek için nasıl lehinize çevirebileceğinizi öğreneceksiniz.

Bu kitap, hayatın yolunuza çıkardığı bütün engellere meydan okumanızı sağlayacak!

Satın Almak İçin >

FARELER VE İNSANLAR – JOHN STEINBECK

Roman türünde olan bu kitap farklı karakterlere sahip iki kişinin yaşam mücadelesinden bahsediyor. Dostluğu, koşulsuz sevgiyi, geçim sıkıntısını sınıf farkını, işçi problemlerini ve hatta ırkçılığın izlerini çok derinden hissedeceğinizi söylemeliyim. 1930′ lu yılların Kaliforniyasında yaşanan insanlık ayıbı ırkçılığa özellikle yer verilmiş. Kitabın isminden de anlaşılacağı gibi yazar, işçileri farelere benzetiyor. Çünkü tıpkı onlar gibi bir hedefleri, amaçları olmadan, karın tokluğuna kan ter içinde çalışıyor, insan olduklarının bilincinde dahi değilmişcesine iğrenç yataklarda uyuyor, berbat yemekler yiyorlar. İşin kötü tarafı bunu kabul ediyor, değiştirmek için bir çaba sarfetmiyorlar. George ve Lennie onların aksine hayallere sahip.  George’nin Lennie’e duyduğu o koşulsuz sevgi şahit olmaya değer.

Yazarın çok yalın ve akıcı bir dili olduğundan kitabı okurken sürükleneceksiniz.

Satın Almak İçin >

DÖNÜŞÜM-FRANZ KAFKA

Kafka’nın en popüler kitabı sayılır. Öykü Gregor Samsa’nın bir sabah kendini dev bir böceğe dönüşmesiyle başlar. İnce bir yapıda olan kitabın içeriğinin çokta göründüğü gibi olmadığını belirtmek isterim. Günlük olağan sıkıntılarımızın tezahürü olarak gelişen fantastik bir metamorfoz durumu ile ezilmiş bir hayvan betiminin korkutucu bir birleşimi olarak hayatımıza etki etmediğimiz ve dönen dünyaya ayak uyduramadığımızda nasıl dışına itildiğimizi anlıyoruz. Hayatın işleyen çarklarından birinin bozulması durumunda, otomatik olarak değiştirilmek zorunda olmanın ne sonuçlar doğurduğunuda görebiliriz.

Hikâyede metamorfoz ya da dönüşüm diye adlandırılan bu insandan böceğe dönüşüm hali; aslında tamamen insan zihninde verilen savaşların dışa yansımasıdır.

Kitabı bitirdikten sonra düşünmenizi isterim ; Gregor Samsa dev ve iğrenç bir böceğe mi dönüştü; yoksa “Gerçek” bir insana mı?

EINSTEIN GİBİ DÜŞÜNMEK-SCOTT THORPE

Kitap isminin ilginizi çektiğinden eminim. Elbette kim Einstein gibi düşünmek istemez ki?

Kuralları yıkmanın ve gizli dehanızı keşfetmenin yollarını bu kitapta bulacaksınız. Einstein’in bir çok sırrını öğrenceksiniz. İçerisinde şuan ve gelecekte her alanda sizi geliştirmeye yarayacak taktikler var. Günlük sorunlara yaratıcı ve etkileyici çözümler bulmanızı sağlayacak bu taktikleri uygulamanız için yazar sizi adım adım yönlendiriyor.

İşte bu taktiklerden bazıları:

.Bir haşere gibi düşünmek

.Bir parti düzenlemek

.Kendinizi James Bond olarak görmek

.Bir milyoner gibi davranmak

Bu teknikleri öğrenmek ve uygulamak için yapmanız gereken tek şey kitabı okumak.

Sonrasında  da Einstein’e teşekkür etmek. İyi okumalar !

Satın Almak İçin >

MARTI-JONATHAN LIVINGSTON

“Cehaletimizi kırabiliriz,becererimizi, yeteneklerimizi ve zekamızı kullanarak kendimizi bulabilir, kendimiz olabiliriz. En önemlisi , özgür olabiliriz! Uçmayı öğrenebiliriz!”

Martı’ yı anlatmaya bir alıntıyla başlamak istedim. 

Gençler için çok güzel mesajlar barındırdığına inandığım şahane kitap. Elbette yetişkinler içinde öyle. Ama ne yalan söyleyeyim  bir genç bunu okusun öyle yetişkinliğe adım atsın isterim. “Martı” kendimize güvenmemizi, hayatın sadece bizim gördüklerimizden ibaret olmadığını, sınırları zorlamamızı, kendimize ve yapabileceklerimize inanırsak elimizden hiçbir şeyin kurtulamayacağını anlatıyor. Tüm bunları genç yaşlarda öğrenmek, sindirmek ne büyük hazine olur değil mi? 

Martı Jonathan’ın kendini bulma yolunda yaşadıkları, özgürlüğe giden yolda geçirdiği değişimleri ve zincirleri kırdığındaki benliğini kaplayan mutluluğu..

Ne diyeyim ki?

Okunmalı.

Muhteşem bir yetişkin çocuk kitabı..

Düşündüren, sorgulatan ve iç hesaplaşma yaptıran..

Öğrencilerinize, ergenlerinize, çocuklarınıza, arkadaşlarınıza ve ailenize.. Okutun. Okuyun.

Satın Almak İçin >

HAYVAN ÇİFTLİĞİ- GEORGE ORWELL

İngiliz yazar George Orwell daha çok 1984 adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, çağdaş klasikler arasına girmiş bir diğer eseridir. 1940’lardaki ‘reel sosyalizm’ eleştirisi olan bu roman yergi türünün başyapıtlarındandır.

Hayvan Çiftliği bir masal anlatımıyla yazılmıştır; ama küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değil çarpıcı bir taşlama şeklindedir.

Kitabın başkahramanları hayvanlardır. Kendilerini sömüren insanlara karşı başkaldıran hayvanlar yönetimi ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Diktatörlüğü yönetim sistemini eleştiren bu kitabın oldukça kafa açıcı olduğunu belirtmek isterim.

Hayvanlar insanlardan yönetimi ele geçiriyorlar ama bazıları için işler pekte düşündükleri gibi olmuyor. Neler oluyor derseniz, cevabı kitapta.

Okurken düşündürecek, sorgulatacak, beyninizi yakacak mükemmel bir kitap. Okuduğunuzda iyi ki diyeceğinizden eminim.

Satın Almak İçin >

CESUR YENİ DÜNYA – ALDOUS HUXLEY

“o nasıl bir öngörü arkadaş!” diyerek başlamak istiyorum. Huxley bu romanı 1932’de yazmış yahu! Romanda Cesur Yeni Dünya’yı kurgulamış.

Bu öyle bir dünya ki mutluluk ve tatmin üzerine dizayn edilmiştir. İstikrarlı bir toplum birinci önceliktir ve bunun için bir birinin tıpatıp aynı, düşünmeyen sorgulamayan, kritik etmeyen, endişe duymayan, üzülmeyen kısacası hissetmeyen bireyler üretilmektedir. Dolayısı bu yeni dünyada aile, bağlılık, sanat, edebiyat, felsefe hatta bilime dahi yer yoktur. Evet, toplum gerçekten mutludur. Çünkü bireyler hayatından memnun olması için şartlandırılarak üretilmiştir. Fakat, insani bir topluluktan ziyade robot toplumundan farksızdır.

Dizayn edilmiş bu yeni dünyayı okurken ürpermekle birlikte günümüz dünyasından çok da farklı olmadığını düşündüğünüz noktalar farkediyorsunuz. Spoiler vermemek için detaya girmeyeceğim.

Okurken inanılmaz keyif alacağınız bu bilim kurgu romanıyla hemen tanışmalısınız.

Satın Almak İçin >

UÇURTMA AVCISI-KHALED HOSSELINI

Emir ve Hasan, Kabil’de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk… Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir’le Hasan’ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.

Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California’ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan’ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları… Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

Uçurtma Avcısı’nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü…

Tüm gençlerin yaşamları boyunca hissetmesini dilediğim değerler sevgi, dostluk,güven.

Çok etkileyici bir kitap olduğunu düşündüğüm Uçurtma Avcısı kitap listemin son önerisiydi.

Keyifli okumalar…

Satın Almak İçin >