Spor, meyve ve sebze tüketimi, meditasyon için zaman ayırabilmek gibi dengeli bir yaşam tarzını sürdürmek göründüğünden daha zordur. Bu nedenle bu süreci daha kolay hale getirdiğini iddia eden pek çok uygulama mevcut. Bu süreci kolaylaştırmak için ilk olarak kişisel hedeflerinizin ne olduğuna karar vermeniz gerekiyor. Örneğin bir spor uygulaması mı arıyorsunuz, yoksa sağlık ve yeme uygulaması mı? O zaman bu listeyi bir kontrol edin.

Beslenmenizi takip etmenizi sağlayacak, spora destek olacak ve genel olarak sizi daha mutlu edecek en iyi sağlık uygulamalarını bir araya getirdik.

MyFitnessPal

MyFitnessPal en iyi gıda takip uygulamalarından bir tanesi. Gıda günlüğü içerisinde milyonlarca farklı gıdaya dair besin bilgilerinin yer aldığı kullanımı kolay bir veritabanı var. Buna restoran yemekleri de dahil. Kullanıcılar kişisel hedeflerini koyabiliyorlar ve uygulamada her gün alınması gereken kalori ve içilmesi gereken su miktarını size sunuyor. Hedefiniz kilo vermek de olsa, kas yapmak da olsa, MyFitnessPal yediklerinize dair detaylı bir görüş sunabiliyor. Sadece bedeninize aldığınız gıdaların türlerine dair daha iyi fikir edinmiyor, aynı zamanda hedefinize bağlı kalmak için biraz da olsa hesap vermeniz gerekiyor. Gün içerisinde bildirim almak için bildirimleri de açın. Ayrıca daha fazla destek almak için topluluk forumunu da ziyaret edebilirsiniz.

Headspace

Sağlık sadece yedikleriniz ve spor salonundaki çalışmalarınızdan ibaret değil. Araştırmalar meditasyonun stresi azaltmaya ve genel mutluluğu iyileştirmeye yardımcı olabildiğini gösteriyorlar ve Headspace tam olarak bunun için basit ve eğlenceli bir yol sunuyor. Uygulama ruh hali ve yaşam tarzınıza özel rehberli meditasyon seansları sunuyor. Kütüphanesinde çok çeşitli programlar var ve böylece uyumanıza, kaygıları azaltmanıza ve stresi yönetmenize yardımcı olabiliyor. Seans süreleri değişkenlik gösteriyor ve isterseniz bir kaç dakikada bile stresten arınabilirsiniz.

Fitplan

Kişisel bir antrenör ile spor yapmak istiyorsunuz ancak bu kadar para ödemek istemiyor musunuz? Fitplan ile çok uyguna kişisel antrenöre erişebilirsiniz. Uygulama adım adım video egzersiz seansları sunuyor ve bunlar 20-90 dakika arasında sürebiliyorlar. Videolar profesyonel antrenör ve sporcular tarafından hazırlanmışlar. Kullanıcılar pek çok farklı program içerisinden seçim yapabiliyorlar. Planınızı hedeflerinize, yani kilo verme gibi şeylere ve antrenöre göre belirleyebilirsiniz.

SleepCycle

Uyku hayatınız boyunca iyi sağlık için temel bir rol oynar. Eğer her gece yeteri kadar uyumazsanız, bedeninizin iyileşmek, kalbi ve damarları tamir etmek, hormonları dengelemek ve kan şekeri düzeylerinizi ayarlamak için yeterince zamanı olmayacaktır. İyi bir gece uykusu uyumanın en iyi yolu ise neden iyi uyuyamadığınızı tespit etmektir. SleepCycle uykudaki kalp ritminizi ve uyku kalitenizi takip ediyor. Gece boyunca uyku düzeninizi kontrol ediyor, horlama ve uykuda konuşma gibi bozuklukları not ediyor. En önemli özelliği ise sabah sizi uykunuzun en hafif olduğu aşamada uyandırması ve bu nedenle iyi dinlenmiş halde kalkmanıza izin vermesi.

Aaptiv

Aaptiv her hafta 30 yeni ders veriyor ve içerisinde 2500’den fazla ders var. Bunların amacı evinizin konforunda, dışarıda veya salonda fitness dersleri alabilmeniz. Uygulama çalışmaları şu anki fitness düzeyinize, tercihlerinize ve ekipmanlarınıza göre ayarlıyor. Kullanıcılar günlük ilerlemelerini de takip edebiliyorlar. Esneme, koşma, güç egzersizleri ve yoga gibi kategorileri mevcut.

Charity Miles

Vermek ve daha büyük bir amaca yardımcı olmak genel sağlığınız için iyidir. Charity Miles da etki yaratırken hareket etmeniz için sizi motive ediyor. Bu ücretsiz uygulama kullanıcıların hayır işi için bağışta bulunabilmelerine izin veriyor. Telefonunuzun GPS’ini kullanarak yürüme, koşma ve bisiklet gibi egzersizleri takip edebiliyorsunuz. Tamamlanan her bir mil için 10 sent hayır işlerine adanıyor ve böylece sporunuz daha da verimli oluyor. Bağışlanan miktarlar kurumsal sponsorlardan geliyor.

Fooducate

Fooducate uygulaması ile dengeli ve sağlıklı bir beslenme mümkün oluyor. Uygulamanın temel hedefi marketten aldığınız gıdalar konusunda size bilgiler vermek. 250.000 barkoddan fazlasını taratabiliyorsunuz ve size özel bir beslenme derecesi, ürünün artı ve eksileri, en sağlıklı seçenekler gibi konularda bilgi alabiliyorsunuz. Uygulamanın hedefi gıda üreticilerinin her zaman yazmadığı GDO, katkılar, gıda boyaları ve diğer katkılara dair bilgiler verebilmek. Hatta uygulama içerisinden tavsiye için sağlık uzmanlarına ve diğer kullanıcılara da ulaşabiliyorsunuz.

8Fit

8Fit ile bir spor salonuna ihtiyacınız yok çünkü sizin için kişiselleştirilmiş spor programları ve öğün planları yaratıyor. Bu uygulama yaşam tarzını tamamen değiştirmek isteyen ancak nereden başlayacağını bilmeyenler için. Beslenme rehberleri, spor programları ve 350’den fazla alet gerektirmeyen egzersiz planı sunuyor. Eğer bir salon üyeliği istemiyorsanız veya devamlı bir işiniz varsa, HIIT çalışmaları ile çok zaman almadan şekle girebiliyorsunuz.

Happify

Stresin altı ölüm türü ile bağlantılı olduğu biliniyor: kalp hastalıkları, kanser, akciğer problemleri, kazalar, siroz ve intihar. Happify ruh sağlığı üzerine büyük miktarda araştırmadan faydalanıyor ve kullanıcıların stres ile negatif düşüncelerin üstesinden gelmelerine yardımcı oluyor. Böylece daha iyi bir duygusal sağlığa sahip olabiliyorsunuz. Uygulamada bilim temelli oyun türleri ve aktiviteler olduğu gibi, rehberli meditasyon ve rahatlatıcı sesler de mevcut. Böylece duygularınıza ve ruh sağlığınıza destek alabiliyorsunuz. Uygulamayı hazırlayanlar günlük olarak kullanılması halinde daha pozitif düşünebileceğinizi belirtiyorlar.

HealthTap

Garip bir ağrı ve sızınız olduğunda Google’da arama yapmak yerine sorunuzu gerçek doktorlara aktarmanızı sağlayan HealthTap, hastaların doktorlarla doğrudan iletişime geçmelerine yardımcı oluyor. Doktorlar gerçek cevaplar veriyorlar ve illa ki ofisine gitmeniz de gerekmiyor. Ayrıca doktora danışmadan önce diğer kullanıcıların sahip oldukları kişisel deneyimleri de okuyabiliyorsunuz.