Şifa bulmak için tüketilebilen veya topikal olarak kullanılabilen 100’den fazla ot ve baharat olduğunu biliyor muydunuz? Bu doğal gıdalar iltihaplanmayı azaltmak, kalp sağlığını iyileştirmek, bağışıklık sisteminizi artırmak ve hatta kanseri önlemek ve mücadele etmek için faydalı birçok özelliklere sahiptir. Doğa, çok çeşitli gıdalarla hizmetinizdedir, reçeteli ilaçlara olan ihtiyacı oldukça düşürür.

Aslında, doğada bulunan bitki kaynaklı maddeler, yerel veya bölgesel iyileştirme uygulamalarında hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Geleneksel Çin Tıbbı ve Ayurvedik Tıp gibi bitkisel tıbbın iyi bilinen sistemleri, hastalığa değil sağlık üzerine bir vurgu yapılması gerektiği yönündeki merkezi düşünceye inanır. İyileştirici otlar ve baharatlar kullanarak insanlar zihin, beden ve çevre dengesizliğinden kaynaklanan belirli bir rahatsızlıktan ziyade genel sağlık anlamında gelişebilir ve genel koşullara odaklanabilirler.

Bu nedenle, baharat dolabınızı gözden geçirmenizi ve aşağıda bahsedeceğim terapötik etkileri olan taze otlar dolabınızda yoksa hemen eklemenizi öneririm. Belirli sağlık sorunlarını iyileştirmenin yanı sıra; kısırlık ve menopoz belirtilerinden diyabet, karaciğer hastalığı ve bilişsel düşüşe kadar etki sağlayan çay, özüt, kapsül ve tablet formlarında bulunan otlar ve baharatlar da vardır. İmkanlar sınırsızdır!

Aloe Vera


Aloe vera, tüm vücut sistemlerinin düzgün işleyişi için gerekli olan vitamin ve mineralleri içerir. Aynı zamanda enzimler, müshil bileşikler, antienflamatuvar yağ asitleri ve yara iyileştirici hormonlar da içerir. Aloe vera cilt tahrişlerini, yanıkları, yaraları ve kızarıklıkları yumuşatmak, soğuk yarası tedavisi yapmak, saçınızı ve kafa derinizi nemlendirirken, topikal olarak kullandığınızda iltihaplanmayı azaltmak için kullanılabilir. Aloe vera, oral olarak alındığında kabızlığı hafifletir, sindirime yardımcı olur, bağışıklık sisteminizi artırır ve hatta diyabet semptomlarını iyileştirir.

Anason

Anason tohumu ve yağı çeşitli sağlık durumlarını rahatlatmak için kullanılabilir. Anason, sindirimi kolaylaştırır, bir gevşetici madde olarak çalışır ve öksürük ve soğuk algınlığı azaltmak için kullanılabilir. Ayrıca emziren kadınlarda idrar akışını artırabilir, iştahınızı artırabilir, menstrüel rahatsızlığı hafifletebilir, seksüel sürüşü artırabilir ve süt üretimini artırabilir.

Ararot

Maranta arundinacea adlı çok yıllık bir bitkinin rizomlarından elde edilen nişastadır. Sindirime yardımcı olmak, üriner sistem enfeksiyonlarını tedavi etmek, gıda kaynaklı patojenlerle savaşmaya yardım etmek, ağız ağrısını hafifletmek ve bağışıklık sisteminizi artırmak için kullanılabilir. Şifanın iyileştirilmesi için ararot kullanmanın en iyi yolu, ararot tozunu su veya başka bir içeceğin içine karıştırarak dahili olarak almaktır.

Şeytantersi

Rezene bitkisinden elde edilen reçineli bir zamktır. Göğüs tıkanıklığını ve astımı hafifletmek, irritabl bağırsak sendromu, diyare, kabızlık ve gaz gibi sindirim konularını tedavi etmek, kan şekeri seviyelerinizi düzenlemek ve kan basıncınızı düşürmek için toz formunda kullanabilirsiniz. Çorbalara ve güveçlere toz şeytantersi ekleyebilir veya tentür veya kapsül biçiminde ek olarak satın alabilirsiniz.

Geven

Geleneksel Çin Tıbbında binlerce yıldır kullanılmıştır. Vücudun stres ve hastalıkla mücadele etmesine yardımcı olan adaptojenik bir bitkidir. Bağışıklık, kardiyovasküler ve solunum sistemlerinin sağlığını ve işlevini artırır, yaraların iyileşmesine yardımcı olur, diyabeti önler, tümörlerin büyümesini yavaşlatır ve kemoterapi semptomlarını hafifletir. Geven kökünde bulunan antioksidanlar, serbest radikal hasarına bağlı olan hastalık ve yaşlanma ile mücadele etmenize yardımcı olur. Tentür, kapsül veya topikal merhem de dahil olmak üzere pek çok formda bulunur.

Fesleğen

Nane ailesinden, antienflamatuvar, anti-stres ve antibakteriyel özelliklere sahip aromatik bir bitkidir. Aynı zamanda bir ağrı kesici, kan damarı koruyucusu, bağışıklık artırıcı ve kanser savaşçısı olarak da çalışır. Fesleğen, fesleğenin birçok avantajından sorumlu olan antioksidanlardan zengin uçucu yağlar içerir.

Defne Yaprağı

Genellikle lezzetinden dolayı yemek pişirmek için kullanılır. Antimikrobiyal, antifungal ve antioksidan özelliklere sahiptir. Kanserle mücadelede, insülin işlevini iyileştirmede, kolesterol düzeylerini iyileştirmede, candida hastalıklarını önlemede, kepekleri tedavi etmede, cilt enfeksiyonlarını iyileştirmede ve yara iyileşmesini desteklemek için kullanılabilir.

Siyah Frenk Üzümü

Bektaşi üzümü familyasına ait küçük bir çalıdır. Ufak çalı, C vitamini ile doldurulmuş koyu mor, besleyiciliği yoğun meyveler üretir. Bu meyveler, obezite, kalp rahatsızlığı, kanser ve diyabet önleme yeteneği de dahil olmak üzere birçok sağlık teşvik edici özelliklere sahip olan antosiyaninler bakımından zengindir. Siyah frenk üzümü yemek; göz sağlığını geliştirebilir, patojenler ve virüsleri öldürür ve bağışıklık sisteminizi artırabilir.

Akgünlük

Boswellia cinsinden elde edilen özütleri, iltihaplanmayı azaltmak, kanserle savaşmak ve kalp hastalıklarını önlemek için güçlü bileşikler içerir. Bağışıklığınızı artırmak, artrit ağrısını azaltmak, iyileşmeyi hızlandırmak ve otoimmün hastalığı önlemek için akgünlük kullanın.

Dul Avrat Otu

Papatya ailesinden bir bitkidir. Özellikle kök, quercetin, luteolin ve fenolik asitler de dahil olmak üzere sağlığı geliştirici antioksidanlar içerir. Detoksifikasyon ve dolaşımı teşvik etmek, lenfatik sistemi güçlendirmek, diyabetten korumak ve sivilce, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt koşullarını iyileştirmek için toz halinde, taze, kurutulmuş veya çay şeklinde tüketilebilir. Kansere karşı savaşmak ve artriti geliştirmek için de kullanılır.

Aynısefa

Oral yoldan alınabilen veya bir takım sağlık sorunlarını tedavi etmek veya hafifletmek için topikal olarak kullanılan bir bitkidir. Güçlü antienflamatuvar özelliklere sahiptir, iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur, kas spazmlarını rahatlatır ve ağız sağlığını geliştirir. Aynısefa aynı zamanda antimikrobiyal ve antiviral özellikleri de içeriyor ve araştırmalar, radyasyon ve kemoterapi gibi kanser tedavilerindeki tahrişi hafifletmek için kullanılabileceğini gösteriyor.

Kakule

Kakule, zencefil ailesinin çeşitli bitkilerinden alınan tohumun kabuklarından yapılır. Fiton gıdaları ve manganez bakımından zengin olup günlük mangan ihtiyacınızın yüzde 80’ini sadece bir çorba kaşığı kadarı tedarik etmektedir. Ağız kokusuna karşı savaşmanıza, tansiyonunuzu düşürmenize, diyabet semptomlarını iyileştirmenize, sindirim sisteminize yardım etmenize ve kanserle savaşmanıza yardımcı olabilir.

Papatya

Papatya, alerji, uykusuzluk, anksiyete, depresyon, artrit ve gastrointestinal bozukluklar gibi çeşitli sağlık durumlarını iyileştirmek için kullanılır. Papatya faydaları aynı zamanda cilt tahrişleriyle mücadele etme, diş ağrısı, adet semptomları ve kas spazmlarını hafifletme, iltihabı azaltma ve yaraları iyileştirme becerisini de içerir.

Kişniş

 

Bitkisel besin maddeleri, fenolik bileşikler ve flavonoidler gibi pek çok iyileştirici özelliği olan çok yönlü bir bitkidir. Ağır metallerin detoksifikasyonunu arttırma, kaygıyı azaltma, uykuyu iyileştirme, kan şekeri düzeylerini düşürme, kalp sağlığınızı artırma, sindiriminizi destekleme, cildin sağlığını geliştirme ve çeşitli dejeneratif hastalıklara yol açabilecek serbest radikal hasarla savaşma becerilerine sahiptir.

Ekinezya

Ekinezya, Kuzey Amerika’ya özgü bir bitki özüdür ve bitkinin kökü ve yerin üstünde yetişen kısım faydalı bileşenler içerir. Ekinezya, bağışıklık sisteminizi güçlendirme ve soğuk algınlığı şansını azaltma özelliği ile bilinir. Genellikle doğal soğuk algınlığı tedavisi olarak kullanılır, ancak aynı zamanda ağrıyı hafifletmek, iltihaplanmayı azaltmak, kabızlığı hafifletmek ve cilt problemlerini iyileştirmek için kullanılabilir.

Rezene

Rezene, Akdeniz’e özgü ve çoğunlukla sindirimi desteklemek için kullanılan uzun ömürlü bir bitkidir. Kurutulmuş rezene tohumları ve rezene tohumu yağı bebeklerdeki gaz, şişkinlik, mide ekşimesi ve kolik gibi sindirim sorunlarını hafifletebilir. Rezene faydaları aynı zamanda solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etme, göz sağlığını iyileştirme, menopoz semptomlarını hafifletme, kalp sağlığını iyileştirme ve kan basıncını düşürme kabiliyetini de içerir.

Galangal (Havlıcan)

 

Galangal, zencefil ailesinin bir parçasıdır ve çoğunlukla Tayland yemeklerinde kullanılır. Sperm sayısını ve işlevini geliştirme, iltihabı azaltma, enfeksiyonla mücadele etme ve önleme, sindirimi kolaylaştırma ve bilişsel sağlığı destekleme becerisine sahiptir. Araştırmalar, galangalın aynı zamanda çok sayıda kanser ve tümörü etkili bir şekilde mücadele edip önlediğini kanıtladığı için potansiyel olarak bir kanserle mücadele ajanı gibi davrandığını gösteriyor.

Kök Zencefil

115 farklı kimyasal bileşen içeren Zingiber officinale bitkisinin köküdür. Güçlü bir antioksidan olarak çalışır, iltihaplanmayı azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirimi destekler, ağrıyı azaltır ve kolesterol seviyelerini düşürür. Zencefil kökünün sağladığı faydalar aynı zamanda şeker hastalığını iyileştirme, artrit ağrısını azaltma ve kanserle savaşma becerisini de içerir.

Çarkıfelek ( Passion Flower)

Sıcak basması ve depresyon gibi menopoz belirtilerini gidermek, kaygıyı azaltmak, uykuyu iyileştirmek, iltihaplanmayı azaltmak, kan basıncını düşürmek, kan şekeri seviyelerini düzenlemek için çay, özüt, infüzyon ve tentür formlarında kullanılan bir bitkidir.