Son yıllarda en sık tercih edilen estetik ameliyatlar arasında kadınlarda genital estetik ameliyatları gelmektedir. Halk arasında “Vajina Estetiği” olarak da bilinen genital estetik hakkında ISAGSS (Uluslararası Estetik Genital Cerrahi ve Cinsel Tedaviler Derneği) Başkanı Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ ile görüştük.

Genital estetik nedir?

Genital estetik; kadınlarda genital bölgenin hem dış görünüş hem de fonksiyonel olarak iyileştirilmesi için yapılan bir dizi operasyon ve uygulamanın genel adıdır. Özellikle son 20 yılda hızla gelişim gösteren bu uygulamalara talep artmaktadır. Kadınların hem psikolojik hem de fiziksel anlamda iyi hissetmeleri bu ameliyatların sıklığını artırmaktadır. Genital estetik cerrahi yöntemlerle yapılabildiği gibi, cerrahi dışı enerji bazlı teknolojiler ve medikal uygulamalar ile de gerçekleştirilebilir.

Genital estetik uygulamaların sıklığı
Tüm estetik işlemlerin arttığı günümüzde genital alan estetik uygulamaları da artış göstermektedir. Genital estetik ameliyatları içerisinde en çok labioplasti (küçük dudak estetiği) ve vajinoplasti (vajina daraltma operasyonu) uygulanmaktadır. Bu operasyonlara ek olarak daha genç görünüm kazanmak için büyük dudaklara yağ dolgusu işlemi yapılmaktadır. ‘Labia majora augmentasyonu’ olarak da bilinen bu işlem ile daha genç ve pürüzsüz bir dış genitalya amaçlanmaktadır.

Özellikle son yıllarda “Barbie vajina konsepti” ilk defa tarafımızdan ülkemize getirilmiş ve pek çok hastamız tarafından tercih edilmeye başlanmıştır.

Barbie vajina operasyonu nedir?
“Eserdag yöntemi” ile iç dudakların mümkün olduğunca kısaltılması, klitoris üzeri deri katlantılarının tamamen alınması ve aynı zamanda büyük dudaklar zayıf ise buraya karından alınan yağ ile dolgu yapılması gibi aşamaları içerir. Amaç orta hatta boylamasına düz bir çizginin olduğu seksapalitesi yüksek görünümün kazandırılmasıdır. ‘Designer vagina’ modeli ile yoğun istek alan bir ameliyat haline gelmiştir.

Kadınlar neden genital estetik ister?

Kadın genital organları vücudun diğer organları gibi kişiden kişiye farklılık gösterir. Çift olan organlardaki (meme, kaş, göz) asimetri genital bölgede de olabilir. Hem görünüş hem de psikolojik özgüven problemini düzeltmek için kadınlar estetik işlemlere başvurur.

Modern ve teknolojik çağ ile insanlar dış görünüşlerini daha iyi hale getirmek için arayışa girmiştir. Hem görünüş hem de işlevsel olarak mükemmeliyete ulaşmak çoğu kadının arzusu haline gelmiştir. Özellikle kadın cinsel hayatında olumsuz etkileri olan dış görünüşün düzeltilmesi ile kadınlar cinselliği özgürce yaşamaya başlamıştır. Sosyal medya ve dijital ortam aracılığı ile paylaşılan genital estetiğin pozitif etkileri kadınlara cesaret vermeye devam etmektedir.

Genital estetik isteyen hastaların ne gibi şikâyetleri vardır?

En sık yapılan genital estetik cerrahi olan labioplasti operasyonlarında estetik kaygılar ön plandadır. Ayrıca sık vajinal enfeksiyon geçirme, tuvalette idrarın farklı yönlere akması, dar pantolon ve tayt giyerken dudakların sıkışması gibi fiziksel problemler vardır. Bunun yanı sıra psikolojik olarak kendini eksik hatta özürlü gibi hissetme, partner bulma ve ilişki kurma zorluğu, evlilik planlarını erteleme de bu hastalar da sıkça dile getirilen problemlerdendir. Benzer durumlar vajinal genişleme ve haz kaybı problemi olan kadınlarda da mevcuttur.

Genital estetikte cerrahi yöntemler nelerdir?
Genital estetik ameliyatlar içerisinde en çok tercih edilen operasyon labioplastidir. Labioplasti; ‘dudak estetiği’ olarak Türkçeleştirilse de yaygın olarak ‘iç dudak estetiği’ yani diğer adıyla ‘labia minoraplasti’ anlamında kullanılır. Günümüzde sıklıkla uygulanan labioplasti ameliyatlarında eş zamanlı klitoris bölgesinin estetik cerrahisi yani ‘kliterohudoplasti ‘yapılması da önerilmektedir. Bu operasyon sayesinde labioplasti sonrası klitoriste mikro penis görünümü oluşması engellenir.

Labia majora plasti; sarkık ve normalden fazlaca esnemiş dış dudakların cerrahi olarak küçültülmesidir.

Hastaların tercihine bağlı olarak labia majoraya yağ enjeksiyonları ve dolgu uygulamaları da yapılabilmektedir.

Vajinanın genişlemesi zamanla çoğu kadının problemi olmaktadır. Vajina daraltma ameliyatları ikinci sıklıkta uygulanan genital estetik operasyonlardır. ‘Vajinoplasti’ olarak adlandırılan bu ameliyatlar cerrahi olarak kalıcı daralma etkisi oluşturur.

Perine bölgesi yani makat ile vajina arasındaki alanın cerrahi olarak düzeltilmesine ‘perineoplasti’ denilir. Bu operasyon özellikle doğum dikişlerin düzeltilmesi, fazla deri katlantılarının çıkartılması için yapılmaktadır.


Genital estetikte cerrahi dışı yöntemler nelerdir?


2000’li yılların başından itibaren hızla gelişim gösteren enerji bazlı teknolojiler genital estetik uygulamalarında da kullanılmaktadır. Lazer ile vajinal daraltma, lazer ile genital beyazlatma, radyo frekans ile vajinal yenilenme bu uygulamaların en sık yapılanlarıdır.

Vajinal rejuvenasyon yani vajina yenileme lazer ve radyo frekans ile hızlı, anestezi ihtiyacı olmadan, ağrısız uygulanabilen ve aynı gün normal hayata dönme avantajı olan uygulamalardır. ‘Lunch time’ (Öğle arası) ofis uygulamaları olarak da bilinen bu işlemler uzun vadeli vajinal daraltma sağlar, ihtiyaca göre tekrar yapılabilir. Her hangi bir risk de içermez.

Genital bölgede koyulaşma, renk sorunları sıklıkla estetik kaygı sebeplerindendir. Genital bölge beyazlatma için lazer uygulamaları, mezoterapi, kimyasal peeling solüsyonları kullanılmaktadır.

Genital bölgede PRP (plateletten zengin plazma) tedavileri hızla yaygınlaşmaktadır. Cinsel haz problemleri, orgazm olamama, vajinal kuruluk problemlerinde uygulandığında yüksek oranda memnuniyet ile sonuçlanan tedavilerdir.

Genital bölge dolgu uygulamaları ise sıklıkla labia majör augmentasyonu ve G noktası augmentasyonu için uygulanır. Labia majörde oyuklar ve çökmelerde uygulanan dolgu işlemleri hızlı, basit ve etkili sonuçlar ile tercih sebebidir. Orgazm problemi tedavisinde G noktası dolguları uygulanabilir.

Genital estetik herkese yapılmalı mıdır?


Kendini iyi hissetmek, daha güzeline ulaşmak her kadının hakkıdır. Diğer estetik operasyonlarda olduğu gibi hasta talebi doğrultusunda uygun olan işlemler her yaş grubunda uygulanmaktadır. Maksimum yaş kısıtlaması olmamakla beraber 18 yaş altına estetik amaçlı cerrahi yapılması genelde tercih edilmemektedir.

Genital estetik ihtiyacı nasıl belirlenir?


Estetik işlemler sadece psikolojik kaygılar ve dış görünüşü düzeltmek amacı için değil fonksiyonel birtakım sorunları iyileştirmek içinde yapılır.

Aşağıda yazılan şikayetlerin varlığı estetik işlem ihtiyacını belirler:

  • Sık tekrar eden vajinal enfeksiyonlar, artmış akıntı ve koku problemleri
  • Cinsel ilişkiye girerken ağrı, zorlanma
  • İdrar yaparken idrarın etrafa bulaşması ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları
  • Mayo, bikini, tayt ve dar pantolon giyememe
  • Spor yaparken, yürürken engel olması
  • Psikolojik olarak kendini beğenmeme, özgüven eksikliği
  • Cinsel partneri ile sorun yaşama
  • Cinsel isteksizlik, anorgazmi

İç dudak sarkması neden olur?
Labial hipertrofi; iç dudaklardaki büyüme, sarkma, kırışma, düzensizlik ve renk değişikliğidir. Genelde doğuştan olan bir durum iken sonradan kazanılan çevresel faktörlerle de oluşabilir.

Doğuştan olan iç dudaklardaki düzensizlik ergenlik dönemi ile artmaya başlar. Hormonal uyarılara duyarlı bir deri parçası olan labiaların hipertofik büyümesi 18 yaşına kadar devam edebilir. Genelde ailedeki diğer kadınlarda da vardır.

Vajinal genişleme nasıl olur?

Vajina sıklıkta normal doğum ya da doğumlara bağlı olarak genişler. Özellikle zor ve müdahaleli doğum sonrası hasar gören vajinal doku tamamen iyileşemez. İlerleyen yaş ile de birlikte fonksiyonel ve fiziksel sorunlar yaratmaya başlar.

Normal doğum yapmayan, hatta hiç gebe kalmayanlarda da vajina genişleyebilir. Kalıtımsal bağ doku zayıflığı ile kadınlar ileri yaş döneminde, özellikle menopoz ile azalan östrojen hormonu etkisinde vajinal genişleme sorunu yaşayabilirler.

Ayrıca sık cinsel ilişki, çok sayıda jinekolojik işlem ve kürtaj, sigara kullanımı, kötü beslenme, pelvik taban kasları için olan egzersizleri yapmamak da vajina genişlemesi yapar.

Büyük dudaklar neden sarkar?
Vücudun tamamını kaplayan deri, yaşlanma etkisi ile zaman içerisinde eski canlılığını kaybeder ve sarkmaya başlar. Azalan kolajen dokusu, hyalüronik asit miktarı ve yağ kütlesi ile büyük dudaklarda sarkma, çöküntü, düzensizlik ve kararma meydana gelir.

Kronik mantar enfeksiyonuna bağlı kaşıntılar, sigara ve alkol kullanımı, bazı cilt hastalıkları, hızlı kilo alıp verme, uzun süren tahriş, menopoz ve yaşlanma da büyük dudak sarkmasına sebep olmaktadır.

Dış genital organların hacim olarak en çoğunu büyük dudaklar oluşturur. Büyük dudaklarda sarkma, çökme, düzensizlik ve kararma kadınların cinsellikte özgüvenini önemli ölçüde azaltır. Cinsel ilişkide eşe karşı utanma hissi ile odaklanma problemi, zevk alamama, orgazm sorunu ve cinsel isteksizlik oluşabilir.

Genital estetik uygulamalarını kimler yapar?
Genital estetik uygulamalar tüm estetik işlemler içerisinde ayrı ve özel bir alan kapsamaktadır. Kadın anatomisine hâkim olmak, kadın cinselliğini iyi bilmek işlemin sadece dış görünüş için değil fonksiyonel olarak pozitif etkiler bırakacak şekilde yapılmasını sağlar. Genital estetik, bu alanda özel olarak çalışan deneyimli hekimler tarafından, uygun ekip ve ekipmanla yapılmalıdır. Operasyonlar genellikle jinekolog (Kadın Doğum) ve plastik cerrah hekimlerce gerçekleştirilir.

Labioplasti nedir?

Doğuştan ya da sonradan oluşan dudaklardaki asimetri, hipertrofi (büyüme), sarkma, kararma ve kırışıklıkların cerrahi olarak düzeltilmesidir. Labioplasti hem ‘iç dudak estetiği’ hem ‘dış dudak estetiği’ ni kapsasa da günlük pratikte iç dudak estetiği, ‘küçük dudak estetiği’ olarak bilinir.

Hastalar sıkı kıyafet giyerken rahatsız olma, sık vajinal enfeksiyon ve kötü koku oluşması, iki dudak arası boyut farkı (asimetri), cinsel hayatın olumsuz etkilemesi, utanma ve özgüven azlığı gibi şikayetlerle hekime başvurmaktadırlar.

Labioplasti, tüm genital estetik ameliyatlar içerisinde en sık yapılandır. Hem görünüm hem işlevsel düzelme ile memnuniyet oranı çok yüksek olan bir operasyondur.

Vajinoplasti nedir?

Vajinoplasti; vajina dokularının gevşemesi, esnekliğinin azalması, genişlemesi şikâyetleri olan kadınlara vajinanın yeniden sıkılaştırılması, daraltılması, toparlanması için yapılan estetik ve işlevsel amaçlı bir genital estetik operasyondur. Labioplastiden sonra en sık uygulanan genital estetik ameliyattır. Vajinoplasti ile beraber doğum dikiş izleri de düzeltilebilir.

Büyük dudak estetiği

Labia majoraplasti; büyük dudak estetiği olarak da bilinen dış dudaklara uygulanan cerrahi işlemdir. Dış dudağın çok büyük olması, üzerindeki deride sarkma kırışma, labialar arası asimetri ve renk değişikliği bu operasyonun sebepleridir.

Dış genital bölgenin çoğunluğunu oluşturan büyük dudaklara yapılan dolgu enjeksiyonları ve sıkılaştırma uygulamaları ile daha dolgun, parlak, sağlıklı ve canlı bir görünüm amaçlanmaktadır.

Labia majora yağ dolgusu nasıl yapılır?

Büyük dudak yağ dolgusu, kişinin kendi yağ dokusu alınarak yapılır. Karın, bacak iç yüzeyi ve kalça gibi yağlı bölgelerden ‘lipoaspirasyon‘ yöntemi ile uygun miktarda yağ alınır. Alınan yağ, inceltme tekniği kullanılarak bölgeye uygun hale getirilir. Her iki labia majoraya kanül ile inceltilen yağ enjekte edilir. Dokuya uyumu son derece iyi olan yağ enjeksiyonu sonrası hasta memnuniyeti çok yüksek olmaktadır.

Genital bölge dolgu işlemleri

Büyük dudaklardaki şekil ve renk bozukluğu ‘yağ dolguları’ ve ‘hyalüronik asit enjeksiyonları’ ile eski haline en yakın forma getirilebilir.

Yağ dolguları hastanın kendi yağı kullanılarak, vücuda yabancı madde vermeden yapılır. Yağ dolguların %50 ye yakını 6 ay içerisinde eriyebilir. Kilo kaybı oluşması durumunda da kayıp olabilir. İşlem sonrası istenen ideal görüntüye ulaşmak için daha fazla yağ enjeksiyonu yapılması tercih edilir.

Hyalüronik asit enjeksiyonları cilt altına verilerek, ciltte gençleşme ve sıkılaşma oluşturur. Hyalüronik asit enjeksiyonu her iki dudak iç yüzeyine yapılır. Ortalama 6 ay-1 yıl arasında etki eder. Zamanı gelince tekrarlanması gerekir.

Lazerle Vajina Yenileme
Lazer vajinal yenileme, genital estetikte sık olarak vajina daraltma-sıkılaştırma ve gençleştirme ya da cinsel hazzı arttırmak için kullanılmaktadır. ‘Lazer Vajinal Rejuvenasyon’ (LVR) olarak da bilinmektedir. Cerrahi olmayan, anestezi gerektirmeyen bir uygulamadır. İşlem sonrası bir hafta ilişki yasağı vardır, ancak normal hayata dönüş hızlı olmaktadır.

Lazer uygulama ile ısı etkiyle vajinal duvarlar yeniden yapılandırılmakta ve sıkılaşmaktadır. Vajinal genişlik nedeniyle cinsel haz kaybı ve orgazm problemi olan kadınlar için mükemmele yakın bir tedavi şeklidir.


Cerrahi olarak vajinoplasti yapılamayacak hastalar, az miktarda genişleme şikâyeti olanlar, orgazm olamama problemi ön planda olanlar ve ileride doğum planlayan hastalar için ilk tercih bu yöntemler olabilir.

Genital radyo frekans nedir?
Genital radyo frekans, lazer benzeri ısı etkisi ile vajinal kuruluk, idrar kaçırma, menopoza bağlı sorunlar, vajinal genişleme ve cinsel haz eksikliği tedavisinde kullanılan cerrahi dışı bir tekniktir.

Vajinal duvarlara uygulanan radyo frekans ağrısız, anestezi gerekmeyen, hızlı etkili bir yöntemdir. Özellikle vajinal ön duvar ve G noktası bölgesine yapılan uygulamalar ile cinsel haz artışı yaşanmakta ve orgazm sıklığı artmaktadır. Lazerden farkı tamamen ağrısız olması ve işlem sonrası ilişki yasağı olmamasıdır.

Cinsel haz tedavileri için yapılan genital estetik uygulamalar
Estetik amaçlı yapılması yanında, bu ameliyatların cinsel hazza ve orgazma pozitif etkileri bildirilmiştir. Özellikle son yıllarda kadınların cinsel farkındalığının artmasına bağlı ‘Cinsel haz ve orgazm’ tedavileri ile ilgili uygulamalar hızla artmaktadır.

Genital estetik ameliyatlar içinde sıklıkla Labioplasti, Klitoral hudoplasti, Vajina daraltma yapılmaktadır. Bu ameliyatlara ek ya da tek başına uygulanabilen genital PRP (plateletten zengin plazma uygulamaları), G Noktası büyütme işlemleri, Vajinal lazer rejuvenasyon, genital radyo frekans işlemleri vardır. Bu işlemlerin orgazma önemli katkısı bulunmaktadır.

G noktası augmentasyonu

G noktası bazı kadınlarda çok belirgin iken bazı kadınlar hiç vajinal orgazm yaşamadığını ifade ederler. ‘G noktası dolgusu’, ilk kez Amerika’da uygulanmış ve tüm dünyaya hızla yayılmıştır. ‘G noktası aşısı’ olarak da bilinen bu dolgular yağ dolgusu, hyalüronik asit enjeksiyonları, plateletten zengin plazma enjeksiyonlarıdır.

Yağ dolgusu ile yapılan G noktası augmentasyonları, büyük dudak yağ dolgusu ile eş zamanlı yapılabilir. İşlem sonrası ertesi gün cinsel ilişkide belirgin farklılık hissedilebilir.

Genital bölgeye PRP işlemi

Genital PRP uygulamaları cinsel haz tedavileri için son yıllarda gündeme gelen bir uygulamadır. Genital PRP (Platelet Rich Plasma); kişinin kendi kanından hazırlanan plazmanın dış ve iç genital bölgeye uygulamasını içerir. Bu uygulama ile genital gençleşme, sıkılaşma, cinsel haz artırma ve orgazm sorunlarının tedavisi amaçlanmıştır.

O Shot (Orgazm Aşısı) nedir?

Yine ilk kez Amerika’da uygulanan bu tedavi, özellikle vajina ön duvarı ve klitoris etrafına PRP uygulamasıdır. Bu işleme ‘orgazm aşısı’ adı verilir. Cinsel haz problemleri, orgazm olamama ve idrar kaçırma şikayetleri nedeniyle uygulanmaktadır. İşlem sonrası cinsel haz ve orgazmda belirgin artış gözlemlenmiştir.

Genital estetik sonrası beklentiler

Tüm dünyada artan güzellik ve mükemmeliyet isteği sonucu estetik işlemlerden beklenti en yükseğe çıkmıştır. Her kadın hayalindeki görünüme ulaşmayı amaçlayarak hekime başvurur. Hastanın durumuna göre yapılacak işlemler ve beklenen olası sonuç konusunda yeterli bilgilendirme yapılması beklentinin karşılanması açısından çok önemlidir. Doğru yapılan genital estetik uygulamalar sonrası kadınlar fiziksel, ruhsal ve sosyal anlamda genel bir iyilik hali içinde olacaktır. Bu beklentiler doğrultusunda genital estetik sıklığı da her geçen gün artarak devam edecektir.

Kaynak: https://www.vajinaestetigi.net/