© 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Ginkgo Biloba Nedir, Faydaları Nelerdir?

Ginkgo biloba, yine Çin kökenli merak edilen bitkilerden biri. Çok fazla yerde karşımıza çıkan bu ürün, çok faydalı olmasının yanısıra gerçekten nadir bulunuyor. Yani gerçek anlamda sağlıklı yetişen Gingko biloba zor bulunuyor. Ginkgo biloba özü, daha çok tıbbi amaçlı kozmetik ürünlerinde kullanılıyor, bizde ilk önce bu şekilde öğrendik. Son zamanlarda kullanımı yayıldıkça; Gingko biloba kapsülü, gingko biloba çayı ve ginkgo biloba tabletleri piyasaya çıktı. Gingko biloba ürünleri, gün geçtikçe popülaritesini arttırıyor. Peki gerçekten gingko biloba hakkında neler biliyoruz?

Gingko Biloba Neden Bu Kadar Güçlü?

Geleneksel Çin tıbbında gingko biloba en güvenilir bitki özlerindendir, çünkü mitokondriyal zararları ortadan kaldırır ve oksidatif stresi yener. Çin tıbbında bir çok alanda kullanılır. Özellikle hafıza sorunları için çok önemlidir.

Ginkgo biloba özü, güçlü antioksidan özelliklere sahip iki bileşeni olan flavonoid ve terpenoid içerir. Bunların, yaşlılıkta genellikle kötüleşen oksidatif stresle mücadele ederek, yaşla ilgili hastalıkların ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğine inanılıyor.

Her yaşta insanlar için, damarların daralmasını engellemek ve kan dolaşım sağlığını korumak; beyin aktivitesini, gelişimini, detoksifıye mekanizmalarını ve bağışıklık fonksiyonunu destekler. Ginkgo bilobanın en göze çarpan faydaları, zihinsel performansın yanı sıra odak ve bellek gibi beyin fonksiyonlarıyla da bağlantılıdır.

Bir teori olarak da, beyin hücreleri tarafından glikoz alımının arttırılmasına katkıda bulunabileceği için hafızadan, kalp atışı düzenlemesinden ve göz sağlığından sorumlu sinir sinyallerinin iletimini arttırma potansiyeline sahiptir.

Ginkgo Bilobanın Kanıtlanmış 11 Faydası

• Konsantrasyonu arttırır.

Gingko bilobanın beyin fonksiyonları ile ilgili faydalaı olmasının nedeni anti-enflamatuvar etkisi olması, antioksidan etkisi, oksidatif dtresi azaltıp beyinde sirkülasyonu arttırması ile bağlantılıdır.

2. Unutkanlık ve Alzheimer riskini azaltır.

Bilişsel performansı arttırarak, hafızayı güçlendirir. Özellikle ileri yaşlarda yaşanabilen bu sorunlar için önceden alınmaya başlanarak önlem alınmalıdır.

3. Kaygı ve depresyon üzerinde etkilidir.

Araştırmalar gingko bilobanın vücudun stresle başa çıkmasını sağlayan ve stres hormonları üzerinde baskı kuran faydası olduğunu belirlemiştir.

4. Adet belirtilerini en aza indirir.

Düzenli gingko biloba alımı, adet semptomları üzerinde önemli bir etki yapar ve çok aza inmesini sağlar. Özellikle yine bilişsel performans dahilinde bulunan mod değişikliği ve stres üzerinde olumlu etki yaratır. Postmenopoz döneminde de benzeri yaşanan durumlarda önemli bir destektir.

5. Göz ve görme sağlığı üzerinde önemli bir yardımcıdır.

Gözle ilgili hastalıkların tedavisinde ginkgo biloba içeren göz vitaminleri önerilmektedir. Gözlere giden damarlarda kan akışını dengeler ve kornea, makula ve retina sağlığı için önemli bir destektir.

6. Hiperaktivite ve dikkat eksikliğini yavaşlatır.

Gingko biloba ile kombine yapılan tedavilerde düzenli kullanım sonucunda hiperaktivite ve dikkat eksikliği üzerinde olumlu etkileri tespit edilmiştir. Konsantrasyonu arttırdığı için de hafıza durumu ve görev tamamlama konularında fayda sağlar.

7. Libidoyu arttırır.

Gingko biloba kan damarlarını rahatlatması ile genital bölgelere kan akışını hızlandırır ve üreme sağlığı konusunda da faydalıdır.

8. Başağrısı ve migren üzerinde faydalıdır.

Stress ve halsizlik konusunda önemli bir destek olan gingko biloba, kafadaki basıncı azaltır, damarları gevşetir ve migrene kadar uzanan baş ağrılarını çok ciddi azaltır.

9. Astım belirtilerini azaltır.

Enfeksiyonu engellediği için antioksidan özelliği ve sinir sistemi üzerinde fayda sağlar. Hastalar genellikle nefes alma konusunda rahatladıklarını belirtmişler.

10. Hemoroidi iyileştirir.

Hemoroid kanamalarında ciddi fayda sağlar. Ağrı hissini azaltır ve enfeksiyonu engeller bu nedenle hemoroid konusunda önemli bir destektir.

11. Fibromiyalji için çok önemlidir.

CoQ10 ve gingko biloba birlikte kullanıldıklarında yaşam kalitesini her anlamda yükseltmektedir. Özellikle fibromiyalji hastaları bu konuda önemli destek almaktadır. Çünkü sinir sistemini tedavi eden gingko biloba hayatlarını kolalaştırmaktadır.

Ginkgo Biloba Nedir, Faydaları Nelerdir?” yazısı için 4 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Nezahat dedi ki:

    Merhaba tablet aldim tedirginim kullanmakta ne kadar sureyle kullalinir

  2. Hazal dedi ki:

    12 yaşındaki çocuğuma kullanacağım önereceğiniz marka var mıdır?

  3. ibrahim dag dedi ki:

    ben toz ekstraktini kullaniyorum mucize gibi bir bitki burada yazilanlarin hepsi kelimesi kelimesine dogrudur. ginko disinda cok bitki kullanan birisiyim. inanilmaz faydalarini gordum. doktorunuza danisarak siddetle tavsiye ediyorum kullanmanizi