Maalesef yüksek tansiyona dair pek çok yanlış anlaşılma mevcut ve bu konuda cahillik mutluluktan ziyade ölümü getirebiliyor.

Göründüğü kadarıyla yüksek tansiyon hakkında ölümcül olabilecek 5 büyük efsane var.

İlk efsane, yüksek tansiyonun çok büyük bir sorun olmadığı. Yüksek kan basıncı ilk başlarda belirti vermeyebilir. Ancak gerçekte, kan akışı kan damarlarına baskı yaparak akmaya başladığında, kalbe, böbreklere ve diğer ortanlara hasar vermeye başlıyor.

Bunun pek bir sorun olmadığını söylemek kadar gerçekten uzak bir şey olamaz.

İkinci efsane ise, iyi bir tedavinin olmadığı. Bu yanlış. Pek çok kişi yüksek tansiyona yapacak bir şey olmadığını hissetse de, gerçekte iyi bir plan ile yüksek tansiyonu yönetebilirsiniz.

Birazcık yüksek tansiyon sorun değildir düşüncesi ise üçüncü efsane. Normal okumalar genelde büyük 119, küçük 79 ve altı düzeyinde olur. Eğer bu değerlerden bir tanesi normalin üstündeyse ve üzerinde kalıyorsa bir şey yapılmalı ve doktorunuzla konuşmalısınız.

Dördüncü efsane ise yüksek tansiyonun önlenemez olduğu ve bu efsane tamamen yanlış. Eğer tüm ailenizde yüksek tansiyon varsa bu sizin onu önlemek için hiç bir şey yapmamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Sağlıklı ve dengeli beslenme, tuz alımını sınırlandırma, spor ve kiloyu kontrol altında tutmak gibi yüksek tansiyonu önleme konusunda yol kat etmenizi sağlayacak bazı temel yaşam tarzı değişimleri mevcut.

Beşinci efsane ise tedavinin zor olduğu düşüncesi. Pek çok insan tüm favori gıdalara son vermek gerektiğini, yoğun spor yapması gerektiğini ve pahalı, tehlikeli ilaçlar alması gerektiğini düşünüyor. Kan basıncını kontrol altına almak için bazı basit değişimler yapmak gerektiği kesin olsa da, bu değişimlerin uygunsuz veya zor olmaları gerekmiyor.

Yüksek tansiyon kesinlikle önemli bir konu ve zaman içerisinde felç, böbrek iflası veya kalp krizi gibi konularda yürüyen bir bomba haline gelebildiğiniz için sizi öldürebilir ancak bu şekilde olmak zorunda değil. Yüksek tansiyonu ilaçlar haricinde yönetmenizi sağlayabilecek pek çok doğal gıda var. İlaçlara olan maruziyeti ise azaltmak gerek çünkü pek nadir olmayan yan etkilerinin yanında yüksek tansiyonu tedavi etmiyor, onun belirtilerini hafifletiyorlar. Ancak tansiyonu çok fazla düşürmemek gerektiğini de belirtmek gerekli ve doğal bir tedaviye başlamadan önce bir doktora danışmak daha doğru olur. Herkesin ilaç almasının gerekli olmaması gibi herkes de doğal tedavilere uygun değil.

Muzda yüksek tansiyon probleminin tedavisinde önemli bir gıda olan potasyum bol bulunur. Duke Üniversitesi araştırmacıları daha fazla potasyum almanın en yüksek riske sahip olanlardan tansiyonu 20 puan düşürebildiğini gösteriyorlar. Esmer pirinç de tansiyonu bir ay gibi kısa bir süre içerisinde düşürmeye yardımcı olmuş. Su alımını arttırmak ise yüksek tansiyonu 2 haftada 40 puana kadar düşürebilmenin yanında ortadan da kaldırabilmiş. Harvard Heart Letter yayınında, elde sıkılabilen bir araç tutup sıkmanın tansiyonu ilaçlardan daha iyi düşürdüğünü gösteren bir yazı yayınlandı.

Tansiyon ilaçları yılda 10 milyar dolarlık bir piyasa. Bu nedenle spor, su, esmer pirinç ve muz gibi yöntemlerden genelde olabildiğince az bahsediliyor. Doğal yöntemler büyük ilaç firmaları için birer hastalık gibi geliyorlar çünkü bunları patentlemek mümkün değil ve mümkün olsaydı bile böylesi ucuz yöntemlerden para kazanmak mümkün olmazdı. İlaç lobisi, doğal yöntemlere karşı sınırlandırıcı yasaların geçmesini sağlamaya çalışıyorlar çünkü toplumun algısını sınırlandırarak ve sağlık yöntemlerinde özgürlüğü kaldırarak karlarını arttırmak istiyorlar. İlaçların yazılması için büyük girişimler var ve yüksek tansiyon sorunu çok karlı bir iş dalı.

Bir kaç fazladan kilo vermek sadece bel ölçüsüne iyi gelmez, aynı zamanda tansiyon da kilolarla birlikte biraz düşer. Fazla kiilolu olmak uykuyu da bozar ve kan basıncını arttırabilir. Verilen her bir kilo tansiyonu 1 birim düşürür. 5 gün boyunca günde 30 dakika yürümek tansiyonu 5-8 birim düşürür.

Tam tahıllar, meyveler, sebzeler, az yağlı süt ürünleri tüketmek, doymuş yağları ve kolesterolü sınırlandırmak, tansiyonu 11 puan düşürebilir. Potasyum alımının arttırılması öneriliyor. Sodyumda az miktarda azalma bile tansiyonu 5-6 birim düşürebiliyor.

Daha az işlenmiş gıda tüketmenin de faydası olur. Çok fazla alkol içmek tansiyonu yükseltir. İçilen her sigara tansiyonu arttırır ve bırakmak düşürmeye yardımcı olduğu gibi kalp hastalıkları riskini azaltır ve genel sağlığa iyi gelir.

Kronik stres de yüksek tansiyona sebep olur. Tüm stres kaynaklarını ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir ancak onları idare etmeyi öğrenmek kan basıncının kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Mümkün olduğunda stres tetikleyicilerinden kaçınmalı ve bazı şeyleri kontrol etmenin veya değiştirmenin mümkün olmadığının farkına varmalı, zihni boşaltmalı, rahatlamalı ve müzik, aromaterapi, yoga ve meditasyon gibi yöntemlere başvurmalı.